EKONOMIKA: Ekonomické zprávy, co se nedaly nečekat
Své zisky se snaží vylepšit i zemědělci, potravináři a obchodní řetězce. Světem se valí zvěsti o tom, jak ekologické spalování biomasy zmenší plochy pro pěstování obilí, a potraviny tudíž zdraží, což je jistě pravda, ale jen v budoucím čase. V současnosti platí, že Indům a Číňanům zachutnalo mléko, máslo a sýry, a tak tyto výrobky v Evropě zdražují opravdu hodně dramaticky. Kauza máslo za šedesát je dominantním tématem diskusí u nás i v rodinách, kde si ničí zdraví požíváním margarínů v rámci racionální výživy.
Ale v hlubokém zamýšlení se nad růstem cen, nejvyšším od roku 2002, bychom se měli mírnit. Růst cen v Česku je očekávaný a nevyhnutelný. Inflace je čistě peněžní jev, pravil před několika desetiletími Milton Friedman, a toto konstatování dosud nikdo nevyvrátil. Jestliže objem peněz v ekonomice roste rychleji, než je přiměřené jejímu výkonu, rostou nevyhnutelně i ceny. Měření správného množství peněz v ekonomice je disciplínou obtížnou a jeho výsledky jsou někdy věrohodné asi jako výstupy delfské věštírny.
To však není dnešní případ. Množství peněz v české (ale nejen české) ekonomice roste více než dvakrát rychleji oproti hodnotě, která se zde vytváří. Lidé poměrně rychle bohatnou. Nejprve ti bohatší, takže roste obchod s nemovitostmi a jejich ceny. Za poslední dva roky přinejmenším o třetinu. Rostou i prodeje automobilů. Nových aut se prodalo letos meziročně o jedenáct procent více a je velmi pravděpodobné, že to byla auta větší a dražší. A nyní se zdá, že i lidé se středními a nižšími příjmy jsou na tom lépe a jsou schopni nakupovat dražší potraviny, a tak není divu, že ceny rostou. Výrobci a prodejci zkoušejí, co trh unese. Když zjistí, že přestřelili, vrátí se zas o pořádný kus zpátky.
Neděje se tedy nic dramatického a národní banka má i nadále inflaci pod kontrolou. Jen asi o něco více a o dost dříve narostou úrokové sazby, takže se více vyplatí spořit a méně si půjčovat a utrácet, ať už za auta nebo za nemovitosti.
Trochu větší problém je, že tento krok centrální banky dusící ekonomiku musí přijít právě nyní, kdy již doznívají efekty dotovaných zahraničních investic a vstupu do Evropské unie. A není, co by tento růstový impulz nahradilo. Minulé vlády zde pro malé a střední pružné podniky založené na poskytování služeb, výzkumu a inovacích neudělaly téměř nic. Veškeré úsilí, daňové úlevy a vstřícnost směřovaly k zahraničním automobilkám, které dnes už není kde stavět a není kde pro ně sehnat zaměstnance. Stupidní a nedodržovatelný zákoník práce přijatý těsně před volbami pak udělal poslední uzel při šněrování sektoru, který se jinak nejlépe a nejrychleji dokáže vyrovnávat se změnami podmínek na světových trzích a dosahuje trvalého a udržitelného růstu. Nová vláda sice snižuje daně a bojuje s byrokracií, ale je to pozdě a pořád pomalu. To vše jsou pak důvody, proč se Česko nestalo a nejspíše ani nestane evropským ekonomickým tygrem. Bude jen tím líným evropským kocourem, jakým je mnoho jiných zemí Evropské unie. Jen na trochu jiném stupni blahobytu.
MfD, 10.11.2007