28.3.2020 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Co se stalo s průmyslem

Ekonomika zpomaluje růst a i když se politici i ekonomové navzájem ujišťují, že jde jen o přechodný výpadek, který přece nemůže dospět až do recese, přece jen nelze obejít otázku, proč tedy ke zpomalení došlo.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Řazeno podle času vzestupně, seřadit podle času sestupně
počet příspěvků: 23, poslední: 21.1. 2020 10:55, přehled diskusí

P. Dvořák 20.1.2020 6:19

Nač se zabývat otázkou, proč slábne výkonnost průmyslu, když blahobyt je spojen s otázkou přežití lidstva jako vůbec a to je, jak víme, možné jedině tehdy, když průmysl zanikne.

Není mnohem důležitější se zabývat transgenderem nebo se věnovat problému výstavby a bourání pomníků? Výkonnost průmyslu sama povstane z popela krátce po uzavření poslední jaderné, uhelné, plynové a kukuřičné elektrárny.

V. Petr 20.1.2020 11:22

R^R^R^

S. Sidlichovsky 20.1.2020 6:49

A nejde jen o projev kapitalismu vlastnímu hospodářského cyklu? Dnes mají vlády nástroje, jak ty fáze pod čarou ponoru zmírnit, ale téměř vždy se to konalo za cenu prodloužení této fáze.

S. Stoklásek 20.1.2020 8:51

Dovolil bych si parafrázovat jeden Váš odstavec:

"Může tu však být ještě další důvod, o kterém se ani nezačalo vážně mluvit. Vzdělané technické kádry a inženýři zestárli a naše školství nedokáže produkovat konkurenceschopnou a stejně kvalitní náhradu technické inteligence. Pak by tedy nešlo o cyklický výpadek ani o vliv globálního podnebí, ale o strukturální problém."

Technickou inteligencí nemyslím jen pracovníky výzkumu a konstruktéry, ale všechny lidi ve výrobě. Zeptejte se znalých, jak je dnes těžké sehnat někoho hodně kvalitního a přemýšlivého. Přemýšlení bolí. Inovace musí někdo vymyslet, ale zahnívající česká grantová věda a univerzity s nulovou personální konkurencí toho nikdy nebudou schopny. Obecně odbourávání konkurence je jeden ze skrytých jevů postmoderní společnosti v podmínkách socialistické evropské unie, který si nikdo nevšímá.

Takže v tomto bodě můžete poděkovat pionýrkám rozkladu našeho školství soudružce Buzkové a soudružce Valachové. Zbabělý Plaga s jeho argumentem, že maturita z matematiky by mnohé poškodila, je jen držení stopy směrem k totálnímu rozkladu. Pozdrav všem pomatencům ze státem dotované neziskovky Eduin (Kartouz, Botlík), kteří ví, že všechno je špatně, (hlavně zavedení maturity z matematiky), ale nikdy neřekli, co dělat. Neuvědomují si, že dříve byla maturita jako kritérium úspěchu a potvrzení kvality. Dnes naopak je státní jednotná forma nutná, aby alespoň trochu odřízla ten nejhloupější spodek - a jak říkal Lev Landau, zabránila průniku blbců do systému. To v době, kdy se prosazuje teorie štěstí pro každého a požadavek hlavně studenty nestresovat. Projevem těchto postojů je i čirá nenávist k víceletým gymnáziím, poslední to zbytky výkonového školství v České republice.

P. Brich 20.1.2020 16:44

Aby byl ministerský čtyřlístek úplný a genderově vyvážený, k oběma divám bych přiřadil Zdeňka Nejedlého a objevitele mentionů a psychonů Františka Kahudu.:-/

V. Petr 20.1.2020 22:33

R^R^R^

J. Stehlik 20.1.2020 9:33

Pokles máme už ve struktuře státu. Jsme trestáni za spotřebu . Dále také regulace se stupnuje .

A stavebnictví roste ? Nenechte se vysmát . jsme na třetině toho co se stavělo za komanču v 80 letech .

U nás se vydá ročně 80 tis. stavebních povolení . Na stejný počet obyvatel se vydá v usa 0,5mio stavebních povolení . To automaticky zvyšuje převis nabídky , konkurenci . Když se podívám po okolních obcích , tak nikde nekoupíte volnou stavební parcelu . Naopak prázdné byty a domy nikdo nechce prodat , nebo pronajmout . Je něco shnilého v tomto segmentu.

Za komanču byly pořadníky a obec měla aspoň nějaký přehled záejmcu . Dnes nikdo neví , kdo by chtěl stavět , koupit byt ,získat nájem.

P. Staronový 20.1.2020 11:56

"Za komanču byly pořadníky ", ale nebyly byty. V Praze leda pro migranty, naštěstí ne z Afriky a Asie, ale z jiných měst Československa.

L. Novák 21.1.2020 0:59

Tak ty vaše komunistické pořadníky znovu zavedeme a všechno bude lepší... :-P Tak jste to myslel? Dnes naštěstí žádné pořadníky nejsou a každý si může pronajmout byt podle svých finančních možností, případně i koupit na hypotéku. Nikomu nemusí dávat úplatky za posunutí v pořadníku čekatelů o několik let dopředu... Máte HoSiPa?

J. Stehlik 21.1.2020 10:55

Nic jsme nepsal o komunismu . Dnes ale regulační orgán(obec) neví kolik lidí je nespokojeno s bytovou situací . Zda chtějí koupit parcelu , stavět dum , atd .

Protože vy si nemužete postavit dum na louce . Obec zajištuje regule (uzemní plán) .

V americe apoň obec žije z daně z nemovitostí . Je tedy vytvářen tlak na místní politiky , aby stavěly(mají z toho budoucí daně) . U nás takového nic není a zastupitele to ani nemusí zajímat(padají peníze shora) . Z nové výstavby má obec jenom náklady a logicky se tomu brání .

V. Pokorný 20.1.2020 9:55

Copak nám, tedy Česku v Česku, z průmyslu vlastně patří? Moc toho asi není. Paběrky. Tak co tak můžeme v tomhle směru dělat? Montovny nic nevyvíjejí, přece. A školství? Bejvávalo! Tak co chcete? Z České republiky se stal za období demokratického a svobodného vývoje po slavném plyšáku jen vazal, posluha a koloniální stát.

V. Braun 20.1.2020 10:45

Tak k řadě "montoven" postupně přibylo i nějaké to vývojové oddělení, a množí se i IT firmy, sice často vlastněné ze zahraničí, ale na celkem slušné úrovni. A s tím vazalstvím, když se dnes podíváte na nějakou akciovou globální firmu tak se už těžko dá říci, z jakého je státu. Jistě, někde má sídlo, ale akcionáři jsou rozprostřeni po světě a nejvyšší management je mezinárodní.

H. Kotaz 20.1.2020 13:28

Průmysl, téměř veškerý, byl zlikvidován v prvních letech po šmirglu, privatizacemi, pašovaným zbožím z Číny. To co zbylo, je jako montovna závislé na zahraničních majitelích, odběratelech.

M. Krátký 20.1.2020 14:32

nemohu s vámi souhlasit a protestuji proti vašemu výrazu "montovny" Pracuji v oboru obráběcích strojů od 1.7.1960 - doporučuji vám ( i ostatním škarohlídům ) nakouknout do českých firem, které tyto stroje vyrábějí i po téměř dokonalém zániku českého učňovského školství - tam vám pravdu přiznávám - hezký den R^R^R^

P. Brich 20.1.2020 16:49

Přece lidským právem je mít prvotřídní maturitní vysvědčení! Kdo by se v dnešní době patlal ve šmíru a dělal si puchejře od francouzáku!

V. Církva 20.1.2020 18:18

No já klidně, ale za kolik?

V. Petr 20.1.2020 11:19

Příčinou současných problémů je nepověšení zelených na větníky. Oni škodí výstavbě dopravní infrastruktury, stavbě bytů i energetice, a přes zdražování energií následně celé ekonomice!

Ostatně soudím, že EU musí být zrušena a ČTV zprivatizována!

P. Brich 20.1.2020 16:55

Naše energetika vstoupila na evropskou burzu a tak se s Německem solidárně dělíme o růst cen energií způsobený jejich pokrokovou poutí k uhlíkové neutralitě bez atomového jádra.;-(

V. Církva 20.1.2020 18:16

Ano, to je pravda, ale mohli jsme to předpokládat a prodávat energii z rozšířeného Temelína. A našim firmám pak kompenzovat drahou energii. Jinými slovy s blbostí zelených magorů je nutné počítat jako s faktem. Nemusí se toho využívat jen jejich tupým vyráběním větrníků, i když i tam bychom se měli víc angažovat. Prostě dělat to kam nás situace včetně idiotů va vládě a EU doženou.

Pak bych třeba i za pár let odešel z EU a udělal tu oázu kde bude povoleno vše co je v Německu zakázané, s výjimkou nácků a zakázal veřejné hlásání Islámu.

V. Petr 20.1.2020 22:30

ANO! A když se o tom jednalo, tehdejší Francie to úspěšně omítla, čímž získala (tehdy) o třetinu nižší ceny energie, než Německo (současnou situaci neznám).

Ostatně soudím, že EU musí být zrušena a ČTV zprivatizována!

V. Kain 20.1.2020 18:24

A proč škodí? Protože jim to naše zákony umožňují.Proč to nechtějí politici změnit tak,že by se už melouni nechytli?Protože i mezi politiky je dost škodné.

J. Kalina 20.1.2020 15:36

k nedostatku bytů bych měl tento názor: nabídka volných bytů, úprava domků o malometrážní byt, pžípadně výstavba nových ailami jednotlivců, širších rodin je blokována právním prostředím. To si vážně někdo myslí, že když nějaký děda, babka vidí jak jsou z Žižkovské kliniky neůspěšně vystěhovávaní squateři za velkého obdivu jejich protiporávních postojů českou televizí, že si k soběna stará kolena pustí nějakého nájemníka? Neplatí jednoduché: skončila smlouva , odstěhovat dle smlouvy, nechceš?, policajti, věci do kontejneru, nájemnék do ubytovny. Kdyby lidé měli jistotu, bylo by bytů dost a levnější. A to ta "Klinika" je jen viditelné nic, majitelé se bojí a nepronajímají.

J. Kraus 20.1.2020 18:25

Je to už nějaký čas, můj služební známý se svým otcem vybudoval a po dvaceti letech zavřel firmu z oboru přesného strojírenství. Řemeslníci postupně odešli po pense, náhrada za ně není a Číňan dodá ozubené soukolí levněji, než za kolik on koupí materiál. Protiruské sankce ho dorazily. Dnes jsem četl o likvidaci Pilsen Steel (http://www.pilsensteel.cz/), jedné z největších a nejdůležitějších částí bývalé Škody Plzeň, ještě nedávno schopné dodávat světově špičkové výrobky. Průmysl na Západě zanikl, protože nebyl cenově konkurenceschopný. Proč je ale systematicky likvidován průmysl v levné České republice? Za třicet let se podařilo z kdysi hrdých, protože schopných a šikovných českých techniků a řemeslníků udělat lokaje a pohůnky lidí, před kterými by si naši předkové odplivli. Nemluvím teď o Škodě-Auto, ale o 90% ostatních. Na Západě i u nás kdysi vše vznikalo od nuly. Nikoli v Číně a podobných zemích, kterým Západ postupně vše předal. Po zhroucení Západu mu těžko někdo pomůže a začít znovu od nuly bude nemožné. Postupně tu zbyde jen nekvalifikovaná síla v montovnách - a kdo ví, jestli Východ o ni bude stát. Celý Západ stojí na hliněných nohou, z většiny slavných firem tam zbyla už jen ředitelství a obchodní oddělení, vysávající ty, kteří v druhém a třetím světě skutečně vytvářejí hodnoty. Hodnoty duševní i hmotné. Někde jsou ještě výrobní haly, ale často se tam jen kompletují subdodávky z celého světa. Zapomeňme na hromadná media, mluvme s lidmi, kteří, najati cizími firmami, se tam pohybují. Vše se může zhroutit velmi rychle. Čína i jiní si ten stav jistě uvědomují. Čím dříve se to zhroutí, tím větší potenciál nám zůstane zachován.