16.7.2020 | Svátek má Luboš


Diskuse k článku

EKOLOGIE: Silná slova nestačí

Po roce 2000 se říkalo, že zmizela jara – už v dubnu zima přecházela do suchého a horkého léta. Letos jsme si užili chladný a vlhký květen, téměř příslovečný („studený máj, v stodole ráj“).

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

 0
Jste přihlášen jako


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
T. Halik 16.6.2019 18:12

Belgian university will honour Greta

https://www.brusselstimes.com/all-news/belgium-all-news/56837/university-of-mons-to-honor-greta-thunberg-nicolas-hulot-nicolas-terne/

J. Jurax 16.6.2019 14:57

Vyhlásil jsem stav klimatické nouze ve svém bytě. Je tu strašný hic a kritické sucho, neboť došly lahváče.

Budu žádat o dotace na dlouhodobé řešení tristního stavu - zvažují koupi klimatizace a instalaci pípy. A v rámci okamžité pomoci hledám aktivisty, co by mi skočili pro lahvové do hypersuper. Samozřejmě pěšky kvůli snížení uhlíkové stopy, je to jenom tři kiláky jedna cesta. Demonstrovat nemusí.

Rovněž zvažuji založení neziskovky, na jejíž transparentní účet by bylo lze přijímat příspěvky klimaticky probudilých občanů. V obýváku je potřeba nějaká zeleň, ta není zadarmo a péče o ni rovněž ne.

A doufám, že se mi dostane též mediální podpory - stav klimatické nouze není žádná sranda.

L. Novák 16.6.2019 17:38

Re: Stav klimatické nouze v bytě...

Vyhlásil jsem "stav klimatické nouze" :-P před asi čtyřmi lety a během prvních veder jsem zakoupil v Hornbachu přenosnou klimatizační jednotku (2,6 kW / 9000 BTU) s příkonem 1 kW. Na přežití v bytovém domě v letních vedrech to stačí, zvýšení spotřeby el. v létě jsem vykompenzoval inovací výpočetní techniky, takže celkově to vyjde nastejno + zdražení elektřiny díky zeleným magorům.

Letos jsem (tamtéž) zakoupil stejně výkonnou jednotku pro známé, protože Hornbach si neúčtuje tak nehorázné ceny jako ostatní obchody. Jsou taky spokojeni.

Piva mám dostatek, každý den doplňuji zásobu (PET láhve) při cestě z práce domů. :-) Takže "klimatická nouze" se mě dotýká hlavně při cestování MHD po městě, protože naši slavní výrobci neustálým omezováním počtu oken a jejich otevíratelnosti v tramvajích a autobusech dodávají v podstatě pojízdná krematoria nejspíš s posvěcením EÚ...

L. Novák 16.6.2019 11:54

Vyhlásit v Praze stav klimatické nouze může jenom

parta zelených magorů, jako je místní zelený podfukář "Rada".

P. Rada 16.6.2019 2:02

Silná slova - nebo spíše jen prvá slova?

Pokud je ve společnosti něco tabu - může porušení takového tabu leckdo vnímat jako silácký kousek, silné slovo... Vyhlášení stavu "klimatické nouze" ale nepovažuji za silné slovo. Daleko spíš jde konečně po desetiletích apatie o přiznání či připomenutí vážného problému na úrovni obcí i států. Na místní úrovni pak třeba nabádající k diskusi jak se k lokálním dopadům postavit. Zatímco se v česku ještě často disktuje zdali problém existuje - leckde jsou dál - už hledají co s tím. O tom, že to bude obtížná cesta přitom vůbec nepochybuji.

Některá obec proto třeba takto začne v rámci diskuse vytypovávat jak se lépe zásobovat vodou, jiná jak se zabezpečit před nebývalými povodněmi, požáry... - či jak se postavit k přílivu migrantů s klimaticky postiženějších oblastí atd.

Proč si deklarováním stavu klimatické nouze konečně nepřiznat, že změna probíhá, problémem je pro svou novost, dynamiku, rozsah i komplikovanost. Že bude nejspíše teprve gradovat, že není šablonkovité řešení a pokud zatím něco postačí tolerovat - tak se za nedlouho mohou jevy zásadně změnit.

Proč si konečně otevřeně na všech úrovních nepřiznat, že ke klimatickému problému chybí zejména v česku adekvátní náhled a racionální diskuse? Prostě máme problém který nelze snadno řešit - jak to tefně nazval Cílek - "strkáním hlavy do písku".

https://echo24.cz/a/iTUm9/proc-strkame-hlavu-do-pisku-kdyz-je-nebezpeci-tak-zjevne

R. Vacek 16.6.2019 7:29

Re: Silná slova - nebo spíše jen prvá slova?

Klimatická změna probíhá neustále. I u nás ještě místy vidíme rostlinstvo z poslední doby ledové, která skončila nedávno - před nějakými 10 000 lety. Obava může být jestli přijde další doba ledová - to tušíme, že by Česko uživilo max. desetinu obyvatel.

A další oteplení nám přináší více zisků, než ztrát, tak proč kvůli tomu vyhlašovat "nouzi".

P. Rada 16.6.2019 8:12

Re: Silná slova - nebo spíše jen prvá slova?

Pane Vacku nouze spočívá v situaci se kterou si obecně nevíme rady. Konkrétněji třeba nedokážeme rozlišit obvyklé změny klimatu od anomálních a to prostě proto, že pro takovéto jevy nejsme od přírody dostatečně vybaveni potřebnými smyslovými orgány a vyhodnocovacím systémem.

Část populace se k takovému poznání ale přesto může dobrat pomocí speciálních vědních metod a o poznání se dělí (např zprávy IPCC...) Jednou z metod je paleoklimatologie a poznatky té např. říkají, že strmost nyní nastávající změny je globálně největší za posledních min 55 milionů let. Proto k celosvětové změně klimatu o 4C může dojít během jen jednoho století - zatímco doposud i relativně dramatické oteplení o stejnou hodnotu trvalo v koncích dob ledových 2000let.

Jiným indikátorem, že se děje něco naprosto neobvyklého mohou být i pro běžnou veřejnost naše lesy. Ty totiž žijí dlohověce a jsou pro svou vazbu na klima schopné dlouhodobě zaznamenat změny. Běžně se to projevuje ve velikosti nárůstu letokruhů. U řady smrků ale i borovic, dubů.... ale během jednoho roku dokonce ustal růst úplně. Smrky jsou nejcitlivější ale nepůvodní dřevinou tak podle nich nemusíme soudit. Borovice ale rostou na našem území jako druh dokonce déle než bylo civilizováno a přesto i ony velkoplošně hynou.

Takovýchto typů poznatků je celá řada. Přesto si lidé ještě nalhávají, že změna jim přinese prospěch. Tvrdím, že dlouhodobě nikoliv. Produkce biosféry jako komplexu je totiž závislá na stabilitě systému. Přitom doposud zdarma přinášel služby které násobně převažují ceosvětové HDP. Přijdouli lidé o takto významný zdroj - mohou přijít o svou civilizační podstatu.

Takto už v minulosti zanikla na řadu i drobnějších klimatických změn řada lokálních civilizací protože se nedokázaly se změnou vyrovnat adaptací v místě nebo přesunem na jinou lokalitu, kontinent... Dnes hrozí řádově vyšší riziko proto, že systém který nás globálně živí je dokonce pro všechny uzavřený a migrace uvnitř se jeví vážným rizikem už dnes.

R. Vacek 16.6.2019 8:40

Re: Silná slova - nebo spíše jen prvá slova?

No vidíte. A přitom nástup poslední doby ledové byl tak rychlý, že mamuti na Sibiři se pásli, rychle zmrzli a zůstali až do dnešních dnů zmrzlí. Díky oteplování je až teď nalézáme se zbytky potravy v žaludcích. Tak nevymýšlejte jak je současná změna rychlá.

Lesy mají problém, protože jsou to smrkové monokultury podléhající škůdcům. Lesů máme nejvíc od Marie Terezie, protože nepotřebujeme tolik dřeva na topení a stavby jako tehdy.

Hlasatelů konců světa bylo vždy plno. Mnohdy to patřilo ke způsobu obživy varovat před ohněm pekelným. Dnes oheň pekelný nezabírá, proto se přichází s něčím jiným. Základ je stejný - blíží se katastrofa, která bude už za pár let. Po pár letech se příchod zase o pár let odsune, protože teplota se tolik nezměnila, hladiny moří tolik nestouply, hladomory nenastaly.

Na moderní bázi blížící se katastrofy ohlašuje už 50 let Římský klub, který se snaží svými nesmysly ovlivňovat veřejnost (např. v Německu) - možná proto v Německu zabodovali Zelení "khmérové".

P. Rada 16.6.2019 9:58

Re: Silná slova - nebo spíše jen prvá slova?

Pane Vacku mýlíte se. Zřejmě zaměnujete místní nástup změny podnebí se změnou globálního klimatu. Globálně je tomu totiž právě naopak jak se domníváte. Globálně se na počátcích dob ledových přeci ochlazovalo dokonce mnohonásobně pomaleji jaká byla průměrná globální strmost nárůstu teploty na koncích dob ledových (4C/2000let). .... https://cs.wikipedia.org/wiki/Doba_ledov%C3%A1

K tomuto jevu dochází fyzikálně proto, že k tání ledové pokrývky (vazba teploty na albedo) může nastat a také zpravidla nastává daleko rychleji jak její nárůst. Vláhu nad nějaké území která se přes sníh postupně může změnit v ledovec musí totiž donést vzdušné proudění které ji v plynné fázi nepřinese najednou s principu řádově tolik jak jí může být v kapalné fázi. Naopak odtok kondensované vody - tedy odlednění - může probíhat a také proto probíhá daleko srtměji.

Mýlíte se i v tom, že lesů máme sice relativně nejvíce od dob Marie Terezie - ale jen s hlediska katastrálních výkazů. Nikoliv už s hlediska zdravotního který navozuje jejich vitalitu a tak retenční schopnost krajiny která proto i ve své zemědělské části podléhá větším výkyvům počasí. (http://www.silvarium.cz/zpravy-z-oboru-lesnictvi-a-drevarstvi/zdravotni-stav-lesu-nejiste-vyhlidky-vesmir)

Pokud jde o ŘK tak se Také se mýlíte. Jeho předpovědi přeci víceméně odpovídají realitě. už přibržduje i Čína... Považte přitom, že každá včasná předpověd přináší potenciální možnost změny postoje. To se také v případě zpráv ŘK částečně stalo. Přeci jen se od té doby více recykluje a efektivněji se surovinami hospodaří. Přesto nejsou vyhlídky moc nadějné a typuji že pro postoje značné části populace která situaci vnímá podobně krátkozrace jak Vy.

http://sustainable.unimelb.edu.au/sites/default/files/docs/MSSI-ResearchPaper-4_Turner_2014.pdf

R. Vacek 16.6.2019 10:39

Re: Silná slova - nebo spíše jen prvá slova?

A proč někteří vědci uvádějí nástup poslední doby ledové za 6 měsíců? https://www.novinky.cz/veda-skoly/184539-doba-ledova-nastoupila-behem-pul-roku-ukazalo-nejlepsi-bahno-na-svete.html Každá metoda zpětného mapování průběhu teplot je různě citlivá na rychlé změny - ty třeba není schopna zachytit. A i u vašeho odkazu na dobu ledovou vidíte, že žijeme v nejstabilnějším období - dříve hladiny i teploty kolísaly rychleji.

A proč různí lidé straší nadcházejícími katastrofami? Protože je to zdrojem jejich obživy. Zemědělec musí strašit, že bude neúroda, vodohospodář, že nebude voda, lesák že nebudou lesy, klimatik že klima zdivočelo. Protože pokud přesvědčí veřejnost, tak ta snáze pustí chlup. Pokud křičet nebudou, nebo pokud budou dokonce tvrdit, že je vše skvělé, tak nedostanou žádné dotace, nebudou granty, nebo jim stát napaří speciální daň.

P. Rada 16.6.2019 11:32

Re: Silná slova - nebo spíše jen prvá slova?

Ten článek a jeho zdrojovou verzi s odůvodněním neznám. Celokově ale v globálu odporuje znalostem fyziky o tocích tepelné energie v celém systému. Může se tedy jednat o lokální projev. K takovým docházet může a docházelo. Viz např mladší Drias, výbuch Toby..... Proč lidé straší a navíc katastrofami? Předně si ujasněme k čemu může posloužit strašení, a co je naopak obsahem rozumné předpovědi a potenciálem užitečnosti včasného

varování. Strašil Vás už někdy někdo že kouření škodí - ba že může zabíjet....?

Pojem "katastrova" bývá používán podobně. Katastrofou byla s historického pohledu nazývána nepříjemná mezera při přestavbě kulis na starověkém divadelním jevišti. Nebo tak byla popisována mezera mezi strofami - verši - které pronášeli básníci. Dnes to bývá chápáno jako zvrat přeměny prostředí velkého rozsahu. Jak tento pojem ale vnímají jednotliví lidé je osobitou otázkou spojenou právě s tím čeho se kdo obává a jak to řeší.

K otázce: ..."A proč různí lidé straší nadcházejícími katastrofami?".... Znepokojivým aspektem nad kterým se všichni lidé občas zamyslí a snaží se s ním vyrovnat, oddálit jej... je i nutný konec jejich vlastního života. Možná proto jakousi projekcí hledají lidé analogie.

Mě spíše jak samotné změny /katastrofy ale zajímá jak život udržet, co jej podminuje a jaké asi je správné vysvětlení Fermiho paradoxu... Pravidelně ale ani tak nejde o strašení jako o úsporu nutného výdaje energií a času na přemýšlení. To lze nejsnadněji obejít převzetím cizích myšlenek a postojů - tedy tradičně úsporně stotožnováním s postojem jedné tlupy vůči jiné..... https://www.kosmas.cz/knihy/236455/jak-kultura-utvari-diskusi-o-klimaticke-zmene/

L. Novák 16.6.2019 11:53

Re: Zelený magor a MAŠÍBL Rada

Tak co ti říkal MUDr. Chocholoušek? Vzal sis dnes ráno své léky?

V. Braun 15.6.2019 21:24

Zatím nejvýraznější je změna daně.

Pokud jsem to správně zaznamenal tak snad konečně dojde ke změně daně z nemovitosti zemědělci nebudou z ostatních ploch, tedy npříklad mezí a remízků, pltit 5x větší daň než ze zemědělské půdy.

J. Jurax 16.6.2019 15:10

No jo, tohle moudré řešení nelze ovšem uspěchat. Zadržování vody v krajině je věc ušlechtilá, ovšem stát přijde o prachy. A o ty jde až v první řadě!

Ale mohly by se ty meze a remízky dotovat. Na zúřadování těch dotací by našlo obživu mnoho dobře placených specialistů.

J. Lepka 15.6.2019 11:39

ANO, ministři za ANO

plamenně hájí udržení vody v krajině, ale o návratu mezí, remízků a mokřadů se pro sichr nezmiňují a o druhové skladbě pěstovaných komodit už vůbec.

V. Čermák 15.6.2019 19:27

Re: ANO, ministři za ANO

Ministr Babišovy vlády Toman chce každý den po dobu 3 let vybudovat nebo zrekonstruovat 1 rybník. To asi nebude jen plamené řečnění. To je víc než mokřady a remízky, na které už není místo. A skladba komodit se také neřídí řečněním ministrů za Ano, ale tím, co je výhodné pro farmáře, tedy zejména Dotace, co myslíte?

P. Rada 16.6.2019 2:11

Re: ANO, ministři za ANO

Pokud chce někdo stav vysychání krajiny řešit výstavbou vodních ploch - jde o neznalost až hloupost.

Alespon nějakou vodu nezbytnou pro přežívání lze totiž v suchem postižených územích kde odpar s voné hladiny převažuje nad srážkami (a to je prakticky celá ČR s vyjímkou hor) uchránit jen pod zemí.

R. Vacek 16.6.2019 7:24

Re: ANO, ministři za ANO

Vše je o dotacích - o těch evropských. Při zemědělské nadvýrobě by EU muselo změnit (až zrušit) systém dotací. Pak nebude potřeba tolik orné půdy a bude místo pro přírodu.

P. Rada 16.6.2019 8:39

Re: ANO, ministři za ANO

Místo pro přírodu - zejména tu neživou - bude dál. Pokud se jedná o tu živou tak i ta se může v některých aspektech podivuhodně rozvíjet. Zejména ale u těch forem, jejihž doba života je mnohonásobně kratší jak období změny. Nadějné to tedy může být pro nejjednoduších formy života jako jsou mikroorganismy. Pro ty totiž lidský druh ohohatil biosféru o dvojnásobek aktivního dusíku, 40% vzdušného CO2 a řadu na planetě dokonce nikdy neexistujících sloučenin.

Je přitom pozoruhodné, že nejrozmanitější život vykazující celkoý nárůst uspořádanosti (lokální pokles entropie) bývá za stavu ustálené teploty, na rozlehlých územích kde dochází k široké symbioze. Teplotně to přitom bývá poblíž trojného bodu základního rospouštědla metabolizijících živin. (http://www.distantworlds.wz.cz/DisWorlds1-2/Astro/Kapaliny.htm)

Největší problém ale naopak hrozí celé dlouhodoběji žijící nadstavbě velmi hmotných a komplexních organismů které žijí podobně dlouho jak období změny. V této situaci se člověk zatím příliš sebevědomě opírá o doposud účinnou ale neobnovitelnou surovinovou berličku. Fosforu na výživu pro stavbu svých buněk má ale sotva na století a dynamicky se měnící počasí fodfor a další živiny s doposud ještě úrodné půdy stále intenzivněji vymývá. Podívejte se pro ilustraci alespon na barvu našich řek po náhlých deštích.

R. Vacek 16.6.2019 8:46

Re: ANO, ministři za ANO

Fosfor může být problém, proto se zkoušejí systémy jeho záchytu v odpadních vodách. Růst cen fosforečných hnojiv souběžně povede k otevírání nových nalezišť.

P. Rada 16.6.2019 10:03

Re: ANO, ministři za ANO

Můžete ty naleziště jmenovat? Dokážete vyvrátit či alespon spochybnit alespon údaje v některém s následujících odkazů?

www.cts.cuni.cz/soubory/Media/Storch_Hlad_po_fosforu.pdf

https://www.zsch.cz/news/bude-nedostatek-fosforecnych-hnojiv-/

R. Vacek 16.6.2019 10:22

Re: ANO, ministři za ANO

Tak se podívejte na stránku, zabývající se minerály a jejich světovými zásobami. https://www.usgs.gov/centers/nmic/phosphate-rock-statistics-and-information

A pokud se podíváte u fosforu na roční statistiky, tak např. v ročence za rok 2010 uvidíte, že známé světové rezervy jsou 16 miliard tun - tedy na asi 100 let. V ročence za rok 2019 už jsou zásoby 70 miliard tun na asi 250 let. Prostě při vyšší ceně se hledala (a našla) další naleziště.

P. Rada 16.6.2019 11:49

Re: ANO, ministři za ANO

Pokud věříte, že cenou lze dlouhodobě regulovat fyzický nedostatek a víru v obecné trendy odvozujete jen od několika málo zkušeností - nebudu Vám pro nedostatek prostoru tuto víru vyvracet.

Připomínám ale, že peníze jako měřítko jsou už dlouhodobě makroekonomickou virtualitou odtrženou od jakéhokoliv hodnotového krytí. Měny jsou dnes založeny dominantně na principu úrokového růstu ve stále extezivně rostoucí ekonomice. Přírodní ekonomika na rozdíl o dlidské příznačně po celé věky poměřuje přes neoblomitelné hodnoty gramů a joulů.

Je tedy otázkou zdali by nemělo spíš smysl si nejdříve prodiskutovat možnosti trvalého rozvoje života v uzavřeném systému a poměřování jeho životaschopnosti. Zdali je to konkrétně objektivnější přes entropii - nebo přes peníze?

L. Novák 16.6.2019 11:57

Re: ANO, ministři za ANO

Že ti chybí elementární ekonomická gramotnost, o tom nás nemusíš přesvědčovat.

R. Vacek 16.6.2019 19:43

Re: ANO, ministři za ANO

V žádném uzavřeném systému nejsme a hodně dlouho nebudeme. Ekologistické snahy o zpomalení rozvoje akorát ohrožují další úspěšný rozvoj. Řada premis, na kterých ekologisté stavějí, nás poškozuje. Protože mají největší vliv v Evropě, stává se z Evropy skanzen. Princip předběžné opatrnosti vyhání vrcholné technologie, produkty a odborníky jinam. Uzákoněná možnost nevolených nátlakových skupin plných pošuků plést se do stavebních řízení vytlačuje průmysl jinam a znemožňuje velké investiční akce. Pomatenost škodlivostí CO2 likviduje automobilový průmysl, prodejem povolenek zdražuje teplo a činí Evropu závislou na dodávkách energií z ciziny - zemní plyn, solární panely. K tomu přispívá i odpor k jaderné energii a za pár desetiletí ztráta schopnosti postavit jadernou elektrárnu - kdysi bylo samotné Československo schopno jadernou elektrárnu postavit.

K. Janyška 15.6.2019 9:29

Však ono ji bude zase jednou až moc.

Líní vodu nemají, pracovití ano. A když jim dojde postarají se o novou nelezou tam, kde voda je nebo kde se lidé už postarali, aby byla... Dzp

J. Lepka 15.6.2019 11:37

Re: Však ono ji bude zase jednou až moc.

Tak to muselo být nejpracovitější povodí Vltavy roku 2002, že vy vole. Dokonce bych si dovolil vypíchnou obec Metly, smetenou provalenou rybniční hrází.

J. Pospíšil 16.6.2019 7:02

Re: Však ono ji bude zase jednou až moc.

Zanedbanou rybniční hrází se špatným přepadem. A také tím, že zapomněli na to, co dělali naši předci, když šla opravdu velká voda, že se prokopala cesta pro vodu vedle hráze, protože tam nehrozí, že se vymele břeh moc rychle a moc hluboko. A lepší vymletý břeh, než protržená hráz.

Třeba v Třeboni to zvládli, jak na Světě, tak na Rožmberku.

P. Rada 16.6.2019 10:41

Re: Však ono ji bude zase jednou až moc.

Zvládli ale s řadou paradoxů. Rožumberk je totiž sice rozsahem skvělé dílo které svým způsobem zachránilo i vytopení Prahy při povodni 2002. K tomu ale došlo proto, že je pravidelně provozovan jen na třetinu své akumulační kapacity.

Jeho stavitel byl totiž jak mistr svého řemesla ale neuvědomil si přesto fakt, že kapři lépe prosperují v daleko mělčí vodě než byla součástí nově projektované vodní kapacity. S původního pohledu rybolovného užitku tedy jde spíše o nepovedený megalomansky navržený projekt.

Vody ale moc může být "moc" už zanedlouho. Dynamika projevů počasí totiž nutně poroste a s ní i přes vleklý nárůst sucha naopak riziko nebývalých povodní. Tak se i R. stále častěji může stát spíše cenným strategickým pomocníkem vodohospodářů jak rybářů.