Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Chceme pro vás bezpečné a kvalitní diskuse, proto mohou diskutovat pouze přihlášení uživatelé.

Využijte nejrychlejší přístup do diskuse pomocí přihlášení přes Bankovní identitu.

Přihlásit / Registrovat

LN

Když je peněz příliš. Banky mají u ČNB naspořené skoro tři biliony, není kde je udat

Přes dvanáct a půl miliardy korun vyplatila Česká národní banka jen během května na úrocích domácím bankám za peníze, které u ní mají uložené. Vkladů bank u centrální banky jdoucích za stále atraktivní úrokovou vábničkou přitom během posledního roku vytrvale přibývá. Koncem dubna měly domácí bankovní domy uloženo u ČNB 2,89 bilionu korun. To je zhruba o deset procent více než před rokem a zároveň nedaleko od historického maxima z dubna 2022. Důvodem je mimo jiné přebytek peněz, které banky nedokážou spotřebovat ve svém tradičním byznysu, tedy půjčování peněz. Pro centrální banku je nicméně objem vyplácených úroků komerčním bankám momentálně jednou z nejvýznamnějších příčin více než čtyřsetmiliardové ztráty nahromaděné v posledních letech.

(podrobnosti v placeném článku)

https://www.e15.cz/byznys/finance-a-bankovnictvi/kdyz-je-penez-prilis-banky-maji-u-cnb-nasporene-skoro-tri-biliony-neni-kde-je-udat-1416204

VC

Tak jasně že kvůli Zelenému údělu Je inflace u nás i v EU obrovská.

Foto

I38v45a58n 66T42e75r89e16n

13. 6. 2024 20:19

Inflation is transitory (Inflacia je prechodny stav) - povedal v roku 2021 sef FED Jeromy Powell. ;-D;-D;-D;-D;-D;-D;-D;-D;-D

PD

Jak kde ...

Jukněte do Itálie s LIT a do Argentiny s Pesem (o Venezuele ani nemluvě).

VP

V27a47ň77u49r23a 17P86e52t80r

13. 6. 2024 19:33

V USA v letech cca 1870 - 1932 byly dolary volně směnitelné za zlato, unce stála jen 20 dolarů, dnes je to přes 2000 dolarů. Inflace do WW1 byla 0,1% ročně.

VP

V59a15ň40u28r69a 12P59e95t74r

13. 6. 2024 19:37

Mimochotem, zrušil to F.D.Roosevelt a cílem bylo lidi OKRÁST, aby bylo, jak jinak, na "nezbytné sociální výdaje." Lidem vlastnictví zlata dokonce zakázal a dolar následně zdevalvoval, z 20 dolarů za unci na 35 dolarů za unci. Kam se ovšem hrabe na dnešní zločinné politiky...

JP

Je to vidět na účtech z nákupů. Inflace je v ČSÚ systematicky uschovávána a moje úspory jsou zcela vididelně znehodnocovány.

PD

Tak to byste měl raději investovat, než spořit.

PB

P50e78t89e 93B40r10i43c28h

13. 6. 2024 17:36

Jak to ta Fialova vláda dělá, že Áčkaři mají imrvére vánoce?8-o

Aha, bude to tím, že to umí nejlípR^ Říká to Fiala a to je světovej politolog!!R^;-D

LN

Číslům, která generuje ČSÚ, nelze věřit. Vzpomeňte si, jaké hrubé chyby při sběru dat vedly k nesmyslným výsledkům cen elektřiny plynu před necelými dvěma roky. Místo skutečných cen placených občany ČSÚ sestavil statistiku z nabídkových cen distributorů. :-)

Nedokážu si představit, jak s podobnou praxí ČSÚ vyhodnocuje např. ceny potravin a průmyslového zboží, kde je "cenový šum" (změny cen v krátkém čase, skákavé ceny v řetězcích a různé cenové excesy, slevy při doprodeji apod.) mnohem vyšší a stejné zboží v různých obchodech se může lišit klidně i o stovky procent (odchylka nahoru) nebo až o 80% (odchylka směrem dolů). Sám jsem se o tom mnohokrát přesvědčil při vyhledávání levnějšího nákupu stejných položek prostřednictvím Internetu.

Seriózní čísla by se dala získat totálním přehledem o prodeji konkrétního (identického) zboží plošně po celém státě v určitém čase ze sběru dat o jednotlivých prodejích a cenách za ně. To jsou ale např. data z hloubky výpočetních systémů v obchodních řetězcích, které si samy vyhodnocují prodej s ohledem na ceny a výši marže, ale sotva tato data v plném rozsahu bude schopen získat ČSÚ, aby z nich mohl správně vyhodnotit cenové pohyby v čase.

Podobné je to s individuálními spotřebními koši nejenom sociálních skupin obyvatelstva, ale i mezi jednotlivými jejich členy.

Jak např. pozná ČSÚ cenu vajec (plato M30), když v LIDLu v nabídce mají cenu 129,- Kč, (Penny např. nyní jen za 70,- Kč), ale stejná vejce, která už mají blízko expirační době, dají do prodeje za 60,- Kč?

Metody sběru dat používaných ČSÚ by jistě bylo zajímavé podrobit kritickému zkoumání... :-) :-P [>-]

JM

Výraz "inflace" obvykle vyznačuje proces zvyšování objemu peněz, vydaného do ekonomického systému bez alikvotního zvýšení jeho úhrnné produktivity, laicky řečeno. Mimo tohoto způsobu znehodnocování měny však existuje méně nápadný způsob, kterým je možno téměř bez povšimnutí vytvořit zdání hospodářského růstu. Obecně řečeno, je to nepostižitelné snižování kvalitativní úrovně nebo životnosti výrobku určitého typu při zachování jeho dosavadní ceny. Jako příklad zkreslování tohoto způsobu fiktivní cenové stability je možno uvést snižování skutečné hodnoty obuvi, oblečení, konzervárenských výrobků, extrahovaných čajů a pod. Omezení životnosti ručního nářadí, vybavení domácností a zahradní a instalační techniky a pod. bylo dosaženo tím, že se v hojné míře počaly při jejich výrobě používat nevhodné termoplasty. (Nedávno jsme jen díky naší přítomnosti v bytě předešli vinou prasklé trmpl hadičky vytopení řady domácností. Uff!). Míru inflace bychom neměli vyčíslovat dle ceny pochybně definovaného spotřebního koše, do něhož se na př. ceny nemovitostí prostě nevejdou.

P52e82t17r 52Č54e57c94h

13. 6. 2024 16:33

Cesta z toho ven je jen jedna. Vrátit se tam, kde byl celý svět po desetitisíce let. Návrat ke ZLATÉMU STANDARDU ! Nemám zde na mysli obecné placení zlatým kovem, ale i třeba papírovými penězi ze 100% zlatým kovem krytými.

JK

Něco na té manipulatívni inflaci bude. Zachytil jsem z jara : Slovensko bude mít nanejvýš 4,99 % inflaci. Proč nemůže být vyšší ? Nóo protože by museli od července valorizovat důchod. :-).

Foto

Což ví každý, kdo chodí běžně nakupovat do obchodu.

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz