22.10.2020 | Svátek má Sabina


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Čtyři proklatě drahé omyly

Mohla se česká ekonomika po listopadových událostech vyvíjet výrazně lépe? Mohly dnes české mzdy být například na polovině rakouské úrovně anebo ještě výše? Nezahodili jsme po roce 1989 některé šance, například stát se finančním centrem střední Evropy?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Frejlach 6.11.2014 18:34

Nesmyslné srovnání

Když autor porovnává úroveň Rakouska a ČSSR v roce 1989, vychází z nesmyslných podkladů. Oficiální kurs měn tehdy neexistoval, respektive byl úplně jiný, měna nebyla volně směnitelná,  použil tedy kurs veksláků. Samozřejmě mu vyšly nesmysly. Připomenu, že při nakupovacích zájezdech, při nichž rakouští občané nakupovali u nás cca od roku 1985 různé zboží, bylo pro ně všechno toto zboží levnější než u nich. A to si peníze vyměnili přímo na hranicích v oficiálním kursu. Realističtější byla hodnota jednoho šilinku rovnající se cca padesáti haléřům. Když k platům v Československu připočteme vysoké tehdejší dotace cen nejen u zboží, ale i u energií, vyjde nám to srovnání tehdejšího Rakouska a Československa téměř stejné. Abych byl přesný, tehdejší ekonomové hodnotili Rakousko poněkud lépe než já, ale ne mnoho. My jsme byli na úrovni Itálie. Závěr je tedy jediný, poněkud jsme se (proti konci osmdesátých let), propadli.

P. Mach 6.11.2014 19:20

cucáte si z prstu hovadiny

Na úrovni Itálie či Rakouska jsme byli naposledy v roce 1948. 40 let naprostého ekonomického diletantismu komoušů tento stát totálně zruinovaly. V roce 1989 jsme ekonomickou a životní úroveň Rakousku a Itálii mohli jen závidět.

B. Hamáček 6.11.2014 17:44

A to se

A to se dneska s i n g e r opět v rádiu sám plácal po ramenou jací , že to jsou pašáci a jak ta ekonomika pěkně šlape . A pár " ekonomů" de.... mu přizvukovalo !!!!

V. Vaclavik 6.11.2014 17:21

Secteno, podtrzeno

S body ve clanku vesmes souhlasim - jen ten pomerny vs vetsinovy system dle meho nazoru nic neresi - nas problem je ideologicke rozstepeni, ktere zadny volbeni system nemohl a nemuze zalepit. V dnesnim svete by se na nasi situaci hodilo napsat praci s nazvem 'Jak jsme se stali standardni demokracii, aneb stadnost nade vse'.

Naposledy jsem to tu v diskuzich kritizoval vcera a mam pocit, ze pan Kohout ode me opisuje (jak jsme se pripojili k tomu slavnemu vyspelemu Zapadu, kdy ta vyspelost ovsem znamenala vyhnilost, predevsim ideovou), aniz se byt jen zmini o kreditu nekomu. Ten udeli jen kdyz je neco vydaneho knizne, diskuze se vykradaji uplne volne, ze ano.

Nasi politici, intelektualove, si od nikoho nenechaji radit a nejmene od cizaku, at uz nasich byvalych emigrantu, nebo nikoli, ovsem ledaze tito zpivaji jejich pisnicku, anebo jsou to ostemplovane autority, coz vyjde nastejno. V takovem pripade se jimi radi zastiti. Napriklad moto pana Klause by mohlo byt to detske 'ja sam(a)'. A ten jeho cil, abychom byli standarni demokracii, nebylo nic jineho, nez slepa, treti-cestova stadnost.

Centralni banka ma ve sprave krevni tok hospodarskeho zivota zeme a nikde jinde neni co nejvetsi trzni uvolneni dulezitejsi, nez prave v menove oblasti. Kdyz uz musime mit statni socialistickou menu, meli bychom alespon s touto co nejmene manipulovat, pokud vubec. Bohuzel socialisticke meny, a to meny naruzive manipulovane, ma cely Zapadni svet a my jako dobytek jsme se pripojili k jeho stadu, abychom byli standardni.

Vubec to nejlepsi co by politici mohli udelat, by bylo priznat, ze si nevi rady, ze hospodarsky zivot zeme neridi (stejne jako ho neridili komuniste pred r89), ze cokoli cini ho jen dale kazi, svadi z cesty do prikopu, namisto aby ho na ni drzeli. Ale takove uprimnosti nikdy nebudou schopni a nejmene ze vsech by toho byl schopen pan Klaus, byt si o sobe zrejme mysli, jak svobodomyslny je.

V. Vaclavik 6.11.2014 17:22

Re: Secteno, podtrzeno

Vsechno co dobreho jest, je navzdory nasemu socialistickemu vladnimu

konani, nikoli jim zapricinene. To platilo pred r89 a plati to i dnes.

J. Tachovský 6.11.2014 16:41

Po bitve je kazdy general

problem je v tom, ze nikdo tohle vsechno nevedel v roce 1990. Nikdy se podobna transformace neudala. Nebylo z ceho se poucit. Ja si myslim, ze jsme to ze vsech postsocialistickych statu provedli nejlepe.

J. Kavalír 6.11.2014 10:08

Jaký by byl rozdíl?

Co by se změnilo, kdyby byl místo zvoleného poměrného zastoupení vybrán jednokolový většinový systém? První volby vyhrálo drtivou většinou OF, druhé, po jeho rozpadu ODS opět s většinou v parlamentu. Výsledkem byl parlament plný kašparů - herců a z doby "sametu" známých "ksichtů" (není myšleno pejorativně). Kdo by se asi tak měl do parlamentu šanci dostat, kdyby se volilo většinovým způsobem? Mohly by strany navrhnout lepší kandidáty? Koho tenkrát lidé znali tak, aby mu mohli dát svůj hlas? Takto se alespoň mohla v parlamentu vytvořit nějaká opozice, která mohla upozorňovat na chby vlády, to, že to nedělala dost razantně, byla její chyba a asi i strach, aby nedopadli jako Sládkovi Republikáni.

L. Novák 6.11.2014 11:19

Re: Jaký by byl rozdíl?

Politický vývoj probíhal směrem od množiny občanů zblbnutých nedostatkem informací, železnou oponou a komunistickou propagandou (a kritických ke komunistickému totalitnímu režimu), což vedlo k vítězství Občanského fóra v prvních svobodných volbách a jeho postupnému rozpadu na různě politicky orientované občany vstupujících do nových i starých stran podle množství informací a znalostí, které byli po pádu železné opony schopni nasát.

A ti, co nic nezapomněli a ani se nic nového nenaučili, jsou tam, kde je vidíme i dnes. :-)

M. Prokop 6.11.2014 13:32

Re: Jaký by byl rozdíl?

Změnilo by se to, že by byla jasná zodpovědnost vládnoucí strany, která by se (tolik) nemohla vymlouvat na koaliční partnery a pro voliče, že by si prověřovali 2, maximálně tři kandidáty ve svém volebním obvodě a ne kandidátní listiny s desítkami kandidátů.

Oboje jednoznačné plus.

F. Svoboda 6.11.2014 9:21

Upřesnění směnného kursu v r. 1989

Autor uvádí nesprávně reálně přepočítaný kurs Schillingu 3.50 Kčs/Sch . Před pádem železné opony byl kurs 0.27 Kčs devizových čili Bonů / Sch. Při běžné hodnotě Bonu tedy 5 Kčs/Bon byl tedy reálný přepočítaný kurs 1,35 Kčs/Sch.

Prosím ostatní diskutující rovněž o konkrétní příspěvky, jiné výlevy svého nitra nechť si schovají na večerní návštěvu místní hospody. Děkuji.

L. Novák 6.11.2014 10:59

Re: Upřesnění směnného kursu v r. 1989

Tuzexové poukázky ("bony") nebyly volně směnitelné a nebyly určeny pro "obyčejné občany". Pracovníci z ČSSR pracovně vyslaní do zahraničí (montáže apod.) dostali po návratu "bony" a jakýkoliv dovoz cizí měny do ČSSR byl (dle zákona) "zkonfiskován" státem (povinnost nabídnout cizí měny státu, zákaz jejich soukromého držení, viz trestní zákon té doby a sankce s tím spojené, jako "ohrožení devizového hospodářství státu" a podobně). Stejně tak by bylo nesmyslné porovnávat úřední devizový kurz komunistické SBČS či dalších státních bank a odvozovat z nich závěry. Stát okrádal cizince povinnou směnou deviz na koruny za nevýhodný výkupní kurz, občané k takovému kurzu prakticky neměli přístup (viz devizový příslib a velmi nízké množství takto oficiálně získatelných deviz).

Černý trh se zahraničními měnami byl za totality velmi omezený, proto je uvádění "směnného kurzu" na černém trhu za komunistického režimu problematické, ikdyž vypovídá o "hodnotě" koruny na vnitřním trhu (nedostupnost běžného spotřebního zboží)..

Skutečnost je taková, že např. některá státní vývojová pracoviště si musela dovážet třeba moderní elektronické součástky (embargované okruhy zboží Západem) načerno vysláním prověřeného zaměstnance (člen KSČ) na několikadenní služební cestu, a ten si v místním obchodě s elektronikou nakoupil, co potřeboval. Byly okruhy zboží, které byly na Západě tak levné, že se vyplatilo získat zahraniční měnu i za velmi nevýhodný kurz nad úrovní černého trhu.

Z tohoto pohledu je jedno, jestli byli rakouský šilink za 2,50 nebo 3,50 Kč, protože při obou hodnotách vyšel nákup např. číslicových čipů v Rakousku nesrovnatelně výhodněji, než nákup v socialistickém táboře vyráběných "ekvivalentů" s horšími technickými parametry (mezní kmitočty, spolehlivost apod.).

K. Janyška 6.11.2014 9:15

Kde jste byl, vy řečo Holubovo, když se tzv. chybovalo,.

Jděte s tím do háje. Cožpak lidé mají na kontrolu spontánních procesů ? Nemají... Dzp.

R. Szewczyk 6.11.2014 8:30

hm

pane Kohout,i vy jste podlehl nesmyslu,že tady před 89 byla socialistická ekonomika,veliký omyl,ve skutečnosti pokus o socializaci ekonomiky provedl Klaus,

ad socialní stát:definujte, co je socialní stát,napovím,procentem výdajů vlády ,nepočítejte v to starobní důchody jako chemik,já navrhuji 20 % výdajů na socialní politiku,jako hranici,kdy už jde o socialní stát, česku se to netýká!

M. Prokop 6.11.2014 9:15

Re: hm

Přesnější název předplyšákové ekonomiky byl sociálbordel fašismus.

Klaus to trochu přiblížil normálu, tolik, kolik jen občané unesli.

L. Novák 6.11.2014 11:08

Re: hm

Klaus "provedl" leccos, ale jeho reformy rozhodně vedly k odstranění socialistické či komunistické (státem 100% vlastněné výrobní prostředky, státní dirigismus ve všech oblastech činnosti pod dohledem komunistické partaje a přikyvujících socialistických stran - Socialistická, Lidová) ekonomiky zcela neschopné konkurovat se ziskem na zahraničních trzích. Viz znárodnění, privatizace, navrácení majetku komunisty okradeným občanům... Pravda, Klaus nebyl nijak nadšeným zastáncem restitucí, což nejspíš vypovídá o jeho myšlenkovém zakotvení v komunistickém režimu.

R. Szewczyk 6.11.2014 12:16

Re: hm

státem 100% vlastněné výrobní prostředky,akorát ,že když to nějaký manipulátor nazval socializmem či komunizmem,ještě neznamená že to jím jest,ani komančové to nenazývali socializmem,obdobně dnes,systém nazývaný demokracii a kapitalismem není ani jedno ani druhé,ale blb vždy na to  skočí,zastupitelskou demokracii zkrátí na demokracii,kapitalizmus,kde neexistují peníze ,nazve kapitalizmem,chcá se smát,kdyby to nebylo k breku

P. Vítek 6.11.2014 18:09

Re: hm

A ted uz pane Sevciku dost her:slova jsou ke skladani do vet a ne k zonglovani.

P. Kolar 6.11.2014 7:37

Pánové,

V zásadě šlo hlavně o ovládnutí a o kšefty s kámošema. Nějaké "vládnutí", a národohospodaření se dělalo levou zadní.

S autorem plně souhlasím. Těch kiksů bylo daleko víc, ale tyhle asi byly opravdu klíčové.

P. Skřivan 6.11.2014 6:44

Autor pomíjí základní fakt,

že díky nulovému vlastenectví, zde mají celkem volné pole cizí rozvědky, které se nepochybně pokoušejí ovlivňovat naši politiku a mnohé tzv. chyby, jistě nebyly náhodné. Otázka je, zda pogrom na spolupracovníky KGB by byl lepší ... .

Výše uvedené je také jasná odpověď pro všechny, kteří mají mylný pocit, že si můžeme hrát na nějaké Švýcarsko. Můžeme, ale to bychom nesměli být my ... .

... a ve volebním systému, to fakt není. :-))) Problém je v tom, že většina národa sice Havla milovala, ale v životě by se nechovala jako on, a to ani vzdáleně. To není kritika, to je konstatování ... .

K. Frauknecht 6.11.2014 7:16

Re: Jste si jist,

že CIA, Mosad a ostatní se tady rvou o naši výjimečnost :-)))?

Na druhé straně pro své mindráky nemůžeme být jako Švýcaři?

... a ve volebním systému to fakt je :-). A o milování politiků a jejich napodobování raději nepíšu :-).

P. Skřivan 6.11.2014 8:29

Re: Jste si jist,

Ve volebním systému fakt není, že lidi v hloupém SVJ zcela kašlou na společnou správu majetku. Co chcete ve státě ? ... a to si myslíte, že vyřešíte volebním systémem ? Pokud ano, pak jste jako komunisti. Ti také nařídili blahobyt a pak se zjistilo, že je to velká bída.

Samozřejmě prostý ťuňťa nemá o aktivitách tajných služeb ani ponětí. Od toho jsou ty služby tajné. To vytuší jen ten, kdo se zajímá o jejich historii a dá si dohromady souvislosti a i tak nezíská důkaz. Konečně tam nepracují žádní hlupáci. Třeba to, kterého našeho prezidenta kde a jak vítají. Americký prezident nepochybně ví, kdo kam patří a pochopitelně nechce ze sebe dělat hlupáka tím, že u sebe radostně uvítá ruského špiona. :-) Koho by to napadlo. :-)

Samozřejmě úplné ignorování role tajných služeb je oblíbeným sportem moderních historiků. Nejspíš proto, že jsou k ničemu, tyto služby mají takovou moc. :-)

M. Prokop 6.11.2014 9:21

Re: Jste si jist,

Krajnost je i úplné ignorování, i oblíbené spiklenecké teorie.

Největší význam máme pro Rusy, snažící se obnovit impérium. Jejich tajné služby budou nejsnaživější.

M. Prokop 6.11.2014 9:17

Re: Autor pomíjí základní fakt,

Většina národa Havla moc nemilovala (leda tak pražská kavárna), celý národ by se nemohl chovat jako on (jezdit v Mercedesu a žvanit o přepravě másla a nákupu v hangárech) ani náhodou, to žádný stát neunese.

Ovšem DO plyšáku užitečný byl.

J. Hejna 6.11.2014 11:46

Re: Autor pomíjí základní fakt,

"Problém je v tom, že většina národa sice Havla milovala, ale v životě by se nechovala jako on, a to ani vzdáleně."

A to je dobře nebo špatně?

J. Vyhnalík 6.11.2014 6:01

Chyby a "chyby"

Při kritice je třeba alespoň naznačit jaký by měl být lepší postup a proč. V řadě zjednodušení, kterých se Pavel Kohout dopouští, mne do očí uhodily hned dvě.

1. Poměrný volební systém

Osobně si myslím, že poměrný volební systém je hlavní příčinou současné politické krize v ČR, jenže fakt, že byl zvolen v dobách první republiky i po roce 1989, nebyl nějakou svévolí, ale vyplývalo to z heterogenního charakteru mnohonárodnostního státu. Možná by bylo vhodnější zvolit po roce 1989 systém smíšený, ale tehdy s ním ve světě ještě nebyly velké zkušenosti. Na druhou stranu chyba se stala po roce 1992, kdy byl poměrný systém zachován a vina padá na tehdejší menší strany a hlavně Václava Havla, který se o zachování poměrného systému výrazně zasazoval. Ještě více se Václav Havel a politici menších stran v tomto směru provinili po roce 1998, kdy aktivně zabránili změně volebního zákona a položili tak základ k postupnému vyprázdnění politiky a dnešnímu rozkladu politické scény.

2. Úrokové sazby

Zatímco kritika postupu Tošovským vedené ČNB v době asijské krize je plně na místě, dnešní nízké úrokové sazby nejsou žádnou libovůlí ČNB, ale naopak vycházejí z celosvětové situace, kdy ECB i FED tlačí úroky k nule. Naše ekonomika je natolik provázaná s ekonomikou EU, že nic jiného ČNB nezbývá. Naopak nás vnitřní rozpolcenost eurozóny, kdy kurz eura jednostranně zvýhodňuje Německo zejména vůči jižnímu křídlu, k nucenému oslabení koruny, bez kterého by se naše exportně orientovaná ekonomika propadla do recese.

J. Kanioková 6.11.2014 10:45

Přesně..

P. Vítek 6.11.2014 18:27

Re: Chyby a "chyby"

Ano to je presne ono pane Vyhnaliku.Je presoudruhovano.Kazdy z komunistickeho vrhu se boji odpovednosti z vetsinoveho systemu.onii byli mistry na kolektivni rozhodovani.Naprosto neschopni rozhodnout cokoliv sami,jen stale mit moznost vymluvit se na nekoho jineho.To je pro komunistu(blba nebo hovado) uplne typicka vlastnost.Pak lhat a krast-takze idealni zamestnanci centralnich bank.Jsou vsude.V ECB ,FEDu vsude,kde muzou za u

P. Vítek 6.11.2014 18:33

Re: Chyby a "chyby"

Ano to je presne ono pane Vyhnaliku.

Je presoudruhovano.Kazdy z komunistickeho vrhu se boji odpovednosti z vetsinoveho systemu.Oni byli mistry na kolektivni rozhodovani.Naprosto neschopni rozhodnout cokoliv sami,jen stale mit moznost vymluvit se na nekoho jineho.A pak kibicovat.To je pro komunistu(blba nebo hovado) uplne typicka vlastnost.A pak lhat a krast-takze idealni zamestnanci centralnich bank a

statnich uradu.Jsou vsude.V ECB ,FEDu,... vsude,kde muzou dostat uplatek a pustit zilou spolecne pokladne ve prospech svuj a kamaradu uplatkaru.

T. Pansky 6.11.2014 5:15

Ceska republika mela v privatizaci naslapnuto doprava. Ale

... jak autor spravne popsal, zakony byly (mozna zamerne) napsany tak spatne, ze zde neexistovala zadna ochrana malych akcionaru.  Jinak receno, v teto zemi existovalo x milionu akcionaru, kteri by se radi starali o svuj nabyty majetek, ale byli v podstate okradeni.  Divime se dnes, ze tolik lidi voli levici a pana Babise???  Ne.  Velka privatizace v lidich navodila nazor, ze radeji s levici, nez s pravici, ktera je necha okrast.

P. Sulc 6.11.2014 3:07

Clovece, kdyz srovnavate tehdejsi mzdu

v korunach a silincich, proc ne taky kolik co stoji?  Ja si zcela spolehlive pamatuji, ze v 67 roce stal tramwaj v Praze korunu, ale ve Vidni  silinku. Potraviny, to same, takze tech vasich 40 ci kolik tisic jen ''horelo''pod rukama. A to nepocitam vubec cinze.