18.2.2020 | Svátek má GizelaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


EKONOMIKA: Aby nevznikla mýlka… euro za nic nemůžeŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 26, poslední: 27.3.2018 10:29, přehled diskusí

Euro JE špatná věc !:
Autor: J. Kanioková Datum: 26.3.2018 21:27

Společná měna pro tolik rozdílně hospodářsky funkčních států JE absolutní nesmysl !

Peníze jsou jen nástroj.:
Autor: J. Řezníček Datum: 26.3.2018 14:30

Ještě že můžeme vlastní chyby svádět na EU, euro a dotace z EU. My nic, jen muzikanti. Vinu mají vždy ostatní. Peníze jsou neutrální, zacházejí s nimi lidé. Chápu ale některé politiky a ekonomy, kteří si chtějí koruny tisknout a "vyrábět" sami a tvářit se, že řídí finance a ekonomiku.

Re: Peníze jsou jen nástroj.:
Autor: M. Prokop Datum: 26.3.2018 16:01

Ano, jen nástroj. Ovšem zavést špatný nástroj, to už je lidská chyba. Peníze jsou neutrální, ale nastavení parametrů jejich užití už neutrální není, dělá se na míru uživatelů, tedy, v lepším případě většiny uživatelů. V případě € velkých eunijních států. Pokud bychom € měli a potřebovali náhodou jiné parametry (jako ti italové, Řekové, prakticky celý jih EU), máme smůlu.

Ano, €:
Autor: M. Prokop Datum: 26.3.2018 11:25

jen pomohlo odhalit letité problémy těchto zemí. Ovšem nic to nemění na tom, že eurozona je příliš veliká, spousta zemí do ní prostě nepatří.

Pro zajímavost, https://www.penize.cz/svetova-ekonomika/301393-atheny-vs-sofie-recko-trikrat-bohatsi-nez-bulharsko

Aby nevznikla mýlka, euro, tedy přejmenovaná německá :
Autor: K. Janyška Datum: 26.3.2018 9:50

marka, vnucená všem, může za úplně všechno. Autore, doučit !!! Dzp.

Re: Aby nevznikla mýlka, euro, tedy přejmenovaná německá :
Autor: Š. Hašek Datum: 26.3.2018 18:47

Krom "úplně za všechno" souhlas.

Zvláště souhlas s termínem německá marka. Nějak jsem si vzpomenul, jak otec připomněl/četba doplnila, kterak 15. 3. 1939 se naše Kč "zlepšila" říšskou bankocetlí.

Česko už mělo Euro dávno mít:
Autor: M. Valenta Datum: 26.3.2018 9:27

a z půlky ho už taky má neboť většina společností orientovaných na vývoz obchoduje v Eurech. A proč ho nemá oficiálně? To je právě ta politika.

Re: Česko už mělo Euro dávno mít:
Autor: K. Janyška Datum: 26.3.2018 9:50

Marxáne... Dzp.

Mě se jaksi nechce platit řecké a italské dluhy!:
Autor: P. Vaňura Datum: 26.3.2018 10:02

Re: Česko už mělo Euro dávno mít:
Autor: M. Prokop Datum: 26.3.2018 11:26

Chybí vám lodní lístek na Titanic?

Taková velká, slavná, vyhledávaná loď se přece nemůže potopit! :-P

Re: Česko už mělo Euro dávno mít:
Autor: M. Valenta Datum: 26.3.2018 13:33

Titanik za to, že šel ke dnu nemohl, stejně jako EURO nemůže za politiky.

Re: Česko už mělo Euro dávno mít:
Autor: M. Prokop Datum: 26.3.2018 16:02

Titanic ne, jeho posádka ano.

Stejně tak politici rozhodující o €. lepší, pokud o nás rozhodují ti v našem dosahu.

Zodpovědný politik měl občanům říci toto:
Autor: M. Pivoda Datum: 26.3.2018 8:14

Projekt Eura je politický prostředek, aby jste se cítili jako občané Evropské unie. Ano my chceme, abyste se cítili jako občané Evropské unie. Ano, pocit Evropanství by mělo přispět k vyloučení budoucích válek na tomto kontinentě. Z tohoto pohledu je politický projekt Eura vynikající projekt.

Problém je ale v tom, že naši ekonomové nejsou schopni inovovat. Nejsou schopni změnit své zavedené postupy, aby i za podmínek přijetí Eura se mohla naše ekonomika pozitivně rozvíjet.

Takže co, občané, chcete za těchto podmínek pro naši zemi přijmout Euro a stát se Euroobčany?

Re: Zodpovědný politik měl občanům říci toto:
Autor: K. Janyška Datum: 26.3.2018 9:51

Euro je prostředkem Německa na okrádání Evropy... Dzp.

Role Německa může být zneužita:
Autor: M. Pivoda Datum: 26.3.2018 10:53

Po Brexitu to tak může dopadnout. Francie je totiž ekonomicky slabým partnerem/protihráčem. A o kolabující Italii je zbytečné hovořit. Takže dominantní hráč (Německo) by skutečně mohl zneužít svou pozici.

Re: Role Německa může být zneužita:
Autor: M. Prokop Datum: 26.3.2018 11:28

Parametry € budou VŽDY (a přirozeně) nastaveny na potřeby velkých zemí, hlavně Německa. Pokud bychom se stali jeho součástí, můžeme z toho těžit. Pokud ne, je třeba si zachovat manévrovací prostor vlastní měny.

Běžte do pihele s "Evropanstvím" !:
Autor: J. Kanioková Datum: 26.3.2018 21:30

Pro J. Kaniokovou:
Autor: M. Pivoda Datum: 27.3.2018 10:29

Nemohu.

Narodil jsem se koncem 2. světové války - a to člověka poznamená na celý život.

To je ako o tom vajci a sliepke...:
Autor: J. Kostelanský Datum: 26.3.2018 6:28

To je podobný problém ako o tom vajci a sliepke: čo bolo skôr? "Problém „jižního křídla“ není ve skutečnosti euro, problémem těchto zemí je jejich nízká produktivita práce předběhnutá o dost dopředu životní úrovní." Ďalej však autor správne uvádza: "Ani jedna z těchto zemí neměla euro přijímat."

Napriek tomu si však dovolím s autorom nesúhlasiť: euro je príčinou problémov v Európe, aj keď v trochu inom zmysle ako to je v článku. V článku sa správne "technicky" popisujú príčiny problémov južných krajín.

Hlavným a najväčším problémom eura však je, že to nie je ekonomický projekt, ale POLITICKÝ. Jednoducho si bruselská "elita" povedala, že "poručí větru, dešti" a spoločnú menu zavedie. A žiadni "treťotriedni" ekonómovia im do toho nebudú kibicovať...

Keď má niekto veľké zdravotné problémy, ide k lekárovi. Keď chce mať niekto perfektnú právnu zmluvu, tak si ju nebude robiť sám, ale pôjde za špičkovým právnikom. Keď si chce niekto postaviť vilu, tak navštívi architekta. Ale ekonómom sa cíti byť každý - pretože "ekonómia a ekonomika je o peniazoch", a tie má v peňaženke alebo na účte predsa každý...

Keby sa takto "politicky" stavali cesty a nebral by sa ohľad na prírodné podmienky napr. by si bagatelizoval aj malý potok, ktorý terénom prechádza, tak výsledok by mohol byť vždy len jediný - podomletie cesty vodou a jej zničenie. S eurom je to rovnako - ak je nejaký (akýkoľvek) projekt zle nastavený hneď na jeho začiatku, tak len ťažko môže byť úspešný.

Souhlas:
Autor: J. Kanioková Datum: 26.3.2018 21:34

A jak:
Autor: R. Langer Datum: 26.3.2018 6:16

to tedy budete řešit s eurem, když za nic nemůže? To jste tam jaksi zapomněl napsat, pane autore. Ano, je to jednoduché, stačí tam změnit platy a důchody na takové, jaké jsou u nás, a je to.

Ale tím, že společnou měnu mají,:
Autor: J. Pospíšil 402 Datum: 26.3.2018 6:07

byly tyto státy připraveny o možnost přizpůsobit své měny a tím i ceny svých produktů pro vývoz, snížit devalvací platy bez možnosti zaměstnaneckého, politického a odborového tlaku proti tomuto snížení a tím o automatický vyrovnávací mechanismus, který musel být nahrazen obrovským přesuny peněz do jejich fungování, tedy vzrůstem obrovských dluhů.

Devalvací by se zvýšil zájem o jejich zboží, zvýšil by se příliv turistů, bylo by výhodné jezdit za prací a posílat peníze domů. To vše vlastně není. Je jen nárust tlaku na dobře placená místa ve státním aparátu, která vlastně hodnoty netvoří a zahraniční půjčky, aby to šlo.

Re: Ale tím, že společnou měnu mají,:
Autor: M. Pesat Datum: 26.3.2018 9:47

To je typicky modrobolsevicky/ideologicky blabol.Koneckoncu, klidne muzete porovnat CR a Slovensko, obe typicke montovny, jedna ma Euro, druha korunu. V obou pripadech je pro investory lakadlem kvalifikovana/levna pracovni sila, infrastruktura,politicka stabilita a georgraficka poloha.Mena nehraje roli. V clanku se navic porovnavaji naprosto/diametralne odlisne ekonomiky, Italie/sever/ to je porad strojirensky-ekonomicky gigant ve srovnani se Spanelskem, kter je +/- montovnou a Recko je vylozene agrarni zeme, ktera zije hlevne z obchodu/turistiky.

Cest :-)

Milý pane, už PŘED zavedením eura se mi to jevilo jako:
Autor: P. Vaňura Datum: 26.3.2018 10:01

pochybný projekt a divím se, že se problémy projevily tak pozdě. Země "jižního křídla" ale také z části Francie byly zvyklé řešit deficity státního rozpočtu inflací. Toto zavedení eura znemožnilo, umožnilo to ale po určitou dobu dělat totéž zadlužováním!

Např. Berlusconi požadoval před pár lety pro Itálii možnost "tisknout peníze." Ono se to už teď děje, ale ta inflace je tak i v Německu. Já pamatuji dobu, kdy byla německá marka dražší, než švýcarský frank, teď, přepočteno přes Euro, je to něco přes polovinu CHF.

Re: Ale tím, že společnou měnu mají,:
Autor: K. Janyška Datum: 26.3.2018 9:53

Ano, tak nějak. Ale to je jen jeden segment problému. Čert kálí na větší hromadu, tedy do Německa, coby nejsilnější ekonomiky eurozóny. Držme se koruny, jak hov !no košile, jak se říká... Dzp.

Re: Ale tím, že společnou měnu mají,:
Autor: M. Prokop Datum: 26.3.2018 11:30

Jistěže.

Záleží jen na tom, na jaký aspekt chce autor položit důraz. Zda na ekonomické problémy těch zemí, nebo na €, které brání jejich odsouvání do budoucnosti.