Neděle 13. října 2024, svátek má Renáta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

EKOLOGIE: Je horší pálení biomasy v EU...

O kácení amazonského pralesa média informují pravidelně. Ale o tom, kolik dřeva by spotřebovaly evropské biomasové elektrárny, se mluví jen málo.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
VN

První větev NS2 byla dnes dokončena posledním svarem a zítra začnou přípravy na natlakování celých cca 1200km.

Akademiku Čerskému zbývá uložit něco přes 50 km druhé větve.

Návazný EUGAL, který je schopen přepravit celou kapacitu NS2 až v české hranici, je hotov od dubna.

Zdá se, že americké sankce a vydírání nezafungovaly.

0 0
možnosti
VB

Každý kdo se zde účastní diskuze by měl nejdříve napsat čím topí a jakou energii používá. Jinak je to nekorektní.

0 0
možnosti
Foto

P65a47v41e82l 34R79a17d24a

10. 6. 2021 19:51

Obecnou korektnost používání energií lze vyvodit podle toho kolik která společnost používá primárních energetických zdrojů. S toho lze odvodit průměrnou spotřebu na obyvatele. Zde jsou např. data pro Evropu:

https://chmibrno.org/blog/2018/12/08/co2-emise-podle-zemi/

Elity jako je Souček ale už zřejmě ze své podstaty nediskutují. Zastupují je novákové...

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/bohata-elita-ma-podle-osn-na-svedomi-vetsi-emise-nez-polovina-lidstva/1975229

0 0
možnosti
Foto

Les není přirozený chladič, jak tvrdí autor. Les má velice nízké albedo, takže je schopen pohltit vysoké množství sluneční energie.

Les sice snižuje teplotu, ale zvyšuje amumulované teplo, které se poté uvolňuje do atmosfery.

Z hlediska globálního oteplování tak lesní plochy paradoxne zvyšují globální teplotu.

0 0
možnosti
LN

No, opatrně, protože albedo je jedna věc a odpařování vody z listů věc druhá, zvl. u listnatých stromů. Odpařováním vody se listy ochlazují. Ale detailní data k porovnání by se musela pracně dohledat.

0 0
možnosti
JK

Pálení biomasy je nesmysl, nemá s ekologií nic společného. Půdu si máme chránit pro pěstování potravin a ne ji využívat pro výrobu elekřiny. A přesto , že pálení biomasy ničí naše životní prostředí, oslavují ho zelené mozky (užiteční blbci) jako super nápad. Jediné v současnosti dostupné řešení minimalizace zátěže životního prostředí jsou jaderky. Ale ono ve skutečnosti o životní prostředí nejde, takže jsme ne tom asi jako v Anglii na začátku průmyslové revoluce, kdy dělníci rozbíjeli stroje. Dnes neničíme stroje, ale zavíráme jaderky. Užiteční blbci fungují pořád. [>-]

0 0
možnosti
VB

Je to o celém energetickém mixu, kam patří jaderky i biomasa, vše případ od případu. O dalších jaderných blocích jsme měli mít rozhodnuto už dávno. A ač nejsem osobně nějakým přítelem "elektráren na dřevo" tak v menším měřítku není topení dřevem nic špatného.

0 0
možnosti
JN

Dnes se běžně nepálí jenom lesy, ale i řepka, kukuřice, obilí. Je to neekonomické, je to zvrhle, je to progresivní politika upadajícího západu.

0 0
možnosti
ŠH

Souhlas.

Používají se plochy na pěstování chleba. Energetická výtěžnost minus.

0 0
možnosti
VB

v EU je údajně 182 mil hektarů lesů, tedy 1,82 mil kilometrů čtverečních, předpokládejme obnovu 100 let (ona je kratší ale ne všechny lesy jsou zase hospodářské) a je to ročně k vytěžení 18 200 kilometrů čtverečních. Autorem uváděných 2700 je z toho cca 15%. Rozloha lesů v EU se také stále zvyšuje.

Je tedy od autora záslužné, že má tak dojemnou péči o naše lesy. Zdá se ale, že větší škody lesům působí emise z jím obhajovaného uhlí.

0 0
možnosti
LN

Zase LŽI zeleno-hnědého magora Brauna...Rv

0 0
možnosti
JG

J24. 23G96a61n10a11u82r

10. 6. 2021 9:50

Klimatické změny jsou způsobeny periodicky proměnným tokem geotermální energie.Vliv CO2 je zanedbatelný a navíc jeho nárůst v atmosféře je způsoben nižším rozpouštěním v teplejších oceánech.Samozřejmě částečně i spalováním uhlíku, ale to je marginální.:-)

0 0
možnosti
JH

J47a66n 62H67a35j16s67k97ý

10. 6. 2021 9:41

Tak dřevo je podle dokumentů EU uhlíkově neutrální. Nebylo by tedy vhodné oprášit zkušenosti z války a těsně po válce, totiž auta na dřevoplyn. Sám je z konce čtyřicátých let pamatuji.

Výhody by byly obrovské. Hlavně uhlíková neutralita paliva. Oproti benzinovým a naftovým motorům a dokonce i elektromobilům prakticky žádná potřebná infrastruktura distribuce pohonných hmot, žádné dráty, kabely, nabíječky, čerpací stanice. Jen v každé obci dvůr s prodejem dřevěných špalíků.

Někomu by se možná nelíbil kotel (zplyňovací generátor). připevněný k autu K modernímu designu aut by se opravdu nehodil. Ale ekologie především.

0 0
možnosti
LN

No, má to jeden háček. Ten váš zplynovací kotel na dřevo zavěšený za autem hodně kouří. To by byla "opravdová zelená revoluce"...;-D

0 0
možnosti
ŠH

Aby se němečtí Zelení "dostali tam, kde jsou dnes", bylo nutno vykácet evropské pralesy. Myslím, že i Bursíková chodí po vykácených lesích Českého království.

Aby Británie byla velmocí, bylo nutno vykácet lesy, tam a ve Skotsku.

O Starém Řecku platí totéž. Na lodě nebyly žádné slitiny a topilo se dřevem!

Fakt mám rád "organizátory celého světa", kteří si nakonec koupí "nějakou superpotravinu", nejlépe z druhého konce světa. Ta potravina sem přilítla bez uhlíku, že?

0 0
možnosti
Foto

P28a54v86e47l 28R88a70d40a

10. 6. 2021 8:17

Pokud by měl Souček pod hlavičkou ekologie opravdu zájem více "pohovořit" o tom kolik čeho dlouhodobě spotřebovává Evropa, svět... - mohl/měl by vycházet s měrné spotřeby a přepočtujejí zátěže na území. Tomuto pohledu se ale doposud paradoxně vyhýbá:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Ekologick%C3%A1_stopa

Součkovou doménou je i přes extrémnost spotřeby evropanů a konkrétněji extrémnost kumulativních imisí CO2/osobu je, zasadit se za každou cenu ještě o jejich růst zátěže těžbou fosilů. V poktračování extrémního drancování na úkor životního prostředí mu zřejmě vadí zejména postoj EU a tak dnes paradoxně neváhá vyzdvihovat na odiv drancování které se děje v Amazonii. To co hoří v kotlích elektráren, tepláren... v česku přece není tolik vidět. Vyčíslit, porovnávat to přesto jde a právě o kvalitativním i kvantitativním popisu vstahů organismů k prostředí je ekologie:

https://chmibrno.org/blog/2018/12/08/co2-emise-podle-zemi/

https://cs.wikipedia.org/wiki/Glob%C3%A1ln%C3%AD_oteplov%C3%A1n%C3%AD#/media/Soubor:Percentage_share_of_global_cumulative_energy-related_carbon_dioxide_emissions_between_1751_and_2012_across_different_regions_CS.svg

0 0
možnosti
LN

Pokolikáté už jsi na NP tyhle bláboly vylepil?Rv

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz