4.12.2021 | Svátek má Barbora


Diskuse k článku

EKOLOGIE: Model lesa s přátelským kůrovcem nefunguje

Někteří zastánci usychajících lesů na Šumavě si chválí, že je okolo Šumavy ticho a nikomu nic nemusí vysvětlovat.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. John 19.9.2021 19:49

-ve statistikách za minulé roky zjistíte, kolik se dříve před kalamitou těžilo každoročně dřeva a kolik se těží zdravého a kůrovcového v posledních letech. Přepočteno na Kč jde o mnohamiliardové škody.

-znehodnocení desítek milionů m3 dřeva ročně - již několikátou sezonu.

-zničené lesy pojmou méně vlhkosti, dojde ke zvýšení teploty v okolí a k odplavování půdy.

-podívejte se na letecké snímky/videa z devastovaných oblastí. Nejde o nepatrná %. Zkuste se podívat do lesa jinam, nezž v okolí vašeho domu.

J. Urban 19.9.2021 19:29

Kurovec je porodnik lesa ;-D;-D no twl, to je skoro stejne blby, jak Wir schaffen das!

Š. Hašek 19.9.2021 17:57

1. Znehodnocení obchodního dřeva nazýváte zničením lesa. Koukám na horizont, až k Bavorům, no, nějaké mezírečky tam jsou. Tisíciny celkové rozlohy.

2. Jirsa a Pithart se opakovaně pokoušejí namluvit veřejnosti, že přijde jen zmar a konec - kvůli kůrovci.

3. Ten CO2 je mi.... víte kde ..... tuhle zas jeden povídal, že se s klimatem mělo bojovat už dávno. Že už to je prej všecko v pr.... .

4. Vy si fakt myslíte, že kůrovec v ČR rozhodí měřitelně bilanci CO2 na planetě Země??? Potom Vás lituji. A hodně!

Š. Hašek 19.9.2021 17:44

???

Š. Hašek 19.9.2021 17:43

Proč vyhlášení Národního parku Šumava bylo neuváženým činem?

Měly tam Státní lesy udělat cestičky, lanová centra, výuková centra péče o les, ochrany klimatu a cesty zametat, aby se Vám nezablátily botky?

Parčíků v městech možno udělat víc. Ale proč na divukrásné, značně divoké Šumavě?

Lesů na překližku, dřevěnou drť "všude dost"!!! Pokud toho Němci mají málo, ať si plundrují Ukrajinu a Rumunsko. Zajeďte si do Rumunska, prodají si lesy za babku a klanějí se, že dostanou "skvěle zaplaceno". Samé karpatské buky, dostanou pakatel. Asi byste čuměl, co se tam děje!

Š. Hašek 19.9.2021 17:32

No, máte pravdu v tom, že za Jirsovu pětiletku buky nevyrostou.

Jo, a ta Šumava mě fascinuje, už "od drátěných dob".

V současnosti mě fascinuje i tím, jak rozhodí blbky na jednodenním zájezdu a ty, co tam stejně na nic nekoukají, protože potřebují jen asfalt pro kolo.

Šumava žije. Rok je pro ni týden. Taky základní škola, měl jsem netelevizní učitele.

Zkráceno.

V. Kučer 19.9.2021 13:56

Bude to zde jak v dobách lovců mamutů, lesů zde moc nebylo protože je mamuti v zárodku rozšlapali. Žilo tady ale podstatně méně lidí než dnes.

J. Lukavsky 19.9.2021 11:19

"Ten jeho článek je periodický recyklát" no problém Šumavy se také jaksiž sám od sebe nevytratil, takže "opakování matka moudrosti" ale je pravda, že "je to marný, je to marný....." J.L. end

J. Lukavsky 19.9.2021 11:16

No kdysi jsem rok makal v lese jako lesní dělník. A po Šumavě jsem pobíhal několik let, i před vyhlášením NP, dokonce i za dráty. Takže maloulinko vím "vo co go". J.L. end

J. Lukavsky 19.9.2021 10:49

"Kůrovcové kalamity probíhají periodicky" ta kterou asi máte na mysli ovšem byla následek velké sněhové bouře myslím v r. 1868 kdy padlo cca 5 milionů m3 dřeva. Schwarzenberkové jako řádní hospodáři dřevo vytěžili a prodali aby ho vyfoukli kůrovcovi (zlatý brouček). Pak zalesnili vše smrkem protože to bylo ekonomicky perspektivní. Monokultura se ale musí neustále obhospodařovat, což ovšem skončilo neuváženým vyhlášením NP Šumava. J.L. end

J. Lukavsky 19.9.2021 10:44

"Země, příroda pracuje jinak. Učivo sedmé třídy." Jistěže se i do současné smrkové monokultury budou dostávat semena listnáčů, buku, dubu ba i jedle. Ale odhadl bych to tak na jedno promile, tyto stromy se šíří podstatně hůře nežli pampeliška či bříza. Pak budou ještě 50 let růst do plodnosti... Takže jak dlouho asi bude trvat obnova přirozené bučiny na Šumavě? Jistěže příroda má dost času, naše Slunce skončí život na Zemi asi za 5 miliard let, takže jaké starosti? J.L. end

J. John 19.9.2021 10:25

Ti klimatisté by měli být první, kteří by měli ty busíky potrestat. Lesy akumulují velké množství CO2 a tím, že je kůrovec zničil, dojde v nebližších desetiletích, než vyrosto unové stromy, k dalšímu nárůstu CO2.

Š. Hašek 19.9.2021 9:51

Tím spáleništěm myslíte Šumavu? Tou krvavou řekou Křemelnou?

Souhlas v tom, že jistá blonďatá je blběnka. Ale kůrovce nevymyslela.

A Jirsa s kůrovcem stejně nehne, považuje kůrovce za něco "zbytečného na Zemi". Ten jeho článek je periodický recyklát. Všimněte si toho.

Š. Hašek 19.9.2021 9:45

1.Není to nic šíleného.

2. Je to doklad toho, že les v nepřístupném terénu se občas vymkne z rukou.

3. A já jsem "zas mrtvolný z toho", že postarší člověk, prošlý životem (jako tedy Vy), označí krajinu z kůrovcem za "MRTVOU".

Tyhlety "sdělení" totiž přenechávám vykuleným televizačkám, stojícím u pomrzlých květů třešní v květnu!!!

Ve čtvrtek budu u Vysoké Lípy, mrtvo tam nebude. Budu sledovat. Netelevizně!!!

Š. Hašek 19.9.2021 9:36

Žádná!

Všechny chtějí pěstovat čmeláky a konstruovat termostat pro planetu Zemi!!!

Tak co s tím?

Ferjenčík nebo Fiala - oba jsou Zelení!!!

Š. Hašek 19.9.2021 9:32

V tom souhlas!

Co ale uděláme s lajdáckými pěstiteli/správci překližkových lesů? Co uděláme s klimatisty!?

Kůrovcové dřevo bych dal za úkol "Tísňovému člověku" a povinně studentkám DAMU. I herečkám.

Š. Hašek 19.9.2021 9:28

Nebojte.

Ale máte pravdu v tom, že na Pürstlingu je možno (pesimisticky) potkat "pražské vzdychače", kteří na sebe pokřikují: Vidíte tem zmar, všechno zničený!! A nepoznají borůvku od klikvy.

Vyznačují se "týdně sekaným trávníkem před domem, bílýma botkama, z padlého stromu je chytá psotníček, .... , ale jinak inklinují k Zeleným, protože s tím klimatem je fakt nutno něco dělat". A jezdějí na koloběžkách. Zadarmo a eko.

Já všude tam chodím pěšky, abych toho víc viděl.

Š. Hašek 19.9.2021 9:19

No, zdáte se mi hodně vystrašenej. A krasohledem v naleštěných turistických botkách.

Kedlubna Vám vyroste za 60 dní, krajina, Země, příroda pracuje jinak. Učivo sedmé třídy.

Š. Hašek 19.9.2021 9:15

1. Problémek bude i v tom, že i poslední lesní majitel (já některým říkám překližkáři, těží les kombajnem a štěpkují i poslední jehličí), se v televizi vymlouvá na Národní park Šumava.

2. Bursík je zločinec bruselácký (atom ne, vítr ano, bolševismus), ale házet mu na krk kůrovce v celé ČR je blbě televizní. Dneska moderní, najít oběť a vzdychat.

3. Les vždycky žil s kůrovcem, majitelé lesů žili s kůrovcem, staletí. Jirsa žije s kůrovcem v kanceláři a jedno volební období.

Zajdu se podívat ke kapličce, na kopec, jestli ta Šumava náhodou nezmizela a od Ostrého se nešíří Písečné přesypy Pithart-Jirsa. Ten Ostrý byl "hrbatý", když přišel ten vítr. Už není. Myslím Grosser Osser. Bavoráci na kůrovce kašlou, protože tam už dávno mají smíšenej les.

J. Lukavsky 19.9.2021 8:04

"Šumava minulý týden fascinovala, byla zelená" Zkuste si zajít až dovnitř té zelené Šumavy. Uvidíte...? Smrkový podrost (tzv. čekatelé), nic víc. Ten vyrostl v době kdy mateřské smrky byly ještě živé a mladý smrček kůrovec nežere. Takže máme stejný stav jako při klasickém lesním hospodaření: pokácet - odvést- prodat- zalesnit opět smrekm. Jediný rozdíl je, že dozrálý porost nebyl odvezen a prodán. Pod 1000 m nad.v. ale by měl být smíšený les jedlo-bukový. Kde je? Čili výsledek ekologické bezásahovosti je opět smrková monokultura, tu kůrovec opět za 50 let sežere... a jedeme dál a dál černým kočárem kol bílých skal. PS: Šumava by byla zelená i kdyby už tam žádný les nevyrostl, tráva je také zelená! J.L. end

V. Humble 19.9.2021 8:02

Nezasahovat do něčeho stvořené člověkem a očekávat pozitivní vysledek je jako chtít mít anglicky trávník a nesetkát trávu protože si příroda poradí. Příroda si samozřejmě poradí ale první výsledek je totální devastace a budete mít něco jineho než trávník který chcete. Také mne napadá pokud to aktivisti mysli vážně měli by přestat chdit k lékaři nebi i k zubaři však přírodní řešení je nejlepší.

R. Langer 19.9.2021 5:20

Nevím nevím, asi bych tak optimistický nebyl...

Š. Hašek 18.9.2021 20:50

Ano, bude ještě veseleji.

Každý týden nová "katastrofa". Kompenzace a dotace.

Pozor na lýkožrouta v kredenci! Pozor na sucho, mokro, vítr. CO2.

Senátoři začnou řešit lýkožrouta. Já myslel, že ho řeší lesní a nadlesní. A lesní dělníci. A motyky. A sadba.

Myslíte, že v roce 1790 byli v lesích také "zelení magoři"? Kolik vyčleníte peněz na lajdácké lesní překližkáře, kteří chtějí dotace i po každém silnějším větru???

H. Kotaz 18.9.2021 13:42

R^ [>-] 1*

J. David 18.9.2021 13:24

Bude ještě veselo, lýkožrouti začali chroupat i bukové kambium, mutace lýkožroutů a práce "zelených magorů".

J. Nevrkla 18.9.2021 13:12

Autorův šéf ODS říká, že jejich strana zelená, tak jim zelení fanatici nejsou snad proti srsti.

J. David 18.9.2021 12:17

Nebuďte příkrý, jeho drahá polovička Káča "jau-jau" je na hlodání mrkvové biomasy řezáky vybavena, ale loupat kůrovčáky "do běla" by asi nezvládla, pokud genderově není bobrem.

V. Petr 18.9.2021 11:53

R^R^R^R^

Š. Hašek 18.9.2021 11:12

Pan Jirsa smíchal (opět) bezzásahovost v Národních parcích a špatnou/různou péči jednotlivých majitelů lesů. A samozřejmě si nevšiml, že kůrovcové škody se velice liší podle území/nadmořské výšky/ množství srážek na daném území.

Kůrovcové kalamity probíhají periodicky, jedna z nich proběhla i na Šumavě, dala vzniknout poruhodným technickým stavbám na dopravu milionů kubíků kůrovcového dřeva. Zřejmě majitel na Šumavě už tehdy zaměstnával Bursíkovce.

1. Nikdy jsem nevolil Zelené. !!!!

2. Nejsem zdrcen a nepláči, když vykulenec v televizi říká, že všechny meruňky pomrzli, i když myslí pouze meruňky ve svém sadu. S kůrovcem to je velice podobné.

3. Znám lesního inženýra, který nemá sil, aby podával trestní oznámení na majitele lesů. Zároveň ten člověk nemůže sehnat dostatek pracovních sil. Všude to s traktorem nelze. Koňů málo a krasohledi z města požadují všude asfaltové cesty, rozhledny a koloběžkové dráhy. Na to prachy jsou. Na údržbu lesa není nikdo. Tak Ukrajinci a jejich manželky. Studentky managementu neumí vysadit nic!!!

Opět mě Šumava minulý týden fascinovala, byla zelená, již k podzimu, i když Pithart tvrdil, že tam tři stovky let nic kloudného nevyroste. Pamatujete, jak měly zahynout Vysoké Tatry???

Jdu sekat, budu pozorovat lesnatý obzor směrem k Plánici. Sem tam je tam "rezavej smrk".

Zkráceno.

H. Kotaz 18.9.2021 11:01

Nepřivolávat ! !!