12.4.2021 | Svátek má Julius


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
františek 2.6.2009 22:15

Dotace jso zločin

Cokoli, co je placené z peněz daňových poplatníků by mělo být děleno tak, aby z toho měl prospěch maximální počet poplatníků. Granty, projekty a dotace mají smysl jen tehdy. když nejdou z našich daní. Daně nechť jsou vynakládány například na na dopravu. Ti, kdož chtějí být zatepleni a nemají na to, nechť si naleznou soukromého mecenáše nebo si půjčí.

tom 3.6.2009 10:39

Re: Dotace jso zločin

jeste ze jsou penize z odprodanych emisnich povolenek tj. nejsou ze statniho rozpoctu a musi byt vyuzite timto zpusobem ktery si ircil kupec tj Japonsko

PODNET 2.6.2009 20:31

ODKAZ NA PODROBNĚJŠÍ ANALÝZU

 http://www.ekolist.cz/nazor.shtml?x=21854508-o

PODNET 2.6.2009 20:29

ODKAZ

8-ohttp://www.ekolist.cz/nazor.shtml?x=2185450

P 2.6.2009 19:13

O takové poslance a dotace nestojíme

Dotace, aby měla smysl, musí být dělaná tak, aby ji mohli lidé využít. To co bylo schváleno, nemá pro majitele domů smysl, protože administrativa s tím spojená, je finančně náročnější než dotace. Mám dojem, že celá akce je finanční spekulací určitých zájmových skupin.

D.M. 2.6.2009 17:55

za jakou stranu tam sedis?

Jeste bys nam Vlasaku mel napsat, ZA KOHO v tom EU-parlamenty sedis. Protoze neni dulezite kde sedis, ale za koho sedis!!;-D

Honza42 2.6.2009 19:13

Za trest ??

MPL 2.6.2009 17:30

Jednoduchost nebo komplikovanost

Zrovna včera jsem četl (myslím, že to bylo květnové číslo VTM science), že něco podobného funguje na Aljašce už roky. Firmy, které tam nějak devastují životní prostředí musely vytvořit fond a z něj se vyplácí obyvatelům určitá částka (naposled to bylo něco přes 2000,-USD/rok). Patrně každý si s těmi penězi může provést cokoli dle svého uvážení, ale tím si nejsem úplně jistý. U nás došlo k rapidnímu snížení emisí CO2 a myslím si, že by z toho měl mít užitek každý, nejen ten, kdo chce TČ nebo zateplovat dům, atp. To velké snížení emisí CO2 nebylo zadarmo, bylo placeno i z našich daní a i jinak se na tom každý obyvatel ČR podílel. Takže dle mého názoru, jestli Japonci mají vysoké emise CO2 a my relativně nízké, pak peníze za tyto "odpustky" by měli dostat všichni lidé u nás a bez nějakých komplikací. Ať s nimi dělají co chtějí. Přece mnozí lidé už dávno své domy zateplují nebo si mohou přilepšit na kvalitnější  auto s nižšími emisemi, budou mít víc peněz na ekologičtější topení a to bez těch u nás běžných šílených obstrukcí s vyřizováním dotace. A i ti co to prolijí hrdlem v baru, tak taky snižují emise (v zimě), protože když jsou v baru mají doma topení na minimum. Jenže zelený byrokrat je "nejchytřejší", tak proč by se to řešilo jednoduše, když to jde složitě? Přišel by o své razítko.

vena 2.6.2009 17:46

Re: Jednoduchost nebo komplikovanost

A hlavně spřátelené firmy by přišly o dobrý kšeft za státní peníze.

janoryna 2.6.2009 14:44

ta složitost je třeba záměrná.

lidé zjistí, že i bez té dotace to stihnou za stejné peníze. a potom se řekne, peníze by propadly, je potřeba je honem utratit jinak. a na to možná již lidi, co se spolu baví čekají...

para 2.6.2009 15:20

Re: ta složitost je třeba záměrná.

Lecos v tom systému asi zrovna pružné nebude - asi tam i kus zbytečné byrokracie překáží - což o to. Ale copak je v naší tunelařinou proslulé zemičce možné rozdávat peníze na jakoukoli bohulibou činost jen na čestné slovo? Já si Janorino pamatuji, že takto se "ozčestnily" nejen fondy ale celé fabriky i výrobní odvětví a dotyční jsou ještě dnes nepostižitelní nebo kdesi na "Bahamách"...

Ono je snadné systému něco vytýkat ale je daleko těžší nabídnout něco efektivnějšího. Já osobně jsem rád, že se s tím vůbec začalo a doufám, že po prvých zkušenostech, prověrkách atd se systém ještě vyladí. Ti zatracovaní zelení mají oproti ostatním stranám jednu velkou přednost - nemají na svém kontě žádnou velkou korupční aféru. V tom jsou oproti dalším úplní břídilové. Možná se ted ale trochu úskoprse bojej o tuto výhodu přijít a dost možná jsou i lidé kteří by je mezi sobě rovnými korupčníky rádi viděli.:-(

MS 2.6.2009 16:10

Re: ta složitost je třeba záměrná.

Já bych to viděl jednodušeji. Dotace by byly určeny přímo pro vybrané výrobky (okna, tep.čerpadla atd. s podmínkou zabudování do určité doby), v případě nesplnění doplatek do pův. ceny. Jinak ty různé atesty a posudky jen odčerpávají peníze bez užitku. Instaloval jsem tep.čerpadlo zároveň s isolací stropů a zatím částečně oken a když jsem zjistil, že za posudek dám asi 15-20 tisíc abych možná dostal dotaci 50tisíc, tak jsem to nechal být. Pak mne ovšem překvapilo, že Mountfield prodává tep. čerp. pro ohřev bazénu již s odečtenou dotací.

Honza42 2.6.2009 19:15

Re: ta složitost je třeba záměrná.

Samozřejmě, je přece nutno podporovat výstavbu vytápěných bazénů. Co je na tom divného????;-D

honzak 2.6.2009 12:36

na idnesu:

"Poslankyně zelených Kateřina Jacques si před evropskými volbami dělá reklamu mezi gayi a lesbami."

To je teprve ta správná BIOMASA! Nějaké zateplování je marginálie.

Zebra 2.6.2009 14:42

Re: na idnesu:

Konečně příspěvek k věci, fotr. K článku o zateplování informace o teplouších.

Herdík 2.6.2009 21:53

Re: na idnesu:

Honzak je Váš otec, Zebro? To jej dost lituji. Nebo zase jen ten třeskutý humor ve Vašem arogantním stylu?

Lukas B. 2.6.2009 12:35

pro prostudování podmínek pro dotaci

jsem dospěl ke strašlivému podezření, že je to šité na míru developerům, kteří koupí vybydlený barák a po kompletní rekonstrukci rozprodají jednotlivé byty. smysluplné pro družstva, společenství vlastníků a domkáře by bylo již zmíněné vracení dph ze zateplovacích prací.

kupříkladu barák, kde jsme hrdým vlastníkem asi 131/998: každej si mění okna jak chce, páč okna považujeme za součást bytu (páč někdo chce laciný plast a někdo exotickou dřevinu, bazírujeme pouze na vzhledu zvenku). zateplení fasády, jasně. zateplení střechy? v horizontu 10 let chceme vyšvihnout na střeše dva byty. takže nesmysl. zateplení nad suterénem? v bývalé sušárně a prádelně chceme vybudovat   nájemní nebytový prostor (kancelář, kadeřnictví...) vzhledem k světlé výšce místností 2220 cm zateplit nelze. takže taky nic. měnit vytápění? každý má svůj etážový kotlík.

honzak 2.6.2009 13:04

Re: pro prostudování podmínek pro dotaci

vidím, že stejně "postižení" lidé mají stejné názory. Ti zelení krasoduc hové mě szerou měrou vrchovatou.

K tomu "kadeřnictví" - už jste vyřešili přístup a úklid společných prostor? My na to dojeli.

Honza z podhůří 2.6.2009 12:33

nezdá se mi údaj o průměrné spotřebě 15 tis. kWh/rok

Máme (v nadstandardně zatepleném) RD (zastavěná plocha 75m2, 2 podlaží) spotřebu na vytápění cca 10 tis. kWh/rok (v plynu) a 3 tis. kWh (elektřina), tj. celkem cca 13 tis. kWh/rok - obávám se, že "průměrná" rodina mých sousedů spotřebuje (topíc uhlím) min. tak dvojnásobek.

jk-jiny 2.6.2009 12:27

checht

...jde jen o predvolebni marketing sus scrofa Bursika. Uz ted stouply ceny zatepleni tak, ze je to s dotaci drazsi, nez predtim bez dotace. Dalsi je diskriminace lidi napr. z podkrkonosi: musite vykazat spotrebu na 1m^2 obytne plochy mensi nez je zadano. Stejny dum i Kolina dotaci dostane, v Semilech nikoli (jina teplota okoli, jine ztraty pri stejnem tepelnem odporu a ucinnosti rekuperace vzduchu). Pritom logiku ma vice zatepleni v Semilech...

Dušan Streit 2.6.2009 11:42

Další důvod, proč nevolit Zelené

Každé sociální inženýrství navázané na přírodní jevy je pošetilé a škodlivé:

http://streit.blog.idnes.cz/c/80880/Bursik-zatepluje-a-Slunce-se-na-to-odmita-divat.html

para 2.6.2009 14:48

Re: Další důvod, proč nevolit Zelené

D.S. a není spíš naopak "pošetilé a škodlivé" takové sociální inženýrství a další chování lidstva které přírodní zákonitosti ignurují.;-)

yenda 2.6.2009 17:57

Re: Další důvod, proč nevolit Zelené

Pane Streite, váš blog jsem si přečetl, s mnohým souhlasím, s výjimkou jedné ale o to důležitější věci, kterou buď z nevědomosti nebo z důvodů propagandy se často v textech užívá.  Příklad: Zateplení stojí více energie, než ve skutečnosti stojí.  Protiargumnet: Pokud cena za zateplení se v dohledné době, tj. v horizontu 10 - 12 let vrátí ve finanční úspoře za vytápění , potom samotná energie použitá v procesu zateplování (výroba polystyrenu, náklady na dopravu, náklady na el. energii na stavbě apod.) je nutně menší, než ušetřená energie. Vysvětlení: Protože energie jak zahrnutá v zateplování tak uspořená je prodávaná za tržní ceny není nikým dotována, tak to tak je. ;-)

Příklad praktický: zateplení RD stoj cc 200 tis. Cena vytápění před zateplením je cca 50 tis/rok, po zateplení je  30 tis/rok, potom je návratnost 10 let, nepočítaje růst cen za energie.

V případě výměny oken bývá efekt ještě větší. Běžná okna stará cca 35 let většinou mizerně těsní, navíc mají 2,5 krát menší tepelný odpor proti současnému standartu.

stará sova 2.6.2009 11:27

Tento projek je šitý na míru pro ČR z EU !!

Podmínky čerpání dotací jsou tak složité a drahé, že o ně občané nebudou žádat - nemůžou si tento luxus dovolit. Ale hlavně, že se může říkat -z EU nám poskytla  obrovskou dotaci a lidi o ni nestojí - a peníze zase pěkněodvedeme zpět do Bruselu.

A protože se peníze nevyčerpaly- budou poskytnuty např. jako dotace pro rakouské zemědělce - a nám sem přitečou v podobě dotovaného mléka - hle dvě mouchy jednou ranou !!!

Zebra 2.6.2009 14:41

Re: Tento projek je šitý na míru pro ČR z EU !!

Ano pěkně je odvedeme do Bruselu, který je hlavním městem Japonska, jak ví každá stará sůva ;-D.

JaS 2.6.2009 11:14

Tak se mi zdá,

že to zateplení má smysl jedině tehdy, když si to udělám svépomocí a pak se mi to projeví na úsporách energií. Jinak to bude vždycky dražší i těmi zlodějskými "příspěvky", které mají zas jen pomoci "kamarádům".

drak 2 2.6.2009 11:07

Zelení ekoteroristé jsou banda-

:-D10.OOO záa prodej staršího auta, zdražení uhlí o 1O % o ekologickou daŇ(kam ty peníze jdou), Biomasa na topení- ceny rostou nevídaným způsobem-  bránění obchvatů měst( Frýdek-Místek) kvůli několika žabičkám, tahanice s výrobnou aut v NOšovicích- po zapacení vysokého poplatku je všechno v pořádku! Není vám to divné? Je to jen banda vyděračů a sdíračů peněz z tech nejchudších!!!!!(Y)(Y)

para 2.6.2009 15:06

Re: Zelení ekoteroristé jsou banda-

Draku s tou penalizací na převody starších aut a tím nucení k obnově vozového parku bez adekvátního nárůstu efektivity těch aut nově do provozu dávaných s Tebou souhlasím - také jsem zaplatil.... To je zbytečně tvrdé právě na ty nejméně majetné.  Naopak uhlí by mělo být zdraženo podstatněji - i na několikanásobek - jako strategická surovina kterou máme u nás už jen na cca 50let a potom zkončí jen proto, že externality z jeho spalování se prakticky nikde do nákladovosti nezapočítávají a že energetici si jeho spalováním a vývozem na lukrativní trhy mastí kapsu ve velkém stylu. Vedo a vede to k pokřivení celého trhu i relací v energetice i průmyslu kde za podobné imise by JE či chemičku už dávno zavřeli.... Možná by odpovídající zdanění zavčas ukázalo vážnost energetické situace a ještě zavčas by jsme začli šetřit i stihli postavit další JE.

Bandy jak píšeš jsou organizované skupiny a na to aby efektivně bránily zelení drancování přírodních zdrojů nadnárodními společnostmi jsou dost špatně zorganizovaní. Vadí hlavně těm nejbohatším zlatokopům a ti si stěžují, že pro chudáky jim už nezbývá tak velká úlitbička jak měli v plánu. Zkrátka přišel možná i drak 2 a ted zlostně pláče na nesprávném hrobě a developrům..  je jen k smíchu.;-)

vládík 2.6.2009 11:00

Nejdřív se poučte!!! Pak (snad i) piště

Na stavební úpravy, kterými zateplení a výměna oken jsou je potřeba stavební povolení. Součástí dokumentace ke stavebnímu povolení je i "Průkaz energetické náročnosti budovy".  Součástí dokladů stavby je i výpočet tepelného odporu konstrukcí a dalších tepelně-technických údajů.  Ještě jednou: Oboje je povinnou součástí dokladů ke stavebnímu povolení. Nejsou tedy zpracovány z důvodů žádosti o grant. Zpracovat je může buď přímo koncesovaný projektant (a nechá si tuto práci zaplatit), nebo energetický auditor.

Souhlasím, že Zelená úsporám nemá optimální pravidla. Ovšem vaše argumenty pramení z totální neznalosti věci.

stará sova 2.6.2009 11:19

Re: Nejdřív se poučte!!! Pak (snad i) piště

Á pán je nějakej chytrej.... Co se týče stavebního povolení a všech potřebnách dokladů a projektů - Ty jako konkrétní stavebník tvrdě platím - a mnohdy jsou ve skutečnosti zbytečné a velmi, velmi prodražují stavbu . Tím se však nestavím proti ekonomickému zateplení domu. Autor má pravdu v tom, že aby byla splněna všechna kritéria - prodraží to zateplení na dvojnásobek a v tom případě nemá smysl o dotaci ve výši 50% žádat. Navíc zbyde stavebníkovi kotel do kterého třeba taky nebude mít časem co hodit, že. Všichni si pamatujem na propagaci přímotopů, akci plyn do každého domu a jak to skončilo? "Ekologická" energie je tak drahá, že si lidi pořizují krbová kamna do domu s ÚT.