Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

EKOLOGIE: Extrémy nejsou řešením, jen impulsem

Není jen českou tradicí, že se k řešení problémů velmi často přistupuje až ve chvíli, kdy dojde k nějakému extrému. Systémová prevence rizik povodní se tak začala řešit až poté, co naši zemi opakovaně povodně skutečně postihly, byť odborníci, vědci a výzkumníci poukazovali na toto riziko již mnoho let dopředu.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
DP

27. 11. 2016 9:23
Boj se suchem je stěžejní pro celou civilizaci.

Jsem zahradkář a docela pečlivě počasí sleduji. Čeká nás další suchá zima. Bude zle nedobře. Spodní vody jsou již teď hluboko pod limitem.

0 0
možnosti
PR

27. 11. 2016 12:43
Re: Boj se suchem je stěžejní pro celou civilizaci.

Souhlasím ale považte navíc, že "zahrádkář" nebo i některý zemědělec může vodu doplnovat vhodným druhem závlah - třeba i kapkovou která je nejméně náročná na množství vody a často se využívá v extrémně zatížených oblastech.

Naopak lesní porosty které jsou však retenční kapacitou největší zásobárnou sobě, krajině i lidem sotva kdo může "zalévat". Dopadem je pak až hromadné usychání porostů s riziky velmi ničivých požárů.

Na mnoých lesních ale i městských parkových porostech jsou přitom už dnes vidět příznaky sucha které u nás minimálně půlstoletí dříve nebylo a které ani paleoklimatologie nezaznamenala v celé Středomořské oblasti celých 900let zpět. Toto vše jsou však jen prvé příznaky toho co může a s velkou pravděpodobností také bude následovat.

Popis toho co asi čeká naši krajinu lze najít v časopise Vesmír 10/2016 (je suchu věnován) nebo daleko precizněji v ale už rozebrané publikaci: Brázdil, Tnka a kol. "SUCHO V ČESKÝCH ZEMÍCH: MINULOST, SOUČASTNOST, BUDOUCNOST.

0 0
možnosti
MP

26. 11. 2016 16:44
Místo toho jsou ovšem peníze vyhazovány

na nesmyslný boj c kysličníkem uhličitým.

0 0
možnosti
PR

26. 11. 2016 19:32
Re: Místo toho jsou ovšem peníze vyhazovány?

Pokud budou peníze navíc ničím nekryté tištěny a poté vyhazovány - nemusí to vůbec mít vážný dopad. Jukněte se např na míru státního dluhu USA a na velikosti tam vynakládaných prostředků na volební kampaně, boj s obezitou, zbrojení atd. (To je např velká země kde se navíc taková čísla alespon můžete dozvědět.)

Doposud se na údajný "boj" s CO2 totiž vydává jen zlomeček procenta HDP (http://www.oecd-ilibrary.org/sites/9bc97077-cs/index.html?itemId=/content/summary/9bc97077-cs&mimeType=text/html). Logicky proto sotva bude může mít tak mizivý tok peněz znatelný vliv a dopad v dlouhodobě rozjeté mašinérii. Zvláště pokud zároven ještě daleko dynamičtěji roste konzum a s ním imise. Takto v kontextu Vám s nesmyslností dnešních postojů dávám zapravdu.

Něco jiného by proto mohla být změna celosvětového lidského smýšlení na základě "osvěty, informatiky a vizí" sdílených prakticky zadarmo ale důsledně jako poslání a nikoli povrchně jak konzum a zábava. Tedy nastolení zásadních kroků s cílem zamezit dalšímu strmému růstu nerecyklovatelných externalit všeho druhu a mimo jiné ustálit na planetě atmosféru jako jednu s podmínek pro dosažení udržitelnosti a rozmanitosti i lidského života.

Smysluplný by tedy mohl být usilovný boj s lidským egoismem, přebujelou chtivostí a hloupostí které to podstatné přehlížejí a nevýznamné jednotlivosti nafukují jak jste předvedl. Podívej te se kolem sebe o jaké peníze jde v reklamě na zachování života a naopak v reklaměna na růst konzumu - "Obal prodává..." Smysluplné by mohlo být podporování lidské houževnatosti, skromnosti a umu jako největších lidských cností. Tedy svébytnosti bez dosavadního růstu spotřeby pro spotřebu v systému nakup a vyhod hnaném peněz chtivou reklamou.

http://ekolist.cz/cz/publicistika/rozhovory/pecho-klima-se-meni-kvuli-nasi-spotrebe-musime-se-naucit-zit-skromneji

0 0
možnosti

26. 11. 2016 11:11
pan Havel pochválil "alarmismus"

o tom, že Česko mohou potkat od poloviny 90.let časté povodně, psali klimatologové už někdy v 80.letech. Navrhovali výstavbu protipovodňových hrází v ohrožených městech (včetně Prahy). Jenže to byl prý alarmismus, protože správný klimaskeptik řeší nebezpečí až tehdy, když nastane. A tak se v Praze začalo všechno řešit až poté, co povodňové škody byly větší, než náklady na "alarmistickou" prevenci. Zatopené metro, zdevastovaný Karlín, Libeň a Holešovice, byly cenou za klimaskepticismus, podle kterého není nutné stahovat kalhoty dřiv, než příjde brod.

Teď se zas bojuje proti novým přehradám a dalším investicím proti obdobím sucha. Zas je to ten alarmismus, který nás stojí prý hromadu peněz, a je prý zcela zbýtečný. Klimaskeptik přece začne vše řešit, až poté, co nemá díky suchu a neúrodě co žrát.

0 0
možnosti
MP

26. 11. 2016 16:46
Re: pan Havel pochválil "alarmismus"

Ale nekecejte. Žádný klimaskepticismus neodmítá protipovodňová opatření. Pouze nechce vyhazovat peníze na zelené nesmysly typu dotací OZE a boj s CO2.

0 0
možnosti
PR

26. 11. 2016 10:05
Věčná škoda společnosti, že až extrémy s ní pohnou.

Autor příznačně dokládá, že zas až pro míru dopadů změny klimatu se začíná projevovat snaha řešit je a navíc skrze další extrémnosti. Jev který společnosti není tolik na očích ale začíná se projevovat pozvolna, málo kdo řeší zavčas a adekvátně i když je znalými ž zpočátku pojmenován jak hrozba vážná až extrémní a společnost přitom disponuje jak znalostmi odborníků tak rozvinutou informatikou. Ba naopak veřejnost bývá banalizováním takových zpráv ráda manipulována až obelhávána dokonce i vrcholnými státníky. To bývá většinou kvitováno zřejmě proto aby nemusela své počínání začít radikálně měnit. Demokratické zřízení takto při řešení strategických výzev naprosto selhává. Dokladem jak se rádi necháváme blamovat je např. kniha býv presidenta "Modrá, nebo zelená planeta". Opírá se o tezi zdali je přednější klima nebo svoboda a příznačně zapomíná na pojem odpovědnost. Je tak proto populisticky o SVÉVOLI. Knihu dotyčný nenechal věcně korigovat, recenzovat... s cílem dosáhnout věrohodnosti opovídající vážnosti situace tak jak na ni upozornovala vědecká obec a vydal ji jako osobní manifest i cizojazyčně - ale s pozice člověka který u nás přísahal věrnost všemu lidu. Dodnes se od ní nedistancoval. akceptována. V.K. zde příznačně vyzdvihuje výrok :

..."Osobně se domnívám, že k mírnému oteplování dochází. Ale myslím, že oteplování bude daleko menší než predikují součastné oddely klimatologů. Mnohem menší, bude těžko měřitelné"...

Přitom už v roce vydání (2007) už bylo z měření i fyzikálních principů skleníkového efektu celá desetiletí vše zřejmé:... http://www.ncdc.noaa.gov/cag/time-series/global/globe/ocean/ytd/12/1880-2015

I na půdě OSN proto vznikL alarmující dokument .."Je s námi konec?"... jaksi opožděně. S pokračující snůškou demagogií kterými se V.K. a jemu podobní projevují i na N.P. ale "konec" paradoxně doposud není.

https://www.seberizeni.cz/je-s-nami-konec/

0 0
možnosti

26. 11. 2016 11:17
boj proti oteplování se ale vede špatným směrem

Pane Rado,

není pochyb o tom, že se planeta otepluje, i když podle klimaskeptiků je to prý jen lež. Já mám ale pochyby o tom, zda lidstvo investuje peníze správným směrem. Proti povodním nelze pojovat omezováním deště, ale stavbou hrází. Proti suchu se nedá bojovat omezováním suchého počasí, ale investicemi do závlah a vodních rezervoárů.

Z toho plyne, že proti oteplování se nedá bojovat investicemi proti klimatu, ale například investicemi do hrází proti zvyšování mořské hladiny, investicemi do závlah a investicemi do adaptačních opatření.

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz