Neděle 3. listopadu 2024, svátek má Hubert
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

EKONOMIKA: Globalizace nejspíš zeslábne

Globalisté v honbě za vyššími zisky postupně přesouvali obrovské objemy výrob nejrůznějšího druhu na východ, kde často lidé pracují v až otrockých podmínkách. Pracovali na tomto globálním outsourcingu až tak usilovně, že některé výroby například v Evropě, ČR nevyjímaje, z Evropy prakticky zmizely.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
LD

L24i66b76o74r 91D10a56v55i39d

24. 4. 2020 22:18

Zaprodanec Brusele Telička by měl jít bručet na doživotí za vlastizradu ! !"

0 0
možnosti
RV

Pravidelně se ukazuje, že generálové se připravují na minulou válku. Proto pokládám za téměř jisté, že spousta států se pustí do přípravy na další pandemii a budou na ni velmi dobře připraveni, akorát že ona nepřijde (chodí tak jednou za 100 let), ale přijde zase něco jiného, na co nikdo připraven nebude.

Přitom obvykle bývá nejlepší přijímat taková opatření, která vedou k maximálnímu zbohatnutí společnosti, protože bohatá společnost je pak v případě krize schopna alokovat mnohem víc prostředků na její řešení.

0 0
možnosti
JP

Pan Telička nezvládl přístupové vyjednávání ještě jako Babišův trumf, nebo už jako jeho rival? Mám pocit že, s ohledem na uběhlou dobu, platí první varianta. Polsko a Rakousko mají podobné klimatické podmínky. Jen to zásadní, Agrofert, jim oběma chybí. Možná mají o to víc selského rozumu. Neplatí náhodou, že termín "výměry polností pro rostlinnou výrobu"=výměry pro řepku olejnou? Stačí přeletět letadlem severní hranici s Polskem nebo jižní s Rakouskem a žlutý mor téměř zmizí. Aspoň že viník je jasný. Už předem. Brusel a jeho EU.

0 0
možnosti
JJ

J58u86r32a 27J54u82r89a84x

24. 4. 2020 14:01

Ehm ... kvóty na cukr a cukrovary třeba ... a záplava dotovaných zemědělských produktů třeba, tedy víc dotovaných než u nás ...

Proč na Vysočině, bramborářské to oblasti, mají v Jihlavě v té děsivé škatuli na náměstí akorát brambory z Francie, nedobré a navíc drahé?

0 0
možnosti
JK

J32o73s61e74f 88K47r93a84u34s

24. 4. 2020 10:54

Západní hospodářství se stále více dostává do područí Číny a my jsme se hospodářsky i politicky vydali do područí Západu. Přerušená tradice se těžko obnovuje, zvlášť když není podepřena vlastenectvím. Čína už je příliš vpředu a než západní podnikatel převede výrobu zpět domů, Čína bude zase o krok dál. Ale budiž. Na Západě se tedy obnoví výroba nějakého zboží, technicky už překonaného a bude se prodávat za násobek čínské ceny. Volat dnes třeba po nějakém "buy british" by asi bylo na žalobu za xenofobii a rasismus a mladí by stejně na truc vše domácí ignorovali. Mimochodem, v Británii 80% HDP tvoří služby. Poloprázdná slupka s 20% obsahu. Jedna z možností je, že Čína využije současného rozvratu Západu a za své biliony skoupí co se dá. A vzhledem k současné covidové lživé a nenávistné kampani proti sobě nebude Západ nijak sanovat. Tak i v té Británii se může obnovit nějaká výroba, pod čínským vedením a za čínské platy. A není obtížná představa, že po svržení západního jha se české země rychle vzmátoří, čehož dobrou předzvěstí je naše reakce na covid.

Ilustrace první: Jeden můj známý, majitel firmy přesného strojírenství, tedy výroba třeba ozubených kol na nejmodernějších strojích, zrušil firmu. Jednak Číňan dodával výrobky levněji než on zaplatil za materiál, jednak pracovníci postupně odešli do pense a mladí nebyli.

Ilustrace druhá: Jiný známý, zaměstnaný v české pobočce velké výrobní západní firmy, říká, že všechna výroba včetně vývoje a konstrukce je už dávno na východě. Tam to přísně hlídají, aby si některý zaměstnanec nezaložil vlastní firmu, pochopitelně s prodejními cenami násobně nižšími. Na Západě už totiž zůstalo jen obří ředitelství a obchodní oddělení, poslední léta prý infiltrované mladými pracovníky, kteří si vystačí sami mezi sebou a výkonné pracovníky svými počítačovými inovacemi (nahrazení excelu tabulkami, do nichž se zadává natvrdo) přivádějí k zoufalství. A opájejí se prý představou, jaké to bude až ti starci (věk 40+) odejdou a nebudou je brzdit.

0 0
možnosti
JJ

J86u23r60a 37J38u64r45a96x

24. 4. 2020 14:15

No jo, Designed in Italy manufactured in Thailand - to bylo na botách italské honorábl značky.

Nakonec i Baťa, tedy Bata, sídlí v Kanadě, ale jedinou botku tam nevyrobí a poslední evropský výrobní závod zavřel někdy v šedesátých. Takže mám kecky Bata vyrobené v Malajsii - je to na nich napsané - ale zato ve značkové prodejně Bata ve Zlíně koupené.

A ondyno jsem si šel koupit sekyrku. Měli, krásnou, vydyzajnovanou, až mi skoro přišlo líto takovým klenotem štípat plebejská polínka - byla Made in PLC. Ale byl k ní návod k použití - anglicky a čínsky.

0 0
možnosti
FK

V tomto, jako člověk z praxe a autor mnoha výrobních projektů, jsem velký pesimista. Výroba se přesouvala jinam z mnoha důvodů, a to nejen kvůli nižším nákladům. Položme si otázku, proč tak málo lidí podniká ve výrobě? Proč je jednodušší zboží někde koupit než u nás vyrobit? Proč je práce ve výrobě sprostým slovem? Proč je technická kvalifikace dehonestována? Těch otázek by samozřejmě bylo víc a odpovědi na ně pak celkem přesně popisují důvody,proč celá výrobní odvětví upadla. A za úplný nesmysl považuji tvrzení, že asijská, konkrétně čínská kvalita nutně pokulhává za tou evropskou, třeba českou. Je to na úrovni tvrzení "zlaté české ručičky" nebo "nedostižná německá kvalita". Viděl jsem v poslední době tolik českých nebo německých šmejdů, že by se o tom daly psát romány. A první základ úspěchu je říkat si pravdu. Jistě, že by se to dalo změnit, ale to by západní svět nesměly řídit pokřivené, většinou humanitně vzdělané struktury. A změna hned tak nenastane.

0 0
možnosti
OU
PD

Cena zboží nad kvalitou je principem výběrového řízení, kterým prochází státní zakázky.

Že je výsledná cena několikanásobná oproti té "výběrové", není předmětem výběrového řízení. Samozřejmě při stejné (ne)kvalitě.

Žijeme v pakárně.

0 0
možnosti
PK

P26e24t44r 60K60u22b33á74č

24. 4. 2020 8:03

Nesdílím optimismus pana Holáska a naopak si myslím, že až koronaviróza pomine vynoří se zpoza větru armády "normalizátorů", "akreditátorů", "manžéřů rizik" a dalších obchodníků s teplou vodou, kteří budou křičet: "koronaviróza by byla o polovinu kratší kdyby se dodržovala ( mnou kontrolovaná - zbytečná ) norma ČSN DIN EN ISO XXX/YYY/ZZZ"

0 0
možnosti
DS

Globalizace přece neznamená jen to, že se můj notebook vyrobil v Číně. Globalizace tu je a bude. Proč? Inu, máme internet, sociální sítě, mobily... Budujeme nová a nová obrovská letiště (Peking, Istanbul), dálnice, rychlodráhy... Takže se jí nezbavíme. Svět je globální vesnice již dlouho. A silně pochybuji, že od zítřka nedostanu kdekoli na světě Colu. Ona svoboda pohybu a podnikání - a ty přece rušit nechceme - si globalizaci vynutí. Když cokoli vyrobím levněji v městě X, nebudu to vyrábět v městě Z. Tak to holt chodí. Titulek je ovšem pravidivý: globalizace zřejmě na pár let zeslábne, bude se méně cestovat. Ale to, že PC vyrobím v Indonesii, přece na šíření viru moc vliv nemá. Že by přežil na krabici s ním dopravu z Pekingu do velkoskladu u Prahy? Nevím.

0 0
možnosti
JL

"Když cokoli vyrobím levněji v městě X, nebudu to vyrábět v městě Z" no ve Švédsku kdysi řešili problém: měla se zrušit poslední švédská továrna na výrobu bot neb boty z Číny byly za polovinu. Někteří ale namtali "co když přijde válka a Čína nám přestane dodávat boty? Naše armáda bude bez bot?" Určité tovary jsou strategické a každá země by si měla uchovat alespoň možnost jejich výrobu rychle obnovit: základní potraviny, boty, šaty, léky, zbraně..... Jinak se může stát, že budeme stát nazí a bosí a neozbrojení proti protivníkovi. Jako Anglie na začátku války proti Hitlerovi. Mimo námořnictvo neměli prakticky žádnou armádu. Chceš-li žít v míru buď dobře připraven na válku! Probatum est. J.L. end

0 0
možnosti
DS

Až na to, že stav našeho zákona o veřejných zakázkách je přímým důsledkem přijímání evropských strukturálních fondů. Takže autorův optimismus je podmíněn odchodem z EU....

0 0
možnosti
PD

Nevím, nevím.

Globalizace je dána především tím, že v tzv. euro-atlantické civilizaci se spousta lidí živí kšeftem, cestovním ruchem, dopravou cik-cak, právem, politikou, "neziskováním", aniž by uměli sáhnout na jakoukoliv smysluplnou práci. Kdežto v Asii a především v Číně jsou miliardy lidí, co neumí nic jiného, než pracovat.

0 0
možnosti
Foto

Souhlasím s názorem, že spousta lidí se živí zbytečnými obchody - co třeba neziskovky - to je obchod s důvěrou sponzorů. Ale popřel bych, že Asiaté umí jen pracovat . Chcete příklad? Podívejte se, jak se u nás vietnamská menšina etablovala v drobném obchodu a dne jejich děti, čeští občané vietnamské národnosti - vykazují mimořádné studijní výsledky a zapojují se do vědy, výzkumu a progresivních technik.

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz