5.8.2021 | Svátek má Kristián


Diskuse k článku

EKONOMIE: Ekonomika, nebo lidské životy

Obyvatelstvo je ohroženo pandemií. Vláda reagovala nařízeními za účelem ochrany obyvatelstva. Jejich následkem je zpomalení nebo zastavení hospodářských činností, tzn. výroby užitečných statků. Nevyhnutelným důsledkem je, že postiženým lidem klesají příjmy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Š. Hašek 12.4.2020 19:17

Nerozdávat.

Snížit daně. Včetně pozemkových, sekám louku a ještě za to platím !!!!, nemovitosti, dědictví ....... . Neplatí pro zdraví a penze.

Oddělí se zrno od plev. I když nedokonale, tak to holt je.

Někdo, při "rovnocenných vstupech", má rezervu na rok, někdo na tři dny.

J. Řezníček 12.4.2020 12:36

Teoreticky článek opakuje učebnicové pravdy pro studenty. V praxi jsme za vlády ODS viděli na politicko - ekonomické scéně m.j. tyto osoby :

Bém, Dalík, Janoušek, Kožený, Železný, Rittig,Šnajdr, senátor Alexandr Novák a motorkáři a ten soudce, I. Langer a jeho stálé výkřiky o podrazech, že "zákon nebyl porušen",Řebíček, Nečas a spol, zubní lékař Macek, privatizátor České spořitelny, ministr MUDr. Barták..., stačí ?

Podobný seznam by byl i o socialistech, druhé části opoziční smlouvy M. Zemana a V. Klause

D. Müller 12.4.2020 20:31

Rozumím vašemu roztrpčení. Ale k tomu musíme přičíst dálnici do Hradce, do Plzně, do Rozvadova, do Ostravy, upravené železniční koridory, Pendolína, okruh Prahy, tunel Blanka, Strahovský tunel, bytová výstavba v Praze, restrukturizace hospodářství, přežili jsme povodně.. Já nerozumím tomu, že když vámi jmenovaní šíbři(a o tom žádná pochybnost) se pakovali dnem a nocí, tak se přeci jen stavělo, podnikalo s nadšenim riskovalo, inovovalo. Prostě to žilo. Vůbec nerozporuji amorálnost konání jmenovaných. Ale co máme za posledních 7 let? Co je signifikantní pro tuto dobu? Honíme hospodské, podnikatelé jsou pro stát zloději, vrátilo se nám udavačství, zvykli jsme si na každodenní lži státních představitelů. Největším počinem je kontrolní hlášeni a EET a diskutabilní přios z něj. Ale nevím o ničem signifikantním pro tuto dobu. Snad bych ji jen specifikoval jako dobu slibů, politického marketingu a rozdělení společnosti. Odevzdali jsme státu daní jak nikdy v historii. Dostali jsme zpět tolik, jak nikdy v historii? Něco je špatně.

P. Staronový 12.4.2020 20:44

Ono to není ani o stranách, ani o jednotlivcích. Je to jen návod k rozhodování, pro toho, kdo to pochopí.

Modrý pták není a nebyl členem ODS (ani jiné strany).

Opoziční smlouva byla poměrně elegantní řešení situace, kdy se jistý "had na tři" domníval, že je nepostradatelný. Přechod na většinový volební systém bohužel nepřinesla.

D. Müller 12.4.2020 11:08

Milé čtení. Svět není tak složitý jak se zdá. Jen mnozí z nás chtějí být obelháváni. Snad ze strachu, aby se svět neměnil, tak rychle. Snad ze strachu, že se potvrdí, že píle a pracovitost jsou hodnotnějši komodity než řeči a sliby. Přístup této vlády je nešťastný v tom, že místo aktivity podporuje pasivitu. Již dávno mohlo být otevřeno, když by se stanovila přísnější hyg. pravidla. Již mohla jet výroba respirátorů, roušek, teploměrů či desinfekce naplno i u nás, když by se státní aparát nekoukal na naše podnikatelé jako na zloděje a nedržel je restrikcemi mimo hru. 7 let marketingových lží se nám teď tvrdě vrací. 7let jsme chtěli slyšet lži a sliby. Tak teď sedíme doma. Budeme mnozí bez práce a žít na dluh. Ekonomika je neúprosná. Budeme tvrdě platit... nově natisklými penězi, které budou splácet naše děti a vnuci.

M. Pivoda 12.4.2020 11:45

D. Muller uzavírá svůj diskusní příspěvek takto: "... Budeme tvrdě platit... nově natisklými penězi, které budou splácet naše děti a vnuci."

Mno. Určitě splácet budeme.

Vězte ale, že technologický potenciál doby budoucí je úžasný, takže to splácení dluhu doby koronavirové by až tak dlouho trvat nemuselo. Poblém je pouze v tom, že "potenciál" na "výtěžek" mění lidé. Hodně tedy záleží na tom, kdo bude u vesla.

J. Bruner 11.4.2020 19:38

ekonomie není cíl, je to způsob, jak cíle dosáhnout. Co je cílem? Během lidského života zajistit jídlo a pití, aby člověk vůbec žil, přístřeší, aby si mohl odpočinout a příjemnou budoucnost, aby vůbec šlo o lidské bytí. Současný stav útočí na základní díl a tím je dostatek jídla a pití. A sem nechť se napře úsilí vlády i jednotlivců. A ekonomie jako "správa domásnosti" je tím prostředkem.

M. Pechar 12.4.2020 4:41

„Ekonomie není cíl, je to způsob, jak cíle dosáhnout.“

On to snad někdo rozporuje?

M. Pivoda 11.4.2020 18:44

Kdyby politikům v tomto státě skutečně šlo o lidské životy, pak by český stát musel zareagovat na výzvu Billa Gatese v roce 2015.

Modrý pták zde v článku, pomocí "trade-offs", okecává to, co český stát prostě zanedbal. Poctivé by od něj bylo napsat, že česká montovna nevytvořila dostatečné zdroje, aby český stát mohl na hrozbu pandemie zareagovat včas adekvátně.

Upozornění Billa Gatese zde bylo včas. Z toho pána nelze dělat blbce tak, jako k tomu běžně dochází v tzv. české demokracii.

P. Staronový 12.4.2020 0:31

To vaše UI prostě zase něco nepochopila. Jako vždy.

M. Pivoda 12.4.2020 11:51

I 30 let po tzv. Sametové revoluci občané se nejříve musí někoho zeptat, jak situaci správně chápat.

Dříve se občané obraceli na svou "stranu a vládu", dnes než v Česku otevřete hubu, je třeba se obracet na mrzáka Milana Prokopa.

P. Staronový 12.4.2020 20:46

A duševnímu mrzákovi Pivodovi nepomůžu ani já.

R. Langer 12.4.2020 5:39

Co je to zase za blábol, ty naše malá hloupoučká UI? 8-o

V. Bok 11.4.2020 18:39

No, je to tu zase. Kovanda, Kohout. Copak nechápou, že cestovní ruch je mrtev? Žě hotely asi z 70 % zkkrachují a nic je nenahradí? Že tohle většina aerolinek neunese? A že výrobci letadel atd ... Ten problém je struktirální, řada významných odvětví prostě nebude a žádný uvolňování nepomůže. Jsou to bohužel tak významní hráči, že to vlivní naprosto vše. A nikdo jiný než ten hnusnej stát nepomůže. Nejen rozdávání peněz těm, kteří stejně daně neplatí. Bohužel. Za dobrého počasí můžeme chidit v tričku. Za špatného potřebujeme dešník a teple se obléci. Teď zrovna dobré počasí nehrozí. Bohužel.

P. Staronový 12.4.2020 0:33

Pokud budou lidé chtít, budou i hotely, i aerolinky. Krachem současných právnických osob nezmizí ani baráky, ani letadla a další.

R. Vacek 11.4.2020 18:02

Jsem asi natvrdlý, ale vůbec nechápu, jestli autor dělá nějaký závěry či doporučení.

Takže to zkusím místo něho a pravděpodobně jinak, než to myslel on.

V bohaté společnosti (kam patříme) je spousta činností zbytných. Nejen to - spousta činností je přímo škodlivých. V krizi (pandemii) se budou vykonávat jenom činnosti nezbyté (jen namátkou - dodávky elektřiny, potravin), zatímco ty zbytné a škodlivé ustanou. Odhad hospodářských škod je tedy nesnadný. Zanechání těch škodlivých činností je dokonce prospěšné. Stejně tak zavádění nových technologií a přístupů v práci (namátkou home office).

Nechme tedy naši bohatou společnost ať se díky pandemii transformuje v mnohem efektivnější společnost a zbaví se všech parazitujících zátěží. Bez pandemie by si to vyžádalo mnohem více času a naráželo by to na mnohem vyšší odpor.

P. Staronový 12.4.2020 0:34

Závěry a doporučení nedělá. Jen poskytuje návod, jak si je udělat.

M. Pivoda 11.4.2020 17:31

Dnes mnohé činnosti, které udržují ekonomiku země v činnosti, mohou probíhat již na dálku, tj. přes internet.

Doufám, že po skončení zásahu vyšší moci koronavirové, se česká ekonomika a české školství nebudou vracet tam, kde je zastihl koronavirus.

Na nebezpečí světové pandemie prozíravě upozorňoval v roce 2015 druhý nejbohatší člověk této Planety, Bill Gates. Viz https://www.ted.com/talks/bill_gates_the_next_outbreak_we_re_not_ready/transcript?language=en -- Toto sdělení je dobře dokumentované a nelze okecat a potlačit jako se tomu běžně děje v Česku.

Na kapitalismu je nejlepší to, že když podnikatel-inovátor dostatečně zbohatne, může své nabyté zdroje užívat dle svého uvážení. Bill Gates investoval své velké peníze do výzkumu a vývoje systémů proti budoucímu biologickému nebezpečí. Činil tak sám, z vlastního uvážení. Představte si, že by Bill Gates nejdříve potřeboval odborný posudek od Jiřího Zlatušky. To byste zde v Česku vychcípali úplně všichni.

M. Pivoda 11.4.2020 16:58

Modrý pták píše: V ekonomii (19. století) rozeznáváme tři vzácné faktory: půdu, práci a kapitál.

Modrý pták zapomněl napsat, že tyto faktory uvádí v Česku činnost Neviditelná ruka trhu, kterou čeští ekonomové 19. století kolektivně vzývají v nábožném pokleku před Českou národní bankou v Praze.

Jinde, tj. v rozvinutých a konkurenceschopných ekonomikách světa, ty faktory rozpohybuje podnikatel-inovátor, což je absolutně nejdůležitější lidský zdroj v ekonomice země.

Osobní poznámka: V době předlistopadové roku 1989 jsem se v ekonomickém výzkumu SPEV zabýval návrhem počítačového expertního systému pro podnikatelské strategie, pro zvýšení konkurenceschopnosti země. --- Tento český výzkum ale zabil svým skandálním posudkem informatik Jiří Zlatuška. Místo aby byl potrestán za škodu, kterou tomuto státu způsobil, byl Zlatuška naopak povyšován na Jeho Magnificenci na Masarykově univerzitě v Brně - a pracoval i pro Babišovo hnutí ANO.

A. Nový 11.4.2020 18:22

Ekonomický analfabet Pivoda poučuje. :-))

M. Pivoda 11.4.2020 18:34

Na VUT Brno, komunista ing. Kelnar na mne v létě roku 1989 křičel: "Petráš dosvědčí, co bude třeba, a my z tebe uděláme blbce. Však tento režim se tu udrží ještě dlouho."

A Kelnar měl kupodivu pravdu. V jeho šlépjejích dnes pokračuje A. Nový.

V. Bok 11.4.2020 18:42

No, zrovna Modrý pták asi po 20 let prorokoval na každý příští rok pád Číny. Ovšem už ho asi 10 let nesleduji. Jinak klasickou ekonomii má v malíčku, to ano. Ale přijde čas, kdy je všechno jinak.

A. Nový 12.4.2020 11:12

Omlouvám se vám pane Pivodo, že jsem se mýlil. Vy nejste analfabet, vy jste blb. Analfabet se může lecos naučit, ale blb jako vy horko těžko. :-))

P. Staronový 12.4.2020 0:36

Je s ním sranda. Názorně dokumentuje, proč ho odevšad vyrazili.

R. Langer 12.4.2020 5:43

Ano, přesně tak. Tak hloupou umělou UI jsem už dlouho neviděl. A nejlepší je to její sebevědomí, čím je blbější, tím víc vyřvává. Jestli ona ji neprogramuje nějaká neziskovka. :-D

M. Pivoda 12.4.2020 17:03

Milan Prokop, zde podobně jako agent StB překabátěný na Staronového, zde dokumentuje, že rozumí jen zaměstnancům. Tak jak je zažil v dobách českého reálného socialismu (1948-1989).

Já jsem ale po listopadu 1989 podnikal. Občasným zaměstnáním jsem jen dorovnával chybějící peníze v rozpočtu. Proč? V Česku totiž nefungovalo to, co fungovalo poměrně dobře v USA.

To, co zde opakovaně prezentuje mrzák Prokop není žádná sranda. Bohužel, ne! Je to velmi smutné poznání po cca 30 letech zavedení tržní ekonomiky v Česku. Prokop a kol. - toto jsou čeští experti na ekonomiku 19. století.

M. Ejem 11.4.2020 15:56

Výborne čtení

J. Kanioková 11.4.2020 14:57

Díky, výborné.. Jako vždy !

P. Kubáč 11.4.2020 12:25

Na konci středověku se postoj k odpustkům jevil jako středobod celé společnosti.

Dnes jsou ve stejném postavení "nálady trhů".

Primitiv by si myslel že hospodářství je motorem společnosti nikoliv měřítkem všeho.

M. Pechar 12.4.2020 4:39

Víte, co jsou odpustky? Víte, že je katolická církev udílí dodnes?

Nic ve zlém, jen taková otázka.