Neviditelný pes

EKONOMIKA: Co skrývá rozpočtový přebytek

10.12.2016

V poprasku kolem zavedení elektronických pokladen EET do hospod a hotelů zanikly údaje o listopadovém výsledku státního rozpočtu.

Přebytek ve výši 55 miliard korun se odbyl stručným komentářem, že jde o nejlepší historický výsledek, a ani ministr financí Andrej Babiš se tím příliš nechlubil. Přitom by mělo jít o vyloženě povzbudivé svědectví, jak jsou veřejné finance v pořádku v zemi, která ozdravění veřejných rozpočtů obětovala před pěti lety i svou prosperitu.

Opomenutí superlativů ze strany vládních činitelů může mít skryté příčiny ve struktuře rozpočtu. Jedním z hlavních důvodů přebytku je fakt, že se opravdu nedaří investovat. Listopadové srovnání ukazuje, že letos jsou kapitálové výdaje o 50 miliard nižší než loni a také nižší než v řadě předchozích let.

Logicky vzato, bylo by lepší, kdyby se utratilo o 50 miliard víc a rozpočet žádný přebytek neměl. Ovšem i vyrovnaný listopadový rozpočet by šlo označit za úspěch, protože za to může vyšší výběr daní. Z pohledu ministra financí a celé vlády to ovšem ke skutečnému zadostiučinění nestačí.

Daně se vybírají, to je pravda, ale ještě by bylo potřeba dokázat, že za to může lepší efektivita při výběru. Lepší výběr daní z příjmu a sociálního pojistného jde vysvětlit jenom tím, že se na něm promítá ekonomický růst.

Navíc úsporná opatření vlády Petra Nečase byla natolik radikální, že nejen přidusila ekonomiku, ale také pomohla příjmům i v období vlády Bohuslava Sobotky, které stačilo jen rozhodnout, že mimořádné zvýšení daňových sazeb z krizových dob prodlouží na neurčito.

Fetiš, který může uškodit

Větší kompetenci mohla současná vláda a zvláště ministr Babiš prokázat tím, že se zvýší výběr daně z přidané hodnoty, a to vyšším tempem, než rostou maloobchodní tržby. Však také od 1. ledna platí důležitý zákon, podle kterého musí plátci DPH odesílat každý měsíc, případně každé tři měsíce kontrolní hlášení na finanční úřady, aby tak často nepropadali pokušení své daňové povinnosti optimalizovat.

Výsledek ovšem není nejlepší. Maloobchodní tržby rostou o 6 procent, celostátní výběr DPH však o pouhá 4 procenta. Možná je dokonce interpretace, podle níž zavedení kontrolního hlášení výběr DPH zhoršilo.

Dokumentace k listopadové bilanci rozpočtu se snaží tento neúspěch oslabit připomínkami, že výběr dočasně oslabila další opatření, která se nazývají reverse charge v telekomunikacích a sílící efekt liberační lhůty, která však budou mít v delší perspektivě pozitivní efekt. Připomínat tyto patálie, když se zavádějí pokladny EET jako další kontrolní nástroj pro výběr DPH, je vyloženě nevhodné.

Vyrovnaný či přebytkový rozpočet je užitečná věc, protože zadlužovat potomky je nesprávné. Někdy se však z něho dělá fetiš, který může jenom uškodit. Už jsme to zažili v již zmíněném období Nečasovy vlády. Teď se děje něco podobného v tom smyslu, že se kvůli nějakému číslu, tedy zatraceně abstraktnímu objektu, přehlíží každodenní realita.

Proč hledat nápravu zamrzlých investic a proč řešit pochybnosti o tom, že nové byrokratické nástroje nejsou moc efektivní, i když podnikatele nepochybně zatěžují. Rozpočet má přebytek, nemusíme se trápit tím, co se děje ve skutečném světě.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/pluszpět na článek