6.12.2021 | Svátek má Mikuláš


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Evropské dotace zastaveny

Před Českou republikou se v uplynulém týdnu objevily dosud nepředstavitelné vyhlídky. Nazvat je povzbudivými asi není možné, i když určitou alternativu k nápravě současných poměrů přece jen nabízejí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
T. Petřek 20.3.2012 13:04

Neposílat, neodvádět

Ta vzniklá díra v rozpočtu se dá jednoduše zacelit - neodvádět do Bruselu nic a použít tyto peníze.

Taky je asi "náhodička", že jim to vadí až nyní.

J. Boleslav 20.3.2012 14:06

Re: Neposílat, neodvádět

Přesně tak, už to na NP píšu dlouho.

B. Rybák 21.3.2012 18:59

Re: Neposílat, neodvádět

Ano. Také si myslím, že je to velká "náhodička".

V. Hošek 20.3.2012 8:41

pane novináři

co bylo dříve postrašení z EU, že nebudou dotace a následně postoj pana premiéra, že nepodepíše nebo nepodepsání dohody premiérem a následný postoj EU o pozastavení dotací.

J. Boleslav 20.3.2012 14:10

Re: pane novináři

Vždyť je to jedno. Ať si svoje idiotské dotace nechají, my tam nic také neposílejme, a bude dobře. Pokud to tak udělá víc států, bruselští paraziti vymřou sami.

P. Pruner 20.3.2012 8:37

a v médiích ticho

Pěkný příspěvek pane Holube. Naše média informují o víceméně nepodstatných záležitostech, ale v cause miliard evropských dotací je ticho po pěšině. Při tom všichni víme o diskutabilní potřebě a významu některých akcí, o podezřelých výběrech dodavatelů. Spíše je s podivem, že se Brusel probudil až nyní. Zjednání nápravy je z kategorie úvah o tom, kdy si kapři vypustí rybník.

Hlavně je třeba nějaké babičce zmrazit důchod a nařídit koupení nového kotle. To naši ekonomiku zachrání, ne pár set miliard z Bruselu.....

V zájmu objektivity se navíc můžeme domnívat, že ČR se spolu s VB drží stranou a toto je jedna z forem upozorňujících, že i přístup orgánů EU k nám se může změnit.

J. Schwarz 20.3.2012 7:25

Pokud sečteme naše

odvody do Bruselu a povinné "kofinancování" projektů, je dotační politika EU pro našeho daňového poplatníka neutrální - zaplatí stejně s dotacemi jako bez nich protože státní rozpočet stojí ty "projekty" stejné peníze jakoby je platil sám. Teoreticky  by se mohla vytvořit větší hodnota, neboť Brusel  přispěje... Otázkou je, na co. Tady  totiž nikdo neví, co "pro zvýšení konkurenceschopnosti" vlastně za peníze budovat či rozvíjet. Cílem je samotné "čerpání" , nejlépe rovnou do kapes různých "poradců" a firem připravujících projekty tak, aby prošly přes byrokracii... výsledkem je přímá podpora korupce.  Mimochodem - jak chcete pomocí peněz zlepšit třeba české školství? Licencemi na software od Microsoftu? Nákupem nových počítačů? Zvednutím platů stávajících pedagogů? Rozšířením a modernizací budov? To všechno přinese peníze do kapes pracovníků ve školství a dodavatelům, ale školství samotné to zlepší sotva. Za ty peníze by bylo třeba přetáhnout dobré profesory z ciziny do Česka, ale na to asi unie nepřispěje.

V. Němec 20.3.2012 7:42

Re: Pokud sečteme naše

Přesně tak dotace = úplatek

P. Lenc 20.3.2012 8:38

Re: Pokud sečteme naše

A já bych k tomu dodal,nejsme hodní.

V. Novák 20.3.2012 17:05

Co to zase píšete za hovadiny?

Samozřejmě, že eurofobové vám zatleskají - ale hovadina je to stejně. Zjednoduším, že snad víc ani zjednodušit nejde.

Když odvedete 4 koruny, dostanete zpátky 8 a doplatíte 4, tak můžete financovat projekt za 12.

Když neodvedete nic, necháte si 4 , další 4 přidáte - tak máte kolik? Nevím, jak to vychází vám, ale za mých mladých let to bývávalo 8. A 8 jaksi je míň než 12.

I když, možná, že v postmoderní škole to tak docela není - ale ta snad za vás nemůže...

Zlepšit penězi školství samozřejmě jde - zvednout platy tak, aby učitelské povolání dokázalo přilákat i odborníky a ne jen ty, kteří si řeknou "sice nic moc nevydělám, ale taky nic moc nemusím odvést". Aby neučili ti, kteří zbydou, ale aby si mohli ředitelé vybírat. Možná by stačilo zvednout platy aspoň tak, aby nevyháněly ze škol ty, kdo si uvědomují, že budou muset živit rodinu...

S. Sedlák 20.3.2012 5:27

Možná je to i jinak

Je zajímavé, že na to unie přišla až teď. Ale i kdyby ne teď, tak se ukazuje ošidnost těchto dotací a hlavně se dodatečně odkrývá to, že řada nápisů na všelijakých ptákovinách nebyla až tak pravdivá.

J. Mrázek 20.3.2012 6:18

Přestali jsme poslouchat a nedržíme krok

...a stoje na okraji propasti, odmítáme udělat další krok vpřed k "zářné budoucnosti EU "....to je pak těžké. Vzhledem k tomu, že EU stejně schválí projekty, které více vyhovují JÍ a ne NÁM, tak by bylo lepší si s třetinou peněz SAMI financovat to, co SAMI potřebujeme. Poslední zhasne v unii za eurem už brzy a není důvod být při tom...

J. Hejna 20.3.2012 7:18

Re: Přestali jsme poslouchat a nedržíme krok

Stojíce odmítáme, stoje vás napomínám: nepoužívejte přechodníky (když je neumíte).

J. Mrázek 20.3.2012 9:00

Re: Přestali jsme poslouchat a nedržíme krok

Nejsa bloud a vida mnohé zlořády, neskloním svou hlavu a tepaje alespoň slovem, budu dál lát mnohým....stojíce, či sedíc, v běhu, či v poklidu, znaje zákulisí a tajená data...co zbývá ? :-)

V. Kolman 20.3.2012 10:40

Re: Přestali jsme poslouchat a nedržíme krok

.....Pan starosta koukaje z okna, kopla ho kráva.

     Tuto žertovnou větu nám v době mého mládí pro obveselení říkal učitel češtiny, když nás chtěl rozveselit :-))

J. Boleslav 20.3.2012 14:08

Re: Přestali jsme poslouchat a nedržíme krok

Zdá se, že v Bruselu musejí koukat z okna téměř permanentně :-)