3.8.2021 | Svátek má Miluše


Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Stehlik 3.6.2021 9:27

Pan si plete příčiny a následky. Příčina vysokých cen nemovitostí je regulace nastavená tak aby byla nemovitost zvláštní zboží (uložení peněz ) . Pak se nedivme , že máme 0,5 milionu prázdných nemovitostí , které nechce nikdo prodat .

V jiných státech , tisk peněz a levné uroky nastartují stavebníctví (v usa letos rust 30%) . U nás pokles vydaných stavebních povolení , ale rust hypoték !

Každý trochu chápající ví co se stane že se perou zákazníci o zbytky zboží ;-) . Tudíž jediné dlouhodobě správné řešení je změnit regule , aby když klesnou uroky se volné peníze umístily do nových staveb , rekonstrukcí atd . Stavebnictví má totiž narozdíl od prumyslu zásadní výhodu . Výsledky výroby konzumují občané a zároveň přidaná hodnota zustavá v tuzemsku (drobní řemeslníci) . Prumysl , který naopak většinově vyváží tak jeho výsledky využívájí zahraniční konzumenti a i přidanou hodnotu zblajznou velké korporace (dividendi do ciziny).

D. Bowman 3.6.2021 12:37

Uložení peněz do nemovitostí je díky nízkým úrokům tj. vyšší inflaci. Viz hypotéční krize 2008.

Jestli chceme zlevnit bydlení, tak bude potřeba stabilní neinflační měna. Stavební zákon apod. jsou jen detaily.

J. Stehlik 3.6.2021 12:47

Tak samozřejmě stavebni zákon je detail, ale tvrdá měna rozhodně nezvýší dostupnost bydlení .

D. Bowman 3.6.2021 13:54

Poptávka po nemovitostech by klesla, když se nebojíte nechat peníze na účtu.

Nemovitost je dost pitomá investice resp. návratnost je dost mizerná. Proč cpát prachy do dalšího bytu, když vám úroky v bance generují snadný zisk nebo aspoň na tom netratíte jako dnes, kdy vám (faktická) inflace užírá seč může a hrozí, že bude ještě hůř.

J. Stehlik 3.6.2021 14:27

Zapomínate na spekulanty a běžné kreckovani lidí. Za komancu byla třeba nedostatkové auta a ceny byly vysoké. To stejné je u nemovitostí. Myslel jsem, že po revoluci se začne stavět. A to byl velký omyl. Spoustu domů je prázdných a tak je tlak proti novostavbam. Tedy obce nemají zájem na nové výstavbě když je tolik prázdných domů. Tisteni peněz to jen zvyraznilo a ukázalo holou pravdu. Na uložení peněz je třeba zlato. Vysoká cena zlata by nikomu nevadila ;-D

D. Bowman 3.6.2021 15:10

Spořit se nevyplatí, úroky jsou uměle nízko. Hypotéky jsou levné a tak si jí každý vezme. Poptávka je tak velká. Nabídka je omezená kapacitou měst, stavebníma obstrukcema atd. Tím roste cena nahoru. Navíc, když máte milion navíc, tak ho radši vrznete do nemovitosti, než ho nechat rozplynout v bance nebo složitě investovat na burze.

Navíc je přetlak na Prahu, protože jinde není práce. Kdyby mohli kraje určovat daně a lákat investory, stavělo by se víc i mimo okolí Prahy a ceny by se trošku srovnali směrem dolu. Než dávat 8mil za byt v Praze, tak si radši koupim domeček za 3 mil na Ostravsku, když tam bude práce. Menší potpávka v Praze pak stlačí i ceny tam.

J. Stehlik 3.6.2021 15:52

Vidíte. Já jsem mluvil o regulacich a vy jste nějaké popsal. Jaké nastavite podmínky, takové vypadnou výsledky. A měna už nikdy nebude uložení hodnot, e je prostředkem obchodu. Bankéři si uvědomuji, že to přinutí účastníky točit peníze.

D. Bowman 3.6.2021 16:07

Na ceně nemovitostí se podílí mnoho regulací. Nicméně ta měnová regulace resp. inflace je hlavním motorem. Lze to snadno dovodit z toho, že ceny nemovitostí rostou všude ve světě s "uvolněnou" monetární politkou a různýma regulacema. I třeba v Číně. Lidé se tam rozvádějí jen aby si mohli pořídit dva bytečky v nějakém městě duchů, protože prostě jiná možnost jak uložit úspory není.

Pokud měna nebude sloužit k uložení hodnot, tak to nebude měna. Točit peníze je jistě hezké. Ale hlavně pro bankéře a politiky sociálního státu. Ti ostatní jsou natom biti. A evidentně to má víc neblahých dopadů než proklamovaných výhod. Takže si nemyslím, že to vydrží.

J. Stehlik 3.6.2021 16:23

Asi jste nepochopil, že kapitalismus je o spotřebě. Masová výroba dokázala zvýšit životní úroveň těch nejchudších. A jak jsem psal na začátku. V USA levné peníze nakopnou stavebnictví, u nás je pokles a zvýšení ceny. Popírate základní tezi kapitalismu a to je konkurence. Když není nabídka, není konkurence a zvyšují se ceny. Nedostatkem je znám socialismus.

Zatímco posledních 20 let je + - cena ropy stejná, tak nemovitosti obrovsky narostly. U Ropy je tedy konkurence, u nemovitostí ne.

D. Bowman 3.6.2021 17:02

Kapitalismus je hlavně o kapitálu. Když vám ho vytváří ouřada, bankéř ze vzduchu, tak to asi nebude úplně ono.

Nikdo pak neví, co je uměle přifouknuto a co ne. A navíc to svádí k investování do blbostí. Když se investice nepovede, banka vám vytiskne na novou. Kdyby jste měl investovat z naakumulovaného kaptálu tj, úspor, tak si dáte většího majzla.

Vy mluvíte o konzumerismu. To je spíš psychologická úchylka znásobená chytrým marketingem. Kapitalismus se bez konsumerismu klidně obejde. Když bude poptávka po funkcionalitě (ostatně tak protestanský ethos kapitalismu začínal), tak ho kapitalismus uspokojí.

Konkurence je samozřejmě velmi důležitá součást kapitalismu a podmínka svobodné soutěže. Které taky moc není, díky všem těm barrier of entry v podobě různých vyhlášek, nařízení, norem apod. De facto je jen pár etablovaných olygopolů zhusta v podobě národních monopolů viz mobilní operátoři nad nimiž drží ochranou ruku ČTÚ.

Oficiálně i v USA mají tzv. Mixed Economy. Osobně se domnívám, že je ten mix víc socialistický než kapitalistický.

V USA levné peníze doslova nafoukli hypoteční bublinu.

Že se u nás tolik nestaví, si vysvětluji tím, že není kde. Zatímco v USA a nebo Číně je místa dost. U nás se všichni hrnou do Prahy a okolí. Ta neni nafukovací, takže pozemky drahé a stavební povolení obtížné, takže se vyplatí stavět drahé byty, když nemůže vyseknout řadovky na louce.

J. Stehlik 3.6.2021 19:05

V jednom máte pravdu. Hypoteční bublinu nafoukli bankéři. Ale splaskla velmi rychle. A to z důvodu financování obci daněmi z nemovitostí. Ty jsou procentuální z ceny. Tudíž velmi tvrdě koriguji ceny. To že se tam staví je právě díky těmto daním. Obce mají zájem na rozvoji ( budouci dane) . Ono se pak není co divit. Pole , louky, domy jsou daneny touto dani a musi tedy nést vynos. Proto je tam většina pozemků ladem. Kdyby tam byl stejný systém jako u nás, tak by vše někomu patřilo a brali na to dotace. Tudíž sice je tam vše dostupné, ale aby jste mohl bydlet , musíte stále pracovat a vydělávat na daň. U nás to tak není. Máte majetek a ten nemusí nést vynos a může být ladem nebo na něj dostaneme dotace. Proto je tolik prázdných nemovitostí, které jsou jen uložením peněz.

V Americe tedy obec má svou daň, o které rozhodují voliči na katastru. Stát má většinou daň z obratu a unie také své. Protože při státních volbách rozhodujete o dani z obratu, tak většina lidí chce nízkou daň. Levně tedy postavíte a vybavite dům. Naopak obec se snaží o privatizaci a rozvoj soukromého majetku a proto vychází vstříc s územním plánováním - dostatek stavebních míst. Výsledkem je láce a velmi dostupné bydlení. To samozřejmě neplatí u VIP míst.

Tudíž sice bankéř může natisknout peníze a vy si pujcite, ale vše je zdaneno procentuální daní z nemovitostí ( někde bydlíte, nakupujete, pracujete) a vše tak musí nést zisk .

L. Novák 3.6.2021 19:16

Vidím, že ta vaše umanutost ke zdaňování nemovitostí a neustálé srovnávání domů v USA s Evropou a Českem už začíná mít chorobnou povahu... :-P

D. Bowman 3.6.2021 19:40

No ty daně asi motivují obce, aby nebyly tak přísné v povolování staveb. Ale že by to motivovalo k výstavbě se mi nezdá. Hlavně to nebude platit u nás. Jak jsem řek. Tady je všechno koncetrované a tažené Prahou, protože je tam nejvíc pracovních příležitostí.

Horní dolní může stavět jak chce ale nikdo tam stavět nebude, protože nebude jezdit 3 hodiny do práce.

Navíc zdanění nemovitostí je obecně zlotřilost a dvojí zdanění. Mně zdaněj příjem a pak mi ještě doživotně daněj muj vlastní pozemek. Fuj.

Čim víc se znehodnocuje měna, tim víc lidí utíká ze spoření do nemovitostí a na akciové trhy., případně do zlata, BTC apod. až to leckdy vede k bublinám. U nemovitostí je to ještě přifouknuté tou nízkou úrokovou mírou - hypotéku si pak bere víc lidí, i ti co by jinak bydleli v nájmu.

Vím, že hlavně politici rádi poukazují na daně a stavební předpisy, protože s tim můžou něco dělat a daně milujou...teda pokud by měli být vyšší.

Ale...pokud by např. v Praze zvedli daň z nemovitosti, aby se "spekulantům" nevyplatilo zkupovat byty, tak to nakonec dopadne tak, že už se nebude stavět vůbec nic. Nějaká bláhová představa, že v každym parčíku najednou vyraší činžák za hubičku, je blbost.

J. Stehlik 3.6.2021 20:20

Tak samozřejmě ta daň je koncipována jako nezávislost obce. Je to nejméně oblíbená daň jak sám upozornujete. V malých městech kde každý vlastní svůj dům, tak bude sotva pár desetin. Obec tak nemamoc zdroje a logicky volné prostory zhodnotí na parcely a domy jsou tak za stavebni náklady. U velkých měst jsou ale ty daně výši, protože jsou tam lidé v nájmu a tato daň je nepálí a chtějí služby. Proto volí demokraty a vyšší daně. Stavi se tam výškové domy a to jsou úplně jiné sumy a tedy výnosy daní - mnoho bytů znamená velký výběr nájmu. Majitelé naopak mají zájem pronajímat- ta daně přinutí.

Praha má velkemnozstvi prázdných prostor ladem a majitele to vůbec nezajímá. Město naopak plave v penězích ( desítky miliard na uctech) a není je schopno utratit. Tam je celý problém. Konšele nic nenutí k rozvoji , když jsou financovani se sdílených daní. Rv

M. Grundmann 3.6.2021 12:57

Ceny bydlení stoupají při stagnující ekonomice a klesají nebo aspoň rostou pomaleji při vysokém ekonomickém růstu. Je to v rozporu s obvyklým zdravým rozumem i s představami většiny ekonomů. Růst cen nemovitostí při pandemii byl naprosto logický a zcela předvidatelný. Zajímavé je, že je tím většina ekonomů překvapena.

R. Langer 3.6.2021 14:30

To bude zřejmě tím, že se většinou vůbec o žádné ekonomy nejedná... ;-)