17.10.2021 | Svátek má Hedvika


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Co skrývá rozpočtový přebytek

V poprasku kolem zavedení elektronických pokladen EET do hospod a hotelů zanikly údaje o listopadovém výsledku státního rozpočtu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vintr 11.12.2016 12:06

Věřit statistickým údajům státu

je naprostá naivita. Můžou si nalhat co jim napadne,protože nikdo zvenčí nemá šanci to ověřit.

V. Mlich 10.12.2016 12:54

Efektivnost výběru daní

Efektivnost výběru daní se dá určit jednoznačně a bez ohledu na to, jak se daří ekonomice. Je to poměr skutečně vybrané daně k přiznané dani. Proč tohle číslo ČSÚ ani FÚ nikde nezveřejní?

M. Šejna 10.12.2016 10:33

tržby a DPH

autor článku si opomněl nastudovat, co to je pojem "maloobchodní tržby". Pak by totiž neporovnával růst výběru DPH s růstem maloobchodních tržeb.

Do maloobchodních tržeb se nepočítá například prodej nově dokončených bytů a nově zasíťovaných pozemků. Dokonce se tam nepočítá ani prodej automobilů. Tyto komodity jsou zatížené DPH, ale nepočítají se do maloobchodních tržeb.

Takže pokud nám výrazně rostou tržby v maloobchodě, ale zároveň stagnuje stavebnictví, nelze se divit, že růst výběru DPH zaostává za růstem maloobchodních tržeb. Dokud bude stagnovat stavebnictví, bude stagnovat i růst výběru DPH za růstem maloobchodu

V. Halašta 11.12.2016 9:27

Re: tržby a DPH

Jj, tržby spolu s prodejem automibilů totiž nerostly o 6% ale o 7% a prodej dokončených bytů je výrazně vyšší oproti loňsku. Chce to skutečně dostudovat.

M. Šejna 11.12.2016 18:12

pane Halašto

musíte rozlišovat trh automobilů soukromým osobám od prodeje automobilů živnostníkům a firmám. Živnostníci a firmy nakupují s odpočtem DPH. Chce to skutečně dostudovat.

Dokončené byty leden-řijen: rok 2015 -> 19 631 bytů, rok 2016 -> 21 515. Vzrůst je o 9,6% pokud jde o POČET bytů, nikoli pokud jde o ceny bytů. Ceny bytů lze odvodit od plochy bytů. A za první tři kvartály roku 2016 vzrostla celková plocha nových bytů o proti stejnému období 2015 jen o 2,2%. Jinými slovy: dokočilo se sice více bytů, ale s menší podlahovou plochou.

Chce to skutečně dostudovat

:-P

K. Janyška 10.12.2016 9:51

Babiš je pro mne synonymem jednoho velkého podvodu

a zločinu. Pro kobliháře ne. No, tak je tam a sofistikovaně krade. Já jsem o tom aspoň přesvědčen... Dzp.

A. Hrbek 10.12.2016 8:56

A co říkal pan Holub

když byl srovnatelný ekonomický růst a roční deficit 150 mld?

M. Šejna 10.12.2016 10:50

přesně tak, pane Hrbku

rok 2008: růst HDP 2,7%, schodek rozpočtu 19,4 mld., zvýšení st.dluhu o 107,2 mld.

rok 2011: růst HDP 2,0%, schodek rozpočtu 142,8 mld., zvýšení st. dluhu o 155,3 mld.

rok 2016: růst HDP 2,5%, přebytek rozpočtu 55 mld (prozatím), pokles st. dluhu o 21 mld.

V. Halašta 11.12.2016 9:29

Ale houby

Vytrhnout z kontextu jen některé roky je klasická ukázka demagogie.

M. Šejna 11.12.2016 18:14

demagogu Halašto

tak vyberte z kontextu jiné roky, abyste předvedl to, co zapadá do vaši modroptačí ideologie. Předem říkám, že nic lepšího k porovnání nenajdete.

P. Maleček 10.12.2016 7:21

Přebytek jako volební trumf.

Autor zapomněl na to hlavní, že příští rok jsou volby do sněmovny. No a při nich jde rozpočtový přebytek prodat jako trumfový důkaz skvělého Babišo-Sobotkova hospodaření. A to nejen koblihářo-socanům, ale i další významné části voličstva, které skočilo i na špek rušení 30.koruny u doktora a teď se rozčiluje nad frontami a nekvalitou ve zdravotnictví.

Však s těmi jásavci nad rozpočtovým přebytkem a EET to dopadne stejně.

M. Šejna 10.12.2016 10:35

no jistě, pane Malečku

a proto socani s ANO záměrně naplánovali na příští volební rok schodek ve výši 60 miliard, aby s tímto "volebním trumfem" drtivě vyhráli volby.

A. Nový 10.12.2016 10:46

Re: no jistě, pane Malečku

A víte, že to tak je. Podívejte se, schodek měl být 60 miliard, ale my jsme tak dobří hospodáři, že máme přebytek. I když za ten přebytek vláda a strana (Babiš) může stejně jako za včerejší počasí.

K. Vyšata 10.12.2016 13:20

Re: no jistě, pane Malečku

Pokud jste přesvědčen, že na výsledku ministr financí nemá žádný vliv a stejné výsledky by byly kdyby tam byla naše uklízečka, tak žehrejte na to že vůbec nějakou vládu máme. Vždy, když bude porovnatelný dobrý výsledek státu, bude se každý ve vládě bít v prsa jací jsou borci. Tak pro ten protibabišovský křik?

A. Nový 10.12.2016 13:36

Re: no jistě, pane Malečku

50 miliard Kč neproinvestovaných, 40 miliard Kč od EU, to je ten celý úspěch nynější vlády. Takže ta vaše uklízečka by to taky asi zvládla. Stačilo by jí opsat kterýkoliv rozpočet z nedávné doby.

K. Vyšata 10.12.2016 15:56

Re: no jistě, pane Malečku

Vy jste někteří docela pominutí tím proinvestováním. Když nejsou projekty připravené, projekty pro lepší budoucnost, tak na co investovat do projektů jako dřív, do předražených cyklostezek, do golfových hřišť pro vyvolené, do s různých aktivit bohatých, aby byli ještě bohatší. Stejně jsou dotace z EU pokřivením trhu a brzděním aktivity podplácením Bruselu. Nakonec se zdá, že bez dotací z EU si neumíme stát řídit k prosperitě.

J. Jurax 11.12.2016 1:50

Re: no jistě, pane Malečku

Stačí maličko vyčkat a bude po dotacích křivících trh - kromě jiného. A budeme čistí plátci.

K. Vyšata 11.12.2016 11:39

Re: no jistě, pane Malečku

Když se do té doby EU nerozpadne, tak určitě.

J. Brožek 11.12.2016 8:07

Re: no jistě, pane Malečku

Jenže kdo může za nepřipravené projekty ? Když je zde vláda už víc než 3 roky? Když víme, že je zde jen v oblasti infrastruktury více než 50 projektů připravených, ale bylo jen potřeba včas oprášit EIA a mohlo se stavět - u kolika z nich to vláda za 3 roky udělala? Ani u jednoho!!!

K. Vyšata 11.12.2016 9:57

Re: no jistě, pane Malečku

Pane Brožku nemáte pravdu, příprava projektu až k fázi realizace je na roky. Je ovlivněna tolika proměnlivými, že jen sladit je práce pro dost specializované firmy. Proto se musí vše dělat s výhledem let a když v procesu přípravy uděláte mezeru, ta se postupně přenáší až k realizační fázi. EIA byl už jenom zářez navíc. Máte možná představu, že se dá cokoliv v řadě úkonů předcházející začátku stavět koupit jako housky v krámu. Nedá, už jenom to, že v potřebném okamžiku není volná kapacita projekce nebo stavební firmy.Pak dochází k různému flekování (a padání mostů, že?) To nemluvím o výkupu pozemků, soutěžení, politických zájmů, vydírání dotčených obcí a pod. Prostě dobu pravičácké "brzdy" musí dnešní vláda protrpět a je výborné, že se nedala strhnou k proinvestování za každou cenu. Určitě už jsou nasazeny všechny dostupné kapacity k přípravném procesu a za čas se to projeví.

A. Nový 11.12.2016 13:16

I Vy pravicová brzdo :-)

Projekty byly vypracovány, pozemky vykoupeny, tendry vypsány. Jenže po volbách dostal do gesce ministerstvo stavebnictví Babiš, který tam dosadil do vedení ministerstva svoje lidi. Tito noví úředníci, totálně neznalí problému a někteří i neschopní, zrušili všechny tendry včetně toho na výběr mýtného.

Proč myslíte, že Babiš vyhodil svého prvního ministra dopravy Prachaře? Pro jeho schopnosti vést ministerstvo určitě ne. Ťok se sice snaží, ale to je trochu málo. Výsledky v podstatě jsou velmi tristní. Nebo si myslíte, že 25 Km dálnice za tři roky je výkon, řečeno sportovním žargonem, na zlatou? Kecy kolem EIA jsou jen bohapustou výmluvou. Stačilo pokračovat v tom co bylo připraveno a nebyly by žádné problémy s EIA.

Myslíte si, že zadat výběr mýtného bez tendru je v pořádku? Měli na to tři roky, takže výběrové řízení mohli v pohodě stihnout.

K. Vyšata 11.12.2016 14:42

Re: I Vy pravicová brzdo :-)

Typická vlastnost některých diskutérů, vtahovat do diskuze něco, co s ní nesouvisí. Výběr mýtného má jiná specifika a s ne proinvestováním 50 miliard nemá co společného. A pokud jde o mýto, je to vyřešeno a nemá cenu o tom dál vést debatu.

Tady jde o výčitky, že stát neutratil nějakých pár desítek miliard které mohl získat z EU když by je spolufinancoval. Peníze nezmizely ze světa a až budou stavby připraveny, určitě se použijí. V dřívějších dobách se prostě peníze proinvestovávaly za každou cenu a podle toho vypadaly výsledky. Odborné kapacity nebyly schopné velkou dávku projektů realizovat a projekty vyhrané v soutěžích se zhotovovaly pomocí malých firem neschopných dodržet podmínky a cenu projektu. Sem tam to vyústilo k nějaké katastrofě. Co se neutratilo na potřebné, se prošustrovalo na blbosti. Babiš nasadil odborníky a ti něco zastavili, většinou dost špatně připravené projekty. EIA tomu dala poslední ránu. Doporučuji si popovídat s nějakým manažerem stavební firmy

A. Nový 11.12.2016 21:38

Re: I Vy pravicová brzdo :-)

Vy jste někteří docela pominutí tím proinvestováním. Když nejsou projekty připravené, projekty pro lepší budoucnost, tak na co investovat do projektů jako dřív, do předražených cyklostezek, do golfových hřišť pro vyvolené, do s různých aktivit bohatých, aby byli ještě bohatší.

Typycký komunistický žvást, pane diskutére. Dovedete si vůbec představit, kolik těch vámi zmíněných golfových hřišť by bylo možné vybudovat a nebo kolik kilometů cyklostezek stezek vybudovat za těch 50 miliard Kč? Nemáte vůbec žádnou představu, Pane žvanile, o cenách stavebních prací. I kdyby se ty vámi zmíněné golfové hřiště počítaly na desítky cyklostezky astovky Km, tak to jsou stále jen promile s padesáti miliard Kč.

Typická vlastnost některých diskutérů, vtahovat do diskuze něco, co s ní nesouvisí. Ale souvisí. To je přesně příklad jak pracuje ministerstvo dopravy. Nechoppnost za tři roky cokoliv vyřešit!

Babiš nasadil odborníky a ti něco zastavili, většinou dost špatně připravené projekty. Tomuto Vašemu Výroku se lze jen smát, neboť, jak vidno z této věty, víte kulové. Není vpodstatě o čem diskutova s nějakým fanusem p.Babiše.