Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

EKOLOGIE: Jeho veličenstvo smrk

Máločemu jsem v životě věnoval tolik času a energie jako kůrovci. Z pozice starosty Modravy bych měl doslova jásat radostí, že toto téma konečně opustilo Šumavu. Radost ale nemám.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
KN

K. Novák 396

14. 6. 2018 19:02
Pan Šubrt usilovně propaguje zrušení NPŠ.

Proč to dělá? A ještě prostřednictvím takového blábolu jako je tento článek. Národní park je Národní park, není to produkční les. To asi ale pan Šubrt nikdy nepochopí. Asi je zanedbaný ve znalostech lesnických věd. Dobrý lesník by měl být schopný respektovat i jiný účel lesa než jen hrabání peněz.

0 0
možnosti
MP

14. 6. 2018 21:07
Re: Pan Šubrt usilovně propaguje zrušení NPŠ.

Možná proto, že ochrana přírody (samo o sobě dobrá věc) nějak začíná vinou ekoteroristů lidem přerůstat přes hlavu.

0 0
možnosti
LN

L. Novák 475

14. 6. 2018 16:11
Eko-aktivisté, tedy zelení komunisté, vždy byli hlupáci

Jediné, čemu dobře rozumí, je propaganda, manipulace a způsob, jak bezpracně vytěžit rentu...

0 0
možnosti
KZ

K. Zelený

14. 6. 2018 10:27
Ciwe nenávist ke smrku !

Tak to je fakt bomba - nenávidějící aktivisti se přivazujou ke smrku aby ze samé nenávisti zabránili jeho pokácení a smrk milující šubrti na ně posílaj cajty aby se ten smrk mohl pokácet !

Nedej bože aby si autor přečet rozhovor s novým vrchním lesníkem v posledním Respektu - asi by ho jeblo.

0 0
možnosti
RT

14. 6. 2018 11:34
Re: Ciwe nenávist ke smrku !

Hezký twist salto.

0 0
možnosti
MV

14. 6. 2018 9:29
Co máte pořád s tím smrkem autore.

Všude se dočteme, že původní složení šumavského lesa tvořily převážně jedle, buky a javory, tedy podobně jako ve většině českých pohraničních hor.

0 0
možnosti
PH

P. Han

14. 6. 2018 9:56
Re: Co máte pořád s tím smrkem autore.

Ale prd. Složení se lišilo (hlavně) podle nadmořské výšky.

0 0
možnosti
KJ

14. 6. 2018 9:10
Jděte do háje,

přihlouplí ekologové. Nic neumíte. Přijďte se podávat do Jeseníků co jste vy s Babišem způsobili... Dzp.

0 0
možnosti
PR

14. 6. 2018 14:04
Re: Jděte do háje?

Přihouplý ekologové právě spolu s Babišem už tam zřejmě byli. Svého času se o podobnou změnu zasadily kyselé deště s neodsířených elektráren. Dnes je problém zřejmě daleko větší a širší. Víceméně totiž odumírá celé boreální pásmo lesů. ty naše smrkové jsou jen momentálně nejfrekventovanějším tématem doma.

Problém je i v tom, že míru přihlouplosti fakticky nehodnotí žádný člověk ale jen realita. Nevím jak velký a jak hrdinný odpor jste v Jeseníkách pane Janyško kladl ale podle všeho byl nedostatečný i když se opíráte o spontální řád či o F.A Hayeka jako na tomto foru nikdo jiný. Nedivil bych se Babišovi kdyby tvrdil, že si s ultraliberalismu F.A.H. vzal příklad. Také se totiž chová jak ponáspotopář co se ohání vírou, že svaté je to co "spontáně" momentálně nese.

0 0
možnosti
PS

14. 6. 2018 8:56
Vzhledem k dosažitelnosti dřeva na Šumavě

vznikaly sklárny , ty ale nepálily dřevo smrkové, ale bukové, které tam rostlo přirozeně. Až když dřevo buku vypotřebovaly, došlo na plošné zasmrkování.

0 0
možnosti
PH

14. 6. 2018 9:59
Re: Vzhledem k dosažitelnosti dřeva na Šumavě

Smrk roste podstatně rychleji, proto i zalesňování monokulturním smrkem. Výdřeva do dolů, palivo i stavební materiál, to všechno potřebovalo hospodaření monokulturně. Současná katastrofa je jen důsledek a už ne příčina. Musí se přeosázet lesy na smíšené i za cenu ztráty trhu smrkovým dřevem v cizině. No a v tom je vlastně celý problém, že přijde o kšeft dost lidí. Ve všem jsou prachy a v pohodlném hospodaření největší. Správné hospodaření je málo výnosné oproti špatnému.

0 0
možnosti
MK

14. 6. 2018 8:53
pane Rado, jděte si plkat jinam

můj naprostý souhlas s autorem - všechno je to o lidech, kteří umí pracovat s rozumem a rukama - kecy o ekologii jsou k hounu. Hezký den

0 0
možnosti
PH

14. 6. 2018 8:43
Nemusíme si nalhávat!

Pan Rada tvrdí, že u nás takové klima, jako je dnes, nikdy v historii nebylo. Jde o záměrně mylnou informaci? U nás bylo před několika staletími, než přišla malá doba ledová a začaly zamrzat i řeky v zimě, sněhu nezvykle napadalo do výšky i metr a více, tak na tomto našem historickém území byla flora i fauna shodná s dnešní oblastí u středozemního moře. Třeba jen štíři, či druhy pavouků a jiného hmyzu u nás byli v hojném výskytu. Tehdy také bylo samozřejmě množství smíšeného lesa bez jednodruhového smrkového jehličnatého. V nížinách byly samozřejmostí záplavové lužní lesy, kde ani smrk přirozeně nemohl růst.

Klimatické změny mají být výmluvou na opodstatněnost znovunavrácení původní pestrosti lesů v druzích stromů. Není však potřeba se vymlouvat na změnu klimatu, jeho údajně nikdy neexistující průměrnou teplotní výši. Naopak je třeba se hospodářsky řádně starat, aby voda zůstávala v krajině, což by mělo obsahovat i výsadbu pestré druhové škály stromů v lesích o čemž se mluví už dlouhá desetiletí. Stejně tak o racionálním využívání zemědělské půdy, které musí nutně být navrácena schopnost zadržování vody i udržení naší původní fauny a hmyzu. Nejde ani o stavění vodních gigantických děl, jako o velké množství drobných a snížení počtu zabírání zemědělské a lesní plochy pro stavební účely jak v bydlení, tak průmyslu.

Iracionální je setí na hodně velkých plochách, zvláště druhů, jako kukuřice, co vyčerpávají půdu a ničí její schopnost udržet kvalitní zeminu proti erozi. Už dávno všichni víme, že remízky a nejrůznější meze v polích jsou praktickým východiskem. Známe už dávno vše, co je zapotřebí k ochraně naší přírody. Politická a komerční vůle k tomu ale není. Strašení klimatickou změnou je však na nic, protože v podstatě jen nalhávající bezmoc člověka.

0 0
možnosti
VN

14. 6. 2018 9:45
Re: Nemusíme si nalhávat!

Na stavbu vodních gigantických děl už v Česku není místo, proto ekoteroristé bojují proti těm drobným. Dneska by Štěpánek Netolický nebo Jakub Krčín nevybudovali ani louži...

0 0
možnosti
VHK

V. Kotas

14. 6. 2018 6:49
Otázky kolem smrku a kůrovce zní jinak.

Jak je možné, že v době současných technologií, informací, znalostí všeho druhu, není společnost schopna se starat o přírodu/ rovnováhu v ní tak, jako to uměli naši předkové, kteří k tomu měli jenom tužku a papír + poctivou práci rukou lesních dělníků a na ně navazující zpracovatele. Nebude to také tím, že nejen v tomto případě neměla přednost demokracie, ale odbornost a majitel lesa!

0 0
možnosti
PR

14. 6. 2018 8:42
Re: Otázky kolem smrku a kůrovce zní jinak.

Možné je to proto, že lidem dál vládne převážně krátkodobě motivovaná emotivita. Na náhlý např válečný atak (řádově do dní až týdnů) jsou lidé schopni se semknout a objetovat dokonce životy - naopak na dlouhodobé a vleklé působení - jako je ostatně vliv našeho vlastního stárnutí ale právě i vlivy klimatické... jsme však od přírody emočně prakticky bezbraní.

https://technet.idnes.cz/jak-si-zamilovat-system-0sw-/veda.aspx?c=A121204_153944_veda_mla

Pomoci by sice mohlo kritické myšlení - tedy racionalita - ale tu je celospolečensky schopno uplatnovat jen malé procento lidí. V demokratickém systému kde vládne vůle většiny je proto s principu zaděláno na zásadní problém. Vizionáři či jen moudří zůstávají nevyslyšeni a bezmocní zatímco biosféra jakožto trvalý základ lidské existence (která se klamně opírá o neobnovitelnou surovinovou berličku) začíná odumírat. Jedinci jako papež František sice dovedou svémupubliku informaci sdělit ale i tací zůstávají prakticky nevyslišeni pro jakési opojení s přílivu požitků od neobnovitelných zdrojů. (http://www.farnostsusice.cz/doc/encyklika-laudato-si.pdf?1442638547358)

..."Proto patří mezi nejvíce opuštěné a trýzněné chudé naše sužovaná a devastovaná země, která „sténá a spolutrpí“"...

0 0
možnosti
VB

14. 6. 2018 1:11
Proč dovážet z ukrajiny?

Proč hned dovážet dřevo z Ukrajiny když stačí jen méně vyvážet.

Nechtěl jsem strávit dlouhou dobu hledáním a tak tady je starší statistika z roku 2007, vývoz dřeva za 17 milard a dovoz za necelých šest. https://www.czechtrade.cz/d/documents/01/4-nase-sluzby/4-9-informace-materialy-ke-stazeni/4-9-5-analyzy-zahranicniho-obchodu/zahranicni_obchod_1993_2007.pdf

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz