Pátek 1. listopadu 2024, svátek má Felix
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Vladimir

29. 12. 2009 4:01
Úroveň

Odborná úroveň autora je opravdu pofiderní. Jestliže je schopen tvrdit, že Čína svými invsticemi (do infrastruktury, do výroby) se sama zadlužuje, tak asi posledních 20 roků spal a neví která bije.Čína si za dobu těch cca 20 roků (díky neuvěřitelně levné prac. síle - odírání svých občanů) naspořila stovky mld dolarů (jde to do bilionů - jenom amíkům půjčila několik stovek mld dolarů). Na příkladu Číny se uKazuje  výhoda tržního systému v orientálním provedení ( tržního +centrálně plánovaného - státně kaptalistického ?). Teng Sia Phing vytvořil zdařilou konstrukci a povedl se mu reformovat socík. Asi se neptal tehdy Havla, jestli to jde nebo ne.

0 0
možnosti

Standa

27. 12. 2009 18:18
Článek,

jehož autor netuší, že Čína se teprve probouzi se svým obrovským trhem. K tomu příjde i postupné probuzení Indie. Takže skutečnými hybateli světového trhu se stávají asijské státy, ať se to někomu líbí nebo ne. Autor by neměl studovat brožury z r. 1960 apod. Jsme již v r.2009!

0 0
možnosti

Martin II

27. 12. 2009 19:59
Re: Článek,

Nó,to jste teda objevil ameriku - opravdu se domníváte,že tohle autor neví ?

0 0
možnosti

zed

27. 12. 2009 17:31
China - pouze 314$ per capita!

Posledni odstavec - o jakém vytváření statního dluhu Číny autor mluví? Vždyť se svými 314$ per capita je zcela marginální oproti "západnímu" světu! Navíc Čína je v podstatě celosvětový věřitel, podobné kroky si může dovolit. Netvrdím, že práce s měnou je z našeho pohledu v Číně optimální, ale prosím autora o seriosnější přístup.

0 0
možnosti

tich@dohoda

27. 12. 2009 9:46
http://ekonom.ihned.cz/c1-39586080-boty-delaji-cloveka

Je vůbec v Evropě nějaká továrna vyrábějící pro Baťu?

Ano,

v nizozemském Bestu sídlí Bata Industrials vyrábějící bezpečnostní

obuv. Tam cena nehraje příliš roli, takže si evropskou produkci můžeme

dovolit.

0 0
možnosti

tich@dohoda

27. 12. 2009 9:45
http://ekonom.ihned.cz/c1-39586080-boty-delaji-cloveka

Odkud jsou tedy boty od Bati?

Vyrábíme v Pákistánu, Indii, Bangladéši, na Srí Lance, v Malajsii, Indonésii.

Také v Číně?

Ne, v Číně nevyrábíme, protože tam nemůžeme boty zhotovit za cenu, která by byla nižší než od tamních producentů.

0 0
možnosti

Nadřazený Evropan

27. 12. 2009 9:30
Zřejmě čínskému primitivovi.

Letos to rozhodl Ježíšek. Jeden dárek - Twister za 500 korun - kolečko barevného papundeklu s plastovou ručičkou na cvočku a kus bílého igelitu s barevnými kruhy. Zřejmě složitá technologie výroby a slovutná značka Hasbro způsobila toto ocenění. Sám bych výrobní náklady odhadl na tři koruny i s obalem. Výrobeno v Irsku. Druhý dárek za stejnou cenu - malý, vysílačem řízený vrtulníček s dobíjecí základnou, který spolehlivě létá a  operuje na pokyny trimrů po pokoji. Výrobní náklady bych v Česku odhadl na 1 000 korun (v Irsku zřejmě 200 000 korun). Vyrobeno v Číně. Chudáci Irové a chudáci Češi v budoucnu. Tak jsme si technologickou převahu a konkurenceschopnost vůči Číně asi nepředstavovali.

0 0
možnosti
JK

Sab.

27. 12. 2009 8:49
Duše čínského národa

"Brodíme se téměř po kotníky v obtížně definovatelné blátivé hmotě, která nejspíš bude páchnoucí směsí vody, krve, shnilých vnitřností, prachu a zbytků zeleniny. Celá dlouhá ulice Qingping Lu je vyplněna zápachem a zvířecími hlasy. Předsmrtnými hlasy, ze kterých je jasně cítit, že volající živáčkové si uvědomují, proč tu jsou. Bezbrannost a zvířecí smutek se jasně zračí také v jejich očích. Nakupující Číňané sem však přišli pro pravidelnou dávku „živočišných bílkovin“ a na zvířata v klecích se chladnokrevně dívají jen jako na potenciální potravinu. Emoce musí jít stranou.

 

Návštěvou tržnice pro mnohé cestovatele začíná návštěva cizí země, neznámého města či vesnice. Je to logické. Tržnice jsou zrcadlem do duše národa, sondou vypovídající o jeho zvyklostech, kultuře, mezilidských vztazích..."

pokrač. http://lemberk.vcm.cz/cestopisy/qingping1.htm" target="_blank" rel="nofollow">http://lemberk.vcm.cz/cestopisy/qingping1.htm

0 0
možnosti

Standa

27. 12. 2009 18:20
Re: Duše čínského národa

Česká hloupost nezná hranice.

0 0
možnosti

Tino

27. 12. 2009 8:48
Panika jde na nervy!

Není daleko doba, kdy Čínské firmy příjdou i do Česka a s nimi dampingové ceny - dampingovější, než které jsme dosud zažili v hypermarketech. I korupce bude korupčnější než dosud a tak veřejné zakázky s jistotou přejdou do Čínských rukou a velmi levně nám Čína zakázky zrealizuje. Nebude problém dorealizování projektů, které dříve korupčně končily u současných firem v Česku.

Takže jásejme nad vítězným tažením Číny! Stávající sociální zajištění sice půjde ke dnu, ale případné námitky davů zvládnou politické špičky hravě. Ovládají totiž odbory i státní aparát s jeho zaměstnanci. A než se lůza vzpamatuje, budou za vodou všichni ti, co dovolili expanzivní Číně ovládnout naše korupční prostředí. Ono jim totiž nic jiné nezbývá, když si takovou cestu k svému bohatsví vybrali a jen takové jsou schopni. A koneckonců ona lůza je do sedel politiky vynesla, protože lůza slyší jen na populistickou politiku.

Tak takhle já černě vidím budoucnost. Třeba po Novém Roce budu mít snahu o vize jásavých zítřků. Člověk si musí namlouvat, aby totiž nepropadal panice. Panika jde na nervy.:-/

0 0
možnosti

tich@dohoda

27. 12. 2009 8:37
Kdyby Čína přestala vyvážet třeba ponožky - co si v Americe navléknete na nohy? A košile? A boty? Umíte ještě v USA ušít boty? Tady v EU už málokdo. My jsme závislí na Číně, ne ona na nás.

viz titulek, Honza42/. Docela se pletete , Honzo42 , spotrebni zbozi vyrabi spousta zemi, ty ponozky klidne koupite v Pakistanu ci Mexico a spouste dalsich zemi. Neni to tak dlouho, kdy ulohu Ciny hralo Thajsko , takze spousta textilu a obuvi byla z Thajska, dnes uz je Thajsko "drahe" , ve Vietnamu se boty udelaji daleko levneji :-) . Vyspely svet USA/EU ti se bez cinskych vyrobku klidne dokazi obejit, maji technicke/lidske  kapacity si to zbozi vyrobit ve svych zemich, ovsem ty obrovske zisky akcionarum, ktere prinasi vyroba v China a dalsich rozvojovych zemich, ty by sly do pryc. Vraceni vyroby spotrebniho do EU/USA to by zvysilo obrovskym zpusobem zamestnanost a Cinu by to ekonomicky polozilo, je existencne zavisla na trhu USA/EU , protoze je to trh s 800 miliony lidi a vysokou spotrebou. China jde stejnou cestou, jako pred ni absolvovaly Japonsko a South Korea , je vysoce pravdepodobne, ze vyvoj v China bude kopirovat tyto zeme. Ovsem ukocirovat miliardu lidi je daleko tezsi , nez 100 milionu/Japonsko/ , Cina totiz zdaleka nejsou jen Cinane, nedavne nepokoje s Ujgury , to byla jen spicka ledovce a otvirani zeme svetu a internet ty problemy bydou urychlovat. Cest :-)

0 0
možnosti

Honza42

27. 12. 2009 9:03
Re: Kdyby Čína přestala vyvážet třeba ponožky - co si v Americe navléknete na nohy? A košile? A boty? Umíte ještě v USA ušít boty? Tady v EU už málokdo. My jsme závislí na Číně, ne ona na nás.

Pokud zlikvidujete jakýkoliv obor, je otázka desítek let, než se ho podaří oživit. Není to otázka peněz, ale lidí. Není to tak jednoduché jak si představujete. Možná by se to urychlilo kdyby Američané jezdili na zkušenou do Číny :-(  Ani škola Vám nepomůže. Vemte absolventy VŠ technických směrů a řekněte jim, že mají vyrábět třeba obyčejný  flanel v zemi kde textilní průmysl klekl před 20 lety. Budou v perdeli. Vím to, jsem technik. Další problém je školství, které za Asií zaostává strašným způsobem - produkuje převážně nepoužitelné "filozofy".

 Čili závěr: NEMÁME technické a lidské kapacity, museli bychom je pracně znovu vytvořit. Už dnes je obrovský problém najít zaměstnance, který vůbec něco umí.

Tím neříkám, že toho nejsme schopni. Ale pro mnohé by to bylo bolestivé probuzení z dlouhého života naší společnosti na dluh. Zase vstávat ráno o páté a místo do úřadu do montérek a makat a makat. A nic moc za to.

0 0
možnosti

hank bukowsky

27. 12. 2009 5:32
Faktem je jedno:

Číně nerozumíme, nemůžeme ji poručit a Čína na rady MMF kašle. Nedokážeme předvídat, co Čína bude dělat a jak to bude dělat. A máme z toho strach, protože celou dobu jsme ve veřejném prostoru Čínu pouze pomlouvali a snažili se peskovat. Samotné názory ČR a v ČR jsou pro Čínu totálně nevýznamné, včetně výkřiků politruků. Vlastně se jedná o vystrašené ječení.(Ti nejhloupější budou pořád harašit starými halapartnami antikomunizmu.)

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz