28.9.2022 | Den české státnosti


Diskuse k článku

EKONOMIE: Vyhlídky do budoucnosti

Nobelovu pamětní cenu za ekonomii letos obdrželi Paul Milgrom a Robert Wilson za teorii aukcí. Ihned se zvedla vlna pochybností: proč právě aukce?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 20.10.2020 13:21

Okrajová poznámka.

Tzn. nekomentuji zde obsah udělené letošní Nobelovy ceny. Zaujalo mne jiné, (ekonomem Kohoutem) také zmíněné téma. Cituji Kohouta: "... Všichni vědí, že extrémní nerovnost je špatná. My z bývalých komunistických zemí navíc víme ze zkušenosti, že ani extrémní rovnost není dobrá. ... "

Ekonomika českého reálného socialismu byla určitě nevýkonná, ale v rámci té nevýkonné ekonomiky nebyla extrémní nerovnost. Připomenu, že do výkonné politické strany KSČ typičtí občané nevstupovali proto, aby (bez ohledu na svůj vlastní prospěch) usilovali o vzdálenou komunistickou vizi budoucnosti, o štastnou budoucnost svých potomků. Ne tak to nebylo. Jsem pamětník, který si stále něco pamatuje! Do politické strany KSČ se tehdy vstupovalo pro dosažení okamžitých životních výhod. A ty byl dost značné. Faktická nerovnost byla tedy dost značná - i v rámci tehdy chudé ekonomiky.

J. Stehlik 20.10.2020 15:25

Přesně tak . Uklízečka měla rozhodně jiný plat než ředitel fabriky co si vozil zadek v 613 s řidičem ;-)

M. Pivoda 20.10.2020 18:02

Tatra 603 a 613?

Pamatuji si na staršího kolegu, který v 60. letech sarkasticky komentoval průjezd automobilu Tatra 603: "Teď kolem nás prolítli proletáři!"