5.12.2022 | Svátek má Jitka


DOPIS: Vrátíme vám dvojnásobek

13.10.2022

Nevím, jestli se smát, nebo brečet. Přišel na mou firmu dokument datovou schránkou od Finančního úřadu. Bylo mi sděleno, že za osobní auta se v roce 2022 neplatí silniční daň (firma vlastní a provozuje jedno) a jelikož tam mám zaplacené zálohy 4.500,- Kč, tak si mohu zažádat o jejich vrácení. Něco se mi na tom nezdálo a tak jsem si vyhrabal z bankovních účtů mé pohyby ohledně této daně a i daňové přiznání.

Jenom pro upřesnění několik perel z našich zákonů. Penále za opožděné podání přiznání k silniční dani je stejné jako u ostatních přiznání a činí 0,05 % ze zaplacené daně za každý den. Přiznání za rok 2021 jsem musel podat do 31.ledna 2022 a to je zároveň poslední termín zaplacení daně. Já oboje učinil 8. ledna 2022.

A teď to nejveselejší, má daň za rok 2021 činila 2.250,- Kč, kterou jsem vyrovnal onoho 8.ledna 2022 a zároveň poslal Finančnímu úřadu zálohu dalších 2.250,- korun na daň za rok 2022.

Z onoho dopisu Finančního úřadu mi vyplývá jediný závěr, to moje daňové přiznání z 8. ledna ještě nikdo nezpracoval a berou mě tam tak, že tam mám zálohu celkem 4.500,- Kč. Tedy ještě 9 měsíců po mém podání to nikdo nevzal do ruky (lépe řečeno to asi nezpracoval počítač, protože to bylo podáno elektronicky, a to je hodně divné).

Budiž. Řekněme, že toho mají dost a nestíhají. Jenže na základě tohoto šlendriánu mě oficiální poštou, datovou schránkou, vyzvou, abych si zažádal o vrácení zálohy ve dvojnásobné výši, než na jakou mám nárok. A to je už hodně na pováženou. V těch paragrafech nejsem tak zběhlý, ale neobohatil bych se neoprávněně? Nedostal bych později nějaké penále, že jim dlužím?

Nějak to s tou digitalizací státní správy a vůbec její efektivitou hodně skřípe.