Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

DANĚ: Hluk kolem tichého vína

Působí to skoro jako zpráva z nějakého alternativního vesmíru. Vláda směřuje k rozumnému řešení a opouští myšlenku danit tzv. tiché víno. Poté, co navýšila daně u všeho, kde to šlo (a občas i tam, kde to nešlo) je to nečekaně logické a rozumné řešení.

Proč je to rozumné řešení? Protože víno od malých českých a moravských vinařů se od jiných alkoholických nápojů výrazně liší způsobem výroby i prodeje. Politici, kteří v životě nedrželi v ruce motyku a vrcholem jejich zemědělských zkušeností je pár výhonků pažitky v truhlíku na balkóně, mezi vínem a jinými alkoholickými nápoji rozdíl nevidí, tak jim to pojďme vysvětlit.

Víno je totiž ve svém principu surovinou, ze které se jiné alkoholy teprve vyrábějí. Jedná se o zkvašenou ovocnou šťávu, dále už nijak nezpracovávanou.

Při výrobě piva je výchozím polotovarem slad – ale slad žádnou daní zatížen není. Teprve poté, co je ve speciálních varných nádobách zahříván, v jiných kvasí, poté je výsledná tekutina stočena do dalších nádob, ve kterých zraje, teprve pak je její objem změřen a zdaněn. U výroby destilátů je to podobné, na začátku je opět nějaký rostlinný cukr, například jablečný mošt, ten není daněn. Teprve až vykvasí, je přelit do destilační kolony a v ní je oddělen alkohol – a teprve ten se daní, protože se přesně změří, kolik ho je. Destilační přístroje jsou pod neustálým dohledem celního úřadu, je zaznamenána každá kapka, kameře nic neujde.

Jenomže u vína je tomu jinak. Víno se po sklizni vylisuje a vinaři stočí vinný mošt do sudů, kanystrů a demižonů. Vinný mošt ještě žádný alkohol neobsahuje, zde není co danit. Navíc, jak změřit, kolik ho je? Zatímco pálenic, lihovarů nebo pivovarů je omezené množství a všechny jsou registrované, vinařů jsou spousty. Svou úrodu mají doma, nebo ve sklípcích, nikdo předem neví, kolik bude moštu, jakou bude mít cukernatost, kolik z toho bude vína, kolik vína vypije sám vinař, kolik rozdá příbuzným a známým, kolik ve finále prodá. Malí vinaři navíc víno nelahvují, když přijde zájemce, natáhnou mu požadované množství do PET lahve (nezálohované), kterou si kolikrát zákazník přinesl vlastní. Není zde naprosto žádná evidence a prakticky ani není možná.

Z čeho by měl vinař platit spotřební daň? Z moštu, který ovšem žádný alkohol neobsahuje? Z vína, které má pro vlastní spotřebu? Copak někdo platí spotřební daň z ovocného vína, které si v demižonu vyrobí sám? Copak někdo platí daň z domácího minipivovaru?

Tak co vinaři zdanit? Prodané víno? A jak se zjistí, kolik ho bylo?

Aby bylo možno víno zatížit spotřební daní, museli by být vinaři zahrnuti spoustou dalších povinností a dodatečných nákladů. Museli by nějak měřit a evidovat množství vyrobeného vína a oddělit víno určené k prodeji. Museli by mít celní sklady, jako je mají pálenice. Nejspíš by museli používat cejchované nádoby k prodeji, ideálně s nějakým kolkem. A to je vzhledem k množství vína, produkovaného jedním malým vinařem, naprosto absurdní požadavek.

Ano, bylo by možné danit víno v lahvích. Ale to by okamžitě vedlo k tomu, že by lahve nikdo nepoužíval. Produkce vína malými vinaři je svým charakterem podobná pěstování okurek drobnými zemědělci, když si od nějaké babičky přímo ze dvora koupíte nějaké ovoce nebo zeleninu, také o tom není nikde žádná evidence – a nikoho to netrápí.

Teoreticky by bylo možno zatížit daní samotné vinice. Pokud chceme dosáhnout toho, aby je vinaři, kteří skutečně produkují jen malé množství vína na prodej, začali likvidovat.

Podtrženo, sečteno – danit tiché víno musí každému, kdo ví, jak vypadá reálná situace vinařů, připadat jako nápad člověka chudého duchem. A opuštění této myšlenky je jediné rozumné a užitečné řešení, které zabrání velkým škodám.

Až člověk žasne, jak je možné, že k němu politici dospěli. I když – nechvalme den před večerem, kdo ví, co je napadne zítra.

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

přečetl Panikář
25. 7. 2024

Že mají dámské plavky předvádět muži, považovali diskutující, včetně řady ženských sportovkyň, za...

Válka byla jen poslední kapkou, kterou by česká energetika bez problémů ustála, kdyby již předtím...

Zdeněk Roller
25. 7. 2024

Co je tohle za stát, ten Egypt? Vždyť rozhodně nepatří mezi ty vysloveně chudé. Přitom v areálu...

Ivo Fencl
25. 7. 2024

Roku 1952 se Velinského trampská parta s Foglarem setkala v Hostivaři, kde byli Dvojkaři na...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Lidovky.cz, ČTK
25. 7. 2024

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS), ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) a...

Josef Kopecký
25. 7. 2024

Zrušení zaručené minimální mzdy v soukromých firmách schválili senátoři. Proti změně protestuje...

kroc Tereza Krocová
25. 7. 2024

Ve věku 70 let ve středu zemřela Kateřina Fričová. Absolventka FAMU během své kariéry zastávala...

Hynek Paštěka
25. 7. 2024

Už jen pár dní zbývá do začátku vládních prázdnin, které budou trvat dva týdny. Ministři se...

kroc Tereza Krocová
25. 7. 2024

Klimatičtí aktivisté ve čtvrtek ráno narušili provoz na největším německém letišti ve Frankfurtu...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz