5.12.2021 | Svátek má Jitka


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Janyška 1.9.2010 13:38

Kajan

No jo, Modrý pták je  Modrý pták ! Dzp.

O. Uživatel 1.9.2010 9:17

Uživatel požádal o vymazání
D. Krajíček 1.9.2010 9:44

Re: ?????

Jenže i zlato má svou cenu - protože ho nebude dostatek - jeho cena poroste; jakmile se objeví výnosný důl, případně asteroid, jeho cena klesne, ale stále zůstane hodnotou na porovnávání - byť pohyblivou...

O. Uživatel 1.9.2010 9:50

Uživatel požádal o vymazání
V. Kolman 1.9.2010 10:19

Re: ?????

Nesouhlasím s Vámi pene Rysi. Aby cena Au skokem klesla o 50% (tedy na polovinu), muselo by se na světovém trhu náhle objevit NAVÍC! stejné množství zlata, kolik ho tu až do této doby bylo. Jistě uznáte sám, že to je nereálný předpoklad.

       Při inflaci může cena oběživa klesnout i o více nežli Vámi zmiňovaných 50%. Sám vlastním, jako kuriozitu 20ti miliardovou německou bankovku. Tak velký pokles je u ceny zlata s pravděpodobností limitně se blížící nekonečnu vyloučený.

O. Uživatel 1.9.2010 12:26

Uživatel požádal o vymazání
R. John 1.9.2010 13:40

Ale proč šlo zlato nahoru ?

jak jedou rotačky s papírky, zlato stoupá, jak prosté. Trh určí cenu. A zlatem nejde tak manipulovat, jako s papírky. Obráceně to sice může jít, viz 70 leta, ale je to krátkodobé, prostě lidé uvěřili více papírkům, nakonec jim ani nic jiného nezbylo, když banky odmítli již dávno vyměňovat dolary za zlato.  Čili podvod, slíbit něco a potom neplnit. Když Anglie a Francie chtěli vyměnit rezervu v dolarech za zlato, američané odmítli a bylo po zlatém standardu definitivně. Myslím že v roce 1974. Cena zlata osciluje, to je pravda, ale kdo měl zlato, nikdy neprodělal vše, jako ti, kteří měli jen bankovky. I při měně nepřijdu se zlatem na buben, jako ti, co to zase mají jen  v bankovkách. Někdy se se zlatem nedá vydělat jako s bankovkama, ale také ne přijít o vše.

O. Uživatel 1.9.2010 14:14

Uživatel požádal o vymazání
R. John 1.9.2010 14:33

Re: Ale proč šlo zlato nahoru ?

nejsem, ale kdyby moji předci neuvěřili státu a nějaké peníze měli ve zlatě, většinu,  né na knížkách, či majetku nemovitém,  tak nedopadli jak sedláci u chlumce . To zaprvé, za druhé, se zlatem nejdou dělat takové kejkle jako s papírky. To snad uznáte.

O. Uživatel 1.9.2010 17:32

Uživatel požádal o vymazání
R. John 1.9.2010 23:17

Správně, kdo by kradl díru v zemi.:- )))

D. Krajíček 1.9.2010 10:32

Re: ?????

Jenže ta inflace se týká jen zlata a zlatých zásob - ne komodit, jídla, měny, úvěrů - pokud tedy ty úvěry nebudou vyjádřeny ve zlatě - a v tom případě budete příjemně zaskočen snížením splátek.

Takže pokud nebudete mít ve slamníku zašité zlaté cihly, tak se Vás takováhle inflace nedotkne.

O. Uživatel 1.9.2010 12:31

Uživatel požádal o vymazání
R. John 1.9.2010 13:46

Čím chcete zlato znehodnotit?

To jde bu´d revolucí, nepřímo, prostě zakážete jako v Rusku vlastnit Červonce, jinak šibenice nebo gulag. A nebo naslibujete hory doly o kratí bankovek zlatem  a potom to nesplníte, čili podvod, a ten je pokud vím trestný, kdo jiného v omyl uvede...........

B. Jelínek 1.9.2010 18:51

Re: ?????

Co považujete za znehodnocení zlata? To že ho bude o 50% víc? To se v historii ještě nestalo :-), ani po objevení Ameriky a ani během zlatých horeček v 19.stol.

Každopádně dnes máte absolutně nekryté peníze (což Vám nijak nevadí). Víte kdo rozhoduje o peněžní zásobě (a tedy skutečné inflaci)? Politici prostřednictvím centrálních bank.

Zlato (resp. všeobecný směnný ekvivalent) nebylo bez chyby ale byl to zatím nejlepší systém. Jeho rozbitím a zničením jsme se plně odevzdali do rukou politiků a bankéřů.

Pozn. nevím z čeho jste čerpal ceny chleba v historii ale oni se znehodnocovali i "zlaté" mince. Ale to je na delší povídání. 

B. Jelínek 1.9.2010 19:18

Re: ?????

Komerční banky je tisknout nemusí, pouze musí držet určitou rezervu u centrální banky (ca 2%) - viz frakční bankovnictví resp. b. částečných rezerv. Takže z vložené stokoruny hned mohou půjčit 98,- Kč. Když těch 98 někdo dá banky tak zase banka dá 2% do rezerv a půjčuje vesele dál - mejdan pokračuje. A no, většina se sice někdy vrátí ale ne vždy, že........

Navíc pokud se půjčují peníze z termínovaných vkladů je to OK, bohužel se půjčují peníze i z vkladů "na viděnou".

R. John 1.9.2010 8:00

Je to tak a nejinak.

Ještě bych si dovolil připomenout , že ty banky, které distribuují jako první inflační peníze, tak ti inflaci přímo zbožňují, to je totiž pro ně hotová mana nebeská. Vlády také, tedy většina z nich, inflaci milují, mohou "lidu dopřát" a být znovuzvoleni. Jen tak na ukázku, spočítejte si výši inflace za posledních čtyřicet let v ekonomicky vyspělých zemích. Úděsné číslo již při roční inflaci 1,5 %. A to někteří "kabrňáci " zvládnou procenta i čtyři ročně. A celý tento průšvih nastal, když soukromé peníze uchvátila vláda, je jedno, zda panovník, který hned začal pančovat zlatý peníz stříbrem či mědí, nebo demokraticky zvolená vláda, která měnu pančuje na rotačkách. Oba kradou někomu, který nedostane za svou práci dohodnutou cenu,na úkor někoho, kdo dostane podíl na něčem, na čem se nepodílel ani za desetník. A tomu se dnes říká ekonomie.