31.3.2023 | Svátek má Kvido


Diskuse k článku

EKOLOGIE: Česko snížilo emise razantněji než SRN a Rakousko

Při pročítání článků na serverech českých environmentálních organizací občas nabyde nezasvěcený čtenář dojmu, že česká energetická a surovinová politika zřejmě cíleně ignoruje či minimálně nedostatečně zohledňuje aktuální evropský trend ve snižování emisí skleníkových plynů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Rada 9.12.2015 15:21

"S čistě pragmatického pohledu"

Jeli pragmatickým pohledem státní suverenita a vynakládáli stát 200miliard za dovoz fosilních paliv bez kterých se nedokáže obejít - pak onen pohled říká, že takový stát podrývá svou suverenitu a tím i stabilitu.

Pokud se zároven dominantní společenské prostředky vynakládané za fosilní paliva sbírají celospolečensky ale tekou zejména do podstatně zůženého prostoru rukou totalitně vládnoucích - pak se dotyčný zdánlivě demokratický stát spolupodílí na tom co totalitní režimy dělají.

To, že autor uvádí podíly EU na celosvětových imisích ale už neuvede kolik to ale dělá v přepočtu na obyvatele a neporovná to s běžným čínanem, indem, ... je podobně nekorektní jak zamlčování vážných prohřešků které jsem uvedl výše. Nejde totiž jen o míru poklesu vůči nějakému datu a tomu kterému sousedovi podle které se můžeme světu "ukazovat"  - jde pragmatickou míru ztráty suverenity, o podporu totalitních režímů a v neposlední řadě o osobní odpovědnost každého za míru externalit které násobně překračují sorpční a recyklační schopnosti našeho státního území.

Žijeme proto s pragmatického pohledu už dlohodobě na fosilní dluh, který i když mírně snižujeme vůči vlastní totalitní minulosti i vůči tempu sousedů - přesto vzhledem k naprosté většině světové populace ukazuje na chování sobecké a dlouhodobě neudržitelné.