30.11.2022 | Svátek má Ondřej


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Rudý gentleman 17.5.2007 10:05

Re: Když se podívám na svoji výplatní pásku

Platíte víc. 35% odvody pojištění za vás zaměstnavatel, 13,5% přímo vy. Tj. 48,5%. Dále, daň z příjmu, dejme tomu v průměru 20%. Tj 68,5%. Co vám zbyde k vlastní potřebě je Vám pak ještě jednou zdaňováno formou DPH (5 či 19%). Protože ale češi hodně projezdí (v benzínu je 50% spotřební daň) i utratí za alkohol a cigarety (opět spotřební cca 35-50% dań), je vám z peněženky ukrajováno dále. Odhadem, z průměrné hrubé mzdy 20 000, zůstane pro vaši reálnou potřebu 10 000 (  i po odpočtu těch DPH a spotřebních daní), zatímco do systému jste celkem na daní odvedl 17 000 kč !! (Vaše superhrubá mzda je 20x1,35 tj. 27 000)

A teď daňová matematická finta: v daňové propagandě záleží, zda % počítáte zhora dolů či zdola nahoru. Pokud tedy jako svůj základ 100% budeme brát těch 10 000,- které nám stát nechal k životu - dalších 170% jsme odvedli (17 000) !!! A z našeho pohledu je oprávněnější jako základ vidět tu částku, která nám reálně zůstává k dispozici.

 

Lea 17.5.2007 10:03

to co nám zde

autor popsal, je ve skutečnosti popřením tpho,na čem byla Modrá šance postavena. Na základě Modré šance vyhrála ODS volby.Nyní se její předseda nerozpakuje prohlašovat,že MŠ stejně nevěřil.K uchopení moci mu ovšem Lafferova křivka žněla jako chór andělský.Za  minulé vlády byl snížen paušál OSVČ  a  došlo ke snížení daní společným zdaněním manželů.Stát ovšem nevybral více v daních nepřímých a naopak zaznamenal propad rozpočtu tuším že kolem 5-7 miliard.

Antonín Hrbek 17.5.2007 9:49

Re: nevim, co si mam o tom myslet.

Autor je pro snižování DPPO a vidí pro to i prostor. Je však pro snižování postupné s vyhodnocováním důsledků a ne pro bolševické experimenty.

Rudý gentleman 17.5.2007 9:47

Re: Re: Re: 2) Pokud je Hrbek ekonom a ne apologet vysokých daní, tak co vlastně řeší?

Tak v tomto s Vámi souhlasím - dotace jsou nešvar a rizika podnikání by měl nést každý sám. Otázkou je, proč jste toto zcela jasně nepopsal již ve článku, místo zaobíráním se tím, co bude řešit producent. Dotace se dají považovat za určitou formu selektivní daně (oproti dani z příjmu, které je povinován každý, je dotace vyplácena jen určitým subjektům -právě z daní ostatních). Je to průhlednější řešit nižšími daněmi než systémem dotací, které zapleňují daňový systém výjimkami z výjimek.

jozka 17.5.2007 9:41

nevim, co si mam o tom myslet.

kdyz si odmyslim vysvetlovani teorie, tak vlastne autor jen haji vysokou danovou zatez - z prijmu.

Podle mne dan z prijmu by nemela byt rovna, ale opak dnesniho stavu, neboli cim clovek vetsi prijem, tim by mel mit nizsi dan - je to logicke, cim mam vetsi prijem, tim mene jsem na statu zavisly - a byl by to jasny signal pro pracujici, ze se maji starat o vetsi prijmy.  Take by to pomohlo pri boji proti nezamestnanosti - zkuste jako nezamestnany jit do hospody mezi delniky, kteri maji 35 % dan..

No a co naopak ma jit nahoru je DPH, neboli dan za utraceni - je to take velmi fer, bohaty clovek si koupi nove auto - pri DPH 40% si udela radost a zaroven prispeje do statniho rozpoctu. Delni si koupi rohlik za 2 koruny misto 1, a prispeje taky svym dilem...

občan z kraje města 17.5.2007 9:33

autor zcela ignoruje daňovou konkurenci

Daňový výběr totiž dnes závisí daleko více na daňové výhodnosti než na ekonomické aktivitě. V  globalizovaném světě není problém (samozřejmě pro ty větší subjekty) danit úplně v jiném státě, než ve kterém je vyvíjena ekonomická aktivita. Uvedu příklad: Automobilka vyrábí šest značek aut, každé v jiné zemi. Přitom ty automobilky mezi sebou obchodují - prodávají si navzájem motory, převodovky, nápravy a pod. V zemi s nejnižším zdaněním nastaví nejvyšší zisk uměle pomocí cen vzájemných obchodů. Proto pak nejmenovaná automobilka v Bratislavě nakupuje z Německa motory za cenu, která je nižší než jejich výrobní náklady. Takových transferů existují mraky v různých variantách a živí se tím spousty firem

Pokud bych chtěl co nejrychleji zvýšit daňový výběr v ČR stačilo by jediné opatření: Snížit daň ze ziku na 10% pro subjekty, které platí ročně více než 10 milionů na daních. Brzy by u nás začaly danit větší firmy z celé Evropy a investovat do svých poboček, jejichž hlavní účel je optimálně zdanit korporátní peníze. Pokud bychom eticky snesli, že okrádáme své sousedy, mohli bychom takto vyřešit své problémy snadno. Mimochodem, takové Monako, či Lichnštejnsko to tak dělají , pouze nemají prostor pro dostatečné "krytí" pomocí nějakých výrobních závodů.

zhost 17.5.2007 9:28

Re: Re: Re: 2) Pokud je Hrbek ekonom a ne apologet vysokých daní, tak co vlastně řeší?

vami zminovana podpora se tyka prevazne zemedelcu - a pokud tyto formy funguji v cele unii, tak musi bohuzel fungovat i u nas, jinak muzete zemedelstvi rovnou zrusit

Psí vrah Čumil 17.5.2007 9:26

Zajímavý článek, pane autore, s pozoruhodnými postřehy. Vřelé díky.

Jarda 17.5.2007 9:23

Re: Re: Největší škody v ekonomii páchají lidé jako pan Hrbek, kteří se vydávají za znalce a přitom dávají znát vlastní nevědomost a neschopnost chápat základní motivační principy každého ekonomického subjektu

Z poznámek autora k Rolleově větě jasně plyne, že diferenciální počet viděl z rychlíku. Jestli má tak kvalitní znalosti ostatních oborů, o nichž se vyjadřuje, tak ...

TBB - falešný mormonský kněz 17.5.2007 9:22

Re: Re: Daňová morálka

Až na tu kolegIni s Vámi souhlasím. Občas je dobře pohlédnout na to, zda zvýšení platu mi nepřinese zdanění ¨, které mi sebere peníze. PROČ JEŠTĚ NĚKOHO NENAPADLO, ŽE DANĚ MAJÍ BÝT NE PO KASTÁCH, ALE LINEÁRNÍ!!!!

Antonín Hrbek 17.5.2007 9:12

Re: Re: Pane Hrbku

Také si porovnávám jaký je ekonomický efekt mých aktivit a tomu přizpůsobuji mé jednání. Že "státu" záleží více na tom, aby od lidí vybral daně než to aby podporoval podnikání je důkazem jeho potlačování Švarc systému. Každý zaměstnanec je přece vlastně podnikatel prodávající výsledky své  práce.

O postižení psychiky podnikatele se právě pokusil Laffer se svou křivkou. Jenomže v praktické ekonomii hraje úlohu celá řada faktorů, mimo jiné i "donucení". Pokud se chci jako podnikatel uživit, musím, jak správně uvádíte, za daných daňových podmínek dosáhnout určitého příjmu. Pokud jsem zaměstnancem, musím počítat s tím, že mi stát daně strhne. Atd.

TBB - falešný mormonský kněz 17.5.2007 9:06

Re: Re: yNejvětší škod v ekonomii páchají lidé jako pan Hrbek, kteří se vydávají za znalce a přitom dávají znát vlastní nevědomost a neschopnost chápat základní motivační principy každého ekonomického subjektu

Pan Hrbek je velmi inteligentní "homo sapiens" - znám ho asi 45 let. Pokud jde o křivku, ta má jistý rozptyl, ale v rámci tohoto rozptylu funguje (matematické modelování je na tom založeno) běžná pravděpodobnost. Pokud se chcete aspoň trochu poučit a neptat se, co je ten Hrbek zač, zkuste studovat současně matematiku (asi bych doporučil pravděpodbnostní počet) a ekonomiku (zde by možná pro záčátečníka stačil Samuelson).

Křivku a výklad pro blbé si najdete na jakémkoli vyhlédavači - zadejte si prosím Laffer a zjitíte, že to byl mj. jeden z Reaganových poradců.

www racek 17.5.2007 9:04

Re: Pane Hrbku

řekl bych, pane pařík, že se s míněním pana hrbka zcela ztotožňujete. mimochodem, je to tuším docela úspěšný kapitalista.

a o té lafferově křivce? je to velice nebezpečný mýtus. pokud se tedy ho někdo pokusí aplikovat do praxe.

Antonín Hrbek 17.5.2007 9:02

Re: Re: 2) Pokud je Hrbek ekonom a ne apologet vysokých daní, tak co vlastně řeší?

Samozřejmě, že odbyt tuzemské produkce je záležitost producentů. Jenom nesmějí chtít od státu - tedy daňových poplatníků - podporu. Tu že se neurodilo, tu že nebyl sníh, tu podporu exportu, tu výkup přebytečných výrobků, atd. atd. Každý by měl nést plná rizika svého podnikání sám.

Jinak ve spotřebě stále platí některé zákonitosti. Například podle Engelova zákona s růstem příjmu domácnosti klesá podíl výdajů na potraviny.

Talián 17.5.2007 9:01

Re: Pane Hrbku

Jako živnostník si neustále porovnávám, jaký je ekonomický efekt  mých aktivit. Vycházím z toho, že existuje určitá částka, kterou nezbytně potřebuji získat. Pokud ji budu zvyšovat, porostou odvody státu víc, než můj příjem. Podle okamžité situace upravuji svoje další jednání. Z těchto důvodů je výhodnější než vlastní zaměstnanci tzv. Švarcsystém, outsourcing, nebo brigádníci. Nejvýhodnější je větší množina brigádníků pracujících na co nejkratší dobu. Ostatně způsobů optimalizace poměru příjmů k odvodům má každý kvalitní daňový poradce plný šuplík. Obecně lze říci, že vedle statistických zákonů hraje důležitou roli psychika podnikatele. Jestliže vidí, že platí a odvádí kam se podívá a stát není schopen za rok opravit díru ve vozovce před jeho vraty, jeho ochota platit silně klesá a ochota neplatit silně vzrůstá.

Antonín Hrbek 17.5.2007 8:50

Re: Re: Daňová morálka

Stejný případ jsem zažil asi dvakrát za celý život. Ale to se jedná o DPFO a ne DPPO.

Antonín Hrbek 17.5.2007 8:45

Re: Diskuse o ničem

Zcela s Vámi souhlasím, napsal jsem to již o něco níže. V moderní společnosti je to vždy otázkou kompromisu mezi tím co od státu žádám a tím co mu chci ze svých příjmů svěřit. O tom, že "stát" - což jsme ovšem my všichni - je schopen plýtvat, není pochyb. A rozdíl mezi současnou levicí a pravicí je především v tom, že levice plýtvá převážně plošně a pravice částečně plošně (aby získala voliče) a částečně jen do vybraných oblastí.

Typicky českým projevem je chtít od státu maximální zajištění a nedat mu skoro nic. To ovšem dost dobře nejde. Jediným rozumným řešením je posílení tržního principu s tím, že po sníženáí daňové zátěže si řadu věcí, které dnes všichni požadují od "státu", bude každý muset zaplatit sám. A to počínaje narozením, přes studium, rodinu, nemoci až po důchod.

Pavel 17.5.2007 8:36

Re: Daňová morálka

Budete se divit, ale zažil jsem, že kolegině psala žádost o snížení platu. Šéf ji totiž chtěl ohodnotit, tak ji dal nějaké odměny, a ona pak díky našim divokým zákonům přišla o nějaké sociální dávky a tím svůj příjem snížila. Takže to, co píšete, není argument vyvracející původní myšlenku, ale popis reality v našem kocourkově.

Antonín Hrbek 17.5.2007 8:34

Re: Reganův deficit nesouvisel se snížení daňových výnosů (ty VZROSTLY !!!)

Samozřejmě že Lafferova křivka se mění se změnou podmínek - pokud si pamatuji, tak jsem to jako "ceteris paribus" také v příspěvku napsal. Proto argumentaci statickou L křivkou, tak je se ozývá od pana Tlustého a jeho poradců považuji za pochybnou. Pokud jde o vztah hospodářského růstu a velikostí daní (přesněji daňového základu), tak tento vztah je v analýze zahrnut. Cituji: ... byl proto vyptracován dynamický model výběru DPPO beroucí v úvahu jak daňovou sazbu, tak i vývoj daňového základu.

Jinak zastávám názor, že cílem státu není maximalizace výběru daní, ale vybrat jen to,co je nezbytně zapotřebí. Je charakteristické, že řada diskutujících si plete DPPO a DPFO. Ale zatím jsem neviděl číselnou protiargumentaci.

Je samozřejmé, že každý podnikatel má zcela svobodu zacházet se ziskem z titulu snížení daně , jak chce, tedy i investovat do zahraničí. Ale pak musím počítat s tím, že tato aktivita nepřinese daňový výnos. Pokud někdo pochybuje o tom, že snížení sazby DPPO vede ke strukturálním změnám v národním hospodářství, tak ať si zopakuje elementární kurs ekonomie. A věřit na to, že snížení sazby DPPO povede ke snížení cen výrobků je jako věřit na Ježíška. Ke snížení cen výrobků vedou jen konkurence a trh.

Jindřich Pařík 17.5.2007 8:32

Re: Diskuse o ničem

R^

JV 17.5.2007 8:27

Diskuse o ničem

Aplikace Lafferovy křivky na "optimalizaci" daňových sazeb je úmyslné oblbování lidí něčím, co se tváří jako věda (a je třeba přiznat, že zleva i zprava). Z mého pohledu jako občana není požadovaným kritériem maximalizace výběru daní, ale naopak jeho minimalizace. O maximalizaci daňové kvóty jde jenom politikům a úředníkům, kteří tím zvyšují svoji moc.

Jindřich Pařík 17.5.2007 8:22

Pane Hrbku

je milé se dozvědět jaké máte mínění o znalostech a vzdělání diskutujících. Zjednoduší ro komunikaci.

Já ale opravdu nejsem náležitě ekonomicky vzdělán abych mohl ohodnotit Vaše hausnumera zabalená ve fundovaně vyhlížející omáčce. Zjistil jsem však jedno. Že se domníváte, že primárním cílem státu by mělo vybrat na daních co nejvíce je to možné na daném teritoriu. Tedy že stát tu máme proto aby dojil občana jako kozu. Takové ekonomy bych nejraději koupal v košatince z Karlova mostu.

Domnívám se, že stát je tu proto, aby obstarával pro občany jakýsi servis, na kterém se občané společně dohodnou - a to pokud možno co nejlevněji. Od toho by se měla odvíjet každá rozumná reforma a ne od požadavku nadojit pro stát maximum možného z občanů a vybrané prostředky pak rozfrcat tu rozumně tu zhovadile. Pro studium efektivity úřednického aparátu doporučuji jako četbu Zákony prof. Parkinsona jejichž platnost jest empiricky doložitelná. Přeji krásný den. Jindra 

Pavel 17.5.2007 8:16

Když se podívám na svoji výplatní pásku

Když se podívám na svoji výplatní pásku a uvážím, že zaměstnavatel za mě odvádí navíc 35% hrubé mzdy, tak já platím přímé daně 55%. Když si k tomnu připočítám DPH a spotřební daň, tak asi moc daleko od těch 82% nebudu. A popravdě, když vím, že při zvýšení hrubé mzdy od 1000 Kč mi stoupne čistá mzda o 600 Kč, zatímco odvody státu o 750 Kč, mám sto chutí stát se nezaměstnaným.

dagis 17.5.2007 8:05

Naprostý souhlas,

čím více stát vybere daní tím více se rozkrade. Výsledek je jasný, státu co možná nejméně.

Petr Kohout 17.5.2007 7:51

Reganův deficit nesouvisel se snížení daňových výnosů (ty VZROSTLY !!!)

ale se zvýšení výdajů - šlo o válečné výdaje na porážku Sovětského Svazu (uzbrojení ve studené válce), které m.j. osvobodilo i naši zemi. Americké daňové výběry prudce vzrostly.

Autor článku zapomíná:

- Lafferova křivka se mění - pro každou vesničku i každou vteřinu je jiná. Těch 82 % platilo jen ve "vteřině" výpočtu (pokud nešlo o chybný výpočet) už o týden později by lidé při pohledu na rozhazovačné úředníky přestali daně platit (nebo si prosadili daňové úlevy, což je pouze legalizace téhož).

- Existuje další křivka - vztah hospodářského růstu a velikosti daní.  Snížení daní obecně zrychluje hospodářský růst (stát umí zpravidla pouze plýtvat) a pokles hospodářského růstu nastává až při zhroucení policie, soudnictví a při "zlých" sousedech i armády. Ovšem pozor - soudnictví v ČR je napůl zhroucené i přes dostatek peněz.

- jenom na okraj, když rozhodl (tehdy guvernér) Regan o vrácení části daní zpět poplatníkům (výběr byl lepší, než se čekalo), levice (tj. demokratická strana), řvala, že snížení daní je "plýtvání penězi daňových poplatníků".

jeff 17.5.2007 7:46

praxe

.... navím jaké procento(19) je považováno za daň, když vím, že za příjem, který natvořím za jeden měsíc, není určitě to procento zmiňované tedy 19, ale o mnoho více...

pak by mohli platit ty pseudobláboly už dnes..:-)

Ladislav N. :-))) 17.5.2007 6:55

Re: Daňová morálka

Je tady také možnost, že vám nabídnutým vyšším výdělkem (za více práce) hrozí přechod do vyšší daňové sazby, tudíž raději zvolíte jiné aktivity (třeba nějakou "fušku" načerno). Když sazba daně bude konstantní a nízká, zachováte se stejně?

xx 17.5.2007 6:41

"Není např. jisté, zda úspory daní

nevyužijí podnikatelé po příkladu ČEZ a dalších gigantů daňových úlev k investování do jiných teritorií, odkud, na základě dohod o dvojím zdanění, žádné daňové výnosy pro ČR neplynou."

Není ani jisté, že u nás pak budou investovat zahraniční firmy, protože naše daňová sazba je pro ně výhodnější než u nich doma, i když jim z toho doma žádné daňové výnosy neplynou. Já taky nejsem ekonom, ale velmi bych se rozmýšlel investovat v jiné zemi, pokud by tam měli vyšší daňovou sazbu a žádné jiné pronikavé výhody. Takže jsme s panem Hrbkem asi stejní odborníci.

Petr 17.5.2007 6:37

Daňová morálka

Nechci se pouštět do tajemství křivek. Ale úvaha, že se snížením daní zlepším daňovou morálku mi připadá stejná, jako když za mnou přijde šéf že mi zvýší plat a já řeknu děkuji, nechci, mám dost.

mara 17.5.2007 6:16

Re: Re: Největší škody v ekonomii páchají lidé jako pan Hrbek, kteří se vydávají za znalce a přitom dávají znát vlastní nevědomost a neschopnost chápat základní motivační principy každého ekonomického subjektu

brouk Pytlík?!??!?8-o