4.10.2022 | Svátek má František


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Hodnota věcí nespočívá v jejich nákladech

Oscar Wilde před lety prohlásil, že cynik je člověk, který zná cenu, ne však hodnotu věcí. Pro politiky a vládní ekonomy by měl platit opak. Nemusejí znát ceny všech věcí, měli by však vědět, jak stanovit jejich hodnotu. Skutečnost je však tomuto požadavku často na hony vzdálena.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Rastislav 28.2.2014 13:43

Cena je známá, hodnota diskutabilní

Koupil jsem si nové auto za 300 tisíc. Jel jsem ho pojistit a pojistitel mě řekl, že v okamžiku, kdy vyjedu z prodejny, hodnota mého auta klesne o třetinu ceny. Proto mi havarijní pojistku nastavil na hodnotu vozu na 200 tisíc.

Na podzim mi rozbil karoserii cizinec, policie sepsala protokol a já dal auto opravit do servisu, kde oprava karoserie vyšla na 180 tisíc a byla celá hrazená s pojistky cizince.

Nyní jdu znovu uzavřít pojistku havarijní, kterou uzavírám především z obavy krádeže vozu. Jenom nevím, zda dnes hodnota vozu (180 tisíc nová karoserie a vše ostatní tj. motor, převodovka,...., je původní) bude 180 tisíc nebo 250 tisíc. Inu cena opravy je známá, ale hodnota je diskutabilní.

J. Řezníček 28.2.2014 12:59

Hodnota a cena

Představte si 80-ti letý les ( nebo třeba višňový sad) , kde je v létě příjemný chládek a lidé tam rádi chodí na procházku nebo výlet. Teď přijde ekonom s účetním a vyčíslí jeho cenu na několik milionů. Přijde podnikatel v lesnictví a pokácí les nebo sad a zbude paseka. Podnikatel prodá dříví za "tržní ceny" a je spokojen. Ale co po něm zbylo a co naopak chybí ?

M. Kosejk 28.2.2014 13:12

Re: Hodnota a cena

Jinými slovy říkáte: Lidi si zvykli chodit na cizí pozemky - a majitel pozemků tedy musí akceptovat jejich hodnocení hodnoty jeho vlastních pozemků. :))

M. Kosejk 28.2.2014 9:54

:)))))

"Cena" je "hodnota" vyjádřená v penězích. :))) Strašná onanie je tenhle článek....

Š. Hašek 28.2.2014 21:59

Re: :)))))

Článek poněkud kostrbatě říká to, co dříve věděl každý odchovanec samostatného nakládání s kapesným. Dále ten, kdo dobře ví, že vichřice a následující nová střecha nikterak nezlepší jeho finanční bilanci.

Kdo není z nich, stejně podobné články nečte a v makovici má ekonomické poučky typu Paroubek - Sobotka - nová ekonomie.

Takže máte nakonec pravdu. Ale psal bych to furt, místo jiných plků v novinách.

Z. Švrček 28.2.2014 9:44

Uff-polemika s naprostým nesmyslem?

Jakoukoliv zmiňovanou kategorii ekonomického přínosu může spravedlivě zhodnotit pouze a výlučně svobodný trh. Ne ten nynější existující, regulační a dotační "politikou" Evropské unie či států již docela pokřivený prostor, ke kterému jsou každou chvíli přidávány za nadšeného potlesku příjemců veřejných peněz nové a nové regulace, dotace, nařízení, či doporučení a kterému se v dnešním evropském žargonu mylně říká trh a kdy se naprosto netržními a trh nepodporujícím i prostředky centalizovaně usiluje o něco, co si socialisté všech barev představují pod označením "trh jednotný". V kontextu, který má autor na mysli, se dá nejvýše spekulovat o přínosu, či nákladech kulturních, či společenských.

    Není přece žádným, natož ekonomickým úspěchem, vzniká-li na bázi rozsáhlých dotací, grantů, či přímo z rozpočtu státu, tedy za veřejné peníze něco, co vytváří pro lidi pouhou příležitost ke konzumaci zmíněné kultury, či sportu, aniž by "to" muselo odrážet skutečnou poptávkau. Nepodaří se? Nevadí, stát, či EU zase přileje. Co to má společného s ekonomikou? Příkladem je třeba onen filmový fond, ze kterého autoři čerpjí peníze na výrobu naprostých propadákůn nebo i Česká televize, která za veřejné prostředky pod heslem veřejné služby utrácí za druhořadou filmovou, či televizní tvorbu, přičemž jen občas vznikne něco, co by se ujalo na skutečném trhu, kde by každý autor měl přicházet se svým dílem vytvořeným za své peníze.  Oč těžší to mají třeba takoví kavárníci...  Ano, přínos a obzvláště ten ekonomický, se dnes v takovém prostředí opravdu těžko nalézá.