20.1.2022 | Svátek má Ilona


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Žaloudek 15.1.2022 13:31

Modrý Ptáku, četl jsem toho od Vás spoustu, ale tenhle článek jste nějak uspěchal.

J. Stifter 15.1.2022 9:50

Dobrý den. Zdá se mi, že tam je logická chyba. Pan Utrácivý koupil byt, prodejce (pan Realitní) dal jeho potvrzení na 100 uncí Druhé bance. Tohle potvrzení tedy již není v oběhu, dostala ho banka. Banka si nechala 9 uncí jako reservu a vydala potvrzení na 81 uncí. V oběhu jsou tedy pouze dvě potvrzení v celkové hodnotě 191 uncí. Jestli se mýlím, prosím o vysvětlení, zajímá mě to.

J. Stifter 15.1.2022 10:11

Omlouvám se, je tam chyba. Pan Utrácivý má potvrzení pouze na 90 uncí. Celková hodnota pak je 171. Ale jde o to, že to potvrzení už není v oběhu, dostala ho banka.

T. Bubeníček 15.1.2022 0:32

A proto je dobré kupovat fyzické zlato a to buď mít v trezoru, nebo zakopané.

F. Kusák 14.1.2022 12:09

Tak to je monetární teorie na úrovni studenta prvního ročníku studia na střední škole. Jako kdyby to bylo vše tak jednoduché a zlatý standard nebyl minulostí, nebo kdyby nebyly virtuální měny a inflace složitým jevem s podstatou mnohem širší než je jen nerovnost mezi nabídkou a poptávkou atd. Je to jako bychom se chtěli vrátit do počátku kybernetiky s dnešní úrovní a možnostmi hardware. Článek o ničem. A pak ekonomií a monetarizmem se dnes zabývají největší mozky současnosti s využitím stochastického modelování, teorie her a já nevím čeho ještě. Tady jde většina z nás jen za pomyslným vozem. Respektujme to a smiřme se s tím.

V. Petr 14.1.2022 14:44

Je to ÚPLNĚ JEDNODUCHÉ, stát inflací okrádá občany. Dělal to už ve starověku a ve středověku dokonce nuceně!

Žádná velká věda v tom není, ALE musí se to okecat, aby se to lidem nějak podalo!

J. Poláček 14.1.2022 20:43

Děkuji za článek. Jsem ekonomický nedouk. Mě se poněkud upravila původní představa o zlatém standardu. Doufém, že autor napíše pokračování. Pokud to někdo považuje pro sebe za zbytečné, ať nečte.

J. Machotka 14.1.2022 10:08

Ano, je to ekonomický text. Zřejmě proto ignoruje i základní matematické poznatky, jako je například součet geometrické posloupnosti (z 100 uncí při 10% rezervě vytvoříte jen 1000, nikoliv milion uncí).

Jinak, princip kapitálové přiměřenosti, který definuje onu procentuální hladinu, vyžaduje, aby rezervy byly tvořeny vlastním kapitálem a rovněž existují multiplikátory odvozené od rizikovosti půjčky.

Ale jinak ano, tímto způsobem (komerční) banky vytvářejí virtuální peníze. Tento jev má dokonce jméno - pákový efekt.

V současnosti však dochází k něčemu jinému - peníze emituje centrální banka. Někde na začátku byla jedním z motivů pro tento krok likvidita státních dluhopisů (odraz nárůstu státních dluhů), která zablokovala mezibankovní finanční trhy. ECB je sice dokázala rozhýbat (bylo emitováno zhruba 7% HDP Eurozóny ničím nekrytých eur, které se díky výše zmíněnému pákovému efektu ještě namnožily), ale tím jen problém odložila (zvětšila).

M. Valenta 14.1.2022 11:00

Pákový efekt používají téměř všechny centrální banky. Taky jsem takto kdysi koupil pár tun pšenice a nakonec z toho byla ztráta pár desítek dolarů. Holt slabé nervy.

J. Nevrkla 14.1.2022 9:42

A pak nutně přijde vyrovnání úrovně peněz nekrytých hodnotou s realitou, nastupuje inflační znehodnocení. Nemyslím si, že se s tím dá něco dělat, snad jenom předvádět šamanské tance, zatraceně dobře placené a situaci jen zhoršující.

V. Petr 14.1.2022 10:02

Samozřejmě to jde! Dokonce i čeští komunisté dokázali dost dlouho (1970-1985) držet inflaci poměrně nízko!

Mezi léty 1870-1913 byla v USA roční inflace 0,1%! To ovšem nebyl "sociální stát" s jeho šílenými výdaji!

J. Nevrkla 14.1.2022 10:11

Tenkrát nebyly tisknuty hodnotou nekryté peníze, nezadluzovali jsme se. Teď už jsme bohužel někde úplně jinde, prakticky všude na světě.

J. Stehlik 14.1.2022 10:40

Záleží jak se na to díváte . Peníze pro centrální banku jsou jen prostředkem jak rozběhnout ekonomiku . Muže je stahovat z oběhu nebo je dodávat . Pro člověka jako učastníka koloběhu je ale uplně jiná pozice (spotřeba , hypotéka atd) .

Centrální banky nežijí ve vzduchoprázdnu a státy si hospodářsky konkurují . Nastavit měnovou politiku tak , aby prospívala a nepotopil jste celou ekonomiku je zásadní věc v kapitalismu . Centrální banky nemohou ovlivnit zásadní daňové , regulační mechanismy . Ty mají zásadnější dlouhodobější hospodářský vliv . Ty jsou pod kompetencí vlád.

https://finmag.penize.cz/penize/430180-je-statni-dluh-skutecne-dluhem-zalezi-jak-se-na-to-divate

J. Nevrkla 14.1.2022 10:48

Ovšem pak jsou tu negativa, pokud se netrzne rozbíhá ekonomika. Investice nejsou efektivní, nedochází k přizpůsobování ekonomiky požadavkům zákazníků, tedy trhu, emitované a hodnotou nekryté peníze hodnotu ve stejné míře ztratí, lidé ztratí koupěschopnost. Krize byla odsunuta, ale nastává další, o to větší. Tak snad nespadneme až někam k hrozivemu příkladu - nějakému africkému státu nebo Venezuele. Ale že to bude bolestivé a neobejde se to bez zchudnutí, o tom jsem přesvědčen. Snad to neskončí nějakou občanskou válkou a socialistickou diktaturou.

J. Stehlik 14.1.2022 11:04

Přesně to jsme měl na mysl . Banky nežijí ve vzduchoprázdnu a pokuď to přeženou ať už v jednom nebo druhém směru , tak to má negativní vliv na celou ekonomiku .

V. Petr 14.1.2022 11:13

Naše současná inflace ovšem NENÍ způsobena nějakou "měnovou politikou, ale z Bruselu nadiktovaným grýndýlem (což se teprve rozbíhá) ale především současnou pětikoalicí protlačovaných stamiliardových "kompenzací" majitelům kořalen, heren!!! a nevěstinců! (podle Vystrčila "těm nejlepším").

T. Klíčník 14.1.2022 9:23

Zlato, byť je jeho cena kolísavá, je pevný bod. Když mám kilo zlata, mám určitou hodnotu, která je (relativně) přesně kvantifikovatelná.

Protože je zlato nepraktické a drahé, měli jsme bankovky a pravidlo, že v stát uvolní do oběhu jenom tolik bankovek, kolik má zlata. Pokud stát bohatne (válka, technologický rozvoj apod.), množství zlata naroste (přikúpíme) a tím i množství bankovek. Možná je to jenom slabá evoluce od prvobytně pospolné společnosti, ale je jasně definované a zlato je pevným bodem.

Jenže my jsme zlato nahradili bezcenými lístečky, které nejsou podloženy zlatem, ale důvěrou a zákonem. Ten systém v podstatě může fungovat (fyzické zlato taky viděl málokdo), ale když se bankéři utrhnou ze řetězu a začnou tisknout další a další bankovky (kvantitativní uvolňování, něco jako když nechutenství a průjem léčíte dalšími a dalšími řízky), rovnováha se naruší a nastoupí inflace - v oběhu je moc peněz. Do toho nepříznivé vnější vlivy (např. kungflu), které neovlivníme a další, které jsme způsobili. Např. trojnásobné zvýšení platů v Číně, kdy dělníci už nechtějí 18 hodin denně pracovat za misku rýže, ale chtějí ajfoun, auto, pěkný domek apod. Doposud jsme laciným dovozem tlačili inflaci dolů - když snížím cenu produktu, za stejné peníze si koupím víc. Je to jako časovaná bomba, která jednoho krásného dne dotiká. Poprvé to bylo na začátku hospodářské krize, kterou jsme "vyřešili" (ve skutečnosti ale hibernovali a odložili) tisknutím nových peněz. Teď nás to dohnalo znovu a zdá se, že řešení nebude snadné a bude hodně bolet.

A k tomu zlatu, některé státy mu pořád věří a nakupují ho. Až přijde restart (TEOTWAWKI), možná se bude hodit.

J. Stehlik 14.1.2022 9:17

Všechny ty články novinářu a ekonomu řeší inflaci a tisk peněz . Ale oni přitom mají jak koně klapky na očích a dívají se jedním směrem .

Kapitalismus a zvláště technologický pokrok způsobuje , že hodnoty se koncentrují k úzké skupince lidí . Ta stahuje bohatství k sobě a vzniká nerovnováha . Klasická zlatá dvacátá léta skončila obřím krachem a 50% nezaměstnaností , kdy se vylidnily celé státy v USA . Můžete z toho buď velkým zdaněním (velký uděl) nebo válkou a nebo zaplavit trh penězi (inflací) . Inflace zajištuje , že lidé mají práci , platí hypotéky a dluhy se jim umenšují . Problém nastává tehdy , kdy nemovitosti jsou uložením peněz jako u nás . A zase toto mají američané ošetřeno financováním obcí z daní z nemovitosti v procentech . Tudíž pro obec není nic snažšího jak si zvednout příjem než nasekat stavební parcely a tedy další příjem z daní . To zajištuje konkurenci nabídky a tedy dostupnost . Dvojí znehodnocení , ;-) tedy za prvé procentuální daní a pak převisem nabídky . Celé to tedy nakopne obrovsky ekonomiku . Protože jen spotřeba zvýší lidem životní uroveň (láce) . Nikoliv to , že si budem zvedat uroky a omezovat spotřebu a chudnout. Peníze se mají točit a tvořit kapitál . To že někde leží tak nevznikají hodnoty lidem nezvýší životní uroveň , at je to zlato nebo nemovitosti které jsou ladem a prázdné .

V. Petr 14.1.2022 9:59

Krize nebyla způsobena zlatým standardem ale primárně vydáváním "nekrytých" akcií, jejichž cena násobně převyšovala cenu společností, které je vydávaly. Bylo to typické "letadlo."

Připomínám inflaci v Německu, kdy dělníci dostávali plat 2x denně a po každé výplatě následovala přestávka, aby si mohli nakoupit, než inflace do večera peníze znehodnotí!

J. Stehlik 14.1.2022 10:32

Akcie byly jen malá část ekonomiky . Naprosto pomíjíte banky a pujčky a jiné zdroje. Technologický pokrok koncentroval bohatství mezi velmi malou skupinku lidí. Většina rustu jela na dluh a chudší jej nemohli nikdy splatit . Akcie to jen odstartovali .

My jsme měli smulu na Rašína . Ten vytvořil tvrdou měnu a obrovskou nezaměstnanost . Většina němcu a židu byla bohatších a tiy odsunuli . Po válce pak češi volili automaticky komunisty :-/ . Proto u nás byl nejtvrdší socialismus z bývalého bloku.

M. Pivoda 14.1.2022 5:06

Závěr článku: "... zlato se nedá vytisknout. "

Toto je základní předpoklad ekonomů-finančníků.

A proto také je v zájmu ekonomů-finančníků zpomalit technologický pokrok, aby k nějakému takovému jevu ("technologické výrobě zlata") v blízké budoucnosti nemohlo dojít, tzn., aby co nejdéle platil výchozí předpoklad ekonomů.

J. Lukavsky 14.1.2022 6:36

"technologické výrobě zlata" Zlato již bylo technologicky vyrobeno a to odstřelováním jednoho izotopu fosforu neutrony. Problém je v tom, že tato výroba je mnohem dražší nežli zlato přírodní. Takže z toho byl krásný článek ale magistr Kelly může klidně bádat dále. J.L. end

V. Petr 14.1.2022 10:05

Fosforu neutrony? To snad ne! Bylo nalezeno ve rtuti, ostřelované neutrony. Podobně by šlo vyrobit z platiny ale to se jaksi nevyplatí...

M. Pivoda 15.1.2022 10:17

Zatím.

Jaderná fúze se zatím také nevyplatí. Do toho procesu je třeba vkládat více energie, než z něj lze získat. Zatím poměr asi 0, 7. Vývoj ale nekončí. Zatím.

M. Pivoda 15.1.2022 10:13

Historie určitě nekončí (úmrtím J. Lukavského).

Magistr Kelly to asi začal, ale zatím není jisté, kdo to dokončí a kdy.

T. Pudil 14.1.2022 3:56

Problem je v tom, ze uz na svete neni zadna mena podlozena zlatem a tim padem si kazda zeme muze tisknout papirove penize, jak se jim zachce.Vubec nema cenu tyto papiry schovavat, protoze s jejich pribyvajicim poctem ztraci automaticky svou cenu. A to je inflace . Od slova inflate- nafouknout. Nafouknout zasobu penez se delalo tisknutim, kdezto v dnesni dobe pouze ENTER na kompjutru. Vznikaji tim papirove tzv. penize, ktere par sekund pred tim neexistovaly v celem vesmiru. Tim ale ty jiz existujici penize ztraci svou hodnotu. Je to jako kdyby jste prilevali do polevky vodu, aby bylo polevky vic. V urcitem momentu tato tekutina prestane jakom polevka chutnat a je po polevce. Tato relativne novodobe manipulace s penezi je vlastne takova chytra dan pro nic netusici populaci a zaroven i cesta, jak splatit statni dluhy. Ty se ovsem stejne nesplaci. Touto cestou je vzdycky vladni system o nejaky ten krok napred a bezny clovek se to pak snazi dohanet. Je to vsak ztraceny zavod. Jedina zachrana je investice v cemkoliv, co vas od teto prohry ochrani. Je na kazdem z nas prijit na to, jak na to.

J. Stehlik 14.1.2022 9:25

Inflace a deflace jsou jen pojmy. Oboje centrální banky mohou zařídit . Inflace tiskem , a deflaci velkými uroky . Banky pak peníze stahují z trhu a ukládají je u centrálních bank . Výsledkem je tvrdá měna a neochota lidí utrácet a hromadit peníze (konec spotřeby a zamrznutí ekonomiky) . Výsledkem je deflace , kdy lidé počítají s tím , že zítra budou mít peníze větší hodnotu a nakoupí víc . Jenže zítra si řeknou , že další den nakoupí ještě víc . Hodnota peněz stále narustá a ceny služeb a výrobku , akcií stále klesají . Podniky nevyrábí a propouští atd. A peníze stále více se zhodnocují a stahují z oběhu . To je zlatý standart a velká krize 1929 , kdy lidé běžně umírali hlady.

R. Szewczyk 14.1.2022 2:08

zdravím,

a tady se pane M.Ptáku pletete, zamotal jste do toho příběhu v podstatě nesmysl, protože pan Utrácivý si za zlatého standartu odnáší z banky č,1 nikolivěk potvrzení, čili cár papíru, ale oněch 90 uncí zlata , za které nakoupí cihly a zedníky,atd, ti ovšem do banky č.2 odnesou svoje 90 uncí za zboží a práci, čili součet je opět 90+10, tedy sto, záměrně zjednodušuji zu grunt, tedy pomineme uroky ,,,,,,,,právě to papírové potvrzení je onen zakopaný pes FIAT měny, no a pan Utrácivý je povinen splatit dluh opět jen a jedině ve zlatě

K. Pavlik 14.1.2022 2:42

Zajimava uvaha. Mate pravdu pokud se to v prubehu nezmeni. Bohuzel kazdy donasi do banky ne zlato ale nejake papiry a to funguje jen tak dlouho pokud nekdo veri ze papiry jsou zlato - a to muze fungovat pekne dlouho.