16.5.2021 | Svátek má Přemysl


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Důchodci tady a tam

Ve víru minulého týdne mě zaujaly dvě události. První byla domácí, samozřejmě schvalování „zákona roku“, státního rozpočtu, tím druhým byla obligátní informace, že v Řecku proběhla 24hodinová generální stávka.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Frys 18.12.2016 12:58

Povinný státní

důchodový systém je jedním ze základních zločinů socialismu. Jakýkoliv důchodový (ale i třeba zdravotní) státní systém bez možnosti opt-outu je státem organizovaný zločin!

V. Kolman 18.12.2016 10:12

ONO TO MÁ I SVÉ VÝHODY

Necpou se k nám (zatím!!!) ekonomičtí imigranti-obohacovatelé. Ovšem, to jde snadno napravit. Stávky za zvýšení mezd už začínají.

Akorát teď nevím: je to dobře? je to špatně?

J. Fridrich 18.12.2016 7:26

"Vzniká otázka, proč Česko má nižší mzdy a důchody

"Vzniká otázka, proč Česko má nižší mzdy a důchody než Německo a země na Západě."

Není to náhodou tím, že demokratický západ "budoval" tržní hospodářský systém a Východ - tedy i my - "budovali" ten hrůzný socialistický experiment, který z jedné hospodářsky nejrozvinutější země Evropy a světa ( už za Rakouska-Uherska, První Republiky a zvláště po II. svět. válce - země byla velmi málo zničena válkou ) udělal technické muzeum Evropy a zemi, která nedokázala ani normálně pokrýt potřeby obyvatelstva v běžném zboží denní potřeby. On totiž chyběl nejen toaletní papír a vložky pro naše ženy...

Přidám básničku - takové na Západě jistě neměli :

Rudou barvou dneska září, sedmička v mém kalendáři. Podívej se oknem: všude v ulicích je všechno rudé. Já nepláči po koláči, ani kousku vdolka, já jen pláči, že už radši, chci být komsomolka.

V. Kolman 18.12.2016 10:17

Re: "Vzniká otázka, proč Česko má nižší mzdy a důchody

Také jsem pane Fridrichu kdysi četl roztomilou veršovánku-parodii na Majakovského(?)

Bum-bum!

rána na buben!

Bubny víří-to pochodují pionýři!

Rozkročen stojí rudý komisař v zelí!

P. Vaňura 17.12.2016 14:01

Jenom bych podotkl, že nejnižší důchody v NĚMECKU

činí jen 800 Euro, ne-li méně !!!!!

J. Chaloupka 17.12.2016 13:19

V Řecku začíná jaro v březnu a končí v listopadu.

Domy mají zdi cca 10 cm a nikoliv padesát, jako u nás, a často v nich chybí topení, které zapínáme v září a vypínáme v květnu. Musíme počítat s tuhými zimami, které v Řecku nikdy nezažili. Když je tam v zimě 10 stupňů Celsia, tak je to "krutá zima". To je na připomenutí těm, co říkají, že v Řecku jsou jiné ceny a dodávám, také jiné potřeby. Např. nepotřebují kožichy a kozačky. A nemusí se bát, že v květnu přijde mráz a zmrznou rozkvetlé ovocné stromy. Mimo jiné.

J. Ráž 17.12.2016 11:05

Důchodový systém je mantra všech politiků

Lidé narození před rokem 1950 neměli šanci si nějak na důchod spořit jinak než odvodem na sociální zabezpečení. Ti jsou plně odkázáni na prostředky z průběžného systému. Proto si myslím, že jen na ně by se měla vztahovat valorizace důchodů. A postupně přejít na systém, že ze státního důchodového fondu by se vyplácela jen minimální životní renta max na dvojnásobku životního minima. Jen tak je možno systém v budoucnu zachovat funkční.

A na Řecko je lepší se neohlížet, je to země, která se se svými problémy budr muset dřív, či později vypořádat sama. A čím později to bude, tím horší dopad i na důchodce to bude mít.

J. David 17.12.2016 12:54

Re: Důchodový systém je mantra všech politiků

Jsem ročník 50, důchod beru 12 klacků netto, tedy okolo 42% svého bývalého netto příjmu, Prý není práce, nebo jí někteří nechtějí dělat. I v důchodu pracuji (abych nevyhnil na kanapi), práce je hafo. Pravda, v mém věku i ta záda občas bolí, ale pokud si chceme vydělat dvojnásobek k důchodu na neřesti, nic nám v tom nebrání. Pouze ta byrokratická omezení, kterak je oblafnout. Víte, takové EET, prcám, prcáš, prcáme a evidujeme, Svíčková hovězí, hovězí zadní, hovězí přední... Omáčka svíčková s knedlíkem a klikvami s rostlinnou šlehačkou. Pivko a cigáro u mariáše v hospodě, krásný kolorit českých hospod. A nyní tu z toho udělá parta poslanců bordel "non plus ultra". K mariáši budu v ruksaku do hospody tahat vodní dýmku, ta není zakázána, putykář pak bude v rauši. Díky zákonodárná stolice, ve volbách budu realista. Tihle místní čuramedáni můj hlas nedostanou. Stanu se na stará kolena třeba členem KKK. Qui bono, qui modo...

J. Ráž 17.12.2016 18:11

Re: Důchodový systém je mantra všech politiků

Jsem ročník 44 a jsem na tom, jako Vy. Taky si přivydělávám na neřesti, které mi chce tato vláda znemožnit, ale nepovede se jí to! Mariášek u piva s kamarády, kteří mají rádi i něco fajnového ve skleničce a doutníček k tomu, nám v našem privátním klubu, na který jsme transformovali hospodu,nikdo překazit nemůže.

I. Patta 18.12.2016 11:40

Re: Důchodový systém je mantra všech politiků

Státem garantovaný důchodový systém je financován průběžně (mezigeneračně), tj. váš důchod budou financovat jen a pouze vaše děti, pokud jste je vychoval. Bezdětní si budou muset na své starobní důchody našetřit právě ty peníze, které ušetřili na výchově dětí.

J. Jurax 18.12.2016 23:31

Re: Důchodový systém je mantra všech politiků

"Bezdětní si budou muset na své starobní důchody našetřit právě ty peníze, které ušetřili na výchově dětí."

No, možná někdy, bylo by to spravedlivější.

Ale za stávajícího systému jim důchody budou platit děti těch, kdož je měli a vychovali. A důchod je stejný, neboť počet vychovaných dětí nezohledňuje.

I. Patta 19.12.2016 0:40

Re: Důchodový systém je mantra všech politiků

Aktuálně je přerozdělováno 37,5 miliardy korun ročně. V době kdy odejdou do důchodu početné ročníky ze 70. let minulého století, dosáhne přerozdělování 120 miliard korun ročně bez započtení inflace. Co je ale ještě horší! Jedná se o přímou stimulaci nízké porodnosti, tj. propad demografické křivky. Máte pravdu, díky tomuto bezprecedentnímu účetnímu i legislativnímu pochybení nemusíme vychovat děti, které by ze svého odvodu sociálního pojištění financovali náš starobní důchod.

J. Jurax 19.12.2016 1:30

Re: Důchodový systém je mantra všech politiků

Nerozumím. Jak tohle stimuluje nízkou porodnost?

I. Patta 19.12.2016 7:47

Re: Důchodový systém je mantra všech politiků

Jako příklad uvedu nález Ústavního soudu Spolkové republiky Německo ze dne 7. 7. 1992 ve věci nazvané "Trümmerfrauenurteil". Jednalo se o proces, ve kterém bylo prokázáno, že žena, pracující jako myčka v hotelu, která vychovala 9 dětí, by dostala 250 DM důchodu měsíčně. Přitom její děti odváděly ze svých příjmů do systému sociálního zabezpečení měsíčně celkem 8000 DM. U nás jsem se setkal s případem matky, která vychovala 7 synů. Matce stát vyměřil důchod 3 600 korun, přičemž její synové odváděli na sociální zabezpečení 50 000 korun měsíčně. Konstatuji: Komu by se chtělo vychovávat děti jen z peněz, které mají bezdětní pro svoji osobní potřebu. Komu by se chtělo ušetřit tak na sobě, ve prospěch výchovy jednoho každého dítěte 1,5 – 2,5 milionu korun, a ve stáří se o dividendy z investic do výchovy dětí podělit v I. důchodovém pilíři s bezdětnými?

J. Jurax 19.12.2016 12:35

Re: Důchodový systém je mantra všech politiků

Již jsem pochopil.

Jen bych připodotkl, že děti si zpravidla nepořizujeme proto, aby v budoucnu odváděly daně.

Proskočily zde už i návrhy, aby děti mohly adresně svým rodičům alokovat znamenitou část svého důchodového pojišténí - klidně i polovinu - a teprve zbytek vrhat do solidárního kotle. Byl bych všemi deseti pro - kdo dobře vychoval více dětí, jež se dobře uplatnily a platí tudíž vysoké daně, nechť profituje. Pravda, jako vše má i tento návrh svá úskalí.

I. Patta 19.12.2016 16:14

Re: Důchodový systém je mantra všech politiků

Tu druhou větu bych doplnil a poopravil. Děti potřebujeme především proto, abychom žili dál ve svých dětech. Děti ve státě, ve kterém jsou zavedeny průběžně financované sociální systémy potřebujeme proto, aby nám měl kdo přispívat na náš důchod. ...Černí pasažéři v I. důchodovém pilíři nejsou přípustní (J. Rusnok 2006).

K přímým platbám od dětí k jejich rodičům - důchodcům. Ten systém je skutečně problematický z řady důvodů. V článku "Kdo se v tom má vyznat" jsem jich popsal pět: sociologie.netstranky.cz/13-cast-kdo-se-v-tom-ma-vyznat.html

I. Patta 19.12.2016 16:20

Re: Důchodový systém je mantra všech politiků

Dovolím si oponovat. V průběžně (mezigeneračně) financovaných sociálních systémech odvodem sociálního (lži)pojištění přímo financujeme důchody svých rodičů. Na náš důchod přispějí až naše dobře vychované, pracovité děti (pokud jsme je vychovali). Když zítra přestane stát vybírat sociální pojištění, tak pozítří nedostanou starobní důchodci ani korunu.

V. Vaclavik 17.12.2016 10:20

Vzdycky krici vice

ti co berou nejvice, kdyz se lidem sahne na prijem penez. Proto me vubec nedojimaji ti nejaci recti duchodci jak je nekdy tv ukazuje jak beduji jaci ze jsou ted chudaci.

Nejvic rve vzdy ten, ktery si nejvice zvykl na pohodlny polstar, kdyz se z neho zacne ubirat peri.

J. Fleiszner 17.12.2016 8:36

670Kč

Kdyby stát přestal dávat peníze na "neziskovky", tak by mohl každému důchodci přidat měsíčně cca 670Kč.

M. Pivoda 17.12.2016 10:50

Miliardy pro ekonomiku spočívají úplně někde jinde

Kdyby ekonom Václav Klaus býval byl vsadil na technologický pokrok již po roce 1989, mohla by Česká ekonomika být již na úrovni Německa. Pamatujete se na předvolební heslo "Volte Komárka, za korunu bude Marka!"? - Nemyslím si ale, že by to ekonom Komárek dokázal. To bysme chtěli po ekonomech příliš hodně. To zvučné heslo bylo jenom prázdné heslo - a právě proto se dnes otíráte o neziskovky a jiné ptákoviny.

Zajímavý boj o velký technologický pokrok nastane v USA poté, co se poradcem Donalda Trumpa stal právě Elon Musk. Jenže Donald potřásal Elonovi rukou velmi nejistě a nervózně. Proč? Protože předtím Donald přislíbil konzervativcům konzervaci naftového průmyslu (a pracovních míst) a tím i konzervaci stávajícího kapitalismu. Elon Musk bude muset být stejně úspěšný diplomacii jako byl doposud v technologii. Jinak se ani USA neposune k velké efektivitě ekonomiky.

Neziskovky jsou jen malí příživníci.

J. Schwarz 17.12.2016 13:14

Re: Miliardy pro ekonomiku spočívají úplně někde jinde

A na jaké technologie byste si v devadesátých letech ráčil vsadit, Herr Pivoda? Není docela symptomatické že žádný totalitní systém se státním "řízením inovací" žádnou díru do světa neudělal? Tu dokázalo udělat je státní řízení sportu - dokud se neprolátlo že šlo o státem organizovaný doping. a jiné podvody / pověstní socialističtí "amatéři" /. A pokud jde o Elona a "obnovitelné zdroje" - no tak já si myslím že opravdu lehkou baterii s vysokou kapacitou nikdo nevyvine. Prostě proto, že při pálení benzinu či ropy se berou čtyři pětiny reagujících látek ze vzduchu / kyslík / a jen zbývající třetina z nádrže. Při stejné efektivitě baterií by tyto musely obdobu kyslíku obsahovat a tedy být 5x objemnější a těžší pro stejný dojezd. Stejné by to bylo s vytápěním domů - namísto dvoukubíkové nádrže na propan/butan desetikubíková baterie.

M. Pivoda 17.12.2016 14:48

Jaké technologie dnes plodí miliony a miliardy?

Jdeme v diskuzi poněkud od tématu důchodů. Respektuji vaše technologické znalosti (ty platí), ale technologický vývoj je dnes už někde jinde a existují i jiné možné kombinace, než o kterých uvažujete vy. Bohužel více zde nemohu sdělit.

Když kritizuji současný kapitalismus tak to neznamená, že vás ženu zpět do neproduktivního socialismu! Současná verze kapitalismu (přísné ekonomické zájmy) ale například zpozdily vynálezy Nikoly Tesly, v jehož stopách se vydává právě Elon Musk. Takže i kapitalistický systém vyžaduje inovaci.

Osobní poznámka: Já jsem se koncem českého reálného socialismu zabýval aplikacemi umělé inteligence - a byl jsem proto vyhozen z Vysokého učení technického v Brně. A dnes obor umělé inteligence nabývá na síle, plodí miliony a miliardy - a Jiří Zlatuška, který toto české svinstvo má na triku, je dnes pravá ruka Andreje Babiše.

M. Prokop 17.12.2016 15:18

Re: Miliardy pro ekonomiku spočívají úplně někde jinde

Pivodovi nevysvětlíte, že stát má nepřekážet, nepřekážet, nepřekážel

Hlavně i ve školství.

J. Jurax 18.12.2016 23:32

Re: Miliardy pro ekonomiku spočívají úplně někde jinde

Pan Pivoda by si vsadil na umělou inteligenci. Jinou nezná :-)

P. Vaňura 17.12.2016 14:07

Malí příživníci za 16 MILIARD ROČNĚ???

To je třetina armádního rozpočtu! No, ale, když si vezmeme, že na MEGANESMYSL a MEGATUNEL, ZVANÝ "podpora OZE" dávámě 45 miliard ročně, plus další miliardy na vyrovnání kolísání, které vyvolává jejich připojení na síť, může se to zdát "málo."

P. Vaňura 17.12.2016 14:13

A co říkáte "úspěchu" "Lisabonské strategie" ??!!

O tom už eurohujeři raději mlčí! Klaus nemohl na nic vsadit, když u nás komunisté prakticky zlikvidovali podnikatelstký stav, daleko více, než v Polsku, Maďarsku a NDR. Ministr Mládek zdůvodňoval v televizi prodej oddlužených českých bank zahraničním subjektům vládou ČSSD tím že "neexistoval český management, který by je uměl řídit!"

M. Pivoda 17.12.2016 14:59

Ano, chyběli zde správní lidé. S tím souhlasím.

Lisabonskou strategii v Česku citovali především překabátění komunisté, kteří jsou na takový styl řízení "seshora-dolů" zvyklí. A pro zajímavost: v české Asociaci inovačního podnikání navrhoval bývalý funkcionář SČSP povinné živnostenské listy na inovační podnikání. Ha. Ha. Ha.

Já jsem v Česku vyučoval podnikatelství a později inovace - a byl jsem opět z univerzity vyhozen právě těmi překábátěnými komunisty. Dnes nabízím kurzy zdarma pro mladou generaci.

P. Selinger 18.12.2016 11:02

Re: 670Kč

A nemusel by překrmovat fotovoltaické barony, kterým to socani kdysi odhlasovali, nemusel by překrmovat soudce a státní úředníky....

V. Kříž 17.12.2016 8:01

proč jsou ...

...malé důchody v Česku? protože politici všech stupňů stihnou jejich důchody rozkrást

J. Schwarz 17.12.2016 10:03

Re: proč jsou ...

Ale kdepak! Jenom je tu příliš mnoho idiotů typu V.Kříže. Český důchodový účet je každoročně několik miliard v mínusu a nikdo z něj nemusí krást. Řekové zřejmě jednak nezávisí jen na státním průběžném systému, druhak by bylo též dobré vědět kolik je tam důchodců a za třetí - zatřetí to se to bužíruje když nám na to dávají, že. Takže pokud se němcům zachce, nemusí v Řecku pracovat nikdo a mohou si žít jako saúdové...