21.3.2023 | Svátek má Radek


EKOLOGIE: Sucho, nebo kalení vody?

17.10.2016

Nejméně půl roku nás média masírují zprávami o nedostatku vody a hrozícím suchu v budoucnosti. Někteří naivní jedinci masáži podléhají, např. ministr životního prostředí nechal připravit rozsáhlý materiál o zajištění dostatku vody na našem území a našli se i šílenci, kteří oprášili projekt přehrady na Berounce u Křivoklátu.

Intenzita propagandy připomíná alarmistickou hysterii kolem skleníkových plynů. Tehdy soustředěné vyhrožování ekologistů nakonec zbláznilo veřejnost do té míry, že přijala obří nesmysly jako větrné elektrárny nebo fotovoltaické zdroje, které hyzdí krajinu, rozkládají energetickou síť, a protože dodávají proud, kdy chtějí a nikoliv, kdy je zapotřebí, stejně potřebují jako zálohu klasické parní elektrárny. Ve výsledku je elektřina výrazně dražší. Profitují z toho bezskrupulózní podnikatelé. Doplácí na to občan, stejně jako průmysl.

Je současná kampaň zas jen alarmistickým výmyslem skrytě placeným vodárenskými společnostmi? Jelikož se nyní již začalo hlasitě hovořit o zdražování vody, je to víc než pravděpodobné.

Renáta Kadlecová z České geologické služby v říjnovém čísle časopisu Vesmír uvádí: „Naši předchůdci hodnotili zdroje a zásoby podzemních vod v Čechách naposledy před více než dvaceti lety. V období 2010 až 2016 jsme na ně navázali. Zjistili jsme, že obě hodnocená období jsou srážkově více méně stejná. ... Výsledkem je zjištění, že ve většině sledovaných míst je podzemní vody dostatek. ... V 34 rajónech neodebíráme ani polovinu využitelných zdrojů, v 10 do tří čtvrtin, v 11 je rovnováha mezi odběry a doplňováním zásob a pouze v jednom rajónu by při zvýšení odběrů hrozilo přečerpání.“

Ovšem spotřeba vody v ČR neustále klesá...

Sucho tedy nehrozí, zato kalení vody vesele probíhá. Někdo tady lže a kdo lže, ten krade.