23.10.2019 | Svátek má Teodor, TheodorDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


EKOLOGIE: Kam jde ten kouř z výfuku?Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 48, poslední: 5.11.2016 11:00, přehled diskusí

Zpátky k výbuchům...?:
Autor: I. Hil Datum: 5.11.2016 11:00

http://www.autoforum.cz/bleskovky/tesla-model-s-tezce-havarovala-v-indianapolis-baterie-explodovaly-videa/

No, někde jsem četl:
Autor: J. Jurax Datum: 5.11.2016 1:09

že výfuk elektromobilu je v komíně elektrárny.

Kam asi patří odborný článek Vladimíra Kříže v roce 2016 ? :
Autor: M. Pivoda Datum: 4.11.2016 20:00

Autor nechtěně odpověděl sám sobě. Cituji:

"... Všichni zajásali: „No přece do prdele, Vojto!“ ..."

pane Rado:
Autor: V. Bartl Datum: 4.11.2016 15:59

jste Čech? Gramatika zoufalá. A fakta o nic lepší. Zanechte zápolení.

Re: pane Rado:
Autor: J. Semrád Datum: 4.11.2016 16:36

Pane Bartle, zajímalo by mě, co významaného máte proti faktické stránce článku. Pokud jde o gramatiku, nejsem expert, ale zásadní prohřešky jsem nezaznamenal.

Re: pane Rado:
Autor: J. Semrád Datum: 4.11.2016 16:37

Oprava - významného-

Re: pane Rado:
Autor: M. Prokop Datum: 4.11.2016 16:52

U Rady? Má češtinu jak hotentot.

O obsahu ani nepíšu, to jsou samé zelenorudé agitky.

autorovy omyly:
Autor: M. Šejna Datum: 4.11.2016 12:41

od roku 2025 bude zakázan prodej nových vozů se spalovacími motory. Nebude ale zakázán provoz těch starších. Takže chudina bude moci dál jezdit v tom, v čem se jezdí dnes. Bohatí si budou kupovat elektromobily nebo auta s jiným ekologickým pohonem.

Pokud jde o náklady na distribuci energie, tak dnes je velkým tématem vizionáře Muska a dokonce i českých vynálezců systém domácí výroby a akumulace elektrické energie. Musk má představu, že si každá domácnost bude umět pomocí solárů vyrobit elektřinu pro vlastní potřebu bez nutnosti být zcela závislý na distributorech elektřiny.

Re: autorovy omyly:
Autor: M. Prokop Datum: 4.11.2016 14:41

I ten zákaz prodeje nových je taková šejnovská pitomost. Pokud budou elektromobily lepší, není zákaz potřeba. Pokud budou horší, s horšími vlastnostmi a dražší, pak je zákaz zločin.

Re: autorovy omyly:
Autor: j. Macků Datum: 4.11.2016 16:02

Akumulace sluneční elektrické energie je skvělá myšlenka, hlavně na jihu, ale nevím, jak naakumulují seveřani za půlrok slunečních dnů energii na druhý půlrok, kdy je tam tma, nebo skoro.

Re: autorovy omyly:
Autor: M. Prokop Datum: 4.11.2016 16:53

A taky za kolik.

Jedině na jihu s tím honit klimatizaci.

Re: autorovy omyly:
Autor: I. Dekyský Datum: 4.11.2016 17:35

Autem budou jezdit do mešity a pro podporu vždy jen ten první půlrok :-)

Re: autorovy omyly:
Autor: B. Uhlich Datum: 4.11.2016 21:25

už mě ani nezaráží, pro jaké lidi je Musk vizionář... :-)))

Elektromobil na baterky je slepá ulička:
Autor: P. Selinger Datum: 4.11.2016 12:17

Nadějí jsou palivové články kyslík-vodík, vyráběné s využitím solární a větrné energie k elektrolyze vody přímo u moře, bez složitého přenosu elektříny po drátech. Skladování v kapalné formě se dnes běžně používá u zkapalněného dusíku.

Máte představu, jak skladovat kapalný vodík????:
Autor: P. Vaňura Datum: 4.11.2016 12:24

A jak ho chcete dopravovat?

Zatím měly kysliko-vodikové palivové články využití jen u projektu Apollo. A i tam jim ta nádrž jednou bouchla.

Re: Máte představu, jak skladovat kapalný vodík????:
Autor: Z. Lapil Datum: 4.11.2016 14:15

Ne jen Apollo.

Přiznávám, že o "vodíkové" energii vím pramálo, ale hned dva různé vodíkové zdroje zcela jistě jsou na střeše T-Mobile v Praze. Od r. 2011 tam běží testovací hybridní elektrárna slunce - vítr - vodík v bombách - vodík s metanolem. A samozřejmě to pro jistotu vede do zásuvky. Teoreticky zbytečně, ale přeci jen je to dost složitá a testovací sestava. Jestli a jak moc si to opravdu přicucává z Temelína, netuším.

Dva chybné přepoklady:
Autor: J. Kavalír Datum: 4.11.2016 11:47

Autorem uváděná účinnost spalovacího motoru platí možná pro pro motor pracující ve stabilním režimu, nokoli pro jedoucí auto. Vyřadíte rychlost, motor běží na volnoběh s nulovou účinností. Druhým omylem autora je, že nepočítá s jadernou energií. I ten nejzatvrzelejší ekoblb dojde časem k názoru, že bez ní to nepůjde. Elektromobily ve dne jezdí a nabíjí se v noci, když FV elektrárny nefungují a uhlí není z hlediska emisí řešení.

Mimo to, ropy je při dnešní spotřebě údajně maximálně na 60 let a to včetně dosud neobjevených ložisek. Není to tak, že by za 60 let náhle došla, bude se těžit jistě i za 200 let, ale docházet bude postupně, jak se budou těžená ložiska vyčerpávat a nebudou již nová, která by je nahradla.

Re: Dva chybné přepoklady:
Autor: P. Rada Datum: 4.11.2016 12:55

Pane Kavalíre "jakýkoli-blb" asi nepochopí... ale typuji, že Vy by jste pochopit mohl v tom jak se hluboce mýlíte ohledně interpretací jaderné energie.....1. Na jaderné energii totiž závisí život na planetě už odjakživa. Její vnitřní na rozpadových reakcích těžkých radionuklidů, které udržují tektoniku a s ní recyklaci živin, tvorbu rudných koncentrátů i existenci ochranného mag pole a pod.

2. Dokonalý jaderně-fůzní Sluneční reaktor ale na kvantové bázi - (na rozdíl od pozemských pokusů typu tokamak... co jsou doposud jen propadlištěm ekonomiky...) - pak popohání celou biosféru s ideální vzdálenosti. Na něj dnes navozuje řada OZE s efektivitami sice nízkými ale přesto využitelnými.

3. To co v oboru JE zatím předvedla lidská tvořivost s hlediska životaschopnosti biologických systémů je naopak faktické FIASKO! Všechny dnes licencované JE mají energetickou návratnost v celém úhrnu nákladovosti na spodní hranici nebo iníže od toho co je nezbytné pro dominantní civilizační zdroj dneška. Už století přitom klesá efektivita a roste jen masivnost. https://cs.wikipedia.org/wiki/ERoEI

Tolo vše údajně prespektivní ale fakticky technologicky nedořešené se i ekonomicky vymyká možnostem a to přesto, že do toho není započítáno 400tis let následného nuceného skladování odděleně od biosféry. Na světě tak zatím nefunguje ani jediné trvalé úložiště oněch prakticky 99% ze země vytěženého uranu které ho je právě pro neefektivitu sotva na století i při současné spotřebě. Toto vše vzniklo za víc jak půlstoletí mamutích vojenských investic odvislých k neopakovatelné surovinové drancovačce.

4. Lidský naopak jen dokázal postavit zbraně umožnující mnohomásobné zničení biosféry. To, že návdavkem bylo slibováno mocichtivými i civilní využití které tyto rizika vyváží se stalo v dnešním světě už scifi, kterému lidé jako Vy nekriticky věří - ba ho propagují - a naopak s kritického okolí se snaží bezpodkladů a důkazů udělat např. "ekoblby". Připouštím ale, že jako autosugesce to může fungovat.

V naší republice máme plno expertů na všechno.:
Autor: F. Lesniak Datum: 4.11.2016 11:42

Asi před měsícem jsem četl od expertů na počasí, že bude zima, jakou jsme dlouho nepamatovali, aby stejní experti za měsíc prohlásili, že zima bude nad očekávání teplá.

Re: V naší republice máme plno expertů na všechno.:
Autor: J. Kavalír Datum: 4.11.2016 11:53

Jednalo se o věštce nebo o meteorology? Ono je to vcelku jedno, předpovědět počasí na měsíce dopředu neumí nikdo. V minulých letech byly zimy spíš teplé, takže ve větší pravděpodobnost že teplá bude i ta následující, ale co když se trochu změní tryskové proudění?

Re: V naší republice máme plno expertů na všechno.:
Autor: F. Lesniak Datum: 4.11.2016 22:06

No jistě, že to byli meteorologové.

Nevěřte expertům.:
Autor: j. Macků Datum: 4.11.2016 9:56

Hlavně nevěřte expertům. Ví úplně stejně kulový, jako kdokoli jiný, ale dovedou to působivě prodat. Zachovejte si zdravý selský rozum a nenechte se oblbovat. Všichni experti jsou ekonomicky závislí na tom co hlásají, tak se nedivte tomu, že nás o něčem přesvědčují, i když pro to nemají skoro žádné hodnověrné argumenty.

Re: Nevěřte expertům.:
Autor: F. Kusák Datum: 4.11.2016 10:21

Až budete mít nějaký ten zdravotní problém, zavolejte, já Vám určitě něco vhodného naordinuji, nejsem totiž expert. Jo a problémy s vytápěním Vašeho bytu nechť vyřeší psychiatr nebo sociolog, a v koncertní síni budete poslouchat hudební těleso složené z místních instalatérů (nic proti nim). Už toho nechám, Váš názor je nehorázná hloupost. Zkuste tím selským rozumem pochopit třeba kvantovou fyziku.

Re: Nevěřte expertům.:
Autor: j. Macků Datum: 4.11.2016 10:29

Nemám problém s vytápěním bytu, používám selský rozum, k běžnému životu kvantovou fyziku nepotřebuji, v opačném případě něco nastuduji, od muzikantů neočekávám, že budou experti na hudbu, stačí, když budou umět hrát. Nevím jste-li na něco expert, pokud ne, je to o ničem, pokud ano, rád se nechám od Vás přesvědčit, že máte pravdu, ale nejsem ochoten akceptovat Váš názor bez věrohodných argumentů.

Re: Nevěřte expertům.:
Autor: P. Rada Datum: 4.11.2016 11:38

Na té nedůvěře k expertům přeci jen něco může být. Pěkně o tom vypráví např Václav Cílek:

http://media.rozhlas.cz/_audio/00699039.mp3

Lze se ale i tochu pozorněji zadívat kolem na to jak se vyvíjejí naše lesy. Častěji jak dřív už lze bez vzláštní statistiky vypozorovat, že krajina dlouhodobě usychá a narůstá početu od létních veder uschlých stromů.

Většinu národa ale zatím živí průmysl a služby, žijeme klimatizovaně .... a tak není divu, že při všem spěchu navíc přehlédnem třeba i to, že biosféra, kde jsme ale dlouhodobě jen nadstavbou, už začala svou proměnu až odumírání. 50% zničených mořských korálů na kterých je rybolovem závislá miliarda lidí je vážným mementem a nikoli jediným.

Re: Nevěřte expertům.:
Autor: Z. Lapil Datum: 4.11.2016 14:05

Instalatérské hudební těleso je z těch méně nesmyslných, neboť instalatéři koneckonců pracují s trubkami. Například trubka od splachovací nádržky do záchoda se dá dost dobře použít jako didgeridoo a kdo viděl a slyšel, co dokáže s trubkou - obalenou dírou Jiří Stivín, ten už si nikdy neumyje ruce bez duševního pohnutí :-).

A víte určitě, že se jedná o elektromobilitu ?:
Autor: J. Lepka Datum: 4.11.2016 8:49

Nabývám dojmu, že environmentalisté rozhodují o šlapacích autíčkách na dopravním hřišti.

Re: A víte určitě, že se jedná o elektromobilitu ?:
Autor: P. Rada Datum: 4.11.2016 9:04

Enviromalistika popisuje interakci člověka a ekosystémů.

Něco jiného je nálepkování člověka člověkem skrze nějaký pojem a fantazírování o autíčkách na dopravním hřišti když se to celosvětové dostává do "dopravní zácpy" která hrozí kolapsem.

http://cestovani.idnes.cz/premiera-dokumentu-je-s-nami-konec-na-serveru-idnes-cz-pf2-/kolem-sveta.aspx?c=A161026_212357_kolem-sveta_hig

hm:
Autor: R. Szewczyk Datum: 4.11.2016 5:16

oteplování je sqvělé, páč by se mi na zahrádce urodily banány a brosqfe , rajčátka a zemáčky čtyrykrát do roka,i tej žlutej řepky by bylo víc, nemusel bych topit ruským plynem, teplou vodu by zařídil nějaký solární panýlek, domky be se nestavěly z kamene po ruském vzoru, ale s papndeklu po vzoru americkém,nemohly by se pořádat liberecké lyžařské orgie, naopak, v teple chodící méně oblečené fertilní ženy by jistě zaručilo zvýšení žádoucí populace, no prostě samé pozitiva a socialní jistoty, tak nevím ,co kdo má proti oteplování,

Re: hm:
Autor: P. Rada Datum: 4.11.2016 6:54

Pokud to nevíte protože jste byl třeba už ve škole zrovna "mimo" a škola života Vám nestačí, ... zkuste si někdy dojít třeba do sauny nebo až na poušt... - a pobýt tam dlouhodobě a bez vody. Možná Vás pak ješte včas napadne, že řada procesů má své optimum.

Máte ale kus pravdy v tom, že nástupu další odby ledové se už lidsvo s největší pravděpodobností vyhlo a geologicky zanedlouho ho čeká relativně celosvětově velmi stabilní klima podobné tomu, jaké na planetě panovalo před nástupem čtvrtohor. Věc má ale háček geologicky bezprecedentní rychlosti této změny. Tu totiž nejspíš neustojí biosféra kde jsme ale fakticky jen křehkou nadstavbou protože celosvětové HDP nám v úhrnu přináší násobně menší prostředky jak ty co si doposud bereme s přírodního prostředí zdarma a zdoposud prakticky zdarma. Když pak nezaprší - nebo zaprší moc už to ždná lidská moc nezpraví. Biosféra také likviduje naše externality. Ten kontejner odpadů ale už začíná být přeplněný a navíc se otepluje tak rychle, že to sotva které dlouhověké porosty vůkol ustojí. Zato smradu ze všeho odumírajícího začne ryhle přibývat. Namísto té sauny si taky můžete zkusit vzít v letních vederech kontejner do obýváku, pořádně utěsnit okna a otevřít si ho tam aby jste si dosyta užil všech výhod náhlé změny a co nejdříve.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f5/All_palaeotemps.png

http://www.ipcc.ch/report/graphics/images/Assessment%20Reports/AR5%20-%20WG1/Chapter%2005/Fig5-07.jpg