24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Bizarní myšlení našich ekonomů

Firma ČEZ potřebuje peníze na dostavbu Temelína a hodlá to řešit rozdělením koncernu na několik částí s tím, že část se prodá do soukromého vlastnictví a jiná část zůstane státu. To samo o sobě by bylo v pořádku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vlk 22.2.2018 22:11

Kde jsou, kdepak jsou naše velkolepé plány . . .

"Jednička ve střední a jihovýchodní Evropě" , jaký to mělo význam ?

Snad jen - Nezdravý expanzionismus - je smutné konstatovat , že místo těchto aktivit jsme mohli mít další jaderný blok.

J. Jurax 14.2.2018 23:02

Na okraj

"Na každém potůčku a na každé střeše může vyrůst elektrárna a cena elektřiny pro všechny bude v soutěži s ostatními nízká." praví se optimisticky v článku.

Možná - ale to by se do toho nesměla srát politika a dotace.

M. Pivoda 14.2.2018 19:08

Komentář jen k energii, nikoliv k nové české perestrojce

Payne: "Na každém potůčku a na každé střeše může vyrůst elektrárna a cena elektřiny pro všechny bude v soutěži s ostatními nízká. To je přece přirozený záměr ve prospěch všech. ..."

Autor článku Payne je zřejmě ovlivněn intenzívním čtením z Mateřídoušky někdy ve svém mládí. Ty potůčky by totiž určitě nestačily.

Nicméně všechny ty střechy se solárními panely (vyrobenými ale až v roce 2018 a později) by tu ceny české elektřiny mohly dostat velmi nízko. Jenže to by se pak definitivně zhroutily původní úmysly české privatizace překabátěnými komunisty na kapitalisty (vzpomínám na výrok ministra Dyby). Proto přece neproběhla česká tzv. Sametová revoluce v roce 1989 tak sametově.

J. Lepka 14.2.2018 21:21

Re: Komentář jen k energii, nikoliv k nové české perestrojce

Trochu problém v úvaze. Co stabilita sítě? Jak vodní, tak solární, neřkuli větrná energie musí být zálohované a to zvlášť v době, kdy podobně zmatení zelení ekopošuci protlačují elektormobily všude, i tam kde nemají co dělat.

M. Pivoda 15.2.2018 10:28

Čtení pro J. Lepku - pokud čte v jazyce anglickém

Tesla’s Giant South Australia Battery Had an Incredible First Month

https://www.inverse.com/article/40117-elon-musk-tesla-south-australia-battery

The results are in: Tesla’s South Australian project, touted as the world’s largest lithium-ion battery with enough energy to power 30,000 homes, had an astonishing first month of operation. The 100-megawatt behemoth, ... the Hornsdale battery generally moves between consuming and generating 30 megawatts, with a round-trip efficiency of 80 percent. Over the month, it generated 2.42 gigawatt-hours of electricity and consumed 3.06 gigawatt-hours.

M. Prokop 14.2.2018 21:44

Re: Komentář jen k energii, nikoliv k nové české perestrojce

Tak nízko, že by se nezhroutily úmysly, ale síť. Pivodo, Pivodo, ekonom nejste, technik taky ne, co vlastně jste?

J. Jurax 14.2.2018 23:03

Re: Komentář jen k energii, nikoliv k nové české perestrojce

Umělá inteligence ... :-)

I. Schlägel 14.2.2018 15:13

Pro fungování kapitalismu

je kromě zdravého konkurenčního prostředí důležité zejména existence soukromého vlastnictví. Ruku v ruce s vymahatelností práva. I ten nájemce hospody soukromého vlastníka se chová jinak než nájemce státní hospody.

V. Novák 14.2.2018 15:17

Re: Pro fungování kapitalismu

Čímž jste chtěl říci co? Myslím k tématu článku...

I. Schlägel 14.2.2018 15:23

Re: Pro fungování kapitalismu

Autor vliv soukromého vlastnictví poněkud upozaďuje ve prospěch konkurenčního prostředí. Já tyto parametry vidím jako rovnocenné.

J. Jurax 14.2.2018 23:04

Re: Pro fungování kapitalismu

A tu vymahatelnost práva bych měl též za rovnocennou předchozím dvěma.

V. Novák 14.2.2018 15:12

Netahejte trh, tam kde žádný trh neexistuje!

Elektroenergetika je natolik zmršená dotacemi a povinnými výkupy jinak neprodejné elektřiny z OZE, že trh už přestal v této oblasti existovat.

Není trh - není cena. Není cena - neplatí ekonomické poučky.

Chce-li stát zajistit dostatek elektřiny a její spolehlivé dodávky, musí se postarat o to, aby netržní prostředí, které vytvořil, nezabraňovalo soukromé firmě - ČEZu nebo jakékoli jiné - ty dodávky zajistit. Bohužel, dnes brání a žádná firma, která má produkovat zisk do stavny nedotovaného zdroje nepůjde.

Připomínám - to STÁT musí zajistit strategicky důležité dodávky. Jestli to udělá sám, prostřednictvím plně státní firmy, nebo soukromé společnosti, je celkem jedno. Ale STÁT je odpovědný.

P. Zinga 14.2.2018 14:36

Jeěšě jste si nikdo nevšiml,

že o privatizaci je zájem, jen když se dá na ní řádně trhnout? A nejraději-jako s vodou-kde zákazník nemá úniku?

V Německu jsou soukromé zdroje i sítě a fungovalo jím to, než začli blbnout s "obnovitelnými".

Teď soukromý správce sítě taky nemá keš..

M. Pesat 14.2.2018 13:12

budete se divit, soudruhu

"Také se dozvídáme, že "na každém potůčku a na každé střeše může vyrůst elektrárna a cena elektřiny pro všechny bude v soutěži s ostatními nízká". "

budete se divit, soudruhu, ale tak nejak to funguje, tedy jak pise soudruh Payne/autor. Nebudu tvrdit ze s vyrobou elektriny, protoze jde o dosti specificky obor,zejmena jaderne elektrarny=obrovske investice. Ale obecne plati, ze rozvodne site a svobodny pristup podnikatelskych subjectu do nich za ucelem dopravy zbozi/sluzby k zakaznikovi, to je presne volny trh/konkurence a vestsinou dobra cena pro zakaznika. Elektrinu totiz nemusite/jako podnikatel/ jen vyrabet, muzete s ni pouze obchodovat=nakup/prodej, k tomu ale potrebujete site/rozvody, ty si jednoduse pronajmete /od statu/firmy/ a elektrinu dopravite k zakaznikovi. Pokud se podivate na vyuctovani elektriny, cena se sklada ze tzv. silove elektriny a ceny za distribuci, plyn dtto.

Cest :-)

R. Szewczyk 14.2.2018 15:06

Re: budete se divit, soudruhu

cena se skládá z ceny nabídky a z ceny poptávky, pokud ji skládáte z nějaké silové a distribuční ceny, pak je to cena komunistická,

čest

V. Novák 14.2.2018 15:13

Re: budete se divit, soudruhu

Víte máte společného s autorem článku?

Krafete o něčem, o čem víte pragma faulon...

K. Šoumal 14.2.2018 13:01

Co je bizarní?

Bizarní je především to, že p. Payne píše článek o věcech o kterých téměř nic neví a není schopen si ani základní data dohledat.

Aniž bych se pouštěl do podrobného rozboru všech nesmyslů v článku uvedených tak jenom ty základní:

1) Distribuční firma ČEZu nevlastní rozvodné sítě, ty vlastní (státní) ČEPS. Tzn. že prodejem distribuce se stát nezbaví vlastnictví přenosové soustavy

2) Vodárny a vodovodní sítě také nejsou prodané, ale jsou do dneška ve vlastnictví (většinou) obcí. Ty "pouze" uzavřely velmi nevýhodné smlouvy na jejich provozování.

M. Malovec 14.2.2018 11:18

Co to chcete, proboha, pane Payne

aby blbci mysleli logicky. Myslíte logicky?

Š. Hašek 14.2.2018 12:18

Re: Co to chcete, proboha, pane Payne

Pan Payne myslí moderně bruselsky.

A co se týká těch blbců, domnívám se, že nejvíce jich je nahromaděno v brusele. A my se zájmem můžeme sledovat, jakými způsoby se tam cpou další (naši).

P. Lenc 14.2.2018 10:53

Takže

V.K.může...Ale je to v podstatě zbytečné.Zrovna tak, jako celý článek.

P. Khail 14.2.2018 10:42

Výborný článek,

dík redakci za přetištění.

J. Ptáček 14.2.2018 10:42

Jak to bude s jadernou energetikou u nás dál?

Soukromý koncern včetně ČEZu ji nepostaví - ví, že návratnost investice by byla v nedohlednu. Stát ji také nepostaví, taková díra v rozpočtu by mu neprošla. Jenže betonová lobby chce stavět, to by byl džob století. Co s tím? Takže lobby zlobuje politiky aby soukromému koncernu (třeba ČEZu)stát garantoval nikoli tržní ale pevné ceny za MWh třeba na dvacet let dopředu (nikdo neví přesně kam se cena elektřiny pohne ale je zřejmé, že bude klesat). No a bude se stavět s tím, že český spotřebitel bude platit po dobu 20-ti let za MWh třeba o 50% víc než sousední Němci. A všichni budou spokojeni (kromě normálních občanů). No a nakonec by se o výstavbě jádra mohlo konat referendum - když se nedokáží shodnout odborníci, tak to nechme na prostém voliči (???)

M. Prokop 14.2.2018 11:15

Re: Jak to bude s jadernou energetikou u nás dál?

Sousední Němci platí víc než my. Něco přímo, něco oklikou různými dotacemi, aby na to nebylo vidět.

Nebo snad žijete v bludu, že stačí fofrníky a fotovoltaika, mimochodem největší tunel na naše peníze?

K. Šoumal 14.2.2018 13:09

Re: Jak to bude s jadernou energetikou u nás dál?

Faktem ke, že na našem území nikdy nejsme schopni postavit dostatek větrníků a FVE, aby to pokrylo naší potřebu elektrické energie. Uhlí zcela zjevně dochází a i když by došlo k prolomení stávajících limitů těžby, tak do budoucna musíme řešit náhradu uhelných elektráren a tepláren. Takže buď se staneme čistým dovozcem elektrické energie, nebo postavíme nové paroplynové elektrárny a zvýšíme závislost na dodávkách zemního plynu nebo postavíme další jaderné bloky.

Nebude se jednat ani tak o ekonomické, ale spíš o strategické rozhodnutí. Já jsem pro co největší energetickou nezávislost, takže podporuji jadernou energetiku. I zde je nutné palivo dovážet, ale můžeme si vybrat z několika dodavatelů na obou stranách (Francie, USA, Rusko) a nejsme závislí na plynulosti dodávek po celý rok jako např. u plynu.

P. Zinga 14.2.2018 14:33

Re: Jak to bude s jadernou energetikou u nás dál?

Větrníků a solárů můžete postavit kolik chcete, stejně vám to nezajistí stabilní dodávku energie.Zdůrazňuji stabilní.

J. Jurax 14.2.2018 23:10

Re: Jak to bude s jadernou energetikou u nás dál?

Ehm - nikdo neví přesně kam se cena elektřiny pohne ale je zřejmé, že bude klesat - a proto mi účet za elektřinu při stejné spotřebě stoupá o politicky oktrojované dotace do nekonkurenceschopných OZE.

Pokud nebude rozšířen Temelín, cena energie poleze nahoru, protože jí bude málo. Fotovoltaika a fofrníky průmyslovou zemi neutáhnou. Nebo budeme místo jádra stavět ekologické uhelky vypouštějící echt německý CO2 skleníkový efekt nepůsobící jako dozelena zblblí Germáni a jejich reichskanzlerin.

M. Prokop 14.2.2018 9:58

Autor zřetelně není ekonom,

energetik, o ČEZu asi četl v Mateřídoušce a nemá rád pana expresidenta.

Výsledek, je za blbce.

M. Valenta 14.2.2018 10:37

Re: Autor zřetelně není ekonom,

Exprezidenta, který se dnes "scvrknul" na štíhlejšího Zemana a zřejmě ho (historicky) čeká trpký osud Beneše, nemá rádo docela dost lidí (někteří z dřívějška, někteří pro jeho dnešní, mnohdy ostudné, postoje a někteří - můj případ - z obou důvodů) a na tom článku jsem neobjevil celkem nic nelogického. Jedno je ale jisté. I kdyby tanečky kolem ČEZU byly ještě intenzivnější, novou jadernou elektrárnu ani žádnou její dostavbu nevytančí, naštěstí, neboť i u nás ještě platí základní ekonomická pravidla.

P. Rada 14.2.2018 10:48

Re: Autor zřetelně není ekonom,

Tvrzením ... "u nás ještě platí základní ekonomická pravidla" ... si nejsem vůbec jistý. Toto platí snad jen v úzké a spíše tí drobné podnikatelské sféře na kterou dosáhne bernák...

Naopak každá vláda může udělat rozhodnutí nad rámec "ekonomických pravidel" a to třeba rozjednáním vleklé mezistátní smlovy s dodavatelem se skrytým strategickým významem - natož ta naše a v situaci kdy stále více zabředáme obchodem na východ.

Zemanovi "obchodní cesty" přeci zdaleka neskončily. Neprozřetelně si to totiž nedávno odhlasovala trochu víc jak polovina národa zblblá lživou propagandou.

M. Prokop 14.2.2018 11:22

Re: Autor zřetelně není ekonom,

Lituji, ale na trhu nakurweném dotacemi a povinnými výkupy základní ekonomická pravidla bohužel neplatí.

Jinak by nemohl vzniknou gigantický zelený tunel Zákon č. 180/2005 Sb. - Zákon o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie.

A na to pan expresident poukazoval, takže chápu, že ho ekošílenci a hlavně ekovyžírkové nemají rádi.

"Tvrdý" zdroj je zatím nutný, kecy o chytrých sítích a zelené energii ho nejsou schopny nahradit. I ti Němci staví uhelné elektrárny docela dost, ač mají plné klábosnice Energiewende.