21.10.2020 | Svátek má Brigita


Diskuse k článku

EKOLOGIE: Lesy sežraný, stromy spálený, blbci zelený

Uplatňování nejmodernějších ekologických metod v lesnictví má bohužel své nepřehlédnutelné výsledky. Jak nás upozornily tento týden Lidové noviny, smrkové lesy jsou napůl sežrané „od Šumavy k Jeseníkům“.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Červený 7.12.2018 21:18

Diletant

Tak takový diletantský příspěvek bych zde nečekal. Směsice blábolů, polopravd a i lží.

K. Nový 7.12.2018 22:32

Re: Diletant

J. Červený je opravdu diletant.

I. Hendrych 7.12.2018 17:44

No comment

Panenko skokovská....to je žvanil, žvanilovič, žvanilov !!!

K. Nový 7.12.2018 22:32

Re: No comment

I. Hendrych je opravdu žvanil.

P. Harabaska 7.12.2018 13:46

Juraj Herz v roli arabského studenta ovšem

v tom filmu řekl, ťukaje si prstem na hlavu, ještě jednu, mnohem závažnější větu: To musi mit člověk tady, v prteli. A neříkejte, že všichni ti zelení ničitelé světa tam nemají. Mají, ano mají. Nas*áno.

K. Janovská 7.12.2018 12:12

pane Vlku,

bohužel se mi zdá, že byste se měl poučit z jednoho vtipu o tom, co je to stárnutí: člověk má na všechno odpověď, jenže se ho nikdo na nic neptá. Vím o čem mluvím, taky stárnu.

Spousta řečí (textu), potřeba komentovat kde co, brblání a nadávání na kde co...tož tak. Asi mi řeknete, že ať to tedy nečtu. No, už nebudu.

K. Nový 7.12.2018 22:43

Re: pane Vlku,

Kateřina Janovská, vy taky nemáte žádný argument. Jen kecy.

M. Šejna 7.12.2018 11:37

Tak tohle se panu Vlkovi moc nepovedlo

smíchal všechno dohromady. Hlavně ta je teorie o tom, že pod smrky je vlhko, mě dostala.

Kritika zelených magorů od pana Vlka je sice oprávněná, ale nesmí při tom použivat podobně pitomé argumety, jaké používají zelení debilové.

P. Rada 7.12.2018 12:52

Re: Tak tohle se panu Vlkovi moc nepovedlo

Pane Šejno cožpak sočit na jakékoliv magory není magořina?

Věříte snad také jak pitomec tomu, že debilita je jednoznačně obarvitelná?

L. Novák 7.12.2018 19:07

Re: Tak tohle se panu Vlkovi moc nepovedlo

Ta tvoje, milý "Rado", je jasná rudozelená. Ptáka poznáš podle jeho kvákání...

K. Nový 7.12.2018 22:44

Re: Tak tohle se panu Vlkovi moc nepovedlo

Pavel Rada, kterou barvou se to projevuje u Vás?

J. Schwarz 7.12.2018 13:59

Re: Tak tohle se panu Vlkovi moc nepovedlo

Pan Vlk neřekl že pod smrky je vlhko, ale že tam vydrží sníh . A to je pravda, sníh nafoukaný pod smrky na okraji lesa, kde jdou větve až k zemi vydrží kolikrát až do května. Pod dubem je už dávno pryč.

L. Písařík 7.12.2018 14:52

Re: Tak tohle se panu Vlkovi moc nepovedlo

Ano pane Vlku, sníh pod smrky vydrží, když už se tam dostane, např. ho nafouká vítr. Přes husté koruny smrků se dostane jen drobný, velmi suchý sníh a to ještě ne všechen. Ani déšť, jaký je v našich podmínkách, se na zem přes korumy smrků nedostane, zůstane na větvích, kde je částečně vstřebán, většinou však se vypaří. Proto je lépe sbírat houby na lesních cestách a severních okrajích lesů.

O tom, že borovice dobře hoří věděl ještě nedávno každý venkovan, proto si schovával tzv. smolničky - třísky z borových pařezů, kterými se dobře zatápělo.

Pane Vlku, žil jsem asi 15 let v lese a chodil s očima otevřenýma.

V. Vlk 7.12.2018 21:37

Re: Tak tohle se panu Vlkovi moc nepovedlo

Tak to jste asi chodil v lesech v Polabí. Od cca 550 až 700 m.n.m leží sníh i pod smrky, často po několik měsíců a pomalu a postupně odtává. A v tom je ten vtip. Račte si vygooglovat, třeba lyžařské sjezdovky na horách. https://prekvapeni.kafe.cz/magazin/cestovani-a-tipy/prekvapeni-na-cestach/za-lyzovackou-na-hochficht-na-sumave_1009.html,

http://m.skiarealy-sjezdovky.cz/ski-areal/strazny/

https://www.onthesnow.cz/novinky/a/593140/nov%C3%A9-rekordy-%C4%8Desk%C3%BDch-st%C5%99edisek-nejdel%C5%A1%C3%AD-sjezdovky

L. Písařík 8.12.2018 5:20

Re: Tak tohle se panu Vlkovi moc nepovedlo

Souhlasím, ve vyšších polohách je chladněji, sníh padá častěji a vydrží déle. Má pozorování pocházi z Jevišovické pahorkatiny nadm. výšky 400-450 m, ale z oblasti kolem Moravských Budějovic. Dík za odkazy.

V. Petr 7.12.2018 10:27

Naprostý souhlas!

The good green is a dead one!

P. Rada 7.12.2018 11:07

Re: Naprostý souhlas?

Kolektivní vina je zřejmě i pro vás velmi přitažlivý fenomén. Sociální agresivita ve svém krajním projevů nakonec není nic nového.

Totalita zřejmě nejenže nezkončila ale lec-kdo naznačuje, že se mu po ní - a možná i po násilí až válkách... - pod nějak barevnou vlajkou stýská. Přitom by ale ideální dokonce bylo obarvit jen nepřítele a sám zůstat maskován . že?

Nepostačilo by ale panu Vanurovi či Vlkovi dát si na tyhle primitivní emoce jako lék nějakou počítačovou simulaci a nastavit si nepostižitelnost i ničivost na maximum?

V. Petr 7.12.2018 11:47

Zelení používají násilí běžně!

Vrcholem ledovce je ostřelování reaktoru Superfénix raketami!

Jejich akce proti kácení lesů často ohrožují životy dřevorubců, což je ovšem chválihodné, protože to je "pro dobrou věc..."

Pokud si proti jejich NEZÁKONNÝM akcím policie vůbec troufne zasáhnout, stěžují si pravidelně na její brutalitu...

P. Rada 7.12.2018 12:39

Re: Zelení používají násilí běžně?

Kéž by bylo běžnnější rozlišovat, konkkretizovat a nikoliv jen škatulkovatt podle barviček. S odstřelováním tou raketou máte rozhodně pravdu. Posléze ten reaktor však odstavil nikoliv teror ale s ekonomických důvodů příslušní odborníci.

Něco jiného pak je rizkování nikoli terorem - ale nasazením vlastního života tam, kde selhaly státní orgány a bylo, jak se posléze ukázalo, protiprávně započato kácení (v první zoně NP - nikoli někde v soukromém či státně hospodářském lese).

Mám za to, že společnost svou laxností a egoismem dokonce hromadně selhala a selhává pokud jde jde o obecnou záchranu lesů. Přitom před tisíciletími právě stabilní lesy umožnily nahromaděním výživné půdy setrvalost civilizacím. Jedinců zdravě životadárně rizkujících je nyní naopak žalostně málo.

Dnes příznačně dochází na Šumavě v prvých zonách (kde se jedinci přivazovali ke geneticky velmi cenným stromům) zas k tomu že smrky prosperůjí - kdežto v naprosté většině ploch hospodářských lesů hromadně bez jakékoli snahy o pomoc stromy odumírají a "vlci" dál společnost už tak rozhádanou a neschopnou nápravy rozeštvávají.

J. Schwarz 7.12.2018 14:08

Re: Zelení používají násilí běžně?

zajímavé... jinde stačily k "nahromadění výživné půdy" i stepi a podobné travnaté pláně...

P. Rada 7.12.2018 15:55

Re: Zelení používají násilí běžně?

Tak to by mě zajímalo kde k vytvoření civilizace stačila jen step..?

Ve stepích totiž kočovali naši předci cca 60 tisíc let a protože je neúroda hnala dál a dál za stády... nemoli se nide natrvalo usadit, nemohli proto rozvíjet specializace a tím měrnou výkonnost. Lesům se nikde dostatečně v té době nedařilo, i úrovně delt řek kolísaly a tak ani tam se nadlouho nenahroadila úrodná půda a podobně se posouvalo moské pobřeží...

Lidé mají sice už 70 tis let neobvykle vyvinutou intencionalitu a s ní i strategické schopnosti a mimořádnou emotivitu. Tyhle extra-schopnosti jsou ale vykoupeny větší spotřebou energie vzhledem k hmotnosti jak u ostatních savců. Hromadění té energie musel musel proto zabezpečit jiný tvor. Obvykle se k ní pak člověk dostal lovem a sběračstvím. Proměnlivé klima ale znamenalo pro všechny větší tvory proměnlivost zdrojů a nutnost pohybu za nimi a to dlouho likvidovalo šance na rozvoj civilizací které se vyznačují pevnými sídly.

L. Písařík 8.12.2018 5:26

Re: Zelení používají násilí běžně?

Stepi se taky lépe obdělávaly, to v době, kdy se naši předkové usadili a stali se zemědělci. Lesy bylo třeba vymýtit a vypálit, ale mnohde byly naopak udržovány jako obranný prvek. Také krajinný útvar, ve kterém nyní žijeme, nazýváme kulturní step. Jen škoda, že v té stepi je kultury dost málo, když pohlédneme do Polska, Rakouska nebo Německa, je co závidět. Snad časem.

J. Schwarz 7.12.2018 14:06

Re: Naprostý souhlas?

Jenže s tím, žw nepřítel je každý kdo nebere jejich moudra přišli jako první právě zelenáči..Jde o nenávistnou a škodlivou ideologii, která nemá s ochranou přírody nic společného. Rétorickou ochranu přírody využívá k manipulaci městských "vzdělaných pokrokových vrstev", které nevědí nic ani o přírodě, ani o přírodních vědách, zato jsou zblblé různými sociologickými, lidskoprávními a politilogickými konstrukcemi.

P. Rada 7.12.2018 16:13

Re: Naprostý souhlas?

Nenávistnou a škodlivou ideologii rozhodně také odmítám. Zároven ale odmítám jednoduchost takového vágního konstruktu údajné skupiny nepřátel, která je fiktivně pojato právě tak hloupá, barevná, nic neví, je zblblá politologickými konstrukty... jak vyžaduje čísi spokojenost se situací.

Dnes její vizi zde předvedl například Vlk ale hlásí se k ní kde kdo komu rozvíjení fantazie o hloupém... protivníkovi vyhovuje daleko více jak nutnost něco zásadně ve svém životě změnit.

Ekologicky myšlenkově bohatá a podnětná je pro mě např.otázka "Příroda nebo člověk" kterou ve své stejnojmené knize do konkrétních podrobností rozebral prof Nátr. Realita zatím ukazuje na převahu lidí.

Jak asi dlouho ta převaha přetrvá, když ani dnes nejsou lidé v maximu svého potenciálu za celé věky schopni odvrátit sucha např. v českém dolíku a na ně navázané degradační procesy lesů?

L. Novák 7.12.2018 19:11

Re: Naprostý souhlas?

Ty tady blábolíš, meleš páté přes deváté, často lžeš nebo sem kopíruješ směšné odkazy z bulvární úrovně, které s tématem nesouvisejí. Jsi typický zelený magor.

K. Nový 7.12.2018 22:46

Re: Naprostý souhlas?

Pavel Rada, nenávistnou a škodlivou ideologii tady šíříte Vy.

K. Nový 7.12.2018 22:46

Re: Naprostý souhlas?

Některá ideologie je prostě zrudná, a o současné ideologii zelený to platí.

Pavel Rada, na Vaše primitivní emoce by nestačila ani počítačová simulace.

P. Harabaska 7.12.2018 13:49

Re: Naprostý souhlas!

Přesně tak. Zelený jsou dobrý. Doláče. Čím víc, tím líp. A o ty jde vždycky až na prvním místě. A kdo je nemá, jako by byl dead.

J. Krejčí 7.12.2018 10:19

Slovní průjem

Tento článek (který jsem ale nebyl schopen dočíst celý, autor mi promine), mi připomíná monolog z jedné cimrmanovské hry.

Auto r zcela pomíjí, že struktura dnes trpících lesů byla založena někdy v minulém, předminulém století. A že problémem jsou smrkové monokultury. Ale to nic, zamotáme do toho ekology a dokonce i policii a státní zástupce. Tady musím ocenit, že jde o konstantu v myšlení pana Vlka.

Prostě stručně a jednoduše: Slovní průjem.

Vlastníku tohoto serveru se divím. Kdysi se to dalo číst. Dnes tu straší Vlk, Vitásková, Jemelík, jeden konspirátor vedle druhého.

J. Dobrý 7.12.2018 11:01

Re: Slovní průjem

Vy necetli, a presto rozmrazili? Wonderful! Bystry narod. V tom pripade ja prelozim do cestiny.

To k tem Cimrmanum. Ale zpatky k vlkovy, cituji posledni odstavec, kam jste uz nedocetl:

"Mimochodem, cca 25 % skutečných lesních porostů, tedy nejen těch nakreslených v mapách, tvoří náletové dřeviny. V podhůří a na kdejakém kopečku jsou dnes celé lesy takzvaných „náletů“. Stromů vyrostlých ze semen na místech bývalých luk, pastvin a chudých políček, až na nepatrný kousek všechno listnáče. Ostatně víte, že rozloha lesů v českých zemích a na Moravě se od roku 1914 dodnes zdvojnásobila?"