Úterý 29. dubna 2025, svátek má Robert
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuse

EKONOMIKA: Excerpta z mé četby

Mnoho lidí si klade otázku, co se musí udělat, aby se Amerika vrátila k prosperitě. Odpověď je velmi jednoduchá: politika vlády se musí vrátit k principům ekonomické svobody, na kterých tato země byla založena.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

LH

L. Hrncir

8. 7. 2012 23:43
The Shock Doctrine

Doporucuji precist knihu Naomi Klein, The shock doctrine a dozvedet se neco vic o Milton Friedman, velkem to vzoru pana Klause. Reganovu politiku sice uz bohudiky nemame, jeji tragicke dusledky vsak stale trvaji.

0 0
možnosti
PS

P. Schuster

8. 7. 2012 19:15
Ekonomická svoboda

Teorie ekonomicky smýšlejícího člověka, který rozumně spravuje své zájmy, čímž by volný trh fungoval rozumně a efektivně, již má určité trhliny.

Krize důvěry začala v Americe v sektoru bankovnictví. I současný skandál kolem manipulace úrokových sazeb dál prohlubuje důvěru v kapitalistický systém obecně.

Ano plně souhlasím a taky jsem přesvědčen o významu ekonomické svobody, ovšem na čele s morálně silnými osobnostmi.

0 0
možnosti
PF

P. Fiala

8. 7. 2012 19:12
Chybí vliv zbrojních aktivit Federální vlády USA

Respektive VLIV presidentů a senátorů A ZBROJNÍCH LOBISTŮ.

Zbrojní průmysl včetně vědecké podpory a strašení občanů USA z jaderných válek bylo stejné téma, jako ve sféře vlivu RUSKÝCH KOMUNISTŮ, dnes straší ISLAMISTY.

Občané ZÁPADNÍ EVROPY, již za doby Adenauera chtěli po J.F.Kenedym ukončení okupace Německa, neb to byly záminka držet zde i ruská vojska s jadernými zbraněmi. Je docela možné, že N.S.Chruščov nechal J.F.K zabít, neb ten byl nakloněn ukončení Studené války v Západní Evropě. SSSR a USA drželi Západní Evropu v permantním zbrojení, strašné sumy kapitálu byby přetvářeny na zbraně a vše co s tím pak souvisí.

Chci poukázat na nevnímání TÉMATU "ZBROJENÍ" = NEEFEKTIVNÍ EKONOMIKY (včetně lidské práce a zboží výrobky v tisících mliard měn vyjadřované). A ke zabíjení lidí a ničení majetků po generace lidských bytostí vytvářené.

Co vše potřebné se může pořídit OBČANŮM za 2 ks stíhaček GRIPPEN? Co, pro Boha živého, pohledávají naši vojáci v Afganistánu? Atd., atp.

0 0
možnosti
JK

J. Kanioková

8. 7. 2012 16:04
Výborná informace, velmi pravdivá,

a hlavně - p. Taylor je výborný ekonom. - John B . Taylor : Měnová politika a další krize - (z překladače)

Nízké úrokové sazby a mezinárodní kapitálové toky, které nejsou "přesycení úspor platí, že" zavinily pád v r. 2008. Kapitálové toky - Příběh začal během prodloužených období nízkých úrokových sazeb, jak v nízkých sazbách Federálního rezervního systému USA v letech 2003 až 2005 a jeho současné téměř nulové úrokové politiky, která začala v roce 2008 a očekává se, že potrvá do roku 2014. Tyto nízké úrokové sazby způsobují, že z tohoto důvodu investoři hledají výnosy jinde a kupují zahraniční cenné papíry, firemní i vládní. Globální dluhopisové fondy v USA tím posunuly svá portfolia na tyto vyšší výnosy zahraničních cenných papírů a investoři je přesouvají do fondů, které se specializují na tyto cenné papíry.

Nízké úrokové sazby v USA také podporují též zahraniční firmy, půjčují si raději v dolarech než v místní měně. US pobočky zahraničních bank hrají klíčovou roli v tomto procesu: V roce 2009, americké pobočky více než 150 zahr. bank tak zvýšily zásobu na 645000000000 dolarů

http://online.wsj.com/article/SB100014240527023042.../

http://www.realclearpolitics.com/video/2012/06/05/...

0 0
možnosti
JK

J. Kanioková

8. 7. 2012 16:15
Vyšlo to blbě...

Nízké úrokové sazby a mezinárodní kapitálové toky, které nejsou "přesycení úspor platí, že" zavinily pád v r. 2008.

Kapitálové toky - Příběh začal během prodloužených období nízkých úrokových sazeb, jak v nízkých sazbách Federálního rezervního systému USA v letech 2003 až 2005 a jeho současné téměř nulové úrokové politiky, která začala v roce 2008 a očekává se, že potrvá do roku 2014. Tyto nízké úrokové sazby způsobují, že z tohoto důvodu investoři hledají výnosy jinde a kupují zahraniční cenné papíry, firemní i vládní. Globální dluhopisové fondy v USA tím posunuly svá portfolia na tyto vyšší výnosy zahraničních cenných papírů a investoři je přesouvají do fondů, které se specializují na tyto cenné papíry.

Nízké úrokové sazby v USA také podporují též zahraniční firmy, půjčují si raději v dolarech než v místní měně. US pobočky zahraničních bank hrají klíčovou roli v tomto procesu: V roce 2009, americké pobočky, více než 150 zahr. bank, tak zvýšily zásobu na 645000000000 dolarů

http://jdem.cz/vq8v8  -  http://jdem.cz/vq8x9  -  http://jdem.cz/vq8y6

0 0
možnosti
RP

R. Pecho

8. 7. 2012 7:30
Obdivuhodné myšlenky V. Klause

jsou velmi jsou všeobecně platné.

Zvláště pochvalná zmínka o Alanovi Greenspanovi mne zaujala, neboť:

Greenspan totiž v letech 1974–1977 vykonával funkci předsedy Sněmu ekonomických poradců (Council of Economic Advisors). Od 70. let začal též postupně zasedat v představenstvech významných finančních a obchodních společností, včetně např. JP Morgan & Co. Inc. či Mobil Corporation. Působil i v kontroverzním Sněmu zahraničních styků (Council of Foreign Relations) v letech 1982–1988; nebo v roce 1984 v poradním tělesu Skupina třiceti (The Group of Thirty). Funkci předsedy guvernérů Federálního rezervního systému (FED) vykonával od 11. srpna 1987 až do 31. ledna 2006. 

Neboť právě jeho (Greenspanův) FED nastartoval  onu "ekonomickou nezodpovědnost" - výrobou virtuálních, reálnou hodnotou nepodložených peněžních prostředků, který roztočil spirálu zadlužování se institucí, firem i osob, jehož současná, celosvětová ekonomická krize je logickým důsledkem. 

0 0
možnosti
AH

A. Hrbek

8. 7. 2012 6:50
Wenceslaus Klaus

for american President

0 0
možnosti
JF

J. Forman

8. 7. 2012 11:09
Re: Wenceslaus Klaus

Jenom když slíbí, že ho nikdy, ale opravdu nikdy nevrátí zpátky.

0 0
možnosti
FH

F. Hereit

7. 7. 2012 16:55
Laický a osobní pohled

Úkolem některých věd i pavěd je předvídat  budoucnost  na základě vyhodnocení minulosti. Z tohoto úhlu pohledu mají hodně společného ekonomie a meteorologie.

Připadá mi, že současná efektivita ekonomických předpovědí od profesionálních ekonomů je horší, než byly  předpovědi meteorologů před sto léty, kdy  meteorologie ještě nebyla rozvinutou vědous dostatkem potřebných dat. 

Pokud se úroveň ekonomických předpovědí  nepřiblíží úrovni  předpovědí meteorologických, těžko někomu zazlívat, když považuje ekonomii za pavědu.

0 0
možnosti
PF

P. Fiala

8. 7. 2012 19:42
Ekonomii považovat za vědu je velmi ošidné

Stačí si projít spisky "tvůrců Ekonomie" v jednotlivých stoletích (vždy z toho měli dobrý džob).

Bohužel mohli reagovat na konání lidí žijících v jejich době, a nemohli vnímat celkovou kvantitu dějů lidí v celém rozsahu na planetě Zemi. Ani jeden z nich se nevěnuje katastrofám VÁLEČNÝM  a přírodním a to ani z těchto dějů nejsou zákonitosti, tedy přepovídatelnost jako u pojmu VĚDA z oboru fyzikálního, chemického či vyšších úrovní věd třeba těch biologických, kdy stále platí poznatky od Ch.Darwina, J.Mendela, a dalších nových a nových objevech.

0 0
možnosti
TH

T. Hudeček

7. 7. 2012 12:56
Ekonomická svoboda

je "bohužel" založena na výrazné odpovědnosti jedince. S přebujelým sociálním státem, který se o každého postará taková odpovědnost mizí a je velmi problematické se vrátit zpět. Je to něco jako s počtem státních zaměstananců a politiky: čím více státních zaměstananců, tím větší výdaje státu, ale nelze je propustit, protože je to značná část voličů. A každý nový státní zaměstnanec je další volič strany, která nebude ze státního sektoru propouštět. Prostě začarovaný kruh. A nedovedu si představit, že by v USA (ale i v Evropě) ve volbách zvítězila strana, která by měla v programu: "Starejte se sami o sebe, nebudeme vám krást z platu takovou část jako do teď!". Přece jen, menšina, která se v USA postupně stává většinou (Latinos a Blacks) je na péči státu přímo existenčně závislá. Ona ta demokracie, kde má každý volič stejnou váhu hlasu (nehledě o to, jak přispívá k blahu společnosti) není ideálním řešením a bohužel už to došlo do stavu, kdy se to pokojným způsobem ani změnit nemůže. Přece jen, každý odpad zná svoje práva, ale povinnosti jsou jaksi vedlejší.

0 0
možnosti
VK

V. Kusý

7. 7. 2012 19:21
Re: Ekonomická svoboda

Bohužel, nelze než Vám dát zapravdu.Nikdo nemá snahu a chuť si určovat svůj běh života.Lenost a pohodlí, to je to, co vládne.Mačkat knoflíky a posílat SMS aby určili osud druhých v soutěžích, ano.Určovat svůj vlastní osud, probůh, jen to ne!

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz