31.10.2020 | Svátek má Štěpánka


Diskuse k článku

EKOLOGIE: Zachraňme lesy...

V českých lesích probíhá rozsáhlá lesní kalamita, kterou provází přemnožení brouků lýkožroutů a následné usychání lesů. Laičtí občané jsou z veřejných komentářů zmateni, neboť ti, kteří dříve nechtěli kácet stromy napadené kůrovcem (že si příroda pomůže sama), dnes obviňují lesníky z toho, že káceli málo.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Lenc 28.6.2018 10:24

Pusť

ideologa do lesa a máš katastrofu.Vlasně nejen do lesa...

P. Rada 28.6.2018 10:55

Re: Pusť člověka na planetu.

Ideou některých lidí bylo mít zdravé lesy - ideou jiných mít z nich maximální zisk - ideou společnosti žijící dominantně už odtrženě od lesů a polí - tedy už na bázi neobnovitelného surovinového bohatství, bylo momentálně se mít nejlépe a pak se to nějak vyřeší na bázi neustálého pokroku... Momentálně se opravdu ledacos s toho lidskému druhu podařilo. Podmanili jsme si planetu.

https://www.cupress.cuni.cz/ink2_ext/index.jsp?include=podrobnosti&id=253156

Ale začalo to odnášet životní prostředí (biodiverzita klesá více jak 1000x rychleji jak před antropocénem) a nejviditelněji se ČR dnes proměnují smkové lesy Moravy.

Idea egoistické hrabivosti (napnování potřeb člověka ale při pozapománání na sounáležitosti a tedy povinnosti) kterou doposud lidská civilizace na planetě předvádí se tak už např pro nedostatek vody stává nebezpečním i jí samotné.

M. Prokop 28.6.2018 11:33

Re: Pusť člověka na planetu.

Maximální zisk je ze zdravých lesů, ne z bezzásahových pralesů.

P. Rada 28.6.2018 12:08

Re: Pusť člověka na planetu.

Pane Prokope to co jste napsal se právě vstahuje jen na těžbu dřeva a zisk s té těžby. Nikoliv na důvody pro které se nějaký typ ochrany přírody (u nás 16% území) uplatnuje. Račte si je doplnit.

Mě osobně přitom vadí častá polovičatost v přístupu - tedy, že např. "bezzásahovot" se na Š. nevztahuje i na kyselé deště a klimatickou změnu - ale jen na těžební zásahy a stavební uzávěry či používání chemie... v oblasti. Lidé si pak občas myslí, že vyhlášením NP je vše pro životachopnost území vyřešeno.

V. Kotas 28.6.2018 19:58

Re: Pusť člověka na planetu.

Podívej se zpátky do historie a zjistíš, že majitelé měli lesy pro zisk a to jak ze dřeva, tak ze zvěře. A snažili se o rovnováhu v nich. Co vidíš dnes od ideológů, zelených ?

P. Rada 28.6.2018 22:50

Re: Pusť člověka na planetu.

Ano pro zisk si lidé podmanili nejen lesy půdu ale celou planetu a nestačilo jim to a dolují pod zemí... - vše jen pro zisk!

Nevím co si představujete pod pojmem zelená ideologie Vy a tak je to obtížné komentovat.

Pro mě je "zelenou ideologií" situace kdy v obecnosti dlouhodobě klesá na planetě entropie.