Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

EKONOMIE : Keťasi táhnou Evropou

Keťas je slovo, které skoro upadlo v zapomnění. Málokdo věřil, že se někdy „keťasení“ vrátí, byť třeba v jiné podobě. Bohužel, ač je z historie nejvíce známo z doby 1. světové války, a to hlavně ve státech střední Evropy, dnes je „keťasení“ celoevropským jevem.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
PS

A tak to dopadá, když se právník plete do techniky. Chyba není, co se děje teď, ale co se dělo před tím. Tj. Mr. Babiš nepostavil plynovod do Polska, energetika je tu v rukou monopolů, které do ní malé zdroje nepustí a o jádru se jen mluvilo místo toho, aby se konalo: SMR, čili malé modulární reaktory. Hlavně že Řež na to měla nejméně dva výzkumné úkoly.

Samozřejmě: Němci udělali chybu, když věřili Putinovi, že není blázen. My ale na tom máme také svůj podíl, tak bych položil kámen a začal hledat řešení. Řešení není, že vystoupíme z nějaké burzy. Řešení je, že bude elektřiny dostatek, resp. přebytek. Pak si Putin může leda trhnout.

0 0
možnosti
MG

Tržní mechanismus není nic jiného než legalizované vzájemné vydírání. Tržní mechanismy tedy logicky fungují pouze za situace, kdy obě strany mají srovnatelnou schopnost vydírat toho druhého. Pokud obě strany nemají srovnatelnou vyjednávací pozici, tržní mechanismy přestanou fungovat.

Vzájemné vydírání je přirozeným vzájemným chováním lidí. Úspěšné lidské projekty jsou však založeny na schopnosti lidí se chovat jiným způsobem, než se pouze vzájemně vydírat. Společnost, kde vše bude fungovat pouze na tržních principech, skončí pravděpodobně bojem každého s každým.

Je pro mě překvapivé, jak všichni oslavují tržní mechanismy jako ideální formu mezilidských vztahů.

0 0
možnosti
OV

A na to jste přišel jak? Pokud je trh "volný" tzn. každý, kdo má produkt ho může nabídnout, a každý kdo jej chce si ho může koupit, pak se jedná o dohodu a ne vydírání. Já to chci a dám za to tolik, pokud souhlasíš, je to OK, pokud ne, zkusím jinde.

Pokud, ale zakážu některé straně volný obchod, pak se o trh již nejedná. A v současné situaci, kdy si některá strana s dodavatelem zajistila skoro monopolní dodávky komodit pro další účastníky "trhu" a ještě je opravdu podtrhuje vydíráním, tak se již o trh nejedná a skončí to špatně.

0 0
možnosti

Petr Fiala je slabý premiér a stejně tak celá vláda je nepodařená. Nedokážou provést zásadní rozhodnutí a potom to také prosadit! Autor textu poukazuje velmi správně, že tehdy za první republiky vláda vládla! Že dokázala prosadit své požadavky. Ale my dnes tančíme (myslím naši vládu a významné politiky) jen podle Bruselu a zájmy občanů nejsou na programu těchto lidí. Německo je vůči nám nadřazeno. Tak tomu je!

0 0
možnosti
RP

Vláda se nahoru vyvezla ne vlastní prací a úsilím, ale podporováním a rozdmýcháváním Antibabiše. Proto jsou kompetence vlády k vládnutéí velmi nedostatečné, většina členů vlády je tam ne proto, že jsou odborníci, ale proto, že v době vítězství byli zrovna na těch předních politických pozicích, ze kterých se do vlády často vstupuje, když se chce dostat ke korytům.

0 0
možnosti
RP

Jinak střední spotřebitelé plynu by možná mohli relativně levně využít náš domácí zdroj a sice uhlí. Uhlí se dá zplynovat v generátorový nebo dokonce vodní plyn a ten by se mohl , pokud by se v hořácích vyměnily trysky a seřídily přívody vzduchu, použít v už plynových spotřebičích.

Cpát tento plyn, jak to navrhoval Středula, do plynovodů původně na zemní plyn je sice totální neználkovský nesmysl, ale použít ho místně v nějakých průmyslových provozech nebo vytápění místo zemního plynu už smysl dává.

Vývoj generátorů těchto plynů se sice zastavil před takovými 50 lety, ale okopírovat je a vybavit současnými čidly plynů a dalšími čidly a současným procesorovým řízením by neměl být zvlášť velký problém.

0 0
možnosti
LN

Tyhle weby, co automaticky nakopírují nesmyslně dlouhý odkaz do schránky (Ctrl+C) miluju...

https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/eu-pomoc-drahe-energie.A220825_225246_eko-zahranicni_rie

0 0
možnosti
FZ

Když nebudou energie pro nemocnice, tak ministr Válek (TOP MUDr) odstoupí. Nevím jak vás, ale mě to ohromně uklidnilo.

0 0
možnosti

„Pokud nebudou zajištěny fakultním nemocnicím dodávky energií, tak já nebudu ministr zdravotnictví. Nebudu dělat ministra zdravotnictví, který by se nemohl podívat do očí fakultním nemocnicím, ale především pacientům. Musí být zajištěny dodávky energie a ty dodávky nesmí zlikvidovat zdravotnictví, tečka,“ prohlásil v nedělní diskusi na ČT ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Podle Válka tedy reálně hrozí, že ceny energií zlikvidují české zdravotnictví.

Možná tedy brzy budeme bez ministra Válka. A také bez zdravotnictví.

0 0
možnosti
FZ

Za vysoké ceny může strašlivá klimatická krize. Ale sami jsme si způsobili, aspoň podle brusele a hochů, kteří spolu mluví. Hlavně bankéřů, kteří posuzují půjčky ne z ekonomického, ale ze svérázně vykládaného ekologického hlediska. Jako za reálného socialismu nejde o návratnost investic, ale o ideologii. Místo zisku jim připlouvají dotace částečně zaplacené z našich daní, částečně na státní dluh.

Teď řešíme megaprůšvih s energiemi, ke kterému nemuselo vc takovém rozsahu vůbec dojít. Kdyby německo nezavřelo ty elektrárny, které nejely na putinův plyn. Podle greténů nebyly ekologické a nebojovaly proti oteplování planety.

Problém je, že teď už každé řešení vede jen ke dvěma koncům: když se stát neangažuje, jsou energie neudržitelně drahé. Když zreguluje ceny, tak prostě nebudou žádné. Když se energetická lobby řádně nenapase, tak nám spotřebitelům nic nepustí a v zimě nás nechá klidně zmrznout. Zdůvodní nám to, že je to úplně nejekologičtější řešení.

A fialka se v tom plácá jak nudle v bandě a říká, že za všechno může babiš...

0 0
možnosti
LN

..."strašlivá klimatická krize" ;-D Tyhle nesmysly jsou z vaší hlavy?

0 0
možnosti
Foto

V oblasti elektřiny jsme energetickou velmocí uměle zavádějící energetickou chudobu, které bychom se mohli účinně bránit, jako to dělají v jiných zemích. Česká republika má stále nadprodukci vlastní levné elektřiny a ve srovnání s kupní silou její nejdražší ceny v Evropě.

0 0
možnosti
LN

Kdyby české vlády za posledních 20 let nepředváděly podřízeneckou servilní politiku vůči nesmyslům z EU/EK, tak bychom na tom byli líp.

Těžký útok na státní pokladnu a kapsy daňových poplatníků začal schválením Bilionového tunelu OZE, který Bursík přivezl z Německa a skrze Ambrozkovo MŽP a vládu socialistické koalice ČSSD prosadila velká levicová koalice v Poslanecké sněmovně proti hlasům ODS.

Vítejte v zeleném Absurdistánu! ;-)

0 0
možnosti
JV

J94o55s23e56f 26V11a37l98a

28. 8. 2022 7:35

zajimave je, ze za socialismu byl pojem burza neslusnym slovem. Holt socialisticke idee se vraci, nelepe, kdyby stat urcil ceny proudu, plynu, benzinu, masla, chleba a piva zakonem. Ze zkusenosti sice vime, ze to neprinese ani dostatek proudu, ani dostatek masla nebo toaletniho papiru/prave naopak/. ale prece mezi nami soudruhy, kazdy dostane stejne /podle jeho zasluh/. Cest praci a miru zdar!

0 0
možnosti
MP

Nová doba žádá nové činy!

Cituji z textu článku: "... U nás třeba v MfD 24. 8. 2022 bankéřem Trinity Bank Lukášem Kovandou v článku „Fialova vláda oživuje Marxe“. Pročpak? Protože uvažuje, že zavede „sektorovou“ anebo „válečnou daň“. ..."

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz