26.1.2021 | Svátek má Zora


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Budeme platit Španělům a Italům?

Jako čertík z krabičky vyskakuje občas v některých západoevropských zemích zavádění nepodmíněného příjmu tamějšími socialistickými vládami.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Polášek 28.5.2020 17:04

Já bych ten nepodmíněný příjem tak jednoznačně nezatracoval. Ono totiž není pravda, že jen nepodmíněný příjem odrazuje lidi od hledání práce. Jakožto člověk s vysokoškolským technickým vzděláním a praxí jsem v době takzvaného" zoufalého nedostatku lidí" před třemi a více roky tady na severu Moravy marně sháněl práci. Více než tři roky jsem poslouchal ječení šmejdovských personalistů a manažerů, jak nemají lidi a jak je zoufale shánějí, které okamžitě utichlo, když jsem se přihlásil jako uchazeč o práci já ve svém věku 50+. A změnilo se to buď na úplné mlčení nebo na čisté zdržování a odrazování, abych u nich práci nechtěl. Nakonec jsem, abych i nadále mohl platit složenky, využil svého pořád uspokojivého zdravotního stavu a před více než dvěma lety nastoupil jak o strojírenský dělník.

A podle mně se ten trend bude rozšiřovat. Personalisté a manažeři budou čím dál víc lhát, že shánějí lidi, přitom ve skutečnosti shánějí hlavně tvárné mladé absolventy a jiné ne. Čím dál víc lidí bude chtít pracovat, bude shánět práci, ale pracovat nebudou moct, protože o ty lidi ti šmejdovští personalisté a manažeři nebudou mít zájem.

Jsou jen dvě možnosti, jak se v takovém prostředí vyhnout velkým sociálním nepokojům. Buďto stát firmy pořádně zkrouhne a přinutí je nabírat lidi podle vzdělání a dovedností, ne podle věku či jiných z hlediska zaměstnanosti nesmyslných kritérií. Nebo stát tyto lidi marně hledající práci uklidní právě tím nepodmíněným příjmem, ber peníze na něho kde ber. Právě v tom Španělsku a Itálii jsou už o hodně dál než u nás, protože kdo tam ve vyšším věku ztratí práci, jinou už nesežene a zůstane nezaměstnaný.

A oni to tam potřebují uklidnit.

P. Staronový 28.5.2020 18:04

Chápu, že jste se dostal do nepříjemné situace.

Ale jejím řešením NENÍ nějaké "státní zkrouhnutí", ani nepodmíněný příjem. Oboje je velmi snadno zneužitelné a značně snižuje výkonnost ekonomiky.

Španělsko i Itálie má takový systém, podobný vašemu "zkrouhnutí". Kdo je jednou do zaměstnání přijat, je prakticky nevyhoditelný (nebo hodně draho). Výsledek: Velká nezaměstnanost, hlavně mladých. To by vám asi jako staršímu člověku nevadilo, ale pro ekonomiku i politiku je to velmi škodlivé.

V. Braun 28.5.2020 18:08

Tak myslím, že v předchozím příspěvku se spíše jedná o rovné, chcete li nediskriminační, podmínky přijetí, a nikoli o ztížení výpovědí.

Rovný příjem je zajímavá myšlenka. Tedy pokud by to bylo takové "životní minimum" a nahradilo všechny ostatní dávky. Ale to těžko projde.

P. Brich 28.5.2020 18:23

Proč se zabývat vyplácením životního minima, i kdy na tom by se uživilo také pár lidí. Proč ne třeba bydlení nebo stravování či obojí pro všechny zdarma.

Jinak na peníze nalákáte kohokoliv. Na práci už to nebude tak snadné - viz uplatnění pro 50+.

R. Polášek 28.5.2020 18:56

Firmy mladé přijímají přednostně.

To až ty starší ignorují a bojkotují, protože personalisti a manažeři jsou vesměs mladého věku typu kindrmanažment a kapři si tak sami těžko vypustí svůj rybník.

J. Jurax 28.5.2020 21:49

Nevím, ale možná pod dojmem osobních zkušeností příliš zevšeobecňujete.

Já sháněl místo poprvé v padesáti, podruhé v pětapadesáti, když se mí chlebodárci dostali do potíží, resp. do likvidace. Poprvé jsem sehnal místo do šesti týdnů, podruhé do měsíce, podotýkám nikoliv v Praze. Ovšem byl jsem profesí programátor, software developer, což mi patrně situaci usnadnilo.

L. Novák 30.5.2020 0:05

Tak to pracujete v oboru, kde je nedostatek pracovníků trvalý. Takže situace nesrovnatelná... :-)

J. Jurax 30.5.2020 14:14

Ne tak docela.

Nicméně je fakt, že v posledním zaměstnání byli mí kolegové a kolegyně až na pár výjimek mladší než mí potomci.

Bylo zajímavé jim vyprávět o sálových počítačích se 64 kB vnitřní paměti se 7,25 MB výměnnými disky, jenž byly velké jak kolo od fábie a vkládaly se do zařízení zvící automatické pračky. Počítač jich měl až 8 ... :-)

J. Nevrkla 29.5.2020 1:18

Ano, tak to je.

J. Nevrkla 29.5.2020 1:17

Asi tak. Ale to přece není řešení, jenom to privodi o to větší kolaps a nenávist mezi národy.