9.12.2019 | Svátek má VratislavDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


EKONOMIKA: Co ČNB dnes bere, zítřejší krize nevrátíŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 16, poslední: 26.12.2013 23:29, přehled diskusí

jo:
Autor: P. Lucký Datum: 26.12.2013 23:24

Zdali si členové ČNB,myslí.že jsou peníze mezi lidmi a oni nechtějí utrácet,tak ty peníze s těchto lidí museli nějak vytřískat,nebo ne?

Použít hlavu, respektive oko a ne koleno:
Autor: L. Písařík Datum: 26.12.2013 20:03

Píše se o kursu koruny k euru po a před zásahem ČNB. A nejméně polovinu zboží dovážíme a na to ostatní aspoň suroviny. Nedávno koupené hovězí v Makru. Narozeno v GB, vypěstováno v GB, poraženo v GB a bouráno v Holandsku, ergo kladívko, jedná se holandský produkt.

Nedovážíme.:
Autor: V. Halašta Datum: 26.12.2013 20:25

Ani polovinu, dokonce ani čtvrtinu. Cca 20 procent.

PS: Google.

Re: Nedovážíme.:
Autor: L. Novák 475 Datum: 26.12.2013 20:47

Jo, jo. Zdražením k vyšší poptávce... :-D

Re: Nedovážíme.:
Autor: P. Lucký Datum: 26.12.2013 23:29

ale zde je ukázka toho jak můžou dopadnout naše úspory v druhem,nebo v jakémkoliv pilíři na důchod,to si asi moc nepřilepšíme.Pak můžete býti ekonomický gramotný kolik chcete.

Tolik zbytečné práce (povyku pro 2% inflace):
Autor: B. Rybák Datum: 26.12.2013 19:20

Centrální banky sledují nejenom cenovou stabilitu, ale (především) obchodní bilanci státu. Obchodní bilanci ovlivňují změnou kurzu, cenovou stabilitu (a tempo domácí ekonomiky) ovlivňují změnou úrokové míry nebo změnou povinných bankovních rezerv.

Pokud je tempo ekonomiky nízké, pak snížením úroků zvyšují tok peněz, (tempo ekonomiky), a ceny (zpočátku) rostou.

Tempo naší ekonomiky (českých podnikatelů - exportérů) je žalostné, úroky jsou prakticky nulové a na snížení bankovních rezerv (deprimované) ekonomiky v EU už dlouho nereagují a tak ČNB má k dispozici pouze devalvaci (o tu se teď pokouší většina centrálních bank na světě).

Pomůže tím našim exportérům (a např. příjemcům EU-dotací, ulehčí dlužníkům) a takto vyvolané inflační očekávání může uvést do pohybu část peněz (ukrývaných pod slamníky). Zázrak asi opravdu očekávat nemůžeme.

Vzhledem k tomu, že nově vznikající rozhazovačná vláda nás očividně bude tlačit do dluhové Euro-pasti, je 2% inflace naprosto zanedbatelným nebezpečím (nestojí vůbec za řeč ani v případě, že by se její pozitivní efekty dost silně neprojevily).

Re: Tolik zbytečné práce (povyku pro 2% inflace):
Autor: L. Novák 475 Datum: 26.12.2013 20:46

Aha, takže ČNB obrala celý národ znehodnocením měny, a teď máme jásat, že ti, co berou dotace, si polepší? :-)

Máme snad ČNB od toho, aby držela stabilitu měny, a nebo aby ji systematicky znehodnocovala a "řídila" hospodářství, jehož problémy jsou mnohem hlubší a ČNB je nedokáže ovlivnit??

Páně Singerova víra, že:
Autor: R. Tichý Datum: 26.12.2013 19:02

lidi šetří proto, že čekají nabudoucí láci je k pláči. Nevím kolik psychologie má nastudováno, ale lidé šetří proto, že je novnáři denodenně přesvědčují, že bude hůř. A když vidím EUsocialismus, tak na tom něco je, i když z úplně jiných,než novinářských, důvodů.

Díky za výborný článek!:
Autor: L. Novák 475 Datum: 26.12.2013 18:37

Už to vypadalo, že se ekonomové obhajující zásah ČNB úplně zbláznili. :-)

Socialisticti zmetkove nasi centralni banky:
Autor: V. Vaclavik Datum: 26.12.2013 12:54

by meli jit nekam i s tou svou socialistickou menou!

Autor neni dusledny, drzi se pri zdi - protoze proc odmitnout jen znehodnocovani... ja za sebe odmitam i zhodnocovani, tedy vubec jakoukoli manipulaci meny jejich spinavymi prackami za podpory nespoctu uzitecnym idiotu! Odmitam nas menovy socialismus a nasi socialistickou menu a neustale krize zpusobene prave temi blbecky, vymazanky a jejich prisluhovaci - uzitecnymi idioty anebo zlymi hajzliky mezi nami!

A kdo si potom všem bude štetřít:
Autor: L. Šarina Datum: 26.12.2013 10:40

v nějakém důchodovém pilíři a nebo vůbec mít důvěru v korunu?A co vklady naších občanů ? Občané vaše vklady které stojí v bankách jsou solí v očích ekonomů a pískem v soukolí ekonomiky a buď to je utratíte v obchodech a nebo vás k vyvedení z bank donutíme znehodnocením koruny .! Vyber si občane!!!!

Jak nás pan Singer naučil utrácet proti vlastní vůli:
Autor: L. Písařík Datum: 26.12.2013 9:03

Každý, kdo má v peněžence stovku, nakoupí jen za 93 korun. Kdo má v bance milion na 4% úrok, bude mít na konci -3%.

Těch 7% je minimální rozdíl před a po zásahu ČNB v poměru k €.

Že všechno zboží nedovážíme? Divil bych se, kdyby prodejci nevyužili příležitosti a nevybrali Singrovné i z tuzemských výrobků. A tak jsme všichni utráceli, aniž bychom sáhli do peněženky. Snad jedině ten je na tom dobře, kdo v minulosti utratil všechno co vydělal. Ale nyní je na tom stejně, to, co stálo stovku, teď za stovku nenakoupí. Na co si vlastně volíme parlament a vládu, když s našimi penězi vládne ČNB?

Nemá vláda vládnout ku prospěchu občanů?

Re: Jak nás pan Singer naučil utrácet proti vlastní vůli:
Autor: V. Halašta Datum: 26.12.2013 10:58

Těch 7 % je nějak podložených nebo jako obvykle vytažených z kolena? Pokud by to byla pravda tak by roční inflace musela být přes těch uváděných 7%, což asi těžko bude. Takže koleno.

Ač s autorem článku mohu v mnohém souhlasit tak nemá pravdu s několika věcmi: p. Šichtářová určitě nepodpořila krok ČNB; nevím kde žije ale u nás šrotovné nebylo zavedeno (přes snahu levice a lidovců); šrotovné se vyčerpalo saturací trhu, jednu komoditu s celou ekonomikou nelze takto srovnávat.

Samozřejmě, ukončení intervencí bude problematické a asi tady budou hlavní rizika. O tom ale hovořily snad všechny rozumné ohlasy, kritické i zdrženlivé. Snad ale je šance, že ekonomika na vzestupu tyto problémy zvládne lépe, než ta současná.

Re: Jak nás pan Singer naučil utrácet proti vlastní vůli:
Autor: B. Rybák Datum: 26.12.2013 18:21

Devalvace činí 5% a inflace se má zvýšit na 2%. Takže cena zboží a služeb (cena spotřebního koše) se zvýší nejvýše 1.02-krát. Kupní síla (jedné) Kč klesne na 1/1.02 = 0.98039 Kč. A ten kdo měl v peněžence stovku nakoupí (v průměru) nejméně za 9.8039 Kč.

Nevím kde a hlavně kdy naposled jste viděl banku s 4% úroky (to, že jsou prakticky nulové, bylo hlavním důvodem devalvace).

Nepište o věcech, kterým nerozumíte ani když jste střízlivý!

http://finance.idnes.cz/nulovy-urok-na-beznem-uctu-dalsi-forma-poplatku-ftm-/bank.aspx?c=A130412_161508_bank_zuk

Re: Jak nás pan Singer naučil utrácet proti vlastní vůli:
Autor: L. Písařík Datum: 26.12.2013 20:07

Pane Rybáku, při troše inteligence najdete na seznamu termínované vklady i graf kursu koruny k euru, stačí hejbnout tou línou pr....

Re: Jak nás pan Singer naučil utrácet proti vlastní vůli:
Autor: V. Halašta Datum: 26.12.2013 20:34

Tomu výpočtu moc nerozumím. Podle mě bude vliv devalvaci už v inflaci.

Teoretické zvýšení inflace vlivem devalvace nějakých 0,05*0,2=0,01 (devalvace*podíl importu ve spotřebním koši). Něco ještě může být nahrazeno levnějším domácím zbožím.