1.6.2023 | Svátek má Laura


Diskuse k článku

DANĚ: Nové a ještě novější

Přestavte si, že byste za každou knihu, kterou máte doma, museli každý rok, zaplatit ještě speciální knižní daň. Její výše by se počítala podle počtu stran a ratingu kvality autora. I když jste již předtím knihu samozřejmě koupili za zdaněné peníze. Absurdní?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Diviš 8.2.2023 9:59

To se v poměrném volebním systému stává často, že je nesourodá koalice nebo menšinová vláda (oposmlouva) jediným reálným řešením.

P. Pepax 8.2.2023 9:18

Daň z nemovitosti je sama o sobě nehoráznost, 5-kolka je něco co se nikdy nemělo dostat k vládě.

J. Kindl 8.2.2023 9:05

Za Babiše se žilo, a aby se žilo, schodek státního rozpočtu vzrostl na 420 miliard korun, žádné investice. Protože na to hodování si musela vláda Babiše půjčit za masný úrok, tak spolu s tím ale Česku rostou náklady na obsluhu tohoto dluhu. Na úrocích a poplatcích se tak muselo v roce 2O22 zaplatit přes 42 miliard korun. Tato částka v příštích letech ještě poroste. a za tři roky až na 80 miliard korun ročně,“ To se nám to žilo. 80 procent státního rozpočtu jsou povinné výdaje. Aby to hodování neplatili ještě naši vnuci je nutné s tím něco dělat a to něco nás bude bolet, ale jiná cesta není

P. Skřivan 8.2.2023 9:34

Konečně máme viníka je to Babiš. Sice většina "chytřejších" už od roku 2008 říká že tisk povede přesně k tomu co se zrovna děje ale když ten Babiš...

Víte že Česká republika je jedinou zemí EU, která aktuálně navyšuje své zadlužení v poměru k hrubému domácímu produktu a ještě jednou JEDINÁ země EU. Jak to ten Babiš dokázal?

Jak Babiš vyvolal inflaci napříč eurozónou????

Babiš je jen další kolečko v soukolí a ano určitě se o současný stav zasloužil ale ne obřím schodkem(v době kovidu to bylo všude stejné). To že se koupeme v hnoji mu vyčítejte protože neudělal nic když se rozhodovalo zda pošleme EU ekonomicky do kolen pomocí greendealu. Ale to musíte ještě více řvát na naší současnou vládu

Já Babiše nevolil ani ho neobhajuju jenže nesmysly typu antibabiš může žrát jen někdo intelektuálně nesmělý.

R. Gramblička 8.2.2023 9:39

Jo

P. Brich 8.2.2023 12:01

"intelektuálně nesmělý" = momentálně zaostalý;-D

R. Gramblička 8.2.2023 9:37

jednou z cest je osekání státní agendy a snížení stavu státních zaměstnanců. Kolik státních institucí pětikolka zrušila, se ptám? A kolik státních zaměstnanců propustila?

P. Diviš 8.2.2023 10:00

Jenže značnou část té státní agendy po nás chce EU a taky místní voliči.

Z. Lapil 8.2.2023 10:05

Ono je to docela nepodstatné. 80% státního rozpočtu jsou výdaje mandatorní, v naprosté většině tedy sociální dávky. Vláda hospodaří z těmi zhruba 20% z celkové výše kolem 1600 miliard.

Vláda tedy hospodaří se zhruba 330 miliardami (ostatní si žijí vlastním životem), což je jen o málo víc, než plánovaný schodek.

Deset miliard sem, deset miliard tam, pokouším se ukázat, že těch několik miliard ošetřených na případném podstatném omezení počtu úředníků není zásadní položka, nýbrž ono pírko, pro které babička přes plot skočí.

F. Kusák 8.2.2023 10:40

Nevzrostl pane Kindle, zůstal cca na úrovni 42 % HDP v době, kdy AB vstoupil do vlády. A to jsme prošli nejtěžší celosvětovou covidovou krizí. O čem lze diskutovat, je tempo zadlužování při pandemii. Jenže bez znalosti strukturování naší ekonomiky, je to zase jen plácnutí do vody. Dnes prožívá naše ekonomika, podle mého soudu, nejhlubší ekonomickou krizi, srovnatelnou jen z dobou druhé republiky. To proto, že je extrémně závislá na exportu subdodávek do dalších zemí, hlavně Německa a pak, že výrobky jsou náročné na suroviny, energie i lidskou práci. Hlavní parametr růstu HDP, jako spotřeba domácností a obchodní a platební bilance jsou tristní. Zajímalo by mě, jakým zázrakem se to dá překlopit k výraznému růstu průmyslové výroby, který bychom nutně potřebovali. Nechci být za pesimistu a vláda Andreje Babiše je v tomto směru marginální a epizodní záležitostí, ale jak z toho ven, bez totální změny ekonomiky, to fakt nevím. Hodně se sice o tom mluví, i Fialova vláda si to napsala do hezkého programového prohlášení, které dosud platí, a které se zatím nezměnilo (nebo o tom nevím), ale tako hlubokou změnu provést je podstatě sci-fi, zejména na související pochody v EU.

V. Petr 8.2.2023 11:02

Babiš si půjčoval na nesmyslné "kompenzace," na které tlačil nejvíc dnešní Slepenec. Před covidem hospodařil s téměř VYROVNANÝM rozpočtem a přesto se lidé měli daleko lépe, než dnes!

H. Kotaz 8.2.2023 8:59

A KDY SE

podívají po světě, co stát vlastní a z čeho má také peníze ( Singapur např. ), jaké mají kde daně a jakým způsobem je vybírají ?

Kdy sníží počet zaměstnanců státní správy !!

J. Kindl 8.2.2023 9:06

Babišova vláda připravila a schválila takový zákon, že propustit státního zaměstnance je tařka nemožné.

R. Gramblička 8.2.2023 9:41

Tak ať ten zákon pětikolka zruší. Anebo zruší tu spornou část

F. Kusák 8.2.2023 11:00

Ne, nemáte pravdu. Ta novela zákona, a fakt nechce se mně hledat, kteráže to schválila vláda, přesněji řečeno parlament (konkrétně, kdo v tom parlamentě, a jestli to posvětil senát a president), ale vycházela ta norma ze směrnice EU a my jsme za to byly dlouhodobě kritizováni, přičemž nám hrozila ztráta část unijních peněz.

J. Kalina 8.2.2023 8:48

Ten nápad na zvýšení daně z nemovitosti považuji za prasácký a vyděračský. Ty kdo to zavedou nebudu už nikdy volit. Nejsem nějaký investor, který sleduje pohyb cen nemovitostí, cen zlata, uměleckých předmětů abych dokázal při poklesu levněji nakoupit a při růstu ceny prodat. Normálně jsem si našetřil zdaněné peníze, koupil nemovitost a zaplatil daň, platím daň z nemovitosti a oni ji chtějí ještě zvýšit?? Vždyť je to vydírání. Těžko se nemovitosti zbavíte. Takové ty rad: diverzifikujte, část tam a část sem je dobré, ale: peníze na účtu mizí ač číslo je stejné, za nemovitost se bude platiti více. Ti co tady píší o pohybech cen a jak se co kam přelije nikdy nenapíší to zásadní: to platí jen pro ty první , rychlejší a chytřejší. Hromadný prodej nemovitostí jejich cenu zvýší, a hromadný nákup cenu zvýší. Prostě nemůžou to udělat všichni A JEŠTĚ VÝHODNĚ. Stát by měl dbát, aby tady aspoň něco nějakou chvíli platilo a v situaci, kdy jsem inflací okrádán v přímém přenosu by si měl nechat zajít choutky na další PROVOKACE.

Jestli stát potřebuje více peněz

AŤ NEJDŘÍVE ZRUŠÍ DOTACE a pak se uvidí.

J. Jurax 8.2.2023 9:31

Nebudete-li volit ty, kdož zvyšují daně, nebudete mít koho volit.

Ono je to všechno jedna pakáž rozhazující ze státního plnými hrstmi tu pod záminkou pomoci vybraným, tu pod záminkou sociálna, a dotující vyvoleným kdeco, jen aby si koupila voliče za jejich peníze.

L. Hančar 8.2.2023 8:18

V naší vesničce střediskové narvali zastupitelé daň z nemovitostí na maximum možného. A stalo se to, co se stane všude: byli opět zvoleni. Jak je to možné? Mají svůj soustavně korumpovaný fanklub ( od slova fanatický ) sportovních hasičů a NIKDO rovný a schopný se neodváží vstoupit do politické žumpy, natož se nechat napsat byť na poslední místo jakékoli kandidátky. Je to marný, je to marný, je to marný!

J. Jurax 8.2.2023 9:34

Inu, demokracie je ten nejhorší způsob správy věcí veřejných.

Nicméně ty ostatní, co se v průběhu věků zkoušely, jsou ještě horší.

V. Petr 8.2.2023 11:12

A co zde již zmíněný Singapur?

Z. Lapil 8.2.2023 10:13

Neodváží?! U nás můžete uvažovat podobně, jedna kandidátka, devět lidí (7 zastupitelů; rozhoduje kroužkování) tvoří 5% obyvatel obce. Existuje oponentní skupina z místní hospody. Volby co volby slibují opoziční kandidátku. Zatím ji nikdy nepostavili a nabídku kandidovat na kandidátce "obecní" taky nikdy neakceptovali.

A co je úplně nejlepší - nechodí ani na jednání zastupitelstva, které je ze zákona veřejné. V našem případě bych o politické žumpě opravdu nemluvil, řeší se opravdu jen a pouze obecní problémy.

V. Novak 8.2.2023 7:58

Nakolik je pětikolní vláda pravicová, nevím - ale Piráti jsou hodě nalevo od středu. Aspoň v tom smyslu, jak se dnešní levice bere.

Takže je možná pravolevá...

J. Jurax 8.2.2023 9:03

Pětikolka nemůže být pravicová, skládá-li se ze stran víceméně levicových, v nejlepším případě jedné strany středové.

L. Harvánek 8.2.2023 7:50

A tak celým výsledkem zvýšení daně z nemovitostí bude to, že vláda (pokud celá daň zůstane obcím a ony si svůj nárok budou hájit), bude vyplácet další či zvýšené sociální dávky, na které si bude muset půjčit. A pokud se MF podaří si svůj podíl ze zvýšení urvat, stejně ho bude muset rozdělit těm, kterým vzrostou životní náklady. Takže užitek nebude mít nikdo, ale tentokrát se vlk nenažere a koza bude také fuč.

J. Kavalír 8.2.2023 8:41

No a o to snad právě jde - co nejvíc lidí závislých na sociálních dávkách

P. Skřivan 8.2.2023 7:39

Volič slepence určitě slyšel i na toto:

Fiala: Daně zvyšovat nebudeme a zavedeme i daňovou brzdu

No ponechme stranou že jsme asi svědky desinformace a zaměřme se na to důležité. Tedy vše co odvádí pozornost od naprosto neschopné vlády. Neúspěchy můžeme hodit na válku ve které dle některých už jsme. Můžeme sáhodlouze mluvit o greendealu který musíme chápat jako výzvu... volně přeleženo naženeme vás do chudoby ale naše chyba to není myslíme to dobře.

No každý kdo se prokousal základní školou toto vše chápe podpora slepence tedy musí vycházet od méně chápajících a těch co slyší jen na antibabiš.

A dovolím si jednu predikci: Neschopnost vlády spolu s recesí která nás pravděpodobně čeká přivede Babiše zpět do vlády.

L. Hančar 8.2.2023 8:20

Korespondenční volbou? Jako vtip dobrý!

T. Diblík 8.2.2023 7:34

Rád bych uvedl, že není nic takového jako cesta doleva nebo doprava. Je jen cesta vzhůru nebo dolů - [vzhůru] prastarý sen člověka po maximální osobní svobodě v souladu s právními předpisy a veřejným pořádkem, nebo dolů do mraveniště totalitarismu. A bez ohledu na ryzí charaktery a humanitární motivy, těch, kteří by vyměnili svou svobodu za bezpečnost, byli by to oni kteří by zahájili tento sestupný kurz.

Ronald Reagan

F. Navrátil 8.2.2023 7:11

Pětikolka není pravostředová vláda. To ji jen tak lichotí mediální troubové. Součástí vlády jsou například Piráti, kteří jsou vlastně anarchistická levicová úchylka. Proti nim jsou komunisté tradiční konzervativní stranou. Také ostatní prvky fialové vlády jsou probruselské, tedy tzv. levicoví liberálové, což je zdegenerovaná salónní odrůda marxismu.

J. Novak 8.2.2023 6:54

Ptoblem je v nenazrane vlade, ne v danich.