7.8.2020 | Svátek má Lada


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Debakl Uberu, debakl Západu?

Vstup Uberu na burzu je jeden velký debakl. Od roku 1975, odkdy jsou k dispozici příslušná data, a možná za celou historii žádnou firmu nepotkal při jejím prvním dni na americké burze tak hluboký propad akcií.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 25.5.2019 19:24

Přijde "sociální odveta" na probíhající technologické změny?

the Luddites ... “their opposition made sense” in that their livelihoods were destroyed while industrialists got rich. For the seven decades after 1770, British workers’ wages remained flat even as productivity soared.

... wages in the US have already been stagnant for roughly three decades as technology has replaced many jobs, even as productivity has risen. And now we’re facing further automation through AI. “If the next 20 years is like the past 20 years,” ..., there are “real reasons for concern.”

Ta sociální odveta může být dnes mnohem snadnější, protože dnes mají volební právo úplně všichni občané. Ludité volební právo ve své době (1770) neměli, takže se nutně museli uchýlit k násilí, pokud chtěli nějakou změnu. Jenže demokraticky volit jen výhradně proti ekonomům nelze, proto očekávám spíše nějakou budoucí defenestraci (ale asi až po účinném odporu mladé generace vůči budoucím klimatickým změnám, které mají asi prioritu).

M. Pivoda 25.5.2019 17:41

Debakl ekonomů

Závěr článku: "... Protože slabá produktivita na úrovni firem se přenáší do pomalého bohatnutí celého Západu, které podněcuje politickou polarizaci, pocit, že kapitalismus selhal, že je třeba jej nahradit socialismem 2.0. Jsou to však dost možná centrální banky mnohem spíše než politici, kdo zásadně přispívá k rozkládání současného Západu. Uber či Tesla jsou jen hodně viditelnými symptomy tohoto rozkládání."

Takové závěry (ohledně Tesly, nikoliv Uberu) mne vedou k přesvědčení, že Češi budou k dosažení technologické konkurenceschopnosti zřejmě potřebovat nějakou novou defenestraci, ba možná i přímo vyhubení českých ekonomů.

Socialismus 2.0 ? Hm. Nebyl jsem nikdy komunistou, účelově jsem se nepřekabátil, ba ani jsem nic nezprivatizoval, ale za velmi závažné pro budoucnost USA a světa považuji současné socialistické přesvědčení u cca poloviny mladé americké generace (tj. do 30 let.)

K. Janyška 25.5.2019 9:30

Jděte s tou společností do háje, marxáne.

Je jen občanstvo, coby spontánní řád lidské interakce a lidského světa, žádná jednotně myslící a jednající osoba, žádné lidské chovné stádo, žádná všelidská organizace... Dzp.