Pondělí 16. června 2025, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

EKONOMIKA: Betonová kocovina

Velké stavební koncerny participující na veřejných zakázkách dnes mohou úpět, ale mohly by připustit, že i na špatné tango musejí být dva

V profilovém článku tohoto čísla rozebíráme docela tristní situaci, v níž se po letech hojnosti ocitlo české stavebnictví. Přes ochotu řady firem jít až pod nákladové ceny, jen aby získaly zakázku – tedy z pohledu investora v ideálním čase pro začátek výstavby – se celková produkce stavebnictví snižuje. Po boomu ve výstavbě bytů a průmyslových či kancelářských objektů a v inženýrském stavitelství nastal pád a stavbaři se chystají na hubené časy. Nepředpokládám, že je to potěší, ale v Evropě v tom ani zdaleka nejsou sami.
Když se podíváme o pár let zpátky a srovnáme čtvrtletní, sezonně očištěné produkční indexy s výchozím rokem 2005, který byl pro Česko ekonomicky druhým nejlepším v poslední dekádě (růst HDP o 6,3 procenta), zjistíme, že zdejší stavebnictví je letos zatím mírně pod hladinou. Hlubokou pod ní jsou vcelku očekávaně země, které zažily opravdovou bublinu: Pobaltí, Irsko, Španělsko, Portugalsko, mizerná je situace i v Maďarsku nebo Dánsku. Pád se přitom ještě nezastavil. Meziroční poklesy přes třicet procent opět najdete v zemích jako Řecko nebo Španělsko a Irsko také padá o více než dvacet procent. Najdou se i výjimky s kladnými znaménky a solidní dynamikou, třeba v sousedním Německu a Polsku, kde se pohybují meziroční měsíční přírůstky těsně pod hladinou 20 procent.
Z hlediska hospodářské politiky vám každý řekne, že inženýrské stavitelství je ideální pro proticyklická opatření: když jde ekonomika do útlumu, což dnes v Evropě vypadá stále víc jako ten nejpravděpodobnější scénář, vysoký multiplikační účinek výstavby dopravní infrastruktury se může velmi hodit. Jenomže to předpokládá, že máte v pořádku nejen rozpočtovou politiku a vytváříte si fiskální prostor na podporu výstavby infrastruktury ve zlých časech, ale také koncepci výstavby dopravní infrastruktury a realizaci do zásoby dobře připravených projektů. V Česku je tomu přesně naopak: máme infrastrukturní projekty, jejichž ekonomická návratnost je daleko za hranicí očekávané délky dožití těch, kteří poklepávali na základní kámen, naopak existují potřebné projekty s velmi slušnou návratností, jejichž výstavba beznadějně vázne.
V časech dynamického růstu se vypisovaly zakázky jako o život, přičemž audity prováděné u staveb spolufinancovaných z prostředků unie a Evropské investiční banky (EIB) potvrzují všechna notoricky omílaná podezření o svérázu národního stavění. Projekty nejsou kvalitně připravené, v analýze ekonomických přínosů se běžně nadsazuje, kvalifikační a hodnotící kritéria v zadávacích podmínkách jsou nastavena manipulativně, zakázky se dělí a kontrolní systém selhává. Co hrozí? Nic jiného, než že evropské peníze budeme vracet, pokud se nenajdou náhradní projekty, které obstojí. Národní rozpočtové zdroje se hledají jen velmi těžko a v příštích pěti letech se zlatým deštěm nepočítejme.
Velké stavební koncerny participující na veřejných zakázkách dnes mohou úpět, ale mohly by připustit, že i na špatné tango musejí být dva. Dokud byl systém zavlažován penězi, všechny přijaly falešný rytmus. Jasně že v tom nebyly samy a že na podivné stavební konjunktuře profitovaly nejen skupiny kroužící kolem zadavatelů a vybrané stavební firmy, ale také dodavatelé stavebního materiálu. Nejen v Česku jde o vysoce koncentrované obory, kde tři čtyři firmy drží jasně dominantní postavení s tomu odpovídajícími maržemi. Není tomu tak dávno, co byla na každé cihle a pytli cementu míra zisku, o níž se samotným stavbařům ani nesnilo. Stavebnictví je tak v dvojích kleštích: soukromá poptávka je anemická a veřejné zakázky v dopravním stavitelství jsou na tom ještě mnohem hůř. Přitom ceny dodavatelů rostou, zatímco ceny stavebních prací klesají. Nízké až negativní marže pak znamenají jenom jedno – bude se konsolidovat. A k tomu ta reputace. Jak si v rozhovoru s naší redaktorkou povzdechl jeden ze stavebních manažerů, když popisoval svoji jízdu taxíkem kolem legendárního tunelu Blanka: "Kdyby o zlodějně alespoň nevykládal taxikář."

Týdeník EURO 40/2011, 26.9.2011

Aston Ondřej Neff
16. 6. 2025

Volič SPOLU nemá kam utéct.

Marian Kechlibar
16. 6. 2025

Torino je „kapesní velkoměsto“ na začátku Pádské nížiny.

Robert Kotzian
16. 6. 2025

EU připravuje podporu komunitního zabydlování migrantů

přečetl Panikář
16. 6. 2025

Rozhodnutí Ústavního soudu je vzkazem pro Brusel.

Ohlas čtenářů
16. 6. 2025

Proč volím, ale dávám prázdnou obálku.

idh Dominika Hovadová
15. 6. 2025

V neděli podvečer se v pražské Plzeňské ulici stala dopravní nehodě, při které se srazila čtyři...

aoc Adéla Očenášková, ČTK
15. 6. 2025

Tropické teploty odpoledne a večer na některých místech vystřídaly bouřky. Aktuálně už slábnou a až...

Lidovky.cz, VJ Václav Janouš, ČTK
15. 6. 2025

Policie zasahovala v Kostelci nad Černými lesy u Prahy proti aktivnímu střelci, na místě jsou dva...

jis Jitka Kubíková Šrámková
15. 6. 2025

Tři osoby zemřely dnes krátce před 17. hodinou zemřely při dopravní nehodě na Domažlicku. Došlo k...

Oldřich Haluza
15. 6. 2025

Hnutí ANO má kvůli bitcoinové kauze opustit brněnskou koalici. Krajské předsednictvo hnutí v neděli...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz