17.6.2021 | Svátek má Adolf


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Hledá se lék na koronokrizi

S trochou nadsázky se ještě neusadil všechen prach po pádu Dvojčat v září 2001, když prezident Bush mladší vyzval Američany, aby vyrazili do obchodů a nakupovali, co to dá. Mnozí se mu smáli, ale popravdě to byla dobrá rada.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Lapil 3.4.2020 9:56

Aha. Takže skrytá reklama.

M. Pivoda 2.4.2020 21:23

Stále vlastním název své poradenské firmy Innovation Consulting Brno (jejíž činnost jsem před lety přerušil).

A protože dnes žijeme v tržní ekonomice, mohu své specifické rady udílet jen oproti podílu na budoucím byznysu, který vzejde z mého poradenství. Šlo by tedy o mé poradenství pro konkrétní firmu, nikoliv abych zde prezentoval nějakou generickou strategii pro všechny cestovní kanceláře.

V roce 2020 ještě totiž nejsme v budoucím technologickém socialismu. A někteří tlučhubové mne zde na Neviditelnám psovi dokonce označovali i za komunistu. Ha, Ha. Ha. A diskutující Z. Lapil po mně dokonce požaduje, abych se choval jako komunista - už dnes v roce 2020. (Abych se choval jako komunista z přesvědčení, nikoliv jako někdejší členové KSČ, vyčuraní Pepíci, kteří se z komunistů pohotově překabátili na kapitalisty.) Z. Lapile máte ve svých názorech rozpory. Zatímco mé názory na budoucnost jsou zde prezentovány v konzistentní podobě.

Arabské přísloví říká: "Hyeny štěkají, ale karavana jde dál."

Z. Lapil 2.4.2020 12:27

Dobrá. Nebudu se hádat o svůj názor na sociální jistoty (co PŘESNĚ to je) v kapitalismu, nebudu se ani pouštět do debaty, jestli virtuální realita a 3D brýle nejsou zrovna náhodou technologicky pokročilejší variantou promítače 3D filmů, a jenom upřesním otázku:

A tedy, co z toho, jaksi, plyne pro cestovky? Mají si koupit helmy a brýle virtuální reality na promítání cestopisných souborů?

Protože váš původní dvojpříspěvek nakladl slova sice jednotlivě srozumitelná, ale dohromady nedávající ani náznak použitelného smyslu. VY jste odborník, VY těm cestovkám poraďte. Pokud možno něco lepšího, než že mají myslet dopředu. Tuhle radu jim dokáže dát i takový zpátečník, jako jsem já.

M. Pivoda 2.4.2020 11:10

Technologický vývoj pokračoval i po Servítovi. S. Kalužík ten technologický vývoj ale přestal sledovat.

M. Pivoda 2.4.2020 11:08

Co z toho plyne pro Z. Lapila?

Metaforicky a sarkasticky: Když jdu do bordelu, tak si sebou vezmu prezervativ.

Přidám něco z historie:

Ani čeští Osmašedesátníci při svém nadšeném vstupu do KSČ nepředpokládali, že by později mohli dostat "po šňupáku" a právě od své vlastní strany. Kuriozitou té doby je, že manželka Rudolfa Slánského nepřestala být věrná své straně, i když jí ta strana pověsila manžela. Komunista Gustav Husák vydržel ve vězení 10 let, aby pak ve stranické práci pokračoval.

A v roce 2020 by zde diskutující Z. Lapil chtěl mít zajištěné sociální jistoty v kapitalismu. Ha. Ha. Ha. To zaprvé. Zadruhé: V roce 2020 jsou technologicky pokročilejší helmy a brýle virtuální reality, než promítače filmů.

S. Kalužík 1.4.2020 23:20

V duchu známého nápisu z mého mládí - Servít je vůl - konstatuji - Pivoda je vůl!

Z. Lapil 1.4.2020 23:13

Obávám se, že problém stavebnictví se jmenuje úřad, nikoliv pracovní síly.

Z. Lapil 1.4.2020 23:11

A tedy, co z toho, jaksi, plyne pro cestovky? Mají si koupit 3D promítače cestopisných filmů?

M. Pivoda 1.4.2020 19:39

Postrádám v článku makroekonoma zahrnutí a zohlednění něsledující souvislosti. Cituji:

Zahraniční vlastníci firem z Česka vloni vytěžili 299 miliard korun. Do zahraničí tak odtekla o 29 miliard větší částka než za rok 2018. Vyplývá to z údajů České národní banky (ČNB). Podle expertů je odliv kapitálu ještě o desítky miliard vyšší. ČNB totiž do statistiky nezapočítává kvalifikované odhady nepřiznaných zisků.

https://www.byznysnoviny.cz/2020/02/14/cesko-dojna-krava-evropy-dividendach-vloni-odteklo-zahranici-299-miliard/

V. Kain 1.4.2020 19:13

Na sanaci škod které vzniknou živnostníkům půjde z té hromady miliard velmi nepatrná část.Vím naprosto přesně kdo nebude škodný.O to se soudružky ministryně postarají.

M. Stuchlik 1.4.2020 16:17

Člověk není schopen se postarat sám o sebe v případě, že mu v tom stát brání - což je nynější situace.

Proto, když stát sebere člověku jeho práva, je povinen přijmout taková opatření, aby člověk mohl přežít. A pokud je nepřijme je to na defenestraci, ale ne jen do hnoje.

J. Jurax 1.4.2020 12:30

No, ale tohle není válka, to je toliko epidemie.

Kromě lidí z bývalé Jugoslávie si z Evropy už jen osmdesátníci a starší si mohou pamatovat, co je to opravdová válka v jejich zemi.

M. Pivoda 1.4.2020 12:25

Můj věcný komentář na aktualne.cz

Blog se jmenuje "aktuálně.cz", takže se zde zcela přirozeně diskutuje aktuální současnost a eventuálně se i připomíná minulost (vtipné moudrosti Václava Klause a Václava Havla). No budiž. Ale, co tak se předem zamyslet nad budoucností, aby krátkozrací občané (jako třeba šéfové dnešních cestovních kanceláří), nemuseli žádat o státní podporu?

Teď promluvím sám za sebe. Člověk, který dlouhodobě profesionálně sleduje světový technologický rozvoj, se dnes musí nutně zeptat: Může fungovat kapitalismus bez (kapitalismem vykořisťovaných) dělníků/právníků/...? K této budoucnosti totiž nevyhnutelně směřujeme. (Přeskočím zde detaily, jak to bude postupně probíhat, a ke kterému 1. 1. to bude definitivně zavedeno).

A teď konečně ta závěrečná moudrost pro 21. století.

V oné (časově neurčené) budoucnosti 21. století si vyjde na procházku šéf firmy Google a vidí, jak tam v příkopu žere trávu český ekonom Václav Klaus (kterého v Česku v 90. letech chtěli za ekonomickou transformaci Česka na montovnu navrhnout na Nobelovu cenu za ekonomii). Šéf firmy Google se zděsí, ale pak dá ekonomovi Klausovi dobrou radu: "Běžte se raději nažrat svých makroekonomických modelů. A v pokleku před Českou národní bankou přitom nábožně vzývejte Neviditelnou ruku trhu!"

M. Pivoda 1.4.2020 12:23

Koronavirus asi přežijeme, ale co bude dál?

Nejprve pohled do minulosti, jak ho ve svém článku na aktualně cz vtipně popsal Antonín Staněk, Poslanec ČR. Vybírám jen vtipnou poznámku z úvodu Staňkova článku:

... Že strůjcem svého štěstí v ekonomice je každý sám a demokratický kapitalismus tu není do toho, aby lidi tahal z vody, ale aby jim pomáhal v té vodě plavat?

Přesně to vystihla lidová tvořivost ve vtipu ze začátku 90. let, jak starý penzista jí hlady trávu. Jde kolem Havel, zděsí se a dá penzistovi padesátikorunu, aby se šel někam najíst. Padesátikoruna je hned pryč, tak se penzista vrátí k té trávě. I jde kolem Klaus, rovněž se smiluje a dá mu hrst drobných. Co s tím, ptá se smutně penzista. „Sedněte na tramvaj a jeďte za město," říká tvůrce kapitalismu v Čechách vlídně, "tam je tráva zelenější.“ ...

Více zde: http://blog.aktualne.cz/blogy/antonin-stanek.php?itemid=36350#comment-4856297254

S. Rádl 1.4.2020 10:22

Já tomu fakt nerozumím. V novinách, TV a netu se všichni vyjadřují, že po měsíci opatření nemají na chleba, co budou jíst jejich dětičky, jak mohou platit nájmy atd. Nu a hned následuje, ať se stát postará. Obvykle se pak objeví jakýsi prof. Fiala s tím, že stát se nestará, že musí dát mnohem více (to to ODS dopracovala s tím, že se má každý o sebe postarat sám).

Na druhou stranu si možná titíž lidé stěžují, jak drahé budou storna zahraničních zájezdů a jaká by to byla hrůza, kdyby letos nemohli jet k moři...

R. Dubravský 1.4.2020 10:14

Poněkud se obávám, že se jedná o něco na způsob hraběcích rad. Lidí, kteří by po krizi mohli utrácet, bude dost málo.

J. Stehlik 1.4.2020 9:22

Vzhledem k tomu , že na nemovitostním trhu je dlouhodobý nedostatek , tak na něm vidím obrovskou příležitost . Nejen k ekonomickému rustu , ale i stavebnictví by pojmulo dostatek manuálně pracujících co budou teď dost propouštěni.

Má to i výhodu v tom , že je to obor nezávislý na exportu a ještě se nám zvýší životní uroveň .

R. Vacek 1.4.2020 7:38

Nezdá se mi, že by po válce lidé řešili za jakou dovolenou utratí peníze.

R. Vacek 1.4.2020 7:37

Američani se připravují na to, že jich padne víc, než za 2. světové války. Snaží se co nejrychleji přebudovat průmysl na válečnou výrobu. A až pandemie přejde, spočítají se ztráty a válečná výroba opět přejde na mírové potřeby.

Z předchozí války nám zůstala zaměstnanost žen, uvidíme, co nám zůstane z té současné. On-line služby? Home office?

H. Kotaz 1.4.2020 6:48

Při tom nakupování bychom měli používat zdravý selský rozum - nekupovat automaticky i kdejaký šunt, který nám byl dosud nabízen.

J. Hausner 1.4.2020 3:11

Dobře nasměrovaná úvaha, obávám se, že spousta tuzemských poskytovatelů to „zabalí".

J. Jurax 1.4.2020 0:51

Ano.

Už jenom proto, že příliv zahraničních turistů se patrně konat nebude.

K. Nový 1.4.2020 0:22

"utratit alespoň část peněz na dovolenou doma je tentokrát opravdu něco jako výraz národního uvědomění." - to je pravda.