Čtvrtek 17. dubna 2025, svátek má Rudolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

EKONOMIKA: Je šance vrátit Evropu zpět ke svobodě?

Robert Nef je bezpochyby jedním z posledních evropských klasických liberálů. V Evropě samozřejmě jsou lidé, kteří jsou sami o sobě přesvědčeni, že jsou důslednými antikomunisty nebo antisocialisty, a kteří trvají na tom, že jsou protržní a prodemokratičtí, ale my víme, že jsou velmi daleko od hlubokého přesvědčení o významu svobody a svobodné tržní ekonomiky. A stejně tak dobře víme, že nejsou aktivními a hlasitými obhájci klasických liberálních principů, které jsou tak drahé Robertu Nefovi (a mně).

Kämpfer für die Freiheit

Tito lidé jsou pro trh (když je variantou centrální plánování), ale současně bez zaváhání řeknou, že neregulované trhy musí být nějak dávány do pořádku. Mají rádi "soukromé statky", které jsou vytvářeny trhy, ale iracionálně věří, že spolu s růstem bohatství musí být vytvářeno také více "veřejných statků". Jsou si vědomi tragických důsledků vládních selhání všeho druhu, ale neprotestují proti nejrůznějším populistickým výrokům o selhání trhu. Jsou si vědomi nezpochybnitelných předností trhů, ale rádi mluví o asymetrických informacích tržních účastníků a o destruktivní roli, kterou asymetrické informace hrají. Vědí, že trhy nemohou být zdokonaleny regulací, ale neprotestují proti evropské zcela neefektivní, protože vysoce regulované "smíšené ekonomice".

Tuto pozici nazývám "měkkým" liberalismem a důsledků této soudobé převládající "liberální" tendence se velmi obávám. Vidíme to ve sféře politiky např. u německé FDP a v akademické sféře u řady "liberálních institutů" na celém světě.

Robert Nef, s nímž jsem měl příležitost opakovaně se setkávat na akcích Montpelerinské společnosti, je jiný. Není měkkým liberálem. Je skutečným příznivcem klasického liberalismu, věří ve svobodu a demokracii, v Hayeka a v Misese. Mám rád jeho heslo "čím soukroměji, tím lépe" (v jeho příspěvku k osmdesátým narozeninám Otto Lambsdorffa "Zavázán svobodě", 2007). Robert Nef vidí zcela jasně, že "politici, kteří na straně jedné přiznávají, že plánované hospodářství dlouhodobě nefunguje, přesto neprotestují proti státním nebo polostátním řešením" (v jeho nedávné přednášce "Existenční krize státu blahobytu", Hayekovské kolokvium, 2011, Obergurgl, Rakousko, 9. září 2011).

Na konci listopadu 2011 jsem vydal knihu "Evropská integrace bez iluzí" (v češtině Knižní klub, Praha 2011), v níž jsem argumentoval, že evropská integrace a s ní celá Evropa uvízla ve slepé uličce. Při jejím představení jsem řekl následující: "Poté, co jsem odeslal knihu vydavateli, se mi dostal do rukou zajímavý text švýcarského klasického liberála – jednoho z posledních v Evropě – Roberta Nefa, který rovněž použil výrok, že jsme uvízli ve slepé uličce".

To by mohl být bonmot a zajisté ne nový – použil jsem stejný výrok na str. 8 své knihy – ale on dodal ještě jednu velmi důležitou věc: "Na konci slepé uličky existuje jen cesta zpět". V Evropě to znamená, že bychom se měli vrátit před změny posledních desetiletí, v nichž došlo jak k rychlému růstu paternalistického státu blahobytu, tak k urychlené likvidaci evropských států transferem kompetencí do Bruselu."

Postřehy Roberta Nefa, že "na konci slepé uličky zůstává jen cesta zpět" a jeho další argument, že "slepá ulička" se liší od "úzkého místa", jsou zcela zásadní. V "úzkém místě" cesty pomáhá strategie "více a rychleji kupředu". Ve slepé uličce je heslo "rychleji kupředu" zničující.

My, kteří jsme strávili větší část svého života v komunismu a kteří se dnes můžeme "radovat" z života v ráji evropského sociálního státu – vidíme spolu s Robertem Nefem a stejně ostře jako on – "bludný kruh rozsáhlého přerozdělování, které tento sociální stát provádí" (Hayekovské kolokvium) a považujeme "trvalou nespokojenost lidí a jejich neomezeně rostoucí nároky" za hlavní problém Evropy a celého Západu. V mém souběžně připravovaném projevu říkám, že "problémy Evropy nejsou ekonomické v úzkém slova smyslu; jsou spojené s dnešní evropskou civilizací a kulturou" (Euro 12.12.2011). I Robert Nef říká, že "dnešní krize není primárně finanční, nýbrž kulturní". Jako on považuji i já permanentně rostoucí "nároky" – bez jakéhokoli vztahu k výkonu – za slepou uličku.

Robert Nef vidí EU jako "merkantilistický a intervencionistický svazek" (v jeho stati "Hranice suverenity státní moci", Finanz und Wirtschaft, září 2010), protože "EU se zakládá na zastaralém teritoriálním, etatistickém a korporativistickém konceptu integrace". Vidí v ní "organizované spolupůsobení lobbistů a evropské byrokracie".

V posledních týdnech, po prosincovém summitu EU v Bruselu, jsme předmětem nemalého nátlaku: máme se podílet na posunu EU k EFU (k Evropské fiskální unii) a máme posílat velké množství peněz Mezinárodnímu měnovému fondu, abychom pomohli zadluženým zemím eurozóny. Jeden z mezititulů článku Roberta Nefa je "Jen náklady, ale vliv sotva", který je přesně tím, co cítíme my, v České republice. Evropa by měla být ráda, že je v ní Robert Nef. Pouze s lidmi jako on můžeme navrátit Evropě svobodu.

Václav Klaus, Příspěvek do Festschriftu Roberta Nefa: "Robert Nef – Kämpfer für die Freiheit. Hommage an einen bedeutenden Liberalen", Swiss Liberty, 2012

Překlad z angličtiny. Německá verze textu vyšla v týdeníku Die Weltwoche. 4. dubna 2012

Kämpfer für die Freiheit - back
Aston Ondřej Neff
17. 4. 2025

Chceme napříště podléhat „nadstátní moci‟?

přečetl Panikář
17. 4. 2025

Německé „ministerstvo pravdy“ hlídá „svobodu názorů“

SÝR ZDARMA
17. 4. 2025

Následující text je souhrnem různých hypotéz z amerických zdrojů.

Ondřej Neff
17. 4. 2025

V tajné americké rezervaci žije dvojice vyhubených pravlků

Marian Kechlibar
17. 4. 2025

Čína je od roku 2010 největší výrobní ekonomika světa.

Aston Ondřej Neff
15. 4. 2025

Spustím se ze špiček a došlápnu napevno.

Aston Ondřej Neff
14. 4. 2025

Ruský útok na Sumy překročil normu posledních tří let.

Aston Ondřej Neff
16. 4. 2025

Migrace patří k Babišovým předvolebním evergreenům.

Aston Ondřej Neff
17. 4. 2025

Chceme napříště podléhat „nadstátní moci‟?

Marian Kechlibar
15. 4. 2025

Britská vláda přebírá kontrolu nad velkou ocelárnou ve Scunthorpe.

Lidovky.cz, ČTK
17. 4. 2025

České hokejistky usilují ve čtvrtfinále mistrovství světa o čtvrtou účast v bojích o medaile za...

ČTK, Lidovky.cz
17. 4. 2025

U Kolají na Nymbursku odpoledne srazilo auto několik lidí u odstaveného vozu, jeden člověk zemřel,...

kh Kateřina Havlická
17. 4. 2025

Slovenský expremiér a dnešní opoziční europoslanec Ludovít Ódor zveřejnil video, v němž jeho...

Tomáš Ratner
17. 4. 2025

Když Vladimir Putin v roce 2022 napadl Ukrajinu, Evropská unie si udělala na válku jasný názor...

David Lancz
17. 4. 2025

Jedině v Římě se člověk může připravit na Řím, říkával už velký Goethe. A Marcel Sauer, autor...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz