24.9.2023 | Svátek má Jaromír


Diskuse k článku

EKOLOGIE: Proč se protierozní vyhláška vleče léta

Také proto, že po letech odkladů by měla letos konečně vstoupit v účinnost protierozní vyhláška, je tento dokument v poslední době náplní mnoha článků a diskusí o jeho potřebě a podobě.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Novák 20.1.2021 17:06

Že Babišův ;-O blbec Brabec nedokáže vymyslet nic použitelného, mě nepřekvapuje. :-P

Na druhé straně ... nepřipadne vám už samotný pojem "protierozní vyhláška" jako pitomost ze samé podstaty věci?

Zemědělci hospodařili na polích tisíce let bez "protierozních vyhlášek" a když něco dělali blbě, matka Příroda je nechala vyhladovět. A jestli má nějaká směšná "vyhláška" vyřešit problém eroze půdy, tak tomu může věřit jen naprostý blázen na ministerstvu pro věci zbytečné, jakým Brabec a spol. jsou.

Š. Hašek 20.1.2021 18:35

Na Zemi se pohybuje několik blbců:

Babiš, Klaus (2x), Zeman. To jste chtěl říci?

Sleduji krajinu, krapet se něco děje. Samozřejmě, že podle Bursíka se neděje nic. Podle Vás taky nic.

Klidně upozorním, že i malosedlák sleduje svoje cíle, někdy jen do příští splátky za traktor. Zdá se mi, že jste nikdá nebyl na venkově, myslím tak třeba opakovaně, za dobu padesáti let.

Opravdu si myslíte, že počet poštolek, erozi a jarní mrazy řídí Babiš???

Š. Hašek 20.1.2021 15:34

Jak kde.

Kolem chalupy, tam se pohybuju už půl století, jsou pásy kolem potoků, cest, kde se nepěstuje to typicky erozní (kukuřice). Roste výměra luk. Je snadno k poznání, že na větším (definovaném) sklonu se neoře, ale "vrazí se tam růst něco, co lze bez orby".

Hospodaří i na mém. Slušně. Jsem spokojen. Přeci jen jim docvaklo, že náklaďáky ornice ve škarpě a na silnici se prodraží. Možná i ta vyhláška zapracovala.

Teda nevím, jestli slepicím česají křídla, to nesleduji. Tam se nesmí. Vajíčka jsou u nás k mání prodejem přes plot, než to zarazej hlídači hodnot.

Dále viz pan Pávek, 8:11.

I. Pávek 20.1.2021 8:11

Erozí neubylo tolik orné, zemědělské půdy jako zástavbou všeho druhu. A to nenávratně. Jen se všichni rozhlédněte kolem sebe. To je třeba zastavit.

P. Rada 20.1.2021 9:44

Je to nejspíše ještě horší než píšete. Předně proto, že od věků průběžně klesá vlastní bonita půdy. Tento efekt moderní zemědělství zatím kompenzuje hnojením a agrochemií. Zejména ale ložiska fosforu (složka NPK) jsou na světě omezená a už jen na cca 30let.

https://www.zsch.cz/news/bude-nedostatek-fosforecnych-hnojiv-/

Dlouhodobým petěžováním půdy se z ní "agrochemicky" stal spíše hlnito-písčitý substrát který je ale však třeba každoročně uměle dosycovat chemií... Takto se sice daří už desetiletí zachovat výnosy - a v dnešním supermarketu to dokazují plné regály - klesá ale jak retenční schopnost, tak i mechanická soudržnost půdy. Důsledkem je katastrofální nárůst půdní eroze posledních let - zejména splavováním:

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/puda-zemedelstvi-eroze-pole-obce-sesuvy-blato.A191219_522128_domaci_onkr

Ani to se doposud tolik neprojevuje u spořebitelů (voličů...) jen proto, že značnou část potravin či jen jejich ingrediencí (viz palmový olej...) dovážíme. To ale za cenu devastace lesů jinde:

https://www.csfd.cz/film/327483-zelena-poust/prehled/

Přehlíženým mementem přitom už víc jak generaci zemědělců je, že naposled potravinově zcela soběstačné bylo Česko za prvé republiky:

https://tv.idnes.cz/rozstrel/rozstrel-michal-hejcman-cely-zaznam.V200825_140257_idnestv_krr

L. Novák 20.1.2021 16:54

Zase ty tvoje šílené nesmysly? Rv

P. Rada 20.1.2021 20:43

Pane Nováku chceteli pak "šílené" je spíše právě to, že nedokážete ani přečíst kdo je podepsaný pod uvedenými odkazy (a že to nejsem já...) a pochopit jak je vše uvedené mezi sebou provázané.

"Šílenci", opilci, zdrogovaní... mají pravidelně právě tak dementně zůžené vnímání světa a mohou proto být k němu samolibě tak arogantní - jak to předvádíte Vy.

L. Novák 21.1.2021 4:46

Ty jsi naprosto ;-O nedůvěryhodná osoba a odkazy sbíráš podle klíčových slov vložených do Google, takže často vůbec nemají souvislost s tím, co tady žvaníš. Až tě uvidím obhospodařovat alespoň 100 ha zemědělský pozemek, rád si s tebou budu povídat o erozi půdy. Ty jsi jenom blábolivý magor, který ani pořádně neví, co kecá... :-P

J. Lukavsky 20.1.2021 7:57

Problém je, že asi většina dnešních farmářů hospodaří na pronajaté půdě. Kdyby jim patřila tak nepotřebují žádné zákony na její ochranu. Potřebuji já nějaký zákon abych udržoval svůj dům, svoji zahradu, svoje auto? Ale komančům se mnohé nepodařilo, ale jedno ano: zničit selský stav. Hospodáře kteří chtěli předat svůj statek synovi v lepším stavu než ho dostali od svého otce. I když byly výjimky, sedlák propil statek nebo prohrál koně v kartách, ale o tom se povídalo generace. Dneska většina statků zanikla a potomci nemají zájem ani možnost začít znovu, tak pole pronajmou. J.L. end

P. Rada 20.1.2021 10:08

Problém tkví v hluboké pokřivenosti ekonomických vstahů. Ta vzniká např tím, že průmysl zanedbává při vykazování ziskovosti negatovní dlouhodobé dopady svých externalit a takto snadno expanduje.

Lidská chtivost rychle zbohatnout vedla pracovní sílu k odklonu od zemědělstí. Původní vazba obyvatelstva na půdu živitelku byla fakticky rozvrácena životem na surovinový dluh.

Privatizace zemědělství se u nás konala jen formálně protože prakticky jen cca 20% hospodaří dnes na svém. 80% hspodaří podobně jak průmysl ponáspotopářsky. Přebujelá celospolečenská chamtivost v pokřiveně konkurenčním prostředí, tak vedla k rozvoji drancování nejen surovin ale i půdy která svého času uvnitř kontinentu dominantně určovala lidský život národní povědomí. Dnes jsme svědky začátků kolapsu.

L. Novák 20.1.2021 16:56

Zelenorudý magore "Rado", na kolika hektarech půdy zemědělsky hospodaříš? A nebo jsi jenom interneto-googleový osel, který zemědělskou činnost profesionálně nikdy neprovozoval? :-P

J. Nevrkla 20.1.2021 7:44

Už jsem kvůli erozim zažil po vzoru Sovětského svazu sázení vetrolamu, pak zase jejich kácení. Jsou daleko vetrnejsi a méně členité země a kupodivu s tím v pohodě žijí od nepaměti. Další regulace a dotace bych rozhodně nedoporučoval.

Z. Lapil 20.1.2021 8:17

Větrolam není jenom větrolam. Větrolam je taky bydlení a krmení pro kdejakou potvoru, od žoužele pod spadaným listím až po ptáčky zpěváčky a všelijaké hrabošožravé dravce pěší i létající.

J. Nevrkla 20.1.2021 8:22

Hrabozravci mají raději pole s obilím. Ale já na ně stejně moc v dobrém nemyslím, raději na lidi...

Z. Lapil 20.1.2021 11:41

Život není jen žrádlo, taky musíte někde bydlet :-).

J. Nevrkla 20.1.2021 12:34

Hrabozravci se o mě nestaraji, já se nebudu starat o ně.:-)

Z. Lapil 20.1.2021 12:39

Starají. Žerou hraboše, kteří mi žerou budoucí chleba. A až se Číňani rozhodnou, že místo netopýrů vpašují covida do čaje, budou se zase hodit šípky.

A ne abyste mi napsal, že chleba nejíte, páč se na něj těžko vydělává. :-)

L. Novák 20.1.2021 16:59

Postavte tam místo větrolamu vrtule a máte po starostech... Od místního ;-O pomatence "Rada" ještě dostanete pochvalu. ;-)

P. Rada 20.1.2021 6:24

K názoru: ..."je ale třeba vědět, že vodní, ale i větrné erozi nelze zcela zabránit"...

O ničem jiném autor napíše a jak si tedy bez dalšího vysvětlit, že půda vůbec vznikla?

Z. Lapil 20.1.2021 8:22

Ale no tak... Autohaváriím taky nezabráníte tak, že zjistíte, jak se staví automobilky.

P. Rada 20.1.2021 9:14

Pokud by Vám šlo o Život - možná by jste začal hledat jiné příměry.

R. Langer 20.1.2021 10:21

A komu tady jde o život, prolhaný Zelený bolševiku? :-P

Z. Lapil 20.1.2021 11:47

Při autohavárii jde o život možná bezprostředněji než při erozi. Samozřejmě pokud se vás zrovna nepokouší zavalit lavina bahna.

Zpátky ke kořenům: trvám na tom, že eroze úrodné půdy je něco úplně jiného, než její vznik. Chcete-li příklad ze Života - stárnutí je něco jiného, než souložení. Vím - to, mám vyzkoušené obojí ;-).