5.12.2019 | Svátek má JitkaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


EKONOMIKA: Je třeba zabít SingeraŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 89, poslední: 15.1.2015 16:07, přehled diskusí

Bude autor:
Autor: P. Bárta 150 Datum: 15.1.2015 16:07

se zabývat tím, že Švýcarská konfederace uvolnila svůj frank z páru Frank Euro, čímž způsobila pokle Eura na 11-leté minimum vůči Dolar, dále  pokles zlotého a forintu?  Nebo se bude věnovat osobnímu profilu členů ČNB? Rozumí autor tomu, že plovoucí kurz ovlivňují události trhu, spekulace a nástroje jiných institucí?

Bylo by dobrý:
Autor: P. Bárta 150 Datum: 15.1.2015 11:34

kdyby se pan Vlk věnoval tomu, čemu rozumí. Banka již dlouhou dobu žádné intervence nedělá a vývoj kurzu závisí na padajícím Euru směrem k dolaru a pak na..........Náladě! Rejpání tímto směrem tedy koruně rozhodně nepomůže, v tomhle ohledu je Singer na místě.

Herr Krystlík, :
Autor: J. Schwarz Datum: 14.1.2015 23:22

pokles kurzu EURa vůči dolaru nezpůsobil kvůli svým "ekonomickým představám" nějaký pošuk z EB. Pokud kurz koruny plave z přirozených příčin, nemám s tím problém. Pokud mne někdo svévolně okrade pod záminkou, že je "příliš levně" pak zaslouží pověsit.

Re: Herr Krystlík, :
Autor: V. Halašta Datum: 14.1.2015 23:32

Ale zůsobil :-)

FED od krize drží dolar nízko rozsáhlým kvantitativním uvolňováním, ve kterém rozpustil přes 1,6 biliónů dolarů. Nyní jej ukončil a čeká se, že 22.1. rozhodne o uvolňování ECB.

Mě okradli....:
Autor: P. Krešňák Datum: 14.1.2015 18:20

Všem co pana Vlka peskuji, na to že mě soudruzi z CNB okradli nemusím mít ekonomické vzdělání. Na to stačí selský rozum. A ty hovada bych nakopal do pr.... Kresnak

Re: Mě okradli....:
Autor: T. Krystlík Datum: 14.1.2015 19:58

Má obyvatelstvo té či oné země, když se sníží hodnota tamější měny k nějaké druhé, nakopat bankéře cedulové banky do...?

Ne.:
Autor: V. Halašta Datum: 14.1.2015 21:42

Nemusí mít ekonomické vzdělání, stačí mít ekonomické ponětí a vědět, co to je inflace.

Jak naučit Čechy milovat euro?:
Autor: J. Krásenský Datum: 14.1.2015 16:36

Devalvace koruny....

Re: Jak naučit Čechy milovat euro?:
Autor: T. Krystlík Datum: 14.1.2015 17:42

Ano, je to logické, jenže pochybuji, zda to bude fungovat, protože před lety Václav Klaus říkal obyvatelstvu, že nejvíce ošizeni, ba zbídačeni konverzí na euro budou důchodci. A ani jeden člověk se nezeptal, jakým mechanismem by k tomu mohlo dojít, když se vše bude přepočítávat podle jednoho kurzu. Ani žurnalisty to nenapadlo! Taková je bohužel intelektová úroveň obyvatel ČR.

Re: Jak naučit Čechy milovat euro?:
Autor: V. Vlk Datum: 14.1.2015 18:44

Vy si nedáte pokoj! Jednoduchým přepočtem pane. Průměrný důchod v ČR je 10 970 Kč, tedy cca 391 Euro. Průměrný důchod v Německu je 742 €, tedy 20 776Kč. No a já si pamatuji,jak jsem přijel do hotelu na Kurfürstendamm, kde měsíc předtím stálo parkování na noc 5 DM a pak stálo 4 Eura. Jak si pamatuji byl to takový průser, že pak vláda nařídila tabulky psát srovnávání na cenovky a pak to zmizelo a bylo po ptákách. .Takže by naši penzisti dopadli jako někteří slovenští a němečtí penzisti.Ti co na základě německé Energiewende už nemají na placení elektřiny. A je z toho v Německu velký průser, a neví se,jak to vyřešit. V Anglii to vyřešili tak, že firmy nesmějí důchodce, rodiny s dětmi apod. odpojit od sítě. No ale co to je za řešení? Prostě byli bychom na tom jako slovenští důchodci, ti nemají pomalu za co si nakoupit a žijí ve veliké nouzi. Takže to mnohé slovenské rodiny řeší tak, že mladí Slováci jsou u nás za pulty obchodů, supermarketů, v lékárnách a uklízí v nemocnicích a dělají horníky. A peníze posílají domů A teď jsou zoufalí, koruna klesá a co bude s nimi a jejich rodinami? Na Slovensku je 14, 5% nezaměstnanost, u nás 5,7% . Ach Bože…No diktuje, alespoň máte nějakou zábavu.

Re: Jak naučit Čechy milovat euro?:
Autor: T. Krystlík Datum: 14.1.2015 20:16

Rozdíly v důchodech jsou v Německu hned spotřebovány jinou distribucí výdajů. V Německu (mimochodem v bývalé DDR jsou vyšší důchody než v bývalé BRD) se vydá nejvíce na bydlení (3+1 byt v místech, kde je práce, od 1200 EUR nahoru), pojistky. Potraviny v BRD jsou i dnes o něco levnější než v ČR, ceny energií o něco dražší než v ČR. Prodavačka má kolem 900-1000 EUR čistého.

Trochu statistiky. 36 % bavorských starobních důchodců žije pod hranicí sociálního minima.

Německo se do roku 2022 vrátí k jaderné energii. Merkel - i když to nikde neříká - je to jasné, je fyzička.

Re: Jak naučit Čechy milovat euro?:
Autor: P. Bárta 150 Datum: 15.1.2015 11:40

Pane Vlku máte nějakou, alespoň bazální, představu o nákladech v německé společnosti? Nebo vy si vážně myslíte, že vyšší příjem znamená lepší postavení BEZ ohledu na náklady?

Víte, například, co stojí roční péče o hrob v Německu?  Tam se musíte starat, nebo to zadat firmě, jina se na Vás budou koukat jako na bezdomovce. To stojí i stovky Euro ročně. Obávám se, že si Ceši malují růžové předtsvy jen ze statistik příjmů, o nákladech nemají ponětí.

Re: Jak naučit Čechy milovat euro?:
Autor: J. Ráž Datum: 14.1.2015 19:24

Pane Krystliku, když jsem si přečetl všechny Vaše diskuzní příspěvky pod tímto článkem, mohu jen konstatovat: Ekonomice podnikání a zahraničnímu obchodu rozumite, ale jen jako poučený laik. Ale argumentačně to na odborně se tvářící diskuzi nestačí.

Není v tom nic osobního. Je někdy problematické o problému vědět víc jako velká část laických čtenářů a vyvolat dojem odborníka. S tím však lze uspět jen u laiků.

Bohužel tento přístup autoritavního tvrzení je hodně frekventovaný mezi zdejšími diskutéry, ale i autory článků, pana Vlka nevyjímaje.

I když s nadpisem článku souhlasím!

Pěkný den!

Re: Jak naučit Čechy milovat euro?:
Autor: T. Krystlík Datum: 14.1.2015 20:05

Klaus nebyl první, vážený pane Ráži, kdo bezostyšně lhal obyvatelstvu. Vážně tvrdil, že KURZ koruny k euru důchodce ožebračí nejvíce. Ne nekalé praktiky prodejců.

Určitě si pamatujete, jak Komárek sliboval DM za tři koruny a ekonomové téměř unisono pěli, že ČSFR (ČR) dohoní do pěti let Rakousko! To druhé by bylo reálné za takových 20 let, kdyby Rakousko stagnovalo a české hospodářství rostlo. Když se rakouské hospodářství nezastaví, české ho nikdy nedožene. Ostatně za 1. republiky bylo rakoské hospodářství silnější než československé.

Re: Jak naučit Čechy milovat euro?:
Autor: V. Vlk Datum: 14.1.2015 23:15

Vy jste asi nikdy nečetl žádný dějepis. Rakousko bylo v období 1918-1938 ekonomicky naprosto na huntě, revoluce a stávky se střídaly jedna za druhou, v roce 1919 bylo nutno odvést z Vídně tisíce hladovějících českých dětí a Rakousko dostávalo za pomoci Masaryka a Beneše potravinovou pomoc (stejně jako Německo ) viz třeba http://www.valka.cz/clanek_15112.html

Rakousko se nevzpamatovalo z ekonomické krize do Anschlusu. Stejně jako Německo do Hitlera po roce 1933

Re: Jak naučit Čechy milovat euro?:
Autor: G. Novotný Datum: 14.1.2015 20:36

Proč byl tento bezobsažný, jediným konkretním údajem nepodložený příspěvek, pane Ráži, napsán?

S hodnocením Singera coby zločince:
Autor: J. Urban Datum: 14.1.2015 16:03

souhlasím. Pochopitelně zločiny se nepáchají nezištně. A to je, oč tu běží. Bilance ČNB je v Kč. A tuto bilanci si soudruzi zloději z ČNB uměle vylepšují devalvací koruny - všechny devizové rezervy se rázem přepočtou dle nového kursu - podle toho pak vypadají vyplacené bonusy - a rázem je na nová auta, vily a výlety do Karibiku. Tím, že Popelníček vecpal Rusnoka do bankovní rady, nemusí se bankovní rada žádného zásahu z Hradu bát.

Souhlas s panem Vlkem.:
Autor: J. Ptáček Datum: 14.1.2015 15:58

Souhlas s panem Vlkem. ČNB údajně podporuje naše exportéry. To nejsou jen vývozci Oktávií, to jsou i naši hoteliéři, taxikáři atd. kteří vyvážejí služby. Proč je ČNB podporuje a my to máme platit? My - tedy importéři máme dražší nejen potraviny, paliva ale taky náš malý import - třeba když si jedem zalyžovat do Rakouska, tak doplácím na naše hoteliéry a taxikáře. Proč? Když má exportér problémy tak musí a) snížit náklady, b) zvýšit kvalitu. Když to neumí ať jde plést košíky... Cítím se prostě drze okraden Českou státná bankou v čele s panem "svazákem" Singerem.

Re: Souhlas s panem Vlkem.:
Autor: T. Krystlík Datum: 14.1.2015 16:04

S mimořádně hloupým textem pana Vlka nesouhlasím, ale mechanismus dobrovolné devalvace jste popsal dobře, pane Ptáčku! Jediný problém, který vidím: Jak má ČR snížit náklady, zvýšit kvalitu, tedy jako celek zvýšit produktivitu práce, když v ní ČR zaujímá místo v poslední třetině ze zemí EU?

Re: Souhlas s panem Vlkem.:
Autor: J. Urban Datum: 14.1.2015 16:05

Někdo ovšem tu zlodějskou bankovní radu jmenoval. Mělo by se to hlavně připomenout voličům, kdo instaloval třeba takového Rusnoka aj.

Mnoho povyku pro nic,:
Autor: J. Lepka Datum: 14.1.2015 14:06

ale to už napsal někdo chytřejší, než já. Chtěl jsem tím vyjádřit, že hlavní problém je, považovat ekonomii za vědu. Asi jako věštění z karet, ovlivňování počasí atd atp.

Připomnělo mi to vtip, jak šaman afrického kmene jede navštívit synka, studujícího v Londýně a pak doma vypráví, jak ho syn vzal na fotbal: "Představte si náves, plnou lidí, na travnatej plácek vběhnou chlapi, půlka z zelenobílém, půlka v modrobílém a tři černý kouzelníci. Ten nejvyšší kouzelník pískne na píšťalku a vtom začne pršet! To musíme zařídít i u nás !"

Re: :-):
Autor: K. Frauknecht Datum: 14.1.2015 14:12

Nic proti tomu, i to je názor. Jenže ta pavěda se vine lidskou existencí jako červená nit od prvobytně pospolné společnosti.

Autor:
Autor: K. Frauknecht Datum: 14.1.2015 14:03

zraje jak víno :-)). Velmi čtivé.

nějaké další informace :
Autor: V. Vlk Datum: 14.1.2015 13:49

naleznete zde : http://m.fsfinalword.cz/?page=archive&day=2015-01-14

universální expert:
Autor: R. Hroza Datum: 14.1.2015 13:22

Na co všechno Vy nejste expert, pane Vlku?

Měl jsem Vás za rozumného a poučeného člověka? Ale tento Váš článek - to mě hlava nebere. Snad abyste se raději držel "svého kopyta"? Nebo Vám to stoupne do hlavy a my se ještě dočkáme Vaší kandidatury na prezidenta?

Proti oslabení koruny mám jisté výhrady.:
Autor: M. Prokop Datum: 14.1.2015 12:40

Ale splácat takovou spoustu nesmyslů, to bych nedokázal.

Sú len 2 možnosti dobiehania životnej úrovne Západu:
Autor: J. Kostelanský Datum: 14.1.2015 12:33

Sú len 2 možnosti dobiehania životnej úrovne Západu: 1. zvyšovanie nominálnych platov a 2. spevňovanie vlastnej meny. Obe samozrejme vyvolané nie administratívnym rozhodnutím, ale zvyšovaním produktivity práce.

Českej republike sa vyše 20 rokov prakticky stabilne darilo využívať aj jeden aj druhý nástroj. Krátkodobo sa česká koruna dostala dokonca až na hranicu 23 Kč za Euro - a bez akýchkoľvek problémov to ekonomika zvládla.

ČNB tento proces zastavila, resp. úplne zvrátila. A kvôli čomu? Že kvôli poklesu ceny elektriny a fosílnych palív poklesli PRIEMERNÉ ceny o pár desatín percenta? Ceny kvôli rastu cien ropy (a tým aj dopravy) pred pár rokmi prudko vzrástli - takže je úplne samozrejmé a normálne, že pri poklese cien ropy musia o niečo viac klesnúť aj ceny ostatných výrobkov ako je zvyčajné.

Súčasných ekonómov z ČNB volám poučkoví ekonómovia. V hlave síce majú kopec poučiek, ale chýba im to hlavné - zdravý sedliacky /selský/ rozum pri pohľade na ekonomiku... Z poučiek si urobili jednoducho fetiš.

Pan Rusnok.:
Autor: M. Martin Datum: 14.1.2015 12:04

Pan Rusnok za to aby přijal funkci premiera dostal od Zemana trafiku v podobě člena bankovní rady. Proč ještě Šlachta a Ištván nekonají ?

Re: Pan Rusnok.:
Autor: J. Jurax Datum: 15.1.2015 1:12

Proč? Socani jsou přece u moci ...

Na druhou stranu nám už asi zanedlouho nebude...:
Autor: K. Luboš Datum: 14.1.2015 11:50

...furt předhazováno, jak jsou ti čínští zaměstanci levní a ti čeští drazí, takže všichni podnikatelé štandopéde utečou někam na východ.

Myslím, že už za pár let guvernérování p. Singera budou ti čeští vůbec nejlevnější, a to na celičkém světě, takže se k nám z tohoto celičkého světa stáhne výroba toho nejlacinějšího, nejpodřadnějšího a nejjednodušího zboží, které se vyplatí produkovat pouze a jenom v Čechách. A to pak panečku teprve vypukne prosperita!