2.6.2020 | Svátek má Jarmil


Diskuse k článku

EKOLOGIE: Ochrana přírody a kůrovec

Časopis Ochrana přírody č.2/2018 přinesl několik článků o současné kůrovcové kalamitě. Vyjádřila se k nim řada odborníků, např. Benda J., Čermák P.,Čada V., Dolejský V., Havira M., Hruška J., Chlapek J., Kadavý J., Kopáček J., Mikita T., Pelc F., Pospíšil T., Servus M., Vrška T.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 15, poslední: 8.7. 2018 18:58, přehled diskusí

Š. Hašek 8.7.2018 18:58

Re: Babiš šéfuje už více, než 5 let a jeho firma z kůrovce těží.

Trochu jinak. Já počítám s tím, že klesne cena palivového (i jiného dřeva). Tedy bych mohl i napsat, že já se zahojím (nepatrně) stran topení, na tom kůrovci.

Š. Hašek 8.7.2018 18:54

Re: Není jen sucho je i tepleji.

Pane Rado,

všechno se ví, jde jen o to "jak to interpretovat". Jsou i kroniky, tam zaznamenáno, že se děly věci o "kterých televizní mudrochytráci nechtějí vědět".

Já za sebe jen řeknu: pokud to jde, tak "našponujme všechno dění na maximum, aby si všichni mysleli, že za rok bude v ČR Sahara", to by v tom čert byl, aby nebylo vodněkud 10 000 škodného přídavku na hektar (lesa). Ale to se již opakuji.

Zkráceno. A neberte to tak, že se jen vysmívám, já žiji už nějaký pátek a pamatuji takové věci stran úrody, počasí ........... a dnes se o tom neví/nemá vědět. Jen někdo si pamatuje. Ten, který hned nežádá dotace!

M. Prokop 8.7.2018 14:55

Re: Není jen sucho je i tepleji.

I ta Sahara vyschla až teď. :-P

P. Grigar 8.7.2018 10:46

Re: Tendr na lýkožrouta

..ono se o kůrovci mluví hlavně v souvislosti s monokulturami.Udělal jsem si ve čtvrtek vyjížďku na kole lesem v okolí, 350-360m n.m.; a dost jsem hleděl, je to listnáč D.B.H a semo tamo smrk. Následky činnosti kůrovce viditelné a postup přesně jak popisujete, těží se suché stromy, pod kůrou už jenom cestičky a sem tam mrtvý brouk.

P. Rada 7.7.2018 22:33

Re: Názor odborníků,

Pokud si chcete pěstovat smrček parkovým zpúsobem a vynaložíte na to "všechny" možné prostředky - máte naději, že i když jinde v lesích vymizí tak u Vás se dožije věku třeba i staletého.

Docela jiná situace ale nastane pokud vysázíte monokulturní smrkový les s cílem efektivní těžby dřeva v oblasti kam klimaticky už nepatří. Jakmile totiž takový les doroste tlouškou kůry do stavu kdy se na něm může kůrovec namnožit může dojít k tak silné lavinovité kalamitě, že na to efektivně vynaložené prostředky nepomohou prostě proto, že nákladovost lesa vyroste na úroven měrné nákladovosti klimatizované botanické zahrady.

Právě toto je ale o počínající situaci v našich lesích. Tradiční ani moderní metody už nezabírají dostatečně efektivně a tak se systém tak přirozeně hroutí jakou mírou jsou pro něj vytvořeny nepřirozené podmínky. Těžaři dnes mají žně že až nestíhají... a po nás potopa.

P. Rada 7.7.2018 22:22

Není jen sucho je i tepleji.

S hlediska výhrad k hospodaření v lesích lze s autorem souhlasit ale jeho omyl tkví v tvrzení,, že i dříve byla velká sucha. Jeho různé typy, délku období a hlavně vliv na úroven spodních vod která je zásadní pro zásobení stromů v nouzi však autor nevyhodnocuje. Zhruba od roku 2000 je přitom celoroční index sucha SPEI (http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/ok/SUCHO/SPEI.html) (http://stavsucha.cz/about-indicators/) na hodnotě zhruba -1 což se dříve takto souvisle nestalo za dobu přístojových měření.

Zároven se ale v posledních desetiletích mění i průměrná roční teplota a tak např jaro přichází zhruba o 14dní až měsíc dříve než před půlstoletím. Zkrátka se začíná měnit nejen chod počasí ale posouvá se celý klimatický ráz a to vše už je nejen na smrkové porosty příliš.

http://www.avcr.cz/cs/pro-media/aktuality/VYZKUM-ZMENY-KLIMATU-Sucho/

Š. Hašek 7.7.2018 14:50

Re: Byrokracie

Není to Burešem. Je to způsobeno stále mohutnící neschopností (možná i nechutí) okamžitě reagovat na neustále "neplánované" nové situace. Kdo by to řekl, že? Už snad všude. Nová situace je ihned označena za státní katastrofu s požadavkem na peníze (odvedle samozřejmě).

Přímá vazba mezi špatným vlastníkem/správcem a jeho eventuální následnou chudobou už je dávno v "moderním, odborně řízeném státě, hlavně z úřadu" - prostě blokována/zrušena. Neplatí pro jednotlivé občany. Ten odskáče vše sám a ještě zacvaká "cizího kůrovce".

Hlavně, že "všechno je na těch obrazovkách počitadel"! Kůrovec kašle na plány od počitadel! Celkem mi to je šumák, švestky nezdechly, včely nezdechly, Tatry nezdechly - lesy taky nezdechnou. Jen někdo zkrachuje a dá do frcu auto a dům. Zkráceno.

J. Ptáček 7.7.2018 10:54

Trochu jiná povinná ekologie

Kolem roku 1950 jsem se jako druhák nebo třeťák učil ve škole básničku. A pořádně nazpaměť. Napsal ji opravdu skvělý básník, František Hrubín, kterého dodnes obdivuji.

Z komínů se kouří,

kuř, komíne, kuř,

kdyby se z nich nekouřilo,

bylo by nám hůř.

K. Janyška 7.7.2018 10:17

Babiš šéfuje už více, než 5 let a jeho firma z kůrovce těží.

Co více dodávat ? Dzp.

M. Prokop 7.7.2018 9:55

Byrokracie

Napadené stromy nutno rychle pokácet a brouka pohubit. Jenže lesy nemají dost svých lidí a než vysoutěží firmy (hlavně ty Burešovy), tak brouk stačí vylétnout a škodit.

Š. Hašek 7.7.2018 9:15

Autor má zřejmě pravdu.

Jsem laik.

Ale je momentálně doba "plánovačů hospodářského růstu". Doba "tabulek a procent". Doba "lesnictví s počítačem". Rezervy na výkyvy v přírodě (les je hodně přírody a nemám taky rád slovo kalamita) nejsou, volná pracovní síla, možnost pracovat třeba i s vysokými přesčasovými hodinami. I není zájem. Platí i nikoliv pro lesy - mám dojem, že "soudní rozsudková kalamita" je tady už dvacet let!

A jak jsem psal dříve, mám podezření, že mnozí průšvih (samozřejmě i vlastní vinou) vítají, protože dnes i výkyv od průměru nebo dat před deseti lety, znamená: vládní pomoc kamarádům, dotace, ........ . Domyslete si každý sám. Nakonec se budou brát/berou prachy i na počasí a špatnou náladu .......

Jen takový povzdech plátce daní ......

J. Pospíšil 7.7.2018 8:40

Názor odborníků,

že za kůrovce může suchu je možná správný. Ale co mi přijde nesprávné, je konstatování a nic.

Já bych řekl, naprosto neodborně, že když kůrovec přibývá suchem, tak je to důvod zesílit potírání kůrovce všemi známými a osvědčenými způsoby, jak ho hubit.

Přijde mi to, co čtu v novinách, jako bych zjistil, že moje kytka na balkoně trpí suchem, tak už ji zalévat nebudu. A když na ní zjistím mšice, tak počkám, jak si s tím příroda v této nice poradí. Příroda si přece poradí a do přirozeného vývoje v dané lokalitě (balkonu) nemá být zasahováno. Však ta následnost si za desítky či stovky let poradí.

V. Němec 7.7.2018 8:27

Re: Tendr na lýkožrouta

Davide, Davide! Teď je nové heslo: Lesu zmar!

J. Franke 7.7.2018 8:16

Babiš se směje

Kdopak je největší těžař na státním? Pak netřeba se divit nečinnosti státních oudů.

J. David 7.7.2018 5:37

Tendr na lýkožrouta

Víte, dříve hajnej na kůrovčáky ihned vyhnal mančaft, smýtit, odkornit a kůru spálit, moderněji postříkat abushem s barvivem, aby bylo vidět ošetření. Dnes se vypíše výběrové řízení, na asanační mančaft. Nu, než výsledek řízení proběhne do finále, další generace lýkožrouta už vylétne, a vesele chroupe kambium jinde a v jiném porostu, než vítěz tendru pak těží již vyžrané kmeny. Je to na blití. Víte co je v řiťi? Právě ta těžba již opuštěných kůrovčáků, nikolivěk ještě zelených, napadených lýkožroutem. Stačí jen škrábnout a kouknout, ale to je asi lesnicky dnes moc složité, důležité je vypsání tendru. Asi už jsem moc starej haluzák, takže Lesu zdar!