1.12.2022 | Svátek má Iva


Diskuse k článku

CENY: Příležitost pro monopoly si namastit kapsu

Téměř každý den přinášejí evropské burzy ještě katastrofičtější vývoj cen elektřiny (a také plynu). Jsou pro běžné lidi méně srozumitelně ukryta v cenovce za MWh (= 1 tisíc kilowatt hodin, kWh), nyní už za 1000 eur.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
T. Hraj 31.8.2022 21:52

Před lety zde publikoval velmi zajímavé a především fundované články pan Nejedlý, expert na (mimo jiné) německou energetiku. Jeho poslední článek z r 2017 prorocky popisuje proč to bez spolehlivých zdrojů nejde a co by se stalo, pokud by ideologie zválcovala technickou debatu, tj. variantu, kterou právě prožíváme.

https://neviditelnypes.lidovky.cz/ekonomika/energetika-o-jednom-zimnim-tydnu.A170327_223101_p_ekonomika_wag

Velmi by mě zajímalo, co pan Nejedlý dělá a jestli by nemohl současnou situaci okomenkovat nějakým článkem.

M. Smutný 31.8.2022 23:41

Vypadá to, že má hodně práce - má v ČEZ na starost zřejmě design nových jaderných zdrojů - viz https://kdejinde.jobs.cz/virtualni-svet-skupiny-cez/male-modularni-jaderne-reaktory-smr/

Ovšem asi už nebude moci kriticky psát o OZE, když ČEZ do roku 2030 v rámci své "zelené strategie" skoncuje s výrobou ze stabilního uhlí a postaví ve FVE 6 GW. Už v roce 2025 bude muset Česko proto dovážet i elektřinu!

T. Hraj 1.9.2022 13:36

Díky za info. A díky za další velmi dobrý článek.

No jo no, koho chleba jíš... Asi to pan Nejedlý se svobodou projevu nebude mít jednoduché. Ale aspoň je na takové pozici někdo, kdo energetice rozumí a nadřadit tak ideologii fyzice pro něj bude obtížnější (nebo, jak doufám, nemožné).

M. Smutný 1.9.2022 22:42

Děkuji za uznání. Jsem mj. mluvčím spolku špičkových vědců a energetických expertů www.realisticka.cz. Jak říká náš spoluzakladatel, univerzitní profesor a expert na dopravní mobilitu Jan Macek, "v důchodu mám luxus říkat a psát pravdu".

V. Temlík 2.9.2022 11:29

Myslím si, a tak smýšlí jistě hodně našich občanů, že každý trochu soudný člověk s jen selským rozumem hned věděl, že GreenDeal prosazovaný silou a v té podobě je cestou do pekel....a ta, jak známo, bývá vždy dlážděná jen dobrými úmysly...:-/

T. Hraj 2.9.2022 13:51

Ano, a bylo to jasné minimálně 10 let před tím, než někdo vymyslel název GD for Europe (převzato z neméně děsivého programu New Green Deal, kterou v USA představila Alexandra Ocasio Cortez a spol.).

L. Žaloudek 31.8.2022 17:51

No, včera mi přišlo od ČEZu oznámení o konci fixace a smlouvėnna další 2 roky. 1 silová KWh bude stát o 5 Kč víc, což při naší spotřebė bude dělat cca 20 tisíc navíc.

L. Novák 31.8.2022 20:29

Kolik jste platil před zvýšením?

L. Žaloudek 31.8.2022 20:46

Za silovou energii snad 9000.

L. Žaloudek 31.8.2022 20:47

Teda loni, v říjnu 2021, letos ještě nevím.

V. Pavelka 31.8.2022 15:47

No a co když je Fiala fanatickým podporovatelem. Neobolševické LGBT Ideologie, a likvidaci střední třídy se chopil zcela vědomě !Pravicovost jeho politiky je jen zástěrka , která v dotačním socialismu Bruselské nadvlády , je jako rybářská sít , na chytání vody ?Jeho nečinnost na domácí půdě je evidentní ! Kdyby se toho panáka zbavili vnitřním pučem , snad by zemi prospěli ! Můžou ho ODS poslat velvyslancovat na rodnou Ukrajinu !![>-][UA]

P. Diviš 31.8.2022 16:47

U jsem četl různé fantasmagorie, ale tahle je jedna z největších.

L. Novák 31.8.2022 20:35

Jako by nestačila Fialova láska k EU... ;-D

„Znáte nějaký bruselský recept, který funguje?“ Fiala před lety ostře kritizoval EU

FIALA A EVROPSKÁ UNIE

https://echo24.cz/a/Sj75e/premier-fiala-ods-kritika-evropske-unie-kongres-2014

K. Filip 31.8.2022 13:45

Už by energetickým ketasum měl někdo zakroutit krkem.

T. Diblík 31.8.2022 15:30

Buď jsou ty ceny férové, nebo to je práce pro Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

V. Pavelka 31.8.2022 15:54

Bruselská parta z toho žije taky ?Ti si rybník nevypustí ,řekla Layenka, že by zrušili ?"Emisní povolenky"?!Rv

P. Beránek 31.8.2022 13:37

Do kamene tesat:

"Putin na politice přechodu na již 20 let dotované nestabilní přerušované zdroje energie (hlavně soláry a větrníky), kterou musí doprovázet paralelní a také dotovaný systém záložních zdrojů (s tzv. kapacitními platbami) hlavně z plynu, jen postavil svou geopolitickou strategii použít energii jako zbraň."

"Ten totiž dávno žádným trhem není, je to jen zdeformovaný nástroj podpory zničující zelené politiky Evropské unie v čele s Německem pod názvem Green Deal, o čemž dokonale svědčí spekulativní emisní povolenky a nakonec nejlépe ceny energie".

"Pokud zbytek racionálních politiků v zemích EU včetně Česka konečně nepochopí, že se musíme z této iracionální a hluboce asociální a ještě urychlované ideologické politiky vyvázat, čeká nás nejhorší období v Evropě od konce války. Buď současná již celospolečenská krize u nás i v Evropě opět zrodí osobnost podobnou politikovi s doutníkem jménem Winston, nebo zoufalé lidi zase úspěšně osloví ukřičený populista, třeba podobný tomu jménem Adolf s knírkem pod nosem".

P. Beránek 31.8.2022 13:15

Přesně pojmenované příčiny současného stavu, není co dodat.

Taky se bojím, že teprve až hodně lidí v ulicích donutí politiky začít řešit příčiny a ne následky.

F. Kusák 31.8.2022 11:33

Ono se to bude vyvíjet jinak, tedy pokud se cena energie nevrátí na rozumnou úroveň. Prostě to lidé a firmy nebudou platit. Pak se začne celá ekonomika hroutit. Raději nedomýšlet. O čem budete s energetickými keťasy jednat, když žádný tarif Vam nepomůže a splátkový kalendář nemá smysl, když budete s dětmi na podpoře. Že to není možné? Ale je. Židé v předválečném Německu také nevěřili.

P. Sura 31.8.2022 11:51

Pokud ale keťasové budou prodávat jen těm, kdo zaplatí, ekonomika se bude hroutit, to jo, ale ONI to přežijou !! A pak jen začnou znova a líp. Tím nevyzývám k revoluci, ale k zamyšlení.

D. Hrubý 31.8.2022 11:16

Znárodnění je jen jedna z možností, jak ukrotit neviditelnou ruku ČEZu nebo trhu, chcete-li. Když se podíváte na cenotvorbu, zjistíte, že aby se na tom dalo vydělat, vymyslely se všelijaké položky, které dřív nebyly tak okaté, protože se v tom nějak ztratily. Ten typ položek znáte všichni. ČT tomu říká koncesní poplatky, OSA si vydupala poplatky z prádných médií... Operátoři mají tarify, banky poplatky za třeba přípravu na možný kontokorent. Plyn je v MW, přitom je to kapalina a měrný objem je metr krychlový. Přesto se to přepočítává, i když zdánlivě je to jedno. Tohle by vám došlo nejspíš tehdy, kdybyste u pumpy najednou neplatili za litr, ale za tepelný výkon benzínu. Je top totéž. Dokud nebyly ceny tak drastické, v zásadě to lidi nezajímalo. Stačí, aby byla politická vůle. Chytří lidé neustále hledají způsoby, jak z lidí vytáhnout peníze. Jenže krom toho, že jsou chytří, jsou to i darebáci. To je blbá kombinace. Po nástupu covidu vyletěly ceny roušek. Taková blbost, že jo? S elektřinou je to stejný. Dezinfekční mafie to vyhrotily tak, že Babišovi známí si stěžovali na známý Hamáčka. Byla z toho dokonce vládní krize. Znárodnění ČEZu je cesta, ale kauzalita... US akcionáři ČEZu okamžitě vyvolají tlaky, které se projeví v jiných oblastech. Signál to nemá lehký. Jeho partaj prodala co mohla a mafii v pozadí to tehdy nezajimalo. Ti potřebovali rozkrást a prodat a rychle zbohatnout. Čekat, že se vzepře svým chlebodárcům je naivní. Možná by měla dostat prostor vláda nová. Složená z lidí mimo součané elity. Nazývali by je populisty, nálepkovali... Vydírali... Tam jsme po 30 letech.

F. Kusák 31.8.2022 11:43

Rozumím Vám, mluví z Vás hořkost a asi beznaděj. Tak to není divu. Ale vždy je nějaké řešení, tak hlavu vzhůru. A jen tak mimochodem plyn je plyn a nikoliv kapalina, tedy skupenství kapalné (kromě LNG, protože se každé plynné skupenství dá přeměnit na kapalné). Plyn i kapalina patří do kategorie tekutin. Promiňte za upřesnění, na podstatě Vašeho názoru to nic nemění.

P. Sura 31.8.2022 11:55

Hlavně - vždy je nějaké řešení, aniž by to muselo být znárodnění, revoluce nebo pády vlád, které ještě neměly prostor něco dokázat.

D. Hrubý 31.8.2022 12:38

Plyn je pane kapalina. To byste měl vědět než začnete mluvit o hořkosti, protože i vy jste její příčinou.

D. Hrubý 31.8.2022 13:03

Tekutina... Blbě jsem se vyjádřil. Nic to nemění na podstatě.

J. Novotny 31.8.2022 14:11

Plyn není v MW, ale v MWh, asi jste to ale tak myslel. Přepočet mezi kubíky a MWh je udělán dobře, cenu plynu neovlivňuje (k přepočtu se používá reálná výhřevnost plynu v trubkách Net4Gas). I ty staré kontrakty, které byly v USD/ tisíc kubíků plynu měly pro tu cenu referenční výhřevnost a tedy ta cena byla prakticky za MWh. V případě jiné výhřevnosti se cena přepočítávala. Problém je jinde.

D. Hrubý 31.8.2022 17:35

Problém je v třeba ve filmu Císařův pekař... Dnes jsou rohlíčky z Císařovy pekárny obzvlášť propečené. Stačí změnit třetí číslo za desetinnou čárkou nahoru a stoupnou zisky v milionech. Vy si dokážete změřit, jestli máte plyn v deklarované kvalitě? A jestli je to jedno, proč se to přepočítává? je - li k výpočtu za cenu potřeba další výpočetní operace, když to v podstatě nic nezmění ( údajně ) pak je to kontraproduktivní. A že s tím někdo začal? No, zjistil, že se na tom dá vydělat a ostatní to přebrali. Dnes je to standard. Oblbování. A co hůř, i dnes se najdou lidé, co tvrdí, že mají právo myslet si, že je země placatá a elity, co tvrdí, že opravdu mají právo si to myslet. Měl jsem na FB video, kde jedna Američanka vyzývala k tomu, aby ostatní jedli své děti. A v tom sále jí tleskali!!! Jak dlouho bude trvat, než lidi dostanou odvahu překřičet ty, co stále tvrdí, že císařovi ty šaty opravdu sluší?

J. Novotny 31.8.2022 19:56

Pro většinu lidí je směrodatná energie, ta jim ohřeje barák, ne kubíky. Ale jsem rád, že jste mi to osvětlil.

D. Hrubý 31.8.2022 21:04

Evidentně se mi to osvětlit nepodařilo.

B. Jedlička 31.8.2022 10:24

R^