9.5.2021 | Svátek má Ctibor


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
vládík 2.6.2009 11:41

Re: Nejdřív se poučte!!! Pak (snad i) piště

Autor píše, že je třeba provést spoustu výpočtů navíc. Oceňuje je padesáti tisíci. Já poznamenávám (neb vím), že to co popisuje je potřeba přiložit ke stavebnímu povolení. Že tady popisovaný vícenáklad je uveden buď z hlouposti, nebo ze zlé vůle.

Obávám se, že obdobné jsou i další argumenty. Ono se dá zateplení opravdu "zvorat".  Proto si nemyslím, že snaha prověřit firmy, které budou "žít" i z dotací není zas tolik od věci. Je zajímavé, že v jiných případech se požadavek na prověření kvality firmy, pracující za státní peníze objevuje. Proč ne zrovna v tomto případě?

Mila_N 2.6.2009 12:49

Re: Nejdřív se poučte!!! Pak (snad i) piště

Zvorat se dá fyzické provedení. Jinak dosavadní výsledky u stand.paneláků jsou - dříve min 8cm polystyren(jiná náhrada), nyní 10cm a mluví se že  bude potřeba i více. Typů paneláků resp. panelů zas není tolik, aby se to nedalo připravit univerzálně pro všechny a ne že si x stejných paneláků vedle sebe musí pořizovat x-krát totéž.

Jinak jednotliví zateplovací systémy mají technologické předpisy včetně řešení detailů, takže samostatný projekt není až tak důležitý - popisuje v podstatě totéž.

Vlastní zkušenost (2008) - panelák lze zateplit oficiálně i bez stavebního povolení i samostatného projektu. Kvalita provedení dle TDI vynikající.

vládík 2.6.2009 13:09

Re: Nejdřív se poučte!!! Pak (snad i) piště

Nyní vychází 12÷15 cm - změna ČSN.

kůrovec 2.6.2009 22:39

Re: Nejdřív se poučte!!! Pak (snad i) piště

Milý pane,pokud si budu chtít za své zateplit stávající RD,tak k tomu nepotřebuji žádné tepelné posouzení,pouze projekt,který je dle mého trochu zbytečný.Je zde daný určitý zateplovací systém o určité tloušťce a to je tak všechno.

vládík 2.6.2009 11:46

Re: Nejdřív se poučte!!! Pak (snad i) piště

Jo - která kritéria stavbu prodraží?  Požadavek na minimální (20% nebo 40% - podle typu) úsporu? No ale to pak samozřejmě i víc ušetříte na palivu.  Požadavek na minimální tepelný odpor po zaizolování? Pokud bude o 1/4 vyšší, než byste dělal vy, ušetříte čtvrtinu energie. Nebo která pravidla vám náklad dvakrát prodraží?

honzak 2.6.2009 11:55

Re: Nejdřív se poučte!!! Pak (snad i) piště

blbost! Výměna oken je na ohlášku (když zůstanou původní otvory a je zachován vzhled budovy).

vládík 2.6.2009 13:08

Re: Nejdřív se poučte!!! Pak (snad i) piště

Jenže samotná výměna oken pro dotaci nestačí. Je potřeba provést alespoň dvě opatření.

honzak 2.6.2009 13:37

Re: Nejdřív se poučte!!! Pak (snad i) piště

souhlas! Proto nadávám! Okna jsme měnili před 3 roky, za svý. Teď se mění stěny na schodištích a bude to taky za svý. Střecha loni (za 40 let díry v plechu skrz, taky za svý (bez výměny izolačních vrstev, na to nemáme).

Takže zateplíme a utřeme hubu. Nechť, byli jsme před buršíkem a budeme i po něm!

JW 2.6.2009 14:52

Re: Nejdřív se poučte!!! Pak (snad i) piště

Chyba, tři opatření, pokud mezitím nebyla snížena laťka.

vládík 2.6.2009 20:18

Re: Nejdřív se poučte!!! Pak (snad i) piště

Jo, tři. Ale vzhledem k oponovanému jsem uváděl jen dvě. Třetím může být změna kotle.

JanaB 2.6.2009 14:53

Re: Nejdřív se poučte!!! Pak (snad i) piště

Opravdu je na to třeba stavební povolení? Domnívám se, že  nikoliv. Už před změnou stavebního zákona zateplovali družstevní dům mé kamarádky, a vím naprosto přesně, že k tomu stačilo pouze ohlášení na úřadech, žádný projekt rozhodně nedodávali. Vím to proto, že kamarádka je členem představenstva a je stavařka a zařizovala to ona. A s okny je to stejné - pokud se nemění vzhled budovy a nemění se rozměr oken, nemusí se žádat o stavební povolení, ale pouze by se mělo provést ohlášení stavebnímu úřadu.

R 2.6.2009 9:36

Je to dotace spíše pro průmyslové odvětví kolem zateplování než pro lidi.

No, já jsem projektanta delší dobu dělal, i když ne přímo tady v tom oboru. Ale kdybych se rozhodl zateplovat barák, stejně bych si sám tyhle technické výpočty, o kterých článek píše, udělal. A doplnil k tomu ekonomické propočty, jestli se to zateplení vůbec vyplatí. A sledoval, jak to firma dělá nebo svépomocí to dělal přesně podle návodu, jak se to má dělat. Sice je to trošku složitější, ale pokud se nemá před realizací odhadovat návratnost takových úprav podle okamžité nálady a počasí, ale zjistit reálné aspoń přibližné hodnoty, tak je to nutné.  Z tohoto pohledu jsou všechny ty certifikáty projektantů, architektů, materiálů a dodavatelských firem nutné, protože s určitou mírou správnosti  vylučují ze hry lidi a firmy neumětely a materiály šunty. I když ne úplně stoprocentně.

Vypadá to ale, že tento program je už systémově špatně nadstaven. Při požadované míře kontroly kvality, aby se dotace nepoužívaly na formální a neúčelné zateplování, jsou náklady na tu kontrolu tak vysoké, že vzniklé vícenáklady dělají tuto dotaci nesmyslnou.  Příjemcem dotace tedy nakonec nejsou jednotliví majitelé, kteří zateplují, ale defakto průmyslové odvětví - firmy a lidi zabývající se profesionálně zateplováním a věcmi kolem toho.

Kdyby tu dotaci skutečně dělali pro lidi jako soukromé osoby majitele nemovitostí , povolili by míru kontroly a připustili i nějaké procento podrazů, využité dotace by bylo mnohem větší.

skrebec 2.6.2009 15:36

Dle zákonů prof. Parkinsona

Zapomněl jste na hlavní skupinu adresátů téhle dotace - lidi, kteří se zapojí do dotačního řetězce na úseku vypracovávání a schvalování.  Viz eurofondy. Mimochodem, vsadím cokoliv, že na tuto agendu se budou muset nabrat noví úředníci a že když tato akce skončí, budou úředníci přesunuti na jiné úseky (čti : nebudou propuštěni jako nadbyteční).

Ludva 2.6.2009 9:30

Občan nemůže uspořit nic

Za minulého režimu se plýtvalo vodou a teplem a pořád to bylo mnohem levnější než nyní. Po převratu se všude začalo spořit. Spotřeba vody podstatně klesla, ovšem náklady občanů neustále stoupají růstem cen. Totéž s teplem - zateplete - my zdražíme. A elektřina, ta se uspořit už nedá vůbec - spotřeba neúprosně roste. Klimatizace sežerou více než topení. Elektrospotřebiče stále úspornější, ale je jich stále více. Uspořit může jen ten, kdo na to nemá.

vládík 2.6.2009 11:01

Re: Občan nemůže uspořit nic

Váš pláč má jednu nevýhodu. Nechápete, že i tu "lacinou vodu" musel zaplatit občan (nikdo jiný to udělat nemůže). Jen to nebylo vidět. Dotace jsou vždy jen k tomu, aby nebylo vidět, jak moc občan platí.

Ludva 2.6.2009 12:52

Re: Občan nemůže uspořit nic

U studené vody je to jasnější. Byly vybudovány dostatečné kapacity pro mnohem větší spotřebu než je nyní. Dokonce na některých čističkách remcají, že nemají dost vody na projektovanou kapacitu čištění. Uspořily se snad jedině chemikálie na čištění. A co z toho má občan ? - splachuje vodou z pračky nebo vany  jako debil apod.

krmič 2.6.2009 11:11

Re: Občan nemůže uspořit nic

Když klesne celková spotřeba, musí zákonitě vzrůst cena za jednotku, nejvíce je to patrné u vody, tam to platí zcela přesně. Společnosti dodávající vodu prostě nemají jiné peníze, než ty od spotřebitelů, přitom náklady klesají se spotřebou jenom nepatrně a akciovka musí z principu generovat zisk. Klimatizaci ale má u nás jenom málokdo. A kdo ji má, ten je na tom finančně tak dobře, že rozhodně nepotřebuje šetřit.

Co mi ale připadá šílené, že nikoho ani v nejmenším nevzrušují obrovské ztráty v rozvodech tepla, které samozřejmě taky platí konečný spotřebitel v ceně za jednotku. A ty budou, i když jen relativně, stále narůstat - kdybychom neodebírali vůbec žádné teplo, pak by ztráty v rozvodu představovaly 100%.

vládík 2.6.2009 11:43

Re: Občan nemůže uspořit nic

Jen dotaz: o které tepelné síti mluvíte, jak velké jsou ty ztráty?

skrebec 2.6.2009 15:49

Re: Občan nemůže uspořit nic

U nás na sídlišti se asi před třemi roky rekonstruovalo tepelné potrubí od kotelny k paneláku. A než to spravili, co pamatuju (nar 1977) rostla na trávníku nad potrubím zelená tráva celoročně. Prostě leden, venku mínus deset, 30 cm sníh, a přes zasněžený trávník se táhne cca 3m pruh trávy, které by celoroční péči musela závidět i ta z Wimbledonu:-D  Kolik peněz tohle vytápění ulice muselo za ta léta stát, to si netroufnu ani odhadnout.

Jo, co je to spravený, teče i na 6. poschodí z teplého kohoutku teplá voda "na první pokus" a ne až poté, co si přes měřič pustíte všechnu vodu od kohoutku až po kotelnu (cca 400 m)

vládík 2.6.2009 20:14

Re: Občan nemůže uspořit nic

Takže nikoliv vina kapitalismu.

E.T.R. 2.6.2009 16:11

Re: Občan nemůže uspořit nic

Vzpomínám si, že za minulého režimu se vypínal i proud v rámci šetření. A bylo to v době, kdy se začínaly používat PC. Vývojáři měli tenkrát óóóhromnou radost.

Milan 2.6.2009 8:17

Tahle akce se zelenou úsporou je určena

opravdu asi tak pro cca 5 lidiček. Evidentně zelení nejsou schopni používat mozek. I když možná ano ale mají místo mozku biomasu. Pravidla jsou tak nastavena že je to nepoužitelné a nedosažitelné.

Michal 2.6.2009 8:03

Zrušit

To, co ze zelených vypadlo, není pro normální občany. Už teď vím o člověku, který si raději zateplení udělal za 1/2 cenu a v klidu, než aby vyřizoval papíry, půjčku a žádost a druhou polovinutakto prostředkoval pro stavební firmu.

R 2.6.2009 9:44

Re: Zrušit

Podle mého názoru bude mít dotace takový vliv, že zvýší rozdíly mezi kvalitou úsporného zateplení a kvalitou značkového drahého zateplení. Jinak řečeno ubude firem uprostřed, co v současné době dělají zateplení se snahou co nejvíce uspořit, ale pořád ještě tak kvalitně, že to zateplení vydrží. Tyto firmy buď postoupí certifikaci a potom budou zákonitě izolovat draze, i když z kvalitních certifikovaných materiálů anebo na certifikaci nedosáhnou a potom, aby se uživily v konkurenci s certifikovanými firmami s dotacemi, budou muset drasticky ořezat náklady a to i za cenu podstatného snížení kvality prováděných prací.

liberal shark 2.6.2009 7:37

Zelení

Nikdo už myslím nepochybuje o tom, že Zelení jsou lobbystická agentura spřátelených firem, která nemá nic vůbec společného s ochranou životního prostředí. V tom se neliší od ostatních partají.

Honza42 2.6.2009 7:09

Hezky jste si postěžoval.

A teď si představte, že takhle to funguje kdekoliv, kam noha (euro)úředníka šlápne (za naše peníze).

honzak 2.6.2009 6:35

Vlasáku, vezmi se

s bursíkem za ruce a jděte do brusele! Celé je to úžasný švindl a malá domů pro kamarády . Smysluplné opatření bych viděl tak, že při zateplovacích pracech (výměna oken, zateplení fasády, přechod na úspornější kotle ÚT) by melouni z toho fondu zaplatili za stavebníka DPH.

Ale to by se dostalo i na obyčejné lidi a tak to holt nebude.

R 2.6.2009 9:46

Re: Vlasáku, vezmi se

R^R^

No... 2.6.2009 6:31

Zelení holubi, kam usednou, tam to po..ou.

Sám si dělám, celkově do 100 . Spočítáno s firmou a audity a dalším ´pětinásobek a možná "dotace" stovka....kdo se na to nevy .. , zelení a fyzika, ekonomika, logika, to je prostě katastrofa . HOSPODAŘIT SYSTÉMEM, JAKO TO DĚLAJÍ ZELENÍ, TAK MÁM KAŽDÝ ROK JINÉHO EXEKUTORA NA KRKU ...:-/

Kolombo 2.6.2009 6:23

Zelení

v ČR jsou jen partička povedených vychcánků, jeden jako druhý. Všechny ty "evropské dotace" a "zelené programy" nechť si brusem nacpe do (Y), všechno to slouží jen pár tisícům lidí, kteří "v tom umějí chodit". Plaťte hezky všichnii daně jako mourovatí, a když budete hodní a zobat nám z ruky, třeba vám i něco vrátíme. Ale napřed musíte pěkně nasypat nám a našim kamarádům, a potom, podáte-li všas pokornou supliku zvážíme, jestli se pro vás dá něco udělat.