29.5.2023 | Svátek má Maxmilián, Maxim


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Centra měst umírají i kvůli EET

Politici přemýšlí, jak dostat obchůdky do center měst, ale neustále živnostníkům hází klacky pod nohy. Před komunální volbami jsou programy politických stran a hnutí plné různých tezí o tom, jak vrátí do center měst život, tedy živnostníky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Hil 10.3.2017 23:49

Re: Schválně jsem se vyptával na EET chlápka,

jó tydle dějiny. To je zlá věc.

V. Čermák 10.3.2017 23:38

Nejen obchůdky, ale i obchody končí.

Znám to z Brna, Ale pane brebto, není to kvůli EET, jak tady propagandujete proti Babišovi, ale kvůli skokově zvýšeným nájmům.

K. Pavlik 10.3.2017 16:56

No a co?

Male obchudky konci vsude na svete. U nas na rohu tez zavreli jeden. Na co se asi majitel vymlouva kdyz EET neexistuje?

V. Novák 10.3.2017 16:16

Schválně jsem se vyptával na EET chlápka,

co jezdí na farmářské trhy s "vinovanem" - má upravenou dodávku, vzadu asi 10 píp a čepuje. Vždycky si u něj 2-4 decinky dám.

Vůbec mu to nedělá problémy, koupil si Markeetu do ruky a jede. Bál se, aby se to nesekalo jako registr vozidel nebo Drábkovo sociální dávky. Prý to jede jak z praku, tak jsme si chvíli zanadávali na zlodějiny při zadávání těch nefunkčních registrů.

A to jsem čekal, že bude nadávat na EET a Babiše.

V. Novák 10.3.2017 16:01

Obchůdky v centrech menších měst neničí EET,

ale socialistický přístup k podnikání.

Když v Ivančicích v sobotu, kdy tam probíhají slavnosti chřestu, zavřou všechny obchody na náměstí v 11 (kromě jednoho vietnamského), tak ať se nediví, že na té akci roku, asi jediné která přivede do města nemístní, nevydělají.

Když mají v Českém Dubu v obchodech zavíračku ve všední den v 17 a v sobotu před příjezdem poledního autobusu, tedy prvního, který může přivézt turisty, tak na nich taky nevydělají. A taky je neinformují, protože informační středisko bylo zavřené pro jistotu od rána... Jediné kde nechcíp pes, bylo muzeum.

V Moravském Krumlově, těsně před odstěhováním Epopeje, dkzali mít v "zámecké hospodě" v 11(dopoledne!) vyprodané brambory a vyškrtanou půlku jídeláku - tedy dvě ze čtyř jídel...

Takové opravdu EET nelikviduje.

L. Severa 10.3.2017 15:59

Pro běžné nákupy

jsou dnes pohodlnější supermarkety. Dnes má většina lidí auto a jezdí pro celotýdenní nákupy. Tytam jsou doby kdy se chodilo ráno pro čerstvé rohlíky a pro mléko do konvičky, dnes již lidé kupují celé balíky mléka a rohlíky do mrazáku s rozmrazením. Města se budou muset přeorientovat na hospůdky, obchůdky s rukodílnými suvenýry, na něco co ty supermarkety nenabídnou. Pro to ovšem EET, zákazy kouření a jiné výmysly asi nepomůžou

J. Jurax 10.3.2017 15:59

Re: Čtu, oči vyvaluju

Čtu, oči vyvaluju a říkám si - takhle hloupej jak tu přdvádíte, pane Rudolfe, snad nikdo být nemůže?!

Nebo žijete na samotě a do města se vydáte s batohem dvakrát do roka koupit sůl a pasti na myši ...

J. Jurax 10.3.2017 15:55

Re: Bingo !!! Dneska jste VYHRÁL pane Káles !!! Takovou

Ale kuš ... po mém soudu pitomosti píšete Vy ... :-(

Vždyť on autor svůj díl pravdy nepochybně má. A nemalý.

M. Krutý 10.3.2017 15:53

zásadní problém je jinde

Města povolují stavby velkých obchodních center již i v bezprostřední blízkosti center městských a tím v podstatě likvidují obchody. Jako příklad může sloužit Šantovka v Olomouci, nebo Nákupní Galerie Přerov, která je přímo v centru a tempo zavírání obchodů v bezprostředním okolí je brutální.

R. Dubravský 10.3.2017 15:52

Nejen centra...

...jsou místem, které (také) kvůli EET umírají. Před týdnem jsem viděl, jakou ránu, možná smrtelnou, dalo mimořádně populárním pražským Bleším trhům.

J. Chaloupka 10.3.2017 14:52

Chorvatsko musí splácet vysoké půjčky,

které si vzalo, aby mohlo nakoupit zbraně a vyhnat Srby, co jim chtěli vzít část už tak malé země. A kromě toho musí živit tisíce a tisíce válečných invalidů. To také není lehké. Mají jen to moře. Pokud si pamatuji (poprvé jsme byli v Chorvatsku v r. 1976), tak tam daně platil opravdu každý desátý. Teď je to asi jinak. Ono jim totiž nic jiného nezbývá.

J. Fridrich 10.3.2017 14:22

Bingo !!! Dneska jste VYHRÁL pane Káles !!! Takovou

Bingo !!! Dneska jste VYHRÁL pane Káles !!! Takovou pitomost už nemůže nikdo překonat - i když tady máme skvělé adepty. Ale nebojte se - máte zlato. Je vás takových jak jste vy tam u vás víc ? Asi k vám pošleme docenta Chocholouška s Cimickým a Höschlem. Tyto " perly " jste si zapamatoval od těch socdemáků, co byli pro EET - a nyní, jen proto, že to je hlavně Babišova zásluha že dělá v zemi pořádek - TAK JDEME PROTI EET A Babišovi ?

V. Kain 10.3.2017 11:16

Re: Čtu, oči vyvaluju

Já taky vyvaluji oči nad takovou slátaninou s kterou se tady prezentujete.Vy musíte mít s podnikáním obrovské zkušenosti když vychvalujete stupiditu zvanou EET.

A. Bocek 10.3.2017 11:16

Koupil si hospodu, alechodili mu do ní lidi !

Když naši kocourkovští radní zafinancují placená parkoviště a začnou tvrdě pokutovat neplacení , lidé se očerství na okraji u supermarketového parkoviště a picérka, obchůdek,kavárnička v centru města bez zákazníků zkrachuje. Co nám to ti nevděční občané dělají !

A. Nový 10.3.2017 11:12

Re: Čtu, oči vyvaluju

840

Všeci kradnú, že soudruhu Rudáčku/Hofmane. :-) V čem jste podnikal vy, vy španělská vesnice?

A. Alda 10.3.2017 11:02

A finanční instituce.

Prostory po obchůdcích obsazují banky, pojišťovny, finanční poradci...

A. Alda 10.3.2017 10:59

Máte pravdu, pane.

Je vidět, že hovoříte na základě zkušenosti.

P. Lenc 10.3.2017 10:26

Re: Zamáčkněte očka svý

Snad si pane Dusitko nemyslíte, že to soudruhovi vysvětlíte?

J. Dusitko 10.3.2017 10:23

Zamáčkněte očka svý

Vono plno věcí vypadá z Prahýýý úplně jinak než třeba z Chrudimi. Na hospody na náměstí vám každý z vysoka víte co. Když nemáte důvod jet do centra pro nákup, tak tam určitě nepůjdete na jídlo, kapišto? To jen v Brně dokazoval jeden Matěj, že lze odvézt dvě ledničky na kole a pračku v tramvaji, ve které si rozrušením zapomněl koupit jízdenku. Hospoda navíc z namená zakouřené prostory všude okolo s poházenými vajgly na zemi, protože dobrosráči zakázali kouření uvnitř...

J. Pražák 10.3.2017 10:19

Připomínám odpůrcům EET, že

EET totiž pořád jen mírně narovnává den daňové svobody, který je v roce 2017 pro ČR 17. června, ale pro OSVČ již 29. března a zaměstnance až 5.července. To přece není fér, aby byli OSVČ takto privilegovanou vrstvou.

Problém je že vláda chce sebrat drobky, ale celé koláče nechává ležet. Kdyby snížila korporátní daň, tak by se tisíce firem každý rok neregistovaly (a tím neodváděly daně) v zahraničí. Přitom jde i o největší firmy. Snížit firemní daň pod úroveň Kypru, tak se k nám firmy pohrnou. Daňových úředníků pro administraci by se u nás určitě našlo dost a ve státní kase by se to zaplnilo bez odírání lidí....

P. Rudolf 10.3.2017 9:25

Čtu, oči vyvaluju

a říkám si - takhle hloupej snad nikdo být nemůže?! Pak to vidím, místopředseda "svobodných". Tak to jo, to ho omlouvá.

Jen na okraj, i když vím, že to nemá cenu: Centra českých měst a městeček rostou neustále do krásy, nabízených obchodních možností a služeb pořád přibývá, i když jejich skladba se pochopitlně mění. Pěší zóny jsou skvělým a krásným místem pro určitý druh podnikání (třeba hospody) a všude ve světě si je, po počátečních obavách, obchodníci i občané velmi pochvalují. Nakupovat mnoho komodit se už dávno jezdí do velkých center na okrajích měst, což je proces nezadržitelný. Že to autor vůbec netuší je opravdu k pousmání. Obviňovat ze zavírání živností EET je totální neznalost problému a zároveň obhajoba zlodějů.

Je vidět, že autor nikdy nepodnikal a tak je to pro něj španělská vesnice. Předpokládám, že je v té Chrudimi naprosto bezvýznamným zastupitelem, jinak by mi toho hezkého města bylo docela líto. Ale koho si zvolili...

J. Macků 10.3.2017 9:13

Spíše státní buzerace než jen EET

V podstatě má autor pravdu, stát postupuje metodou tisíckrát nic umořilo ...., úplně nejlépe mu jde vydávat přehršel i protichůdných zákonů omezující a regulující kde co. Stalo se módou do takového předpisu zahrnout velmi masivní soubor sankcí, většinou likvidačních pokut, v této oblasti jsou excelentní sankce i za nic u kontrolního hlášení a EET. Jestli je to tak proklamovaná sobotkovsko - babišovská podpora podnikání, já si ji představuji jinak.

S těmi komunikacemi je to tak. Kdysi naši moudří předci vystavěli hlavně ve městě předimenzované komunikace, koňské spřežení mohla v pohodě jezdit obousměrně ve 2 pruzích. My jsme s rozvojem automobilismu udělali z dopravních komunikací parkoviště a dopravní obslužnost zrušili. Dopravní obslužnost nemá volební právo, tak se vyhází vstříc rezidentům, ti volební právo mají a zavedli jsme různé zóny, které možná vyhovují rezidentům (ale taky ne, protože dřív neplatili nic a nyní mají platit řádově Kč 1000 za rok), ale obchodu ne.

D. Polanský 10.3.2017 8:29

U nás v Brně v Bystrci

máme Dřevák, podle socialistické klasifikace by to nebyla hospoda čtyřka, al spíš pětka. Ale EET hravě zvládají. Příčina bude hlubší, jednou z nich jsou veliké nájmy. Zaplatit nájem, zaplatit daň a pak uživit sebe není jednoduché. S úřady je hlavní problém ten, že se pasovaly především do role kontrolorů, ač se snaží tvářit, že vám chtějí občas i pomoci. Jenže to vše je dáno kulturou národa, psychikou a myšlením lidí. V Německu, Holandsku atd. úřady spíš podnikatelům pomáhají, jaks právně vést to a ono. Pokuty jsou až kdesi na konci.

Bohužel autor zjednodušuje. Příště to snad bude lepší.

P. Kmoníček 10.3.2017 8:29

Platit daně

je povinnost,která se plnit musí. Ale proč si brát příklad z Chorvatska,které je jistě ekonomicky méně rozvinuté než úspěšné(ekonomicky) země západu, je pro mne nepochopitelné a zatím to Bureš nikomu a nikde nevysvětlil. A ani nevysvětlí.

J. Strakoš 10.3.2017 6:20

EET asi nebude hlavní příčinou

Přestože je cítit snaha se vymezit už v nadpisu, EET nebude hlavní příčinou. To regulace, předpisy a následné kontroly už spíše. Pro kontroly už se dokonce dělají umělě chyby - malé, na malou pokutu, ale kontrolor odchazi spokojen, jinak by zdržoval déle a možná našel něco většího. Větší podniky jsou zde očividně ve výhodě - mohou si dovolit sílu, která se bude problematice věnovat na plný úvazek.

Dotace jsou další zlo, které se bude vykořeňovat hodně dlouho (zda-li se vůbec někd podaří). A v neposlední řadě je to změna životního stylu a např. možnost nákupu na internetu - než bych obešel 5 obchodů se zbožím po celém městě, raději projedu 20 e-shopů a nemusím vytáhnout paty z domu. To jediné by mělo zůstat bez regulací, protože je to prostě vývoj, který na jednu stranu vyprazdňuje centra, ale na druhou dovoluje např. větší pohodlí.

Stejně tak raději provedu týdenní nákup v supermarketu než bych obcházel řeznictví, pekařství, mlékárnu ...

B. Carina 10.3.2017 2:17

Na úřadě se ptá občan: "Chtěl bych začít podnikat, jak mám postupovat?"

"Je to jednoduché, vyplníte tento formulář, pak se zastavíte v tamté kanceláři, tam vaše údaje zkontrolují, zanesou do počítače, vystaví vám povolení a vyměří pokutu. Tu zaplatíte zde."

Z. Koutecký 10.3.2017 2:09

Pane Kálesi,

nevím, jak je to v Chrudimi, ale víte kolik by musel vydělat takový živnostníček, aby vůbec zaplatil v centru Prahy, Brna a jiných velkých měst nájem? Tyhle obchůdky mizí i z obchodních center na okrajích Prahy.Bydlím vedle takového centra už přes 30 let a postupně zmizely odsud všechny obchůdky. Dnes jsou tam prakticky jen obchody velkých řetězců jako Billa, DM, Benu, čínská a asijská bistra, banky a pod. Nějaký živnostníček v takové konkurenci a při těch nájmech nemá šanci. EET je to nejmenší.

J. Vintr 10.3.2017 1:20

Pokud existují úřady

a úředníci, musejí vyvíjet nějakou činnost, aby svou existenci obhájili. A jediný výstup jejich činnosti je komplikování života jiným lidem. A samozřejmě nejpohodlnější je buzerovat někoho, kdo buď něco má, nebo něco dělá. Tohle je prostá zákonitost, stejně jako je prostou zákonitostí, že počet úřadů a úředníků neustále roste. Tohle by mohlo omezit jen radikální omezení peněz, které tečou do erární kasy (a znemožnění, aby erár mohl dělat dluhy). Jenže to by předpokládalo, že si ti pověstní kapři vypustí vlastní rybník - čili jde o zcela nereálnou věc. Tohle může skončit jedině tím, že už nebude mít kdo pracovat a platit daně, protože všichni budou buď zaměstnanci státu nebo pobírači nějakých dávek. Nebo přijde nějaká pohroma, která všechno obrátí naruby.

D. Bokr 10.3.2017 0:42

Příspěvek je to hezký

Dokonce se odvažuji potvrdit, že i pravdivý. Ale kolik lidí si ho přečte, kolik lidí či dokonce politiků to nějak ovlivní. Obávám se, že to množství je přímo bagatelní a v celostátním měřítku se limitně blíží nule.

Přatelé Svobodní, zkuste se daleko více zviditelňovat. Takhle budete stále na periferii politiky.