EKONOMIKA: Co nás čeká a co nám politici nechtějí říci
Zřízení NERVu připomíná situaci, kdy se protrhla slapská přehrada a někdo usedl k psacímu stolu, aby dopisem sezval deset poradců do hospody na břehu Vltavy ve Štěchovicích. Tam by to měli vyřešit. Nevyřeší nic. Měli by připravit dostatek záchranných kruhů a plovacích vest pro lidi, kteří chtějí plavat. Krize má očistný charakter, po ní vstávají uzdravení atleti s chutí pustit se znovu do soutěže. Ale díky všemožným „pomocím“ se zde bude ještě mnoho let potácet zafačovaný kulhající lazar.
Jako silně exportně zaměřená ekonomika s podílem průmyslu přes 32 % na HDP se můžeme jen modlit, aby se obnovila poptávka v Německu a Evropě. Stále posilující kurz koruny v minulých letech nutil výrobce omezovat náklady na vývoj, výzkum a modernizaci. Podniky jsou vybrakované, drcení nákladů bylo nutnou volbou pro přežití. O to rychleji jim krize může zlomit vaz.
Mnoho let jsme měli vše nastaveno na růst ekonomiky, teď při zpětném chodu stroje zjišťujeme, že nám to činí obrovské a nepředvídané problémy. Předpovědi analytiků jsou stále černější, propad HDP o 5% nakonec nikoho tak moc nepřekvapí. Co to udělá s rozpočtem, si zatím ale nikdo radši ani nepředstavuje.
Skladníci a dělníci v montovnách své zisky prožrali, jejich konkurenční výhoda, nízké mzdy, se postupně rozplynula. Krize možná donutí majitele podniků jít dále na východ.
Lednová ztráta 598 000 pracovních míst v USA je ohromující. Dokud nevzroste koupěschopná poptávka v USA, jsou všechna opatření jen kosmetické úpravy na rozpadajícím se domě. Čína se má letos propadnout do recese. Nečeká nás nic lehkého.
Současná krize v USA vyvrací některé mýty, například o úžasné mobilitě pracovních sil v USA. „Mám dům a platím hypotéku, nemohu se odstěhovat, prodejní cena domu klesá,“ říká mnoho Američanů, kteří přišli o práci. To je důsledek neustálého snižování cen nemovitostí v USA.
Lidé zatím ještě v klidu tlačí nákupní vozíky plné levných plastikových šmejdů z Číny a levných, nepříliš kvalitních potravin. Ale nějak jim začíná vrtat hlavou, proč stát zaplatí Vietnamci 500 € a letenku do Vietnamu, když český zaměstnanec, který přijde o práci, nedostane nic. S každým procentem nezaměstnanosti budou stoupat preference radikálních stran. Roky 2009 a 2010 budou těžkou zkouškou.