Úterý 24. června 2025, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

EKONOMIKA: Euro – ano či ne?

Diskuse o přijetí eura jako společné měny se i v České republice s blížícím termínem stupňuje. Dokonce se začíná spekulovat o tom, že Evropská unie zvažuje změnu inflačního kritéria, jehož splnění je nutné pro přijetí eura.

Podíváme-li se na vývoj inflace v nově přistoupivších zemích, které směřují k zavedení eura, je naše republika po Litvě druhým státem, kde jsou ceny nejstabilnější. V loňském roce činil odhad průměrné míry inflace 1,9 procent. V této oblasti mají mnohem více práce státy jako Maďarsko či Slovensko, kde ceny každým rokem vzrostou v průměru o 7 procent. Nemyslím si proto, že je pro nás diskuse o inflačním kritériu klíčová.

Zaměřme se nyní na některá ekonomická kritéria potřebná k přijetí eura a porovnejme snahu o jejich splnění třeba se sousedním Slovenskem. Slovenská cesta za hospodářským úspěchem se řídí tím, co je skutečně potřeba udělat, slovenští vládní politikové se nebojí říkat pravdu, jsou neústupní a odvážní. Nedávno v časopise Forbes otiskli článek, ve kterém sám jeho zakladatel konstatoval, že Slovensko bude mít v krátké době jeden z nejlepších daňových systémů na světě. Jako kdysi Klausova vláda i Slováci se odhodlali ke skutečným reformám, zpočátku to trochu bolelo, ale teď začínají sklízet ovoce. U nás je fiskální disciplína jako na večírku zlaté mládeže - schopnost naší vlády udržet veřejné rozpočty v rovnováze je nulová. Strukturální reformy v oblasti penzí či zdravotnictví jsou u nás stále v nedohlednu, zadluženost státu stále narůstá a když se ekonomice začíná dařit, tak místo, aby stát začal pomalu splácet nebo šetřit, uchyluje se vláda před volbami spíše k nahodilým, nesystémovým a líbivým rozpočtovým výstřelkům. Nedávné „pastelkovné“ je toho názorným příkladem.

Euro – ano či ne? Rozhodování o zavedení eura je u nás zjednodušováno pouze na jedinou otázku a to, zda plníme Maastrichtská kritéria. Tato kritéria jsou však především klíčová pro stávající členy eurozóny. Jsou to jejich kritéria, při jejichž splnění tyto státy otevírají dveře do eurozóny novým státům. Nás by namísto toho mělo zajímat, jaký dopad bude mít euro na Českou republiku a zda pro nás bude zavedení eura vůbec výhodné. Příklad si můžeme vzít z Velké Británie, kde v roce 1997 ministr financí Gordon Brown definoval pět kritérií, na jejichž základě se na ostrovech rozhodlo o zachování britské libry. Základem pro naši diskusi mohou být tzv. „Českolipská kritéria“, která ve svém nedávném projevu přednesl prezident Václav Klaus.

K přijetí eura se Česká republika zavázala podle Smlouvy o přistoupení. Smlouva však neuvádí, do kdy je nutné euro přijmout. Existuje zde také precedens Švédského království, které si dosud svou korunu podrželo, přestože se Maastrichtskou smlouvou k přijetí jednotné měny zavázalo (Švédové se v referendu vyslovili proti a EU jejich rozhodnutí respektovala). Rozhodování o nezbytnosti vstupu do eurozóny proto aktuální je a mělo by se řídit především porovnáním výhod a nevýhod. Zda přijetí společné evropské měny bude výhodou pro nás, zda bude naši vlastní ekonomiku stabilizovat, zda jeho přijetí nevyvolá náhlé výkyvy a zda bude přispívat k ekonomickému růstu, jsou proto klíčové otázky. Na jedné straně by jednotná měnová politika a společný kurz patrně vedly k vyšší inflaci a mohly by prohloubit případnou recesi. Mezi jiným bychom se díky vyšší ceně benzínu v okolních státech dočkali také zvýšení cen benzínu. Na druhé straně bychom mohli mít prospěch ze snížení transakčních nákladů (vyplývajících z výměny jedné měny za druhou) a nemuseli bychom se obávat případného útoku na českou korunu.

Osobně se přikláním k názoru, že v dlouhodobém horizontu i s ohledem na přijímání eura u našich sousedů je přijetí společné měny pro nás nezbytné a výhodné.

Společnou měnu však není třeba přijímat překotně pod vlivem jakési „euroeuforie“, ale na druhé straně je třeba si uvědomit, že nelze zůstat ostrůvkem uprostřed Evropy, kde se jako v jediném státě bude platit českou korunou.

Brusel, 28. března 2006

Poslanec Evropského parlamentu za ODS

Tomáš Vodvářka
24. 6. 2025

Ulevilo se mi, jsem šťasten. Můj hlas dostane hnutí ANO.

Daniel Vávra
24. 6. 2025

Začíná mi to připomínat situaci ve středověku...

Václav Vlk st.
24. 6. 2025

Jako příklad uveďme německý plán na „vyčištění území“.

Aston Ondřej Neff
24. 6. 2025

Dotace pro Čapí hnízdo byl průhledný podfuk.

Majid Rafizadeh
24. 6. 2025

Írán to vnímal jako projev slabosti – a pak už bylo pozdě

Lidovky.cz, ČTK
24. 6. 2025

Vrchní soud nepřiznal vzdálené příbuzné sochařky Karly Vobišové Žákové 15 milionů korun za...

Lidovky.cz, ČTK
24. 6. 2025

Ostravská Zlatá tretra opět letos přilákala řadu slavných atletů. Hlavní hvězdou mítinku byl...

Lidovky.cz, ČTK
24. 6. 2025

Ruští činitelé zakazují rodinám vojáků, kteří zemřeli v bojích na Ukrajině, otevírat rakve s...

Jan Dvořák
24. 6. 2025

Jednadvacátého června zemřel v Memphisu ve věku 80 let Frederick W. Smith, zakladatel a dlouholetý...

Diana Šubrtová, ČTK
24. 6. 2025

Americký miliardář Jeff Bezos na poslední chvíli upravil své plány na oslavu svatby s moderátorkou...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz