13.8.2022 | Svátek má Alena


Diskuse k článku

EKONOMIE: Vyhlídky do budoucnosti

Nobelovu pamětní cenu za ekonomii letos obdrželi Paul Milgrom a Robert Wilson za teorii aukcí. Ihned se zvedla vlna pochybností: proč právě aukce?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Schlägel 20.10.2020 18:42

Ekonomie je v současnosti spíše politickou disciplínou než vědou, stejně jako klimatologie a ekologie. O sociologii radši pomlčme. Nicméně nakonec se ekonomická realita se všemi důsledky prosadí navzdory všem pachatelům dobra. Výsledkem bude mimo jiné ještě vyšší příjmová nerovnost.

M. Pivoda 20.10.2020 18:02

Tatra 603 a 613?

Pamatuji si na staršího kolegu, který v 60. letech sarkasticky komentoval průjezd automobilu Tatra 603: "Teď kolem nás prolítli proletáři!"

J. Stehlik 20.10.2020 15:37

Tak to funguje od nepaměti . Feudálové odírali poddané a koncentrovalo se u nich bohatství . V kapitalismu se koncentruje bohatství u velkých korporací které dokáží dodat výrobek , který si takzvaně neuděláte na koleně . Je to celá mašinérie od marketingu , přes výrobu až po výzkum . Na tom se podílejí tisíce lidí .

Jak se říká odnepaměti , peníze dělají peníze a koncentrují se k vyrcholu pyramidy. I proto se tisknou peníze , aby byla dodána likvidita na trh . To je ta inflace 2% . To zaručuje , že lidé nebudou cpát peníze do strožoku , ale točit v ekonomice . Kapitalismus asi nejlépe funguje v americe , kde je systém nastaven , tak že i běžní lidé mají spotřebu (nejsou chudí) . Pruměrná velikost domu 220m2 , velká auta. Vydávají na stejný počet obyvatel co my pětkrát více stavebních povolení což se projevuje i v bezdomovectví , kde na stejný počet obyvatel jich mají třetinu . Tiskem peněz vlastně podporujete rozvoj , a pokuď tisknou amíci , tak tisknou všichni (konkurence trhu) . Japonsko , evropa má dlouhodobě nulový rust . Snaží se to zachraňovat exportem . Amerika naproti tomu je závislá na exportu jen z 10% . HDP víceméně tvoří doma. My naopak potíráme spotřebu a jsme závislí na exportu.

J. Stehlik 20.10.2020 15:25

Přesně tak . Uklízečka měla rozhodně jiný plat než ředitel fabriky co si vozil zadek v 613 s řidičem ;-)

P. Kubáč 20.10.2020 14:33

Když to napíšu budu si připadat jako bolševik - ale veškeré teoretické modely, kterými se řídí velké korporace ( včetně bank, včetně těch státních ) mají za cíl obhájit a zdůvodnit nezbytnost penězovodu z kapes chudých do kapes bohatých.

M. Pivoda 20.10.2020 13:21

Okrajová poznámka.

Tzn. nekomentuji zde obsah udělené letošní Nobelovy ceny. Zaujalo mne jiné, (ekonomem Kohoutem) také zmíněné téma. Cituji Kohouta: "... Všichni vědí, že extrémní nerovnost je špatná. My z bývalých komunistických zemí navíc víme ze zkušenosti, že ani extrémní rovnost není dobrá. ... "

Ekonomika českého reálného socialismu byla určitě nevýkonná, ale v rámci té nevýkonné ekonomiky nebyla extrémní nerovnost. Připomenu, že do výkonné politické strany KSČ typičtí občané nevstupovali proto, aby (bez ohledu na svůj vlastní prospěch) usilovali o vzdálenou komunistickou vizi budoucnosti, o štastnou budoucnost svých potomků. Ne tak to nebylo. Jsem pamětník, který si stále něco pamatuje! Do politické strany KSČ se tehdy vstupovalo pro dosažení okamžitých životních výhod. A ty byl dost značné. Faktická nerovnost byla tedy dost značná - i v rámci tehdy chudé ekonomiky.

J. Plíva 20.10.2020 13:05

Některé teorie jsou nebezpečné. Řekněme, že ta teorie nerovnosti je hotova a tvrdí, že optimální nerovnost je 70 chudých na 30 bohatých (zjednodušeně, ale to nehraje roli.) Co z takové teorie budeme mít? Aby byla použitelná musí tady být síla, politická moc, která by tu teorii do společnosti násilím (sotva by to šlo jinak) prosadila. A to je Hayekova cesta do otroctví.

Vědci v mnoha případech potřebují moc, aby se jejich teorie mohla použít. a oni ji samozřejmě chtějí použít - a to je nebezpečné.Čím větší moc, tím větší nebezpečí pro svobodu jako základu prosperity.

Co se týče optimálního kurzu měny a podobných záležitostí, tak není pravda, že tu teorie neexistuje. Máme přece teorii spontánního řádu. Pravidla chování mohou být spontánně vytvořena podobně jako byla vytvořena pravidla gramatiky.

J. Nevrkla 20.10.2020 10:08

Inflacni cilovani či tzv. moderní minerální teorie umožňující emisi peněz nepodlozenych hodnotou, pokud je inflace v požadovaném rozpětí, mi přijde stejně hloupá, jako hledání perpeta mobile. Dopadne to špatně.

D. Stirsky 20.10.2020 8:30

Já, ač ekonom, příliš ekonomii za vědu s V nepovažuji (proto se věnuji účetnictví). Ekonomie je společenská věda, věda o chování lidí. A to jsou vždy tak trochu "pavědy", včetně mého milovaného dějepisu. Každý z nás je neopakovatelný jedinec a snaha vtěsnat chování 8 či kolika miliard jedinců do vzorečků exaktní matematiky je marná lásky snaha.

J. Stehlik 20.10.2020 5:11

Je zde zmíněna inflace u nemovitostí . Zatímco spotřební zboží zastarává a spotřebuje se a zároveň vyrobí , tak nemovitostí je omezené množství (vzácné zboží) . Proto jeho cena v případě tisku peněz roste . Omezit rust cen muže daň z nemovitosti (obecní) . Zatímco američané jej mají navázánu na hodnotu v % (hlavní příjem obcí) , tak u nás byla nastavena tabulkově v 90 letech nějakým koeficietem . A tam je nějaká hodnota pole , lesa , či zastavěného uzemí . Nesouvisí tedy vubec s hodnotou nemovitosti a je jen pouze na zastupitelech obce kolik a jak tohoto statku vytvoří . V principu tedy záleží na motivaci zastupitelu . A každý kdo vlastní nemovitost (dum ) má tedy zájem , aby jeho nemovitost byla vzácná . Proto jsou nás tak drahé nemovitosti a odtržené od stavebních nákladu . Mužeme si říkat jak jsme bohatí , ale je to naopak . My si za plat pořídíme velice málo . Daňový systém je nastaven , aby bylo draho . Vysoké spotřební daně - postavíte draho . Obce nejsou financovány z daně z nemovitosti - nemají zájem na převisu nabídky což vytváří vysoké ceny a zároveň nikdo nepotřebuje prodávat co nepotřebuje .